Рішення від 04.05.2026 по справі 200/10202/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року Справа№200/10202/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить (з урахуванням уточнення позовних вимог):

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо розрахунку пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - у розмірі 3764,40 грн;

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 182950000383 від 08.08.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90 грн;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням індексації цієї суми відповідно до постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 в розмірі 1,11 з 01.05.2020; згідно постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 у розмірі 1,11 з 01.03.2021; згідно постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 у розмірі 1,14 з 01.03.2022; згідно постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 у розмірі 1,197 з 01.03.2023, згідно постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 у розмірі 1,0796, постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 у розмірі 1,115 починаючи з 25.06.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити виплату пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90 грн, починаючи з 25.06.2025, з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити виплату пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням індексації цієї суми відповідно до постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 в розмірі 1,11 з 01.05.2020; згідно постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 у розмірі 1,11 з 01.03.2021; згідно постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 у розмірі 1,14 з 01.03.2022; згідно постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 у розмірі 1,197 з 01.03.2023, згідно постанови КМУ від 23.02.2024 р. № 185 у розмірі 1,0796, постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 у розмірі 1,115 починаючи з 25.06.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що під час обчислення пенсії по інвалідності відповідач 2 застосував неправильний показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки (3764,40 грн), замість належного показника за 2016-2017 роки (5399,70 грн), що призвело до визначення розміру пенсії у меншому ніж належить розмірі та неправильного обчислення суми індексації пенсії в період з 2020 року по 2025 рік.

Відповідач 1- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. Відповідно до відзиву індексація пенсій здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 шляхом послідовного підвищення показника середньої заробітної плати, який застосовувався при обчисленні пенсій у 2017 році - 3764.40 грн, на коефіцієнт індексації у 2019 році на 1,17 склав 4404.35 грн, у 2020 році на 1,11 - 4888.83 грн, у 2021 році на 1,11 - 5426.60 грн, у 2022 році на 1,14 - 6186.32 грн, у 2023 році на 1,197 - 7405.03 грн, у 2024 році на 1,0796 - 7994.47 грн, та у 2025 році на 1,115 - 8913.83 грн. Відповідач наполягав на правомірності проведеного перерахунку пенсії позивача по індексації та відсутності підстав для задоволення заявлених вимог.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов не надав.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 12.01.2026 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (відповідач 2) як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії рішенням від 14.05.2018 позивачу призначено пенсію по інвалідності з 12.03.2018. Розмір пенсії під час призначення становив 1550,06 грн та відповідав 50% пенсії за віком із доплатами (3100,11 грн). Основний розмір пенсії за віком визначено як добуток середньомісячного заробітку 6897,86 грн та коефіцієнту стажу 0,42417. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2016-2017 роки (5377,90 грн) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

Згідно з протоколом перерахунку від 20.03.2019 позивачу з 01.03.2019 проведено індексацію заробітку (масовий) шляхом встановлення одноразової доплати по індексації в сумі 1205,09 грн у березні та квітні 2019 року, розмір пенсії по інвалідності - 1550,06 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 23.02.2021 розмір пенсії позивача становить 1563,30 грн та відповідає 50% пенсії за віком із доплатами (3126,60 грн). Основний розмір пенсії за віком визначено як добуток середньомісячного заробітку 6960,32 грн та коефіцієнту стажу 0,42417. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 1,441557 (1,17*1,11*1,11) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 22.02.2022 основний розмір пенсії позивача становив 1773,26 грн та відповідав 50% пенсії за віком із доплатами (3546,51 грн). Основний розмір пенсії за віком (3372,27 грн) визначено як добуток середньомісячного заробітку 7934,76 грн та коефіцієнту стажу 0,425. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 1,64337498 (1,17*1,11*1,11*1,14) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 26.02.2023 основний розмір пенсії позивача з 01.03.2023 становив 2105,43 грн та відповідав 50% пенсії за віком із доплатами(4210,85 грн). Основний розмір пенсії за віком (4036,61 грн) визначено як добуток середньомісячного заробітку 9497,91 грн та коефіцієнту стажу 0,425. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 1,9671198511 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 28.02.2024 основний розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становив 2266,09 грн та відповідав 50% пенсії за віком із доплатами (4532,17 грн). Основний розмір пенсії за віком (4357,93 грн) визначено як добуток середньомісячного заробітку 10253,95 грн та коефіцієнту стажу 0,425. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 2,1237025912 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 26.02.2025 основний розмір пенсії позивача з 01.03.2025 становив 4530,00 грн та відповідав 90% пенсії за віком із доплатами (5033,33 грн). Основний розмір пенсії за віком (4859,09 грн) визначено як добуток середньомісячного заробітку 11433,15 грн та коефіцієнту стажу 0,425. Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку середньомісячний заробіток обчислено як добуток середнього заробітку з 2014-2016 роки (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 2,367928 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) та індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії розміром 1,28263.

31.07.2025 позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії «Зміна надбавки» (вх. №5760), в якій просила здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки. Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем 1 у справі. За результатами опрацювання заяви про перерахунок пенсії 08.08.2025 прийнято рішення №182950000383 (р/н від 09.08.2025 № 32178/03-16) про відмову в перерахунку, що вмотивовано правомірністю перерахунку пенсії позивача по індексації.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Преамбулою названого Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно з пунктом 4-5 Розділу XV Прикінцеві положення збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року. У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Відповідно до ч. 5 статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що цим порядком визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України №1058-IV.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до пункту 4 Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К=((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50%)/100 + 1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно з пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “ Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році » (далі - Постанова № 251) установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 01.05.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127) було установлено, що з 01.03.2021 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 2 постанови від 22.02.2021 № 127 встановлено, що якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31.12.2020 включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян, з 01.07.2021 до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 4 постанови від 16.02.2022 № 118 з 01.03.2022 встановлено до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 включно, які не підвищуються з 01.03.2022 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови від 24.02.2023 №168 встановлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.209 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до пункту 6 Постанови №168 з 01.03.2023 до пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 01.03.2023 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Постанови №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" , проводиться з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 з 01.03.2024 до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 включно, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень.

Відповідно до пункту 1 Постанови №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Згідно з підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31.12.2024 включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН ТА ВИСНОВКИ СУДУ

За обставин справи, що розглядається, позивачу призначено пенсію з 2018 року, починаючи з 2021 року під час проведення перерахунку пенсії позивача по індексації відповідачем 2 застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 року розміром 3764,40 грн, замість показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії за 2016-2017 роки розміром 5 377,90 грн.

Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність визначення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, що був застосований під час призначення пенсії; відповідність проведеного перерахунку пенсії позивача по індексації частині 2 статті 42 Закону № 1058 та правомірність рішення відповідача 1 про відмову у проведенні перерахунку пенсії по індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Під час вирішення вимог позивача щодо застосування під час призначення пенсії неправильного показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, а саме застосування показника за 2014-2016 року (3764,40 грн) замість показника за 2016-2017 року (5339,70 грн), суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи під час призначення пенсії її розмір обчислювався відповідачем 2 із врахуванням показника заробітної плати за 2016-2017 року, що дорівнює 5337,90 грн, зазначений показник був змінений на показник заробітної плати за 2014-2016 роки з 2021 року під час проведення перерахунку пенсії по індексації.

Враховуючи підтвердження матеріалами справи застосування показника заробітної плати за 2016-2017 роки під час обчислення відповідачем 2 розміру пенсії під час її призначення, вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо розрахунку пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - у розмірі 3764,40 грн, не підлягають задоволенню.

Питання перерахунку пенсії по індексації відповідно до ст. 42 Закону № 1058 було предметом розгляду Верховним Судом у справі №160/28752/23.

Так, у постанові від 13.01.2025 Верховний Суд зауважив, що запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом №1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

За висновком Верховного Суду положення Порядку №124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за приписами Порядку).

В зазначеній постанові Верховний суд наголосив на тому, що відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу). При цьому, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Тож вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати.

Законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отже, за висновком Верховного Суду у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 27.01.2025 у справах №№ 200/422/24, 620/7211/24, від 28.01.2025 у справах №№ 120/1483/24, 400/4663/24, від 20.02.2025 у справі №460/2711/24, від 30.04.2025 у справі №440/9779/24 та ін.

Крім того, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 у справі №200/5836/24 дійшов висновку про відсутність підстав для відступу від висновків щодо застосування положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV, викладених у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі №160/28752/23.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Застосовуючи наведені вище висновки Верховного Суду до обставин справи, що розглядається, суд констатує, що індексація пенсій мала проводитись з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії з послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення, що встановлені відповідними постановами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів під час призначення позивачу пенсії по інвалідності її розмір обчислювався із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки, що становив 5 377,90 грн, а тому індексація пенсії позивача мала проводитись шляхом збільшення цього показника на коефіцієнти збільшення, що встановлені відповідними постановами Кабінету Міністрів України. Здійснення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, збільшеного на відповідні коефіцієнти підвищення, замість показника за 2016-2017 роки - 5337,90 грн свідчить про невідповідність проведених перерахунків по індексації положенням ст. 42 Закону № 1058.

Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема: у 2020 році - 1,11 згідно з постановою № 251, у 2021 році - 1,11 згідно із постановою №127, у 2022 році 1,14 згідно із постановою №118, у 2023 році - 1,197 згідно із постановою №168, у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою №185, у2025 році - 1,115, згідно з постановою № 209.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що рішення ГУПФ України в Донецькій області від 08.08.2025 № 182950000383, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії позивача по індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, що застосовувався під час обчислення пенсії, розміром 5 377,90 грн на коефіцієнти збільшення за 2020-2025 роки, що встановлені відповідними постановами Кабінету Міністрів України, є протиправним та підлягає скасуванню. Також, враховуючи висновки суду про те, що перерахунок пенсії позивача має здійснюватися шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, що застосовувався під час обчислення пенсії - 5 377,90 грн на коефіцієнти індексації за 2020-2025 роки, вимоги позивача до відповідача 1 про зобов'язання здійснити такий перерахунок та до відповідача 2 про зобов'язання виплату пенсії позивачу з 25.06.2025 з урахуванням фактично виплачених сум також є обґрунтованими та підлягають задоволенню

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.

Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.08.2025 № 182950000383 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 25.06.2025 перерахунок пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90 грн, збільшеного на коефіцієнти підвищення: 1,11 відповідно до постанови КМУ від 01.04.2020 № 251; 1,11 відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127, 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 № 209.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 25.06.2025 виплату пенсії по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки у сумі 5377,90 грн, збільшеного на коефіцієнти підвищення: 1,11 відповідно до постанови КМУ від 01.04.2020 № 251; 1,11 відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127, 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118; 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 № 209.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 1) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010.

Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (відповідач 2), адреса: 40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, ЄДРПОУ 21108013

Суддя А.С. Михайлик