05 травня 2026 рокуСправа № 160/8214/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ільков В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України про повернення малолітньої дитини, зобов'язання вчинити певні дії, -
02.04.2026 року ОСОБА_1 звернувся через підсистему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
ухвалити рішення про повернення малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україну (реєстрація АДРЕСА_1 ); Батько: ОСОБА_1 , мати: ОСОБА_3
зобов'язати МЗС України сприяти виконанню Ухвали суду та здійснити відповідні заходи Міжнародного співробітництва, відповідно до Положення “Про Міністерство закордонних справ України» та повернути ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україну (реєстрація 49130, м.Дніпро, вул.Юрія Липи 15/143);
на підставі ст.8 пункту а) ЗУ «Про судовий збір» звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання Позовної заяви “Про повернення дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україну».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2026 року позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України про повернення малолітньої дитини, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху.
Запропоновано позивачу у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви та надати до канцелярії суду:
- докази сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.;
- уточненої позовної заяви, з доказами направлення всім учасникам справи, з викладенням свої вимоги щодо предмета спору в рамках положень КАС України, та згідно вимог ст.5, п. 4 ч.5 ст. 160, ст. 161, ст.245 КАС України та їх обґрунтування у відповідності до положень закону та із урахуванням висновків суду та доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини;
- доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини, згідно положень п.п.4,5 ст. 160 КАС України та положень КАС України, а не ЦПК;
- надати докази, на підтвердження протиправності дій/бездіяльності вчинених саме Міністерством закордонних справ України здійснених відносно позивача (рішення/листи, тощо);
- надати докази на яких ґрунтуються позовні вимоги, згідно вимог ухвали суду.
Позивачем отримано вказану вище ухвалу суду.
Так, на виконання вимог ухвали суду від 07.04.2026 року позивачем до суду було надано уточнений позов, у якому позивач просить суд:
визнати бездіяльность Міністерства закордонних справ України (суб'єкта владних повноважень) протиправною, що не містить відповідних заходів реагування, та не відповідає діючому законодавству України, Положенню про Міністерство закордонних справ України у здійсненні захисту громадян України за кордоном, на підставі повідомлення позивачем, яке надійшло (перенаправлено) від ОП України, з метою запобігання насильству за ознакою статі здійснення відповідних заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, спрямованих на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо насильства за ознакою статі, його причин і наслідків, на формування нетерпимого ставлення до насильства за ознакою статі, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються,та може мати системний характер, що містить загрозу, та можливі суспільно небезпечні діяння при здійсненні права на захист дружини та малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
Відсутність інформації повідомлення про відкриття кримінального провадження (передача матеріалів до відділу міжнародного співробітництва поліції України/Німеччини, щодо можливих протиправних дій відносно гр. України за кордоном;
Відсутність повідомлення про залучення соціальних служб Німеччини, органу опіки, психолога, поліграфолога та опитування родини, залучення експертної оцінки з підстав можливого примусу, залякування дітьми та шантажу гр. України;
Відсутність повідомлення про комплекс заходів, спрямованих на позбавлення емоційної залежності, невпевненості у собі та на формування в постраждалої особи здатності відстоювати власну гідність та захищати свої права, у тому числі за допомогою уповноважених органів державної влади, органів місцевого самоврядування, надання правової допомоги, медичної допомоги, психологичної допомоги,
Відсутність гендерно-правової експертизи, аналізу чинного законодавства, проектів нормативно-правових актів, результатом якого є надання висновку щодо їх відповідності принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в Україні та за кордоном;
Відсутність інформації від Центру з надання безоплатної правничої допомоги, які забезпечують надання безоплатної правничої допомоги постраждалим особам у порядку, встановленому Законом України "Про безоплатну правничу допомогу", у тому числі на базі загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.
2. Відповідно до ч. 2 ст.245 КАС України прошу Суд прийняти рішення про:
Визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень (Міністерства закордонних справ України) протиправною, які не відповідають діючому Міжнародному законодавству, Законодавству України та Положенню про Міністерство закордонних справ України, направлених на здійснення захисту громадян України за кордоном та зобов'язання вчинити певні дії, а саме;
2.1.Здійснити відповідні заходи Міжнародного співробітництва у Німеччині з метою захисту громадян України, шляхом звернення до Констульскої Установи Німеччини та відділу Міжнародного співробітництва поліції України/Німеччини про повернення малолітньої дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україну за місцем реєстрації ( АДРЕСА_1 з метою проходження відповідних дій до закінчення перевірки всіх обставин відповідними органами Німеччини, а саме:
Залучення соціальної служби у Німеччині, органів опіки, психолога, поліграфолога та опитування родини, залучення експертної оцінки з підстав можливого примусу, залякування дітьми та шантажу гр. України у лагері перебування біженців у Брюкмулі;
Здійснення комплексу заходів, спрямованих на позбавлення емоційної залежності, невпевненості у собі та на формування в постраждалої особи (гр. України) здатності відстоювати власну гідність та захищати свої права, у тому числі за допомогою уповноважених органів державної влади, органів місцевого самоврядування, надання правової допомоги, медичної допомоги, психологічної допомоги у Німеччині;
Визначитись з гендерно-правовою експертизою, аналізу чинного законодавства, проектів нормативно-правових актів, результатом якого є надання висновку щодо їх відповідності принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в Україні та за кордоном;
Надати інформацію від Центру з надання безоплатної правничої допомоги, які забезпечують надання безоплатної правничої допомоги постраждалим особам у порядку, встановленому Законом України "Про безоплатну правничу допомогу", у тому числі на базі загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб у Німеччині.
3. На підставі ст.8 пункту а) ЗУ «Про судовий збір» проить Суд звільнити від сплати судового збору військовослужбовця за подання Позовної заяви “Про визнання бездіяльності Міністерства закордонних справ України (суб'єкта владних повноважень) протиправною та зобов'язати захистити права та інтереси малолітньої дитини, громадянки України, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом здійснення заходів Міжнародного співробітництва з метою повернення дитини до України» (реєстрація: 49130, м.Дніпро, вул.Юрія Липи 15/143) Батько: ОСОБА_1 , мати: ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 20.04.2026 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, розстрочення або відстрочення сплати судового збору - відмовлено.
Продовжено ОСОБА_1 строк на усунення недоліків позовної заяви на п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Вказано про те, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом надання до суду:
доказів сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.,
уточненої позовної заяви, з доказами направлення всім учасникам справи, з викладенням свої вимоги щодо предмета спору в рамках положень КАС України, та згідно вимог ст.5, п. 4 ч.5 ст. 160, ст. 161, ст.245 КАС України та їх обґрунтування у відповідності до положень закону та із урахуванням висновків суду та доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини;
доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини, згідно положень п.п.4,5 ст. 160 КАС України та положень КАС України, а не ЦПК;
надання доказів, на підтвердження протиправності дій/бездіяльності вчинених саме Міністерством закордонних справ України здійснених відносно позивача (рішення/листи, тощо);
надання доказів на яких ґрунтуються позовні вимоги, згідно вимог ухвали суду.
Зазначену ухвалу позивач отримав 29.04.2026 року, про що свідчить довідка про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача.
Станом на 05.05.2026 року вимоги ухвали від 20.04.2026 року та від 07.04.2026 року позивачем не виконані та недоліки позову не усунені, заяв про продовження строків, встановлених судом для усунення недоліків не надходило.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху/про продовження строку на усунення недоліків - не виконані, недоліки позову не усунені позивачем, суд вважає, що в даному випадку наявні всі передбачені законом умови для застосування наслідків, передбачених пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, враховуючи невиконання позивачем вимог ухвали суду та не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позов слід повернути позивачу.
Керуючись ст.ст. 169, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства закордонних справ України про повернення малолітньої дитини, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Міністерство закордонних справ України (01018, м.Київ, Михайлівська площа, 1, код ЄДРПОУ 00026620).
Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Ільков