Ухвала від 04.05.2026 по справі 200/2958/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

04 травня 2026 року Справа №200/2958/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 200/2958/24 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.07.2024 скасовано та ухвалено нове, яким:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 14.11.2023 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 14.11.2023.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду звіт про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24 протягом трьох місяців з дня отримання копії ухвали.

27.04.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано звіт в частині здійснення виплати пенсії позивачу, на що зазначено наступне.

На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025, відповідачем донарахована сума заборгованості з пенсії позивача за період з 14.11.2023 по 31.05.2025 у сумі 70877,33 грн.

Заборгованість з пенсії за період з 14.11.2023 по 31.05.2025 у сумі 70877,33 грн, яка нарахована на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025, облікована в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821.

У 2025 році відповідно до Порядку № 821 ОСОБА_1 здійснено виплату заборгованості, нарахованої на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025, в межах виділених бюджетних призначень у загальній сумі 562,05грн, а саме, у жовтні 2025 року - у сумі 187,35 грн, у листопаді 2025 року - у сумі 187,35 грн, у грудні 2025 року - 187,35 грн.

Протягом 2026 року відповідачем відповідно до Порядку №821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень у загальній сумі 304,00 грн, а саме: у лютому 2026 року в сумі 103,00 грн, у березні 2026 року в сумі 101,00 грн та у квітні в сумі 100,00 грн на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «А-Банк».

Залишок заборгованості, нарахованої на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025.

Вважає, що рішення виконано в межах повноважень управління.

Відповідач просив прийняти звіт про виконання рішення суду, у разі не прийняття надати новий строк.

Просив розглянути справу за участю представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.05.2026 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту за участю представника відповідача відмовлено.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд зазначає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідає вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 383-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Розглянувши звіт відповідача, суд зазначає наступне.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.07.2024 скасовано та ухвалено нове, яким: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 14.11.2023 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 14.11.2023.

Як встановлено судом з наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи позивача, заборгованість з пенсійних виплат перед позивачем станом на дату подання звіту, в тому числі за постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 становить 70877,33 грн.

Відповідачем проведено часткову виплату заборгованості позивачу за період з 14.11.2023 по 31.05.2025 у сумі 70877,33 грн, яка нарахована на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025, облікована в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821.

У 2025 році відповідно до Порядку № 821 ОСОБА_1 здійснено виплату заборгованості, нарахованої на виконання Постанови суду, в межах виділених бюджетних призначень, у загальній сумі 562,05грн, а саме у жовтні 2025 року - у сумі 187,35 грн, у листопаді 2025 року - у сумі 187,35 грн, у грудні 2025 року - 187,35 грн.

Протягом 2026 року Головним управлінням відповідно до Порядку №821 здійснено виплату заборгованості в межах виділених бюджетних призначень у загальній сумі 304,00 грн, а саме: у лютому 2026 року в сумі 103,00 грн, у березні 2026 року в сумі 101,00 грн та у квітні в сумі 100,00 грн на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «А-Банк».

Таким чином, залишок заборгованості, нарахованої на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 складає 70 011,28 грн.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).

Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний фонд України.

Суд зазначає, що відповідач неодноразово звертався до Пенсійного фонду України із запитами про виділення додаткових коштів, а саме від 17.09.2025 № 0500-0404-5/94648, від 18.09.2025 № 0500-0404-5/95189, від 31.10.2025 № 0500-0404-5/113850, від 05.12.2025 № 0500-0404-5/137842 та від 19.01.2026 № 0500-0404-5/5425, та від 28.01.2026 № 0500-0406-5/8010, від 03.03.2026 № 0500-0507-5/20993, від 03.04.2026 № 0500-0507-5/34347, на які отримано відповіді від 13.10.2025 № 2800-030102-9/68083, від 13.10.2025 № 2800-030102-9/68078 від 12.11.2025 № 2800-030101-9/77150, від 28.12.2025 № 2800-030101-9/90175 та від 13.02.2026 № 2800-030102-9/11020 та від 02.04.2026 № 2800-030101-9/23511, від 13.02.2026 № 2800-030101-9/10883.

Втім, розпорядник бюджетних коштів систематично відмовляє відповідачу у виділенні додаткових коштів, мотивуючи це незатвердженням бюджету ПФУ.

Враховуючи наведене, суд доходить до висновку про систематичну роботу відповідача щодо виконання рішення суду у справі № 200/2958/24а.

В той же час, оскільки відповідач не надав доказів виконання рішення суду у повному обсязі, суд доходить до висновку, що рішення суду у справі № 200/8358/20-а в повному обсязі не виконано.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Враховуючи, що постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 відповідачем не виконано в повному обсязі, суд доходить до висновку про відмову у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звіт від 27.04.2026.

Частиною третьою ст. 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 383-3 КАС України, якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості з пенсійних виплат.

Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області штрафу за невиконання рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для надання звіту про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24 строком на три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24 протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу за невиконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 200/2958/24.

Роз'яснити боржнику, що звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя О.О. Кошкош