Рішення від 04.05.2026 по справі 140/11786/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11786/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням заробітної плати до 1 липня 2000 року, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати до липня 2000 року (а.с.15-19).

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). У червні 2025 року позивач звернувся до відповідача зі заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати до 01 липня 2000 року, до якої додав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 грудня 2012 року №25, видану виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД за період з січня 1986 року по грудень 1990 року. Однак, відмовив у задоволенні такої заяви, покликаючись на відсутність підстав для проведення такого перерахунку. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, вважає їх протиправними, тому просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.26-29). В обґрунтування цієї позиції вказав, що ОСОБА_1 з 20 січня 2013 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV. 20 червня 2025 року позивач, звернувся із заявою з питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців до 1 липня 2000 року. До заяви позивачем долучено довідку про заробіток для обчислення пенсії №25 від 25 грудня 2012 року, видану Виробничо- комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД за період з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року. Оскільки первинних документів надано не було, то вказана довідка підлягає перевірці. За результатами проведеної роботи з'ясовано, що організація, яка видала довідку за вказаною адресою відсутня. Засобами телефонного зв'язку з посадовими особами встановити контакт не вдалося. Враховуючи викладене, для проведення розрахунку обчислення розміру середньомісячного заробітку з урахуванням періоду з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року згідно з наданими документами немає підстав.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Не є спірною та обставина, що позивач ОСОБА_1 з 20 січня 2013 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 19 червня 2025 року, в якій просив провести перевірку правильності обчислення заробітної плати за період з 1986-1990 роки, з якої нараховано розмір пенсії в частині правильності застосованої оптимізації даного заробітку, а також - правильності обчислення заробітної плати за період з 1987-1992 роки, з якої нараховано розмір пенсії в частині правильності застосованої оптимізації даного заробітку (а.с.46 зворот).

У відповідь на вказану заяву ГУ ПФУ у Волинській області листом від 09 липня 2025 року №8976/8135/Л/-02/8-0300/25 повідомило ОСОБА_1 , що статтею статті 40 Закону №1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року згідно з додатком 5 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місце знаходження та адреси за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Для підтвердження зазначених даних у довідці про заробітну плату органи Пенсійного фонду України можуть приймати засвідчені в установленому порядку копії первинних документів (особових рахунків), на підставі яких видано довідку.

До заяви за вх №8135/Л-0300/25 від 20 червня 2025 року долучено довідку про заробіток для обчислення пенсії №25 від 25 грудня 2012 року, видану Виробничо- комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД за період з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року. Оскільки первинних документів надано не було, то вказана довідка підлягає перевірці. За результатами проведеної роботи з'ясовано, що організація, яка видала довідку за вказаною адресою відсутня. Засобами телефонного зв'язку з посадовими особами встановити контакт не вдалося. Враховуючи викладене, для проведення розрахунку обчислення розміру середньомісячного заробітку з урахуванням періоду з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року згідно з наданими документами немає підстав.

Тут же зазначено, що при обчисленні середньомісячного заробітку оптимізовано періоди заробітної плати з 01 січня 2001 року по 31 жовтня 2003 року, з 01 січня 2004 року по 30 квітня 2004 року, з 01 лютого 2008 року по 30 квітня 2008 року та з 01 червня 2008 року по 30 червня 2008 року (що складає 42 місяці), які визначено автоматизованим шляхом. Коефіцієнт заробітної плати - 1,17543. З урахуванням тривалості страхового стажу 35 років 03 дні (420 міс) в зв'язку з доцільністю, при обчисленні середньомісячного заробітку виключено 42 місяці, що відповідає вимогам чинного законодавства. Отже, враховуючи страховий стаж (коефіцієнт страхового стажу - 0,35000) та середньомісячний заробіток - 10477,58 грн, який обчислено за періоди з 01 січня 1987 року по 30 квітня 1991 року, з 01 листопада 1991 року по 30 червня 1992 року та з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2004 року, з 01 червня 2004 року по 30 червня 2005 року, з 01 липня 2006 року по 30 червня 2008 року та з 01 листопада 2008 року по 30 листопада 2008 року із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 8913,83 грн, на даний час розмір пенсії складає 4058,00 грн, з них: 3667,15 грн - розмір пенсії за віком (10477,58 грн х 0,35000); 90,85 грн - доплата 65-ти річним; 300,00 грн - компенсаційна виплата 70-ти річним, що відповідає нормам чинного пенсійного законодавства (а.с.47 зворот - 48).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Абзацом 5 частини першої статті 40 Закону №1058-ІV передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За змістом частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, зі змінами) передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до пункту 2.10 розділу ІІ Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

За бажанням пенсіонера до заяви про призначення (перерахунок) пенсії ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку №22-1).

Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі №21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13 лютого 2018 року у справі №358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі №686/6278/17, від 12 червня 2019 року у справі №752/21038/16-а.

За обставин цієї справи ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про перерахунку пенсії за віком (врахування заробітної плати за 60 місяців до 01 липня 2000 року) з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №25 від 25 грудня 2012 року, виданої Виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД за період з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року. Підставою для відмови стало те, що через відсутність первинних документів довідка потребувала додаткової перевірки. За результатами проведеної роботи з'ясовано, що організація, яка видала довідку за вказаною адресою відсутня. Засобами телефонного зв'язку з посадовими особами встановити контакт не вдалося.

У контексті спірних відносин суд зауважує, що, надана позивачем довідка, видана за формою, згідно з додатком №5 до Порядку №22-1, на підставі особових рахунків за 1986-1990 роки, довідка містить інформацію щодо місцезнаходження первинних документів (місто Луцьк, вулиця Гаврилюка, 14), щодо нарахування страхових внесків (єдиного внеску) на всі виплати, а також згоду на проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці. Також, вказана довідка завірена підписами відповідальних осіб та засвідчена печаткою підприємства.

У постанові від 12 квітня 2021 року у справі №219/4550/17 Верховний Суд виклав наступний правовий висновок: «… посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні».

У подальшому вказана правова позиція була неодноразово підтримана Верховним Судом, зокрема в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі №808/1735/18.

Суд зауважує, що жодних дефектів форми та/або змісту у наданій позивачем довідці відповідачем не встановлено, доказів протилежного не надано.

При цьому, абзацом 10 пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку.

Також, відповідно до приписів статті 64 Закону №1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:

- отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України;

- проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

- вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду та порядок їх використання.

З огляду на зазначене, у розглядуваному випадку саме органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

Суд відхиляє доводи відповідача про неможливість перевірки достовірності довідки, оскільки обов'язок щодо верифікації наданих документів покладено законом саме на орган Пенсійного фонду. Сама по собі неможливість здійснення такого контролю або сумніви органу щодо обґрунтованості видачі документів не є правовою підставою для відмови у врахуванні заробітної плати.

Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві або архівній установі, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у неї права на пенсійне забезпечення. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі цієї справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а та від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17.

В ході розгляду справи судом також встановлено факт роботи позивача у спірний період у Виробничо-комерційній фірмі «Макропол» Т.ЛТД», який належить до страхового стажу, що підтверджується довідкою Виробничо-комерційної фірми «Макропол» Т.ЛТД (підтверджено період роботи з 17 січня 1983 року по 30 квітня 1991 року), розрахунком стажу за формою РС право (період з 17 січня 1983 року по 30 січня 1991 року).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не врахував для перерахунку пенсії позивача довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 грудня 2012 року №25, видану Виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД» за період роботи з 1986-1990 роки.

При цьому, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За змістом частини четвертої статті 45 Закону №1058-IV, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, враховуючи той факт, що позивач зі заявою про перерахунок пенсії звернувся 19 червня 2025 року, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 грудня 2012 року №25, виданої Виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД» за період роботи з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 24 жовтня 2025 року №63.

З огляду на задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 12 грудня 2012 року №25, виданої Виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД» за період роботи з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 12 грудня 2012 року №25, виданої Виробничо-комерційною фірмою «Макропол» Т.ЛТД» за період роботи з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк