Рішення від 05.05.2026 по справі 140/16383/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16383/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Володимирської окружної прокуратури до Оваднівської сільської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Володимирської окружної прокуратури звернулася з позовом до Оваднівської сільської ради про протиправною бездіяльності щодо оформлення та державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме будівлі закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., що знаходиться по вул. Покровська, 23 с. Овадне Володимирського р-ну Волинської обл., та зобов'язання вжити заходів щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., що знаходиться по вул. Покровська, 23 с. Овадне Володимирського р-ну Волинської обл.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що на балансі Оваднівської сільської ради перебуває нерухоме майно, зокрема приміщення закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., що знаходиться за адресою: Волинська обл., Володимирський р-н, с. Овадне, вул. Покровська, 23.

Між тим, правовстановлюючі документи на вказаний заклад у Оваднівській сільській раді відсутні.

Рішенням Оваднівської сільської ради № 13/14 від 21.12.2021 «Про передачу до сфери управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради закладів освіти та культури сільської ради та передачу комунального майна Оваднівської сільської ради в оперативне управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради» до сфери управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради передано заклади освіти та культури - юридичні особи, належні Оваднівській сільській раді, зокрема заклад дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського р-ну Волинської обл.».

За інформацією Оваднівської сільської ради № 72/01-19/2-25 від 28.02.2025 правовстановлюючі документи на право власності закладів освіти, які перебувають на балансі сільської ради, в т. ч. закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., відсутні. Також за інформацією Оваднівської сільської ради № 557/01-24/2-25 від 11.12.2025 правовстановлюючі документи на заклад дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл. не виготовлені. Заклад дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., засновником якого є Оваднівська сільська рада, з 01.01.2022 перебуває на балансі гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради (рішення сесії Оваднівської сільської ради від 21.12.2021 № 12/4). Відповідно, використання зазначеного нерухомого майна здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування будівлями, спорудами без державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності).

Прокурор вказує, що Оваднівською сільською радою не вжито заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів, як наслідок, станом на грудень 2025 року згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, право власності чи будь-яке інше речове право на нерухоме майно закладу освіти - заклад дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., Оваднівською сільською радою не реєструвалося. Тобто за наявності підстав та відповідних повноважень Оваднівською сільською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад, відповідні права комунальної власності, з моменту прийняття на баланс закладу освіти, не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначені вище будівлі навчального закладу. Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді. В свою чергу безпідставне зволікання з державною реєстрацією права власності громади в особі ради на будівлі закладу освіти - заклад дошкільної освіти Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., що знаходиться по вул. Покровська, 23 с. Овадне Володимирського р-ну Волинської обл. може призвести до нецільового використання останніх або їх вибуття з власності громади, що в свою чергу суперечить інтересам держави.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 36).

Копію вказаної ухвали суду від 29.12.2025 про відкриття провадження у справі відповідач одержав через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС 29.12.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а. с. 38), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Володимирською окружною прокуратурою за результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що на балансі Оваднівської сільської ради перебуває нерухоме майно, зокрема приміщення закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського р-ну Волинської обл., що знаходиться за адресою: Волинська обл., Володимирський р-н, с. Овадне, вул. Покровська, 23, про що свідчить лист Оваднівської сільської ради № 72/01-19/2-25 від 28.02.2025 (а. с. 12-13).

Рішенням Оваднівської сільської ради № 13/14 від 21.12.2021 «Про передачу до сфери управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради закладів освіти та культури сільської ради та передачу комунального майна Оваднівської сільської ради в оперативне управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради» до сфери управління гуманітарного відділу виконавчого комітету Оваднівської сільської ради передано заклади освіти та культури - юридичні особи, належні Оваднівській сільській раді, зокрема згідно із пунктом 10 додатку 2 до цього рішення - заклад дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського р-ну Волинської обл. (а. с. 16-18).

Оваднівська сільська рада листами № 72/01-19/2-25 від 28.02.2025, № 557/01-24/2-25 від 11.12.2025 повідомила окружну прокуратуру про те, що правовстановлюючі документи на приміщення навчального закладу не виготовлялися у зв'язку із відсутністю коштів (а. с. 12-13, 15).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Як передбачено пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону № 1697-VII, під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві перший заступник керівника Володимирської окружної прокуратури обґрунтувала, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту. Зокрема, звернення до суду з позовом у цьому випадку здійснено з метою захисту інтересів держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні питання законності користування комунальним майном без правовстановлюючих документів.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону № 280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п'ятої статті 60 Закону № 280/97-ВР Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках публічно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (підпункт 1 пункту «а» статті 29 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до частини третьої статті 66 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) сільські, селищні ради: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Частиною першою статті 80 Закону № 2145-VIII визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Згідно із частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За приписами статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2024 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 2 Закону № 1952-IV у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що відповідач, як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов'язаний вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на будівлю закладу дошкільної освіти.

Відтак, суд погоджується із доводами прокурора, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем упродовж тривалого проміжку часу не вжито належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на вказану будівлю, чим допущено протиправну бездіяльність.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними і допустимими доказами, та враховуючи також, що у позовній заяві позивач обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, тому поданий в інтересах держави позов першого заступника керівника Володимирської окружної прокуратури належить задовольнити.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб'єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за подання позовної заяви в сумі 2422,40 грн згідно із платіжною інструкцією від 15.12.2025 № 3129 (а. с. 9) з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Оваднівської сільської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме будівлі закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Оваднівську сільську раду (44720, Волинська обл., Володимирський р-н, с. Овадне, вул. Перемоги, 20, код ЄДРПОУ 04334873) вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на будівлю закладу дошкільної освіти с. Овадне Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, що знаходиться по вул. Покровська, 23, в с. Овадне Володимирського району Волинської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх