04 травня 2026 р. Справа № 597/479/26
Суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Тренич А.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №4 Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
До Заліщицького районного суду Тернопільської області від Відділення поліції №4 Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-16 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.03.2026 року серії ВАД №744726, 18.03.2026 року близько 17 год. 00 хв. в м.Заліщики, вул.Степана Бандери, 25, ОСОБА_1 , будучи продавцем в магазині Вайп-Шоп «ТІPОК», займалася забороненим видом господарської діяльності, щодо якої є спеціальна заборона, здійснюючи роздрібну торгівлю сировиною для рідин. Порушення п.2 ст.23 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-16 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. Захисник, адвокат Дядик Я.Б. подав клопотання (вх. №2351) про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного провопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-16 КУпАП.
Враховуючи положення ч.2 статті 268 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 164-16 КУпАП передбачено відповідальність за зайняття видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон), роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Згідно з ч.2 зазначеного вище Закону, роздрібна торгівля на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД) окремо або в наборах забороняється.
В п.84) та в п.85) ч.1 ст.1 вказаного Закону сформульовано визначення термінів - тютюнова сировина та тютюнові вироби, а саме:
- тютюнова сировина - цілі рослини тютюну чи його листя у природному стані або у вигляді сушеного чи ферментованого листя, цілого чи з відділеною середньою жилкою, обрізаного чи необрізаного, роздавленого чи розрубаного, що відносяться до товарної позиції 2401 згідно з УКТЗЕД (включаючи відходи листя тютюну, тютюновий пил), а також гомогенізований (відновлений), розширений та різаний тютюн, що відноситься до товарної позиції 2403 згідно з УКТЗЕД, не готовий для куріння або не призначений для споживання/використання кінцевим споживачем. Тютюнова сировина може бути ферментованою або неферментованою;
- тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.2 Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб під господарською діяльністю», під господарською діяльністю розуміється діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виробництво та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом. Під некомерційною господарською діяльністю розуміється господарська діяльність, що здійснюється без мети одержання прибутку. Суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законом. Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані у встановленому законом порядку тагромадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
В результаті дослідження матеріалів адміністративної справи, встановлено, що у протоколі серії ВАД №744726 від 18.03.2026 року вказано, що ОСОБА_1 порушила вимоги п.2 ст.23 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистиляторів, біоетанолу, спритних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Однак у вказаній статті міститься дві частини, а саме: частина 1 складається із одного абзацу та частина 2 має два абзаци, пункти в цій статті відсутні. Тому пункту 2 статті 23 вказаного закону взагалі не існує. Крім того, у протоколі не зазначено, яким чином вона здійснювала продаж рідини до електронних сигарет, кому саме, за яку суму. Рідини, які вилучено у неї згідно даного протоколу, а саме харчові ароматизатори в кількості 105 штук, не є рідинами до електронних сигарет, а є ароматизаторами, які використовуються у харчовій галузі.
Також, у протоколі не зазначено і до протоколу не долучено документів про факт здійснення торгівлі процесу обміну товаром і грошима, тобто не встановлено покупців, які б платили за рідини для електронних сигарет ОСОБА_1 , не встановлено очевидців правопорушення, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодних документів, які б містили доказ того, що ОСОБА_1 реалізувала рідини для електронних сигарет.
Отже, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції не було здобуто належних та допустимих доказів, які б могли підтвердити, що ОСОБА_1 займалася забороненим видом господарської діяльності, щодо якої є спеціальна заборона здійснюючи роздрібну торгівлю сировиною для рідин.
Додатково слід зазначити, що у матеріалах справи відсутні докази (висновок експерта), які б підтверджували, що особа, яка притягується до відповідальності, здійснила роздрібну торгівлю саме сировини для рідин.
Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до п.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, вважаю, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-16 КУпАП, а саме займання забороненим видом господарської діяльності, щодо якої є спеціальна заборона здійснюючи роздрібну торгівлю сировиною для рідин, а тому провадження у справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з тим, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, провадження у справі закрито, а тому вилучені речі слід повернути володільцеві.
Керуючись п.1 ст.247, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-16 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 105 флаконів із харчовим ароматизатором, які поміщено в паперовий якищ та прийнято на зберігання у ВП №4 Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області згідно квитанції про отримання речей та документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення ВАД 744726, порядковий номер 92 - повернути володільцеві після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Заліщицький районний суд Тернопільської області.
Суддя А.Г. ТРЕНИЧ