Ухвала від 04.05.2026 по справі 140/5201/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/5201/26

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року №26/д в частині повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у зв'язку із загибеллю батька ОСОБА_2 ; зобов'язання повторно розглянути заяву про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до пункту 4 статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку із загибеллю батька ОСОБА_2 та призначити належну частку одноразової грошової допомоги.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з частинами першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.

Початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або фактично дізналася, або повинна була дізнатися (мала реальну можливість дізнатися) про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Як визначено частиною першою статті 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно з пунктом 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Наслідки пропуску строків звернення до адміністративного суду встановлено статтею 123 КАС України, згідно з частинами першою, другою якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Предметом оскарження у цій справі є рішення, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року №26/д.

Отже, позивач мав право звернутися до суду для оскарження протокольного рішення відповідача від 20 вересня 2024 року №26/д протягом шести місяців з дати його отримання.

Із цим позовом позивач звернувся до суду тільки 28 квітня 2026 року.

Позивач в порушення вимог пункту 5 частини п'ятої статті статті 160 КАС України не повідомив обставин та не надав доказів, які підтверджують, коли та у який спосіб він отримав оспорюване рішення від 20 вересня 2024 року №26/д, через що неможливо встановити дату, з якої почав перебіг строк звернення до суду.

Між тим представник позивача подав заяву про поновлення ОСОБА_1 строку звернення до суду. У заяві вказано, що позивач, отримавши рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20 вересня 2024 року №26/д, не погодився із ним та з метою досудового врегулювання спору 25 березня 2026 року подав заяву про продовження строку розгляду документів щодо призначення одноразової грошової допомоги. У відповідь на вказану заяву позивач отримав лист від 16 квітня 2026 року №220/13/Вих3ВГ/8625, яким відповідач остаточно відмовив у продовженні розгляду заяви щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Однак отримання листа від 16 квітня 2026 року №220/13/Вих3ВГ/8625 на заяву позивача про продовження строку розгляду документів щодо призначення одноразової грошової допомоги не змінює момент, з якого позивач дізнався про порушення своїх прав, тобто з моменту отримання рішення відповідача від 20 вересня 2024 року №26/д. Спірне рішення прийняте у 2024 році, а рішення, дії, бездіяльність за наслідком подання заяви у 2026 році не становлять предмет оскарження.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки суду не надано доказів, які підтверджують дату отримання рішення від 20 вересня 2024 року №26/д, яке позивач оскаржує (для встановлення початку перебігу строку звернення до суду, тривалості пропуску строку), а заява про поновлення строку звернення до суду не містить доказів про існування непереборних обставин, які перешкоджали позивачу звернутися із позовом до суду в межах строку, визначеного приписами КАС України, то з урахуванням положень статей 160, 161 КАС України, позовну заяву належить залишити без руху, встановивши строк для усунення її недоліків - десять днів з дня вручення цієї ухвали.

Позивачу у такий строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви у спосіб подання (надіслання) до суду доказів, які підтверджують дату отримання рішення від 20 вересня 2024 року №26/д, а з їх урахуванням - заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.

Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк