Рішення від 05.05.2026 по справі 160/37382/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 рокуСправа №160/37382/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, у якому позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.09.2025 року № 13307138/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.10.2025 року № 13345861/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2025 року № 13376640/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2025 року № 13376639/43200086.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні від 18.10.2024 р. №1, від 24.10.2024 р. №3, від 21.10.2024 р. №2, від 24.10.2024 р. №4, які подано Товариством з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання їх на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкові накладні: від 18.10.2024 р. №1, від 24.10.2024 р. №3, від 21.10.2024 р. №2, від 24.10.2024 р. № 4, проте, їх реєстрацію відповідачем-1 зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. Позивач надав пояснення та необхідні документи, однак, оскаржуваними рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у реєстрації поданих податкових накладних відмовлено. На думку позивача, оскаржувані рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними, оскільки він надав вичерпні пояснення та додав відповідні підтверджуючі документи, а податковий орган у своїх рішеннях безпідставно зазначив про надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства. Отже, позивач стверджує, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 січня 2026 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.01.2026 представником відповідача-1 подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що за результатами наданих позивачем документів, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: від 25.09.2025 № 13307138/43200086 щодо податкової накладної № 4 від 24.10.2024, від 08.10.2025 № 13345861/43200086 щодо податкової накладної № 2 від 21.10.2024. Вказані рішення прийнято з підстав: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі «Додаткова інформація» вказаних рішень вказано, відповідно: не надано додатки до договору №1107/24, а саме: Акт про надані послуги. Крім того, за результатами розгляду документів, наданих ТОВ «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» разом з поясненнями від 13.10.2025 № 1 (62 документи), Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: від 20.10.2025 № 13376639/43200086 щодо податкової накладної № 1 від 18.10.2024; від 20.10.2025 № 13376640/43200086 щодо податкової накладної № 3 від 24.10.2024. Вказані рішення прийнято з підстав: надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. В графі «Додаткова інформація» вказаних рішень вказано: Ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, тощо. Відповідно до аналізу наявних баз ДПС встановлено циклічність операцій один із одним щодо придбання/реалізації одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги.

19.01.2026 представником відповідача-2 подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу. Крім того, зазначив, вимоги позивача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: від 18.10.2024 р. №1, від 24.10.2024 р. №3, від 21.10.2024 р. №2, від 24.10.2024 р. №4, які подано Товариством з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО», є необґрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенням комісії регіонального рівня зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасним. Зобов'язання зареєструвати податкові накладні є похідної вимогою до ДПС України від вимог до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішень відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.п. 2-4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи у загальному провадженні за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

22.01.2026 на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано аналогічну правову позицію, що і в позовній заяві.

26 січня 2026 року до суду надійшла заява Товариство з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» щодо судоівих витрат в порядку ч. 7 ст. 139 КАС України.

Ухвалою судді від 31 березня 2026 року продовжено строк розгляду справи на 60 днів.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» (ІК в ЄДРПОУ 43200086) зареєстровано 30.08.2019 у встановленому законом порядку.

Також встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» на адресу ТОВ «Оптімусагро Трейд» складено податкові накладні від 18.10.2024 р. №1, від 24.10.2024 р. №3, від 21.10.2024 р. №2, від 24.10.2024 р. №4.

Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкових накладних від 18.10.2024 р. №1, від 21.10.2024 р. №2, від 24.10.2024 р. №3, від 24.10.2024 р. № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена (квитанція про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартіснихпоказників до податкової накладної № 9339320913 від 11.11.2024, 9339459347 від 11.11.2024, 9339329545 від 11.11.2024, 9339460698 від 11.11.2024 відповідно).

Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних вказано: Обсяг постачання товару/послуги 1512 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції (додаток3Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"= 2219%, "Рпоточ"= 4929594.74. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Щодо податкових накладних № 1 від 18.10.2024 року та №3 від 24.10.2024 року Товариством було направлено Відповідачу 1 письмові пояснення вих. №19 від 13.10.2025 р., щодо податкової накладної №2 від 21.10.2024 року направленні пояснення вих. №17 від 29.09.2025 р, щодо податкової накладної № 4 від 24.10.2024 року були направленні письмові пояснення вих. №16 від 08.09.2025 з копіями підтверджуючих документів.

Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області 15.09.2025 та 03.10.2025 були надіслані повідомлення № 13268558/43200086 № 13333867/43200086 щодо податкових накладних № 2, 4 відповідно про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, ненадані документи щодо постачання товарів, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, додаткова інформація: ненадано калькуляцію на виробництво, ненадані додатки до договору № 1107/24, акти передачі готової продукції, тощо.

Товариством було подано додаткові копії документів: калькуляція собівартості виготовленої продукції (олія), акти передачі готової продукції, Додаток № 6, Додаток № 7, тобто було повністю виконано вимоги за Повідомленням. Крім того, разом з запрошеними додатковими копіями документів повторно надано копію Договору № 1107/24 з Додатками № 1, № 2, № 3, № 5.

За результатами наданих позивачем документів, Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: від 25.09.2025 № 13307138/43200086 щодо податкової накладної № 4 від 24.10.2024, від 08.10.2025 № 13345861/43200086 щодо податкової накладної № 2 від 21.10.2024.

Вказані рішення прийнято з підстав: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі «Додаткова інформація» вказаних рішень вказано, відповідно: не надано додатки до договору №1107/24, а саме: Акт про надані послуги; Ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, тощо.

Крім того, за результатами розгляду документів, наданих ТОВ «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» разом з поясненнями від 13.10.2025 № 1 (62 документи), Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: від 20.10.2025 № 13376639/43200086 щодо податкової накладної № 1 від 18.10.2024; від 20.10.2025 № 13376640/43200086 щодо податкової накладної № 3 від 24.10.2024.

Вказані рішення прийнято з підстав: надання платником податку копій документів,складених / оформлених із порушенням законодавства. В графі «Додаткова інформація» вказаних рішень вказано: Ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, тощо. Відповідно до аналізу наявних баз ДПС встановлено циклічність операцій один із одним щодо придбання/реалізації одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги.

Не погодившись з рішеннями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, ТОВ «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» направив скарги з додатками: щодо рішень про відмову реєстрації податкових накладних від 25.09.2025 року № 13307138/43200086, від 08.10.2025 року № 13345861/43200086, від 20.10.2025 року № 13376640/43200086, від 20.10.2025 року № 13376639/43200086, яка ДПС залишена без задоволення.

Не погоджуючись із рішеннями від 25.09.2025 року № 13307138/43200086, від 08.10.2025 року № 13345861/43200086, від 20.10.2025 року № 13376640/43200086, від 20.10.2025 року № 13376639/43200086 про відмову в реєстрації податкових накладних, № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. №1, від 18.10.2024 р вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. п. 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п. 2, п. 3, п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року (далі - Порядок № 520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а саме:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних № 520 від 12.12.2019 року комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;

3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю його діяльності, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях. Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку і обґрунтовану підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

При цьому, як встановлено судом та не спростовується відповідачами, ТОВ «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» після зупинення реєстрації податкових накладних від 18.10.2024 р. № 1, від 24.10.2024 р. № 3, від 21.10.2024 р. № 2, від 24.10.2024 р. № 4. подано до контролюючого органу пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені повідомлення та додані до них документи, прийнято оскаржувані рішення від від 25.09.2025 року № 13307138/43200086, від 08.10.2025 року № 13345861/43200086, від 20.10.2025 року № 13376640/43200086, від 20.10.2025 року № 13376639/43200086 про відмову в реєстрації податкових накладних, № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. №1, від 18.10.2024 р.

З тексту спірних рішень видно, що вони містять у якості обґрунтування загальне твердження: "надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства".

При цьому суд зазначає, що в графі «додаткова інформація» зазначено не надано додатки до договору №1107/24, а саме: Акт про надані послуги; ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, тощо.

Суд зазначає, що оскаржувані рішення не містять жодного обґрунтування відносно того, які саме первинні документи, надані позивачем, складені із порушенням законодавства та в чому саме полягає таке порушення.

Посилання відповідача- 1 на не надання додатків до договору № 1107/24, а саме: Акт про надані послуги, спростовується наданими письмовими пояснення разом з датками документів, які були наданні відповідачу, проте жодної оцінки, чому такі документи не були прийнятті відповідач не зазначив.

Посилання відповідача на розбіжності в документах позивача, а саме на переробку ТОВ «ОПТІМУСАГРО ТРЕЙД» було передане насіння соняшнику в кількості 12646,370тн. При цьому, в поясненнях, наданих на розгляд комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, позивач вказував, що за період з 30.09.2024 по 31.10.2024 року передано сировину Виконавцю для переробки, згідно умов договору № 1107/24 від 11.07.2024 року в фізичною вагою: 11 949,94 т, заліковою вагою: 11631,735т., є безпідставні та необґрунтовані. Оскільки, за договором №1107/24 від 11.07.2024 р. давальницьку сировину (насіння соняшника) з оформленням Актів прийманняпередачі сировини в кількості 12 646,370тн (фізична вага) (копії надаються), а Виконавець за договором №1107/24 від 11.07.2024 р. надав послуги з переробки сировини (насіння соняшника) з оформленням Актів надання послуг (робіт), які складені на підставі щоденних звітів про вироблення готової продукції та рух сировини по ТОВ "Актив Капітал Дніпро" (додаток до Акту надання послуг (робіт)). За результатами переробки Виконавець переробив для ТОВ «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» (Замовник) насіння соняшника в кількості 11318,523 тн (залікова вага), з якої отримано наступну готову продукцію: олію соняшникову нерафіновану - 4 941,451 тн та побічні види продукції: лушпиння соняшнику - 1697,777 тн; шрот соняшниковий негранульований -4 301,039 тн; та з нього програнульовано 1275,418 тн шроту.

Отже, позиція відповідача, зафіксована у спірних рішеннях, щодо надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства, згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, є необґрунтованою, а в спірних рішеннях не наведено належного мотивування причин відмови у реєстрації податкових накладних від № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. №1, від 18.10.2024 р., складених позивачем.

Суд зауважує, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної.

При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень "суб'єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивовані рішення, оскільки їх зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких були прийняті негативні для платника податків рішення. Прийняття негативних для платника податків рішень без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 у справі № 819/330/18.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. №1, від 18.10.2024 р. є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню.

Також суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податку.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Суд вважає, що у цьому випадку задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. №1, від 18.10.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Так, реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.

Як встановлено судом, і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації спірних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, що унеможливлювали б реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд робить висновок про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 4 від 24.10.2024 р. № 2, від 08.10.2024 р. № 3, від 24.10.2024 р. № 1, від 18.10.2024 р, складені позивачем, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про задоволення позовної заяви.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю, на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 9689,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів у рівних частинах.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.09.2025 року № 13307138/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.10.2025 року № 13345861/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2025 року № 13376640/43200086.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2025 року № 13376639/43200086.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні від 18.10.2024 р. № 1, від 24.10.2024 р. № 3, від 21.10.2024 р. № 2, від 24.10.2024 р. № 4, які подано Товариством з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання їх на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» (код ЄДРПОУ- 43200086) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ- 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВ КАПІТАЛ ДНІПРО» (код ЄДРПОУ- 43200086) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ- 43005393) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4844,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев