Рішення від 05.05.2026 по справі 160/34968/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 рокуСправа №160/34968/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення з боку ОСОБА_1 правил військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після оновлення електронного ВОД, у ньому містилась інформація про порушення позивачем правил військового обліку та розшук ТЦК та СП. Позивач зазначає, що облікові дані ним були уточнені вчасно, жодних повісток не отримував. На заяву позивача, відповідачем було повідомлено про відсутність підстав для виключення інформації про порушення правил військового обліку позивачем. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, що і стало підставою звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження). Витребувано у відповідача та зобов'язати подати до суду у строк встановлений для подання відзиву: звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до органів Національної поліції України щодо доставлення ОСОБА_1 для складання протоколу; детальні письмові пояснення із доказами, що слугували підставою для внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців і резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку; копію повістки, докази надіслання ОСОБА_1 повістки, докази на підтвердження вручення/невручення повістки ОСОБА_1 про яку зазначено у витягу Резерв+ як підстава розшуку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2026 року продовжено строк розгляду справи на 60 днів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 березня 2026 року витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 : відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до органів Національної поліції України щодо доставлення ОСОБА_1 для складання протоколу; детальні письмові пояснення із доказами, що слугували підставою для внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців і резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку; копію повістки, докази надіслання ОСОБА_1 повістки, докази на підтвердження вручення/невручення повістки ОСОБА_1 про яку зазначено у витягу Резерв+ як підстава розшуку. Зупинено провадження в адміністративній справі №160/34968/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, до отримання від відповідача витребуваних доказів та відзиву на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 була створена повістка на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , № НОМЕР_1 від 16.05.2025 року, для уточнення даних, за реєстрацією місця проживання, а саме: АДРЕСА_1 , з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 22.05.2025 року, о 09.00 год., за адресою: АДРЕСА_2 та видане розпорядження від 16.05.2025 року № А/01/2129 для здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , в тому числі і військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . У визначений в повістці час о 09.00 год., 22.05.2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 . не прибув, про підстави неявки не повідомив. Згідно до акта від 21.05.2025 року, № 641 уповноважених осіб, які здійснювали оповіщення на виконання розпорядження від 16.05.2025 року № А/01/2129, встановлено, що, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за місцем реєстрації АДРЕСА_1 не проживає, де проживає не відомо. Згідно інформаційної довідки ІКС "Оберіг" Позивач став на облік за новим місцем перебування лише 03.04.2026 року о 12:46. Таким чином, перебуваючи на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) та в подальшому змінивши своє місце проживання, Позивач не повідомив особисто в семиденний строк про зміну свого місця проживання всупереч пп.7 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Разом з тим, згідно акту виконавчого комітету Грушівської сільської ради від 21.05.2025 року №641 було встановлено, що Позивач ( ОСОБА_1 ) за місцем реєстрації АДРЕСА_1 не проживає, де проживає невідомо, що є порушенням абз.1, п. 23 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.05.2026 року поновлено провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно витягу з Резерв+, військово-обліковий документ сформований 23.07.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має статус військовозобов'язаного та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 (Апостолове).

Відстрочка - . Тип відстрочки - .

Постанова ВЛК - . Дата ВЛК - .

Група інвалідності - . Діє до - . Причина - .

Дата уточнення даних 17.05.2025.

Наявне повідомлення: "Порушення правил військового обліку". ТЦК та СП 18.07.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу.

Причина: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП.

Листом від 03.08.2025 №А/01/3222 ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто адвокатський запит представника позивача та повідомлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 була створена повістка на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , № 3450795 від 16.05.2025 року, для уточнення даних, за реєстрацією місця проживання, а саме: АДРЕСА_1 , з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 22.05.2025 року, о 09.00 год., за адресою: АДРЕСА_2 та видане розпорядження від 16.05.2025 року № А/01/2129 для здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , в тому числі і військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

У визначений в повістці час о 09.00 год., 22.05.2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 . не прибув, про підстави неявки не повідомив.

Згідно до акта від 21.05.2025 року, № 641 уповноважених осіб, які здійснювали оповіщення на виконання розпорядження від 16.05.2025 року № А/01/2129, встановлено, що, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за місцем реєстрації АДРЕСА_1 не проживає, де проживає не відомо.

Листом від 12.11.2025 №А/01/3092 ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянуто адвокатський запит представника позивача та повідомлено, що на підставі інформації, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Реєстру внесено дані про факт порушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , правил військового обліку, що полягало у неявці за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 без поважних причин. Такі дії (бездіяльність) підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП). На час розгляду Вашого адвокатського запиту документів, що підтверджують скасування або визнання безпідставними даних про порушення правил військового обліку військовозобов'язаним ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило. Також рішення суду або компетентного органу про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення не надходило. З огляду на викладене, підстав для виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як таких, що внесені у зв'язку з порушенням військовозобов'язаним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , правил військового обліку, немає.

Також судом досліджено повістку №3450795 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 про необхідність з'явитись за адресою АДРЕСА_2 22.05.2025 о 09:00 для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_6 (Апостолове).

Згідно розпорядження №А/01/2129 від 16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 зобов'язано здійснити оповіщення таких військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 : п.13 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 АДРЕСА_1 та забезпечити їх прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 22 .05.2025 о 09:00 за адресою АДРЕСА_2 .

Згідно акту Виконавчого комітету Грушівської сільської ради від 21.05.2025 №641, під час здійснення оповіщення громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 від 16.05.2025 №А/01/2129 встановлено, що громадянин ОСОБА_2 за місцем реєстрації АДРЕСА_1 не проживає, де проживає не відомо. Повістка не вручені.

Згідно інформаційної довідки ІКС "Оберіг" ОСОБА_1 став на облік за новим місцем перебування 03.04.2026 року о 12:46. ІНФОРМАЦІЯ_7 (Буринь).

Згідно відомостей ІКС "Оберіг" за картотекою "зняті з військового обліку" Позивач з 05.04.2026 року знятий з військового обліку за абз. 3 п.2 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно якої - зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України з військового обліку військовозобов'язаних які призвані чи прийняті на військову службу.

Вважаючи дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції від 17.01.2025).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5ст.1 Закону №2232-XII).

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно із ч. 6 ст. 2 Закону №2232-XII, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період

Верховна Рада України 11 квітня 2024 року прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Станом на 23.07.2025 року позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (Апостолове) військовозобов'язаним, що підтверджується військово-обліковим документом Резерв +.

Правові підстави та порядок здійснення оповіщення військовозобов'язаних осіб засобами потового зв'язку передбачені п.34 Порядку проведення призову громадянина військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560, відповідно до якого повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

Перелік випадків, коли військовозобов'язаний вважається належним чином оповіщений про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі надсилання повістки засобами поштового встановлено п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560.

Так, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема, але не виключно: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Суд зазначає, що обов'язок військовозобов'язаних осіб з'являтись за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки передбачено, зокрема, абз.3 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.1 та 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (у редакції від 01.01.2025) громадяни зобов'язані, зокрема, але не виключно: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Поважні причини неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці встановлені ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Так, Згідно витягу з Резерв+, військово-обліковий документ сформований 23.07.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має статус військовозобов'язаного та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 (Апостолове).

Відстрочка - . Тип відстрочки - .

Постанова ВЛК - . Дата ВЛК - .

Група інвалідності - . Діє до - . Причина - .

Дата уточнення даних 17.05.2025.

Наявне повідомлення: "Порушення правил військового обліку". ТЦК та СП 18.07.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу.

Причина: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП.

Відповідачем було сформовано повістку №3450795 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 про необхідність з'явитись за адресою АДРЕСА_2 22.05.2025 о 09:00 для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_6 (Апостолове).

Згідно розпорядження №А/01/2129 від 16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 зобов'язано здійснити оповіщення таких військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 : п.13 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 АДРЕСА_1 та забезпечити їх прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 22 .05.2025 о 09:00 за адресою АДРЕСА_2 .

Згідно акту Виконавчого комітету Грушівської сільської ради від 21.05.2025 №641, під час здійснення оповіщення громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 від 16.05.2025 №А/01/2129 встановлено, що громадянин ОСОБА_2 за місцем реєстрації АДРЕСА_1 не проживає, де проживає не відомо. Повістка не вручені.

З огляду на викладене, позивач, як особа, яка перебуває на військовому обліку, за наявності статусу військовозобов'язаного, будучи належним чином оповіщеним про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не з'явився до ТЦК та СП у дату, яка зазначені у повістці. Поважних причин неприбуття у строк, визначений у повістці, у відповідності до приписів ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивачем не зазначено. Матеріали справи таких даних не містять.

Окрім того, судом на час прийняття даного рішення встановлено, що згідно інформаційної довідки ІКС "Оберіг" ОСОБА_1 став на облік за новим місцем перебування 03.04.2026 року о 12:46. -1 відділ ІНФОРМАЦІЯ_7 (Буринь).

Згідно відомостей ІКС "Оберіг" за картотекою "зняті з військового обліку" Позивач з 05.04.2026 року знятий з військового обліку за абз. 3 п.2 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" згідно якої - зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України з військового обліку військовозобов'язаних які призвані чи прийняті на військову службу.

Таким чином, правовий статус позивача змінився з «військовозобов'язаного» на «військовослужбовця», що автоматично виключає перебування його в статусі «порушника обліку». Факт відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення військового обліку з боку Позивача ( ОСОБА_1 ) підтверджується інформаційною довідкою ІКС "Оберіг".

Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 (у редакції від 16.01.2025), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Відповідно до п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 Національна поліція, зокрема, але не виключно, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Суд зазначає, що у зв'язку з тим, що позивач за викликом по повістці не з'явився, відповідачем було сформовано електронне звернення до органів Національної поліції України про розшук і доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач заперечує порушення правил військового обліку, зокрема складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Суд зазначає, що сама по собі наявність в застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» та перебування у зв'язку з цим у розшуку ТЦК та СП не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтями 210, 210-1 КУпАП, а навпаки передує складенню стосовно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягненню до адміністративної відповідальності.

У спірному випадку позивача оголошено в розшук у зв'язку з неприбуттям за повісткою до відповідача та на підставі автоматично сформованого звернення до органів Національної поліції щодо доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.

При цьому, доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП в силу зазначених вище норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.

Тобто, у такому випадку в першу чергу здійснюється розшук особи та її доставлення до органу ТЦК та СП, та в другу чергу складення протоколу про адміністративне правопорушення за правопорушення, визначені статтями 210 та 210-1 КУпАП.

Отже, розшук військовозобов'язаного з метою доставлення / адміністративного затримання оголошений у спірному випадку правомірно та у порядку, визначеному законом.

Доставлення військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.

Зазначене вище свідчить про безпідставність доводів сторони позивача про порушення відповідачем порядку винесення протоколу/постанови щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць, є Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017.

За правилами статті 1 Закону №1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Сама ж по собі наявність у застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтею 210 КУпАП.

Враховуючи викладене та відсутність доказів поважності неявки позивача за повісткою, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак відсутні підстави для їх задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова