Рішення від 04.05.2026 по справі 160/4016/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року Справа № 160/4016/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Керівника Центральної окружної прокуратури міста Дніпра Тактарова Романа Рафаїловича в інтересах держави

до Дніпровської міської ради, Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача

Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №384 Дніпровської міської ради

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2026 року через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов позову Керівника Центральної окружної прокуратури міста Дніпра Тактарова Романа Рафаїловича в інтересах держави до Дніпровської міської ради, Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, яка виразилась у невжитті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності територіальної громади міста Дніпра на земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Панікахи, 115;

- зобов'язати Дніпровську міську раду та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності територіальної громади міста Дніпра на земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Панікахи, 115.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що в порушення норм чинного законодавства відповідачами протягом тривалого часу не вчинено жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 384 Дніпровської міської ради.

24.02.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №384 Дніпровської міської ради.

12.03.2026 року від Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що виконуючим обов'язки керівника керівника прокуратури в адміністративному позові хибно зазначено про відсутність державних органів уповноважених здійснювати функції держави у спірних правовідносинах. Таким чином порушено вимоги частини 4 ст. 53 КАС України, що зобов'язує прокурора, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначити орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Оскільки у спірних правовідносинах прокурор не реалізує компетенцію у сфері управління, у разі розгляду міської ради та департаменту суб'єктами у сфері управління, спір щодо реалізації їхньої компетенції у сфері управління з прокурором відсутній. Додатково, звертаю увагу на відсутність законодавчого обов'язку відповідачів здійснити вказані дії у спірних правовідносинах, та відсутність законодавчо визначеного терміну протягом якого вказані дії необхідно здійснити.

17.03.2026 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідно до якої вказано, що обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів. Предметом пред'явленого позову є неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради через бездіяльність відповідачів, яка виразилась в не виділенні коштів місцевого бюджету для оформлення земельної ділянки, не звернення Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради до міської ради щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення ділянки, непроведення процедури закупівлі відповідних послуг, не укладенні договору із землевпорядною організацією про розроблення документації із землеустрою, та як наслідок неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку зазначеного комунального закладу освіти. Проте, згідно з відзивом Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради та додатком до нього, департаментом в якості підтвердження відсутності бездіяльності зазначається направлення листа до комунального підприємства «Дніпровська муніципальна енергосервісна компанія» Дніпровської міської ради, що лише підтверджує роботу комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради 10 років без введення в експлуатацію та підтверджує тривалу бездіяльність відповідача -2.

24.03.2026 року від Дніпровської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що позивачем не доведено необхідності захисту інтересів держави та комунального закладу освіти саме прокурором, не обґрунтовано підстави звернення до суду. Також, прокурором не надано доказів наявності волевиявлення особи в інтересах якої пред'явлено позов, доказів звернення такої особи до органів прокурату. Прокурором не обґрунтовано, в чому саме полягає порушення інтересів держави у спірному конкретному випадку, оскільки фактично позов подано в інтересах Комунального закладу дошкільної освіти(ясласадок) № 384 Дніпровської міської ради - не як держави. При цьому, оскільки Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 384 Дніпровської міської ради є юридичною особою та має адміністративну процесуальну правосуб'єктність, то може самостійно здійснювати захист своїх прав у разі, якщо вважає, що бездіяльністю відповідачів порушуються його права. Таким чином, Прокурор належним чином не обґрунтував, в чому саме полягає порушення інтересів держави та яка необхідність захисту інтересів держави в цій справі. Також Прокурором не надано доказів звернення комунального закладу освіти до органів прокуратури із відповідною заявою з метою захисту прав та інтересів в цій частині або до відповідачів із клопотаннями про виділення фінансування для оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, будівлі та споруди.

04.05.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду продовжено строк розгляду справи.

Третя особа належним чином повідомлена про розгляд справи, будь-яких пояснень по справі до суду не надано.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що на території Дніпровської територіальної громади, за адресою: вул. Панікахи, 115, м. Дніпро, функціонує комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради.

Відповідно до Статуту комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, затвердженого Наказом департаменту гуманітарної політики № 77 від 12.04.2021 року, навчальний заклад знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста.

Власником є територіальна громада міста в особі Дніпровської міської ради. Органом, уповноваженим здійснювати управління закладом є Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Уповноважений орган здійснює фінансування закладу освіту, його матеріально-технічне забезпечення, господарське обслуговування, керує навчально-методичною та кадровою роботою

Відповідно до п.п. 1.3 Статуту Засновником (Власником) Закладу є територіальна громада міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради (далі -Засновник). Заклад підзвітний та підконтрольний Засновнику. Органом управління є департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради (далі - Орган управління).

Також, відповідно до п.п. 1.4. Засновник або Орган управління здійснює фінансування Закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Крім того, в п. 8.1 зазначено, що нерухоме майно, що використовує Заклад перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради, в оперативному управлінні та на балансі Органу управління.

Рішенням Дніпропетровської міської ради № 24/15 від 20.10.2016 «Про передачу об'єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів навчальних закладів міста з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради» передано навчальні заклади міста у тому числі - комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради по вул. Панікахи, 115 (пункт 185 додатку № 1 до рішення).

Таким чином, балансоутримувачем та органом управління об'єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, у т.ч. земельної ділянки по вул. Панікахи, 115 є Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Нерухоме майно, що використовує Заклад, перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради, в оперативному управлінні та на балансі Органу управління. Відповідно до чинного законодавства Заклад користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (відповідно до п.п. 8.1, 8.3 Статуту).

Так, відповідно до інформацій із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки за адресою: м. Дніпро, вул. Панікахи, 115 відсутні відомості про державну реєстрацію права власності.

Крім цього, за результатами моніторингу відомостей Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру встановлено відсутність будь-якої інформації щодо земельних ділянок під об'єктами нерухомості: м. Дніпро, Панікахи, 115, що свідчить про те, що питання щодо виготовлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки залишається протягом тривалого часу не вирішеним.

Відповідно до відповіді КП «ДМБТІ» ДМР встановлено, що станом на 31.12.2021, згідно матеріалів інвентаризаційної справи за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Панікахи, 115, державна реєстрація права власності на нерухоме майно - будівлі та споруди комунального закладу дошкільної освіти (ясласадок) № 384 Дніпровської міської ради не проводилась (лист № 12948 від 27.11.2025).

Рішенням Дніпропетровської міської ради № 24/15 від 20.10.2016 «Про передачу об'єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів навчальних закладів міста з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради» передано навчальні заклади міста у тому числі - комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради по вул. Панікахи, 115 (пункт 185 додатку № 1 до рішення).

Відповідно до інформації Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 10/1-254 від 17.12.2025 встановлено, що правовстановлюючі документи на будівлі і споруди вказаного закладу освіти відсутні. Так, Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради, не надано жодного документу, підтверджуючого вжиття останніми заходів щодо належного оформлення права комунальної власності на земельну ділянку під вказаним навчальним закладом і здійснення державної реєстрації вказаних прав, а тому питання оформлення правовстановлюючих документів на вказаний об'єкт нерухомості та державної реєстрації цього права залишається не вирішеним.

Окрім того, згідно Національної кадастрової системи, земельна ділянка під навчальним закладом не має кадастрового номеру, відповідно, не оформлено право постійного землекористування.

Прокурором зазначено, що на земельну ділянку, яку використовує КЗДО № 384 ДМР за адресою: вул. Панікахи, 115, м. Дніпро, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном і ризики для нормального функціонування комунального закладу, що може призвести до негативних наслідків, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п 1.3. Положення про департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради №85/7 від 26.05.2021 (далі - Положення), департамент є юридичною особою публічного права, зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, круглу печатку із зображенням Державного Герба України, печатки, штампи та відповідні бланки із своїм найменуванням, загальний та спеціальний реєстраційні рахунки в Державній казначейській службі України.

Відповідно до п.1.5. Положення Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради є головним розпорядником коштів бюджету Дніпровської міської територіальної громади та замовником на виконання робіт, послуг, придбання товарно-матеріальних цінностей відповідно до завдань Департаменту. Пунктом 1.7. Положення передбачено, що Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради має право від імені та в інтересах Дніпровської міської територіальної громади і від свого імені самостійно укладати договори та мирові угоди, набувати майнові та немайнові права, виконувати обов'язки, виступати учасником судових процесів.

Згідно з п.1.9. Положення Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради забезпечує реалізацію політики міської ради у сфері освіти.

Пунктом 2.1. Положення передбачено, що метою діяльності Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради є здійснення організаційних повноважень, установлених чинним законодавством для виконавчих органів міської ради, щодо задоволення потреб та інтересів територіальної громади у сфері гуманітарного розвитку, освіти.

До основних завдань Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради згідно з пунктами 2.2.,2.21., 2.2.2., належить: реалізація політики міської ради у сфері освіти; створення умов для доступності здобуття освіти (на рівні державних стандартів) та якості освіти у закладах та установах, що належать до сфери управління Департаменту.

Розділом 4 Положення передбачено, що Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради відповідно до покладених на нього завдань та повноважень здійснює такі функції у сфері освіти : здійснення у межах чинного законодавства України управління підпорядкованими, підприємствами, установами, закладами освіти, культури, фізичної культури і спорту (далі - підприємства, установи, заклади), організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення. ( п 4.1.2. Положення); підготовка пропозицій до проекту бюджету Дніпровської міської територіальної громади щодо фінансування програм розвитку. (п 4.1.3. Положення); розроблення і реалізація міських програм розвитку у сфері освіти (п. 4.1.4. Положення); визначення потреб у закладах і установах та подання пропозицій до міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально-економічних і культурно-освітніх потреб міста за наявності необхідної матеріально-технічної, науково-методичної бази тощо. (п. 4.1.5. Положення); - здійснення у межах наданих повноважень перевірок (моніторингу) діяльності підприємств, установ, закладів.( п. 4.1.13 Положення); забезпечення контролю за наявністю та рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів та кошторисів. (п. 4.5.5. Положення)

Як передбачено пунктами 5.2., 5.3. Положення саме до повноважень Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради належить право звертатись до органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, та отримувати від них інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, а також взаємодіяти з профільними комісіями міської ради виконавчими органами міської ради, органами місцевого самоврядування та виконавчої влади.

З аналізу змісту Положення про Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вбачається, що саме Департамент є виконавчим органом до повноважень якого належить вчинення дій необхідних для оформлення правовстановлюючих документів на будівлі і споруду та земельну ділянку під будівлями та спорудами комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, зокрема: внесення на розгляд міською ради питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню навчального закладу та укладення відповідного договору на виготовлення проекту землеустрою, а у разі відсутності фінансування - ініціювати питання про їх виділення шляхомнаправлення бюджетного запиту до проекту місцевого бюджету.

Здійснення вказаних повноважень Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради прямо передбачено пунктами 1.5., 4.1.2, 4.1.3., 4.1.5. Положення.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Згідно з Розпорядженням Кабінету міністрів України № 802-р від 17.10.2012 «Про здійснення протягом 2012 - 2013 рр. заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади» на органи виконавчої влади покладено обов'язок здійснення протягом вказаного часу заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт.

Починаючи з 2016 року у місті Дніпрі діяла розроблена та затверджена цільова програма, що стосується навчального процесу (Програма розвитку освіти в м. Дніпропетровську на 2016-2020 роки, затверджена рішенням міської ради № 11/13 від 07.09.2016 із наступними змінами (далі у тексті Програма), заходами якої передбачено оформлення актів на право постійного користування земельною ділянкою навчальних закладів та отримання свідоцтва на право власності на нерухоме майно з прогнозованим обсягом фінансування із місцевого бюджету у сумі 8 760, 4 тис. грн., головний розпорядник бюджетних коштів - Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради (пункт 7.21 Додатку № 1 до Програми).

Пунктом 2 рішення міської ради № 11/13 від 07.09.2016, яким затверджена вищевказана Програма, передбачено: «Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щорічно при формуванні показників бюджету на відповідний рік передбачати в бюджетному запиті кошти на виконання заходів Програми.

Пунктом 4 статті 2 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Частиною 4 статті 20 Бюджетного кодексу України передбачено, що відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом). Відповідальним виконавцем бюджетних програм може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який забезпечує виконання бюджетних програм у системі головного розпорядника.

Так, відповідно до вищенаведеного, виділення фінансування необхідного для оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди навчального закладу, а також земельну ділянку під закладом освіти, належить до виключної компетенції Дніпровської міської ради. Ініціатива щодо виділення відповідних коштів та розпорядження коштами (укладання договорів на проведення технічної інвентаризації, виготовлення проектів землеустрою, тощо) належить до виключної компетенції Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Як вже було зазначено пунктом 4.1.4. Положення саме Департамент є органом до повноважень якого належить розроблення і реалізація міських програм розвитку у сфері освіти.

Вищевказана Програма розвитку освіти в м. Дніпропетровську на 2016-2020 роки, затверджена рішенням міської ради № 11/13 від 07.09.2016 із наступними змінами наявна в матеріалах справи, та беззаперечно підтверджує, що саме до компетенції Департаменту гуманітарної політики належать повноваження щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди навчальних закладів міста Дніпра та бездіяльність департаменту у вказаному питанні.

Статтею 53 Конституції України гарантовані доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 4 Закону право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.

Таким чином, обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17, від 05.11.2019 у справі № 804/4585/18, від 01.06.2021 у справі № 0440/6514/18.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства. Фінансування освіти є інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави.

Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту» державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 10 Закону України «Про освіту» визначено, що невід'ємними складниками системи освіти, зокрема, є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта.

Частиною 3 статті 22 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

У п. 8 статті 22 Закону України «Про освіту» зазначено, що заклади освіти діють на підставі власних установчих документів, що затверджуються їх засновниками відповідно до законодавства.

Управління закладом освіти в межах повноважень, відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про освіту», визначається законами та установчими документами цього закладу.

Згідно з ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти зобов'язаний, зокрема, забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом. Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.

Частинами 1, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, серед іншого, належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, заклади освіти, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

На аналогічні положення Закону зроблено акцент Касаційним адміністративним судом у справі № 320/2327/21 постанова від 13.04.2022 року. Так, суд проаналізувавши ч. 6 ст. 25, ст. 80 Закону України «Про освіту», дійшов висновку, що оформлення правовстановлюючих документів під закладом, освіти відноситься до виключної компетенції Переяславської міської ради Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 14 Конституції України, а також статтею 1 Земельного кодексу України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статус землі як національного багатства визначається винятковим правовим режимом, який передбачає особливий порядок набуття та реалізації прав на землю, у порівнянні з іншими об'єктами цивільних прав.

Відповідно до статті 13 Конституції України, ст. 324 Цивільного кодексу України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Органи місцевого самоврядування, здійснюючи функції власника від імені Українського народу, повинні розпоряджатися земельними ділянками виключно в інтересах Українського народу та з безумовним та цілковитим дотриманням вимог законодавства.

Згідно зі статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема щодо надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель.

Враховуючи вищевикладене, право користування закладом освіти земельною ділянкою має бути оформлено відповідно до вимог ст.ст. 116, 123, 125, 126 Земельного кодексу України.

Зокрема, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам лише на праві постійного користування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проєктом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст.92 Земельного кодексу України).

Згідно з п.п. «а», «ґ» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності. 6 вересня 2012 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI (далі Закон № 5245), що набрав чинності з 01.01.2013.

Відповідно до пункту 3 розділу 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5245 передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно з пунктом 13 розділу 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5245 органи місцевого самоврядування протягом року з дня опублікування цього Закону зобов'язані були забезпечити оформлення комунальними підприємствами, установами, організаціями права постійного користування земельними ділянками, які використовують земельні ділянки комунальної власності без документів, що посвідчують право користування ними; забезпечити визначення будівель, споруд, інших об'єктів нерухомого майна комунальної власності, право власності на які не зареєстровано, та забезпечити здійснення державної реєстрації такого права.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державною реєстрацією прав є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 3, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: - реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; - на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Так, аналіз змісту норм статті 120 Земельного Кодексу України у їх сукупності дає підстави для висновку про однакову спрямованість її положень щодо переходу прав на земельну ділянку при виникненні права власності на будівлю і споруду, на якій вони розміщені. Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. Згідно з цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

При цьому, при застосуванні положень статті 120 Земельного Кодексу України у поєднанні з нормою статті 125 ЗК України слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об'єкт нерухомості у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об'єкти.

Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстровано одночасно із правом на нерухомість.

Згідно з ст. ст. 124, 125, 126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 1-2 частини 1 статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» закріплено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління закладами освіти, сприяння їх діяльності.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.

З аналізу викладених норм встановлено, що управління об'єктами освіти, у тому числі прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідної ради.

Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду викладеним у постанові від 14.02.2023 у справі 580/1374/22 в якому Суд наголосив, що компетенцією оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку під закладом освіти наділена саме відповідна рада.

Рішенням Дніпропетровської міської ради № 24/15 від 20.10.2016 «Про передачу об'єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів навчальних закладів міста з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради» передано навчальні заклади міста у тому числі - комунальний заклад дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради по вул. Панікахи, 115 (пункт 185 додатку № 1 до рішення).

Відповідно до інформації Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 10/1-254 від 17.12.2025 встановлено, що відсутні документи, які підтверджують вжиття останніми заходи щодо належного оформлення права комунальної власності на земельну ділянку під вказаним навчальним закладом, і здійснення державної реєстрації вказаних прав, а тому питання оформлення правовстановлюючих документів на вказаний об'єкт нерухомості та державної реєстрації цього права залишається не вирішеним.

Усунення виявлених порушень вимог законодавства можливе шляхом фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу.

Відповідачами не надано жодних доказів на підтвердження вжиття ним заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на належну їм земельну ділянку, а тому позовні вимоги щодо визнання незаконною бездіяльності відповідачів щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу, нездійснення державної реєстрації вказаних речових прав та зобов'язання вжити заходів в межах компетенції з цього питання є обґрунтованими.

Дніпровською міською радою, Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу, чим допущено протиправну бездіяльність.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу створює передумови зловживань щодо розпорядження нею, ризики нормального функціонування закладу та навчального процесу, що можуть призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Крім того, наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу дозволить покращити роботу закладу, привести її у відповідність до вимог чинного законодавства та унеможливити зловживання щодо розпорядження майном закладу.

Вказана земельна ділянка належить Дніпровській міській територіальній громаді в особі Дніпровської міської ради, тому її використання може здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного законодавства.

Також суд вважає безпідставним посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 10.12.2020 року у справі №160/3835/19, тому що вказана позиція стосуються повернення позовної заяви судом щодо неналежного обґрунтування прокурором порушення інтересів держави в конкретному випадку.

В цій справі прокурор вказав на тривалий час стосовно не вчинення жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права комунальної власності на будівлі і споруди комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №239 Дніпровської міської ради.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст. 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII Про прокуратуру відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п. 1 ч. 6 ст. 23 вказаного Закону).

Зважаючи, що саме відповідачі допустили спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.

За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Положеннями ч.2 ст.9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до ст. 139 КАС України, суд враховує, що оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Керівника Центральної окружної прокуратури міста Дніпра Тактарова Романа Рафаїловича (49000, м.Дніпро, вул.Архітектора Олега Петрова, 23, код ЄДРПОУ 0290993824) в інтересах держави до Дніпровської міської ради (49000, м.Дніпро, просп.Дмитра Яворницького, буд.75, код ЄДРПОУ 26510514), Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (49000, м.Дніпро, просп.Дмитра Яворницького, буд.75, код ЄДРПОУ 40506248), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №384 Дніпровської міської ради (49041, м.Дніпро, вул.Панікахи, 115, код ЄДРПОУ 34059612) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, яка виразилась у невжитті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності територіальної громади міста Дніпра на земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Панікахи, 115.

Зобов'язати Дніпровську міську раду та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності територіальної громади міста Дніпра на земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла - садок) № 384 Дніпровської міської ради, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Панікахи, 115.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв