Справа № 216/2622/26
провадження 1-кс/216/507/26
іменем України
29 квітня 2026 року місто Кривий Ріг
Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань приміщення суду м Кривого Рогу Дніпропетровської області клопотання слідчого СВ Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12026041230000496 від 01.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188 - 1 КК України, -
Згідно клопотання, в ході досудового розслідування провадження за № 12026041230000496 від 01.04.2026 встановлено, що 01.04.2026 до Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшла заява від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про те, що співробітники в тому числі посадові особи АТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , у період з 01.07.2025 та по теперішній час здійснюють викрадення електричної енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків, чим завдали АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » шкоду у великих розмірах.
В ході проведення досудового розслідування за результатами допиту представника потерпілого АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » керівника підрозділу центру по роботі з комерційними втратами ОСОБА_4 , встановлено, що Акціонерне товариство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (надалі -Товариство) здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії із дотриманням положень Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою КРЕКП N 312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ), Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП N 310 від 14.03.2018 р. (далі - КСР) та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів України. 01.07.2025 бригада ПЛ ІНФОРМАЦІЯ_3 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » прибула для здійснення відключення електроустановок споживача АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою АДРЕСА_1 . Припинення електроживлення об'єкта споживача мало бути виконано 01.07.2025 за заявкою постачальника електричної енергії ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 13.02.2025 за наявну заборгованість споживача перед електропостачальником за спожиту/використану електричну енергію. Як встановлено підпунктом 2 пункту 5.5.5. ПРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до пункту 11.5.12 КСР, електропостачальник має право звернутися до ОСР щодо припинення електроживлення Користувача (споживача електричної енергії), з яким електропостачальником укладено договір про постачання електричної енергії.
У зверненні електропостачальник повинен, зокрема, зазначити дані, що ідентифікують відповідного споживача електричної енергії (EIC-код), та причину (підставу) припинення електроживлення такого споживача електричної енергії.
Оператор системи розподілу не розглядає заперечення щодо припинення електроживлення або звернення щодо неправомірності дій електропостачальника від споживачів електричної енергії.
Згідно підпункту 4 пункту 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
У відповідності до підпункту 11 пункту 5.1.2 ПРРЕЕ, оператор системи зобов'язаний припиняти у випадках та в порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі та цими Правилами, електроживлення споживача за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником;
Згідно із підпунктом 12 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об?єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень.
У разі відсутності технічної можливості виконання умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності і якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів (унаслідок застосування відповідної схеми електропостачання) споживач, електропостачання якого має бути обмежене або припинене, зобов'язаний надати доступ до власних електроустановок уповноваженим представникам оператора системи для вибіркового відключення струмоприймачів з наступним пломбуванням пристроїв їх підключення (пункт 7.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії).
Власник мереж (основний споживач, ОМСР, виробник) зобов'язаний забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників оператора системи (за службовим посвідченням) для виконання оператором системи підключення/відключення або обмеження споживання електричної енергії суб'єктам господарювання, електроустановки яких приєднані до технологічних електричних мереж власника мереж, або за обґрунтованою письмовою вимогою оператора системи здійснювати всі технологічні роботи в мережах спільного використання (підключення/відключення електроустановок субспоживача (субспоживачів)) самостійно або із залученням спеціалізованої організації (пункт 5.5.8 ПРРЕЕ).
Працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на територію АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для проведення відключення від енергопостачання його електроустановок допущено не було, хоча споживач був повідомлений про відключення належним чином.
Як встановлено пунктом 7.10 ПРРЕЕ, у разі нездійснення оператором системи припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення купівля-продаж електричної енергії за договором про постачання зупиняється, а обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати.
Таким чином, у разі нездійснення оператором системи розподілу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » згідно з вимогою електропостачальника припинення електропостачання споживачу, вартість спожитої/використаної ним електричної енергії вважається комерційними втратами Товариства.
Викладене свідчить про протиправне порушення службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » установленого чинним законодавством порядку в частині надання оператору системи безперешкодного доступу до всіх електроустановок для здійснення їх відключення та опломбування, яке передбачено Правилами.
В порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не допускав представників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до відключення електроустановок згідно із заявкою електропостачальника, про що, відповідно до вимог п. 6.2.6. ККО, працівниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » складено акти про недопуск, а саме: акти про недопуск від 01.07.2025, акти про недопуск від 01.08.2025; акти про недопуск від 13.08.2025; акти про недопуск від 01.09.2025; акти про недопуск від 08.09.2025; акти про недопуск від 15.09.2025; акти про недопуск від 22.09.2025; акти про недопуск від 30.09.2025.
Враховуючи, що АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не забезпечило доступ представників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до своїх електроустановок для здійснення їх відключення, відповідно до п. 8.2.1. ПРРЕЕ, а також відповідно до п. 8.9. Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електроенергії, представниками ОСР було складено АКТИ про порушення договірних умов, за результатом розгляду яких на комісії АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було визначено вартість обсягу спожитої, але неоплаченої електричної енергії.
Загальна сума збитків, спричинених АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (з урахуванням часткової оплати), складає 320 611 370,81 грн.
3 22.01.2026 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » перейшов до постачальника електричної енергії ДПЗД « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
23.02.2026 року Товариством було отримано заявку N1482306 від «постачальника останньої надії» ДПЗД « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ПОН) на здійснення припинення постачання електричної енергії 12.03.2026р. всіх точок комерційного обліку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за заборгованість з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.
У зв'язку з активним недопуском у 2025 році та 29.01.2026, 02.02.2026, 04.02.2026, 26.02.2026, 02.03.2026, 12.03.2036, 13.03.2026, 18.03.2026, 25.03.2026, 27.03.2026, 01.04.2026 працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до електроустановок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для здійснення припинення електропостачання, викрадення електричної енергії триває до теперішнього часу.
Такі дії/бездіяльність службових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » заподіяли та продовжують заподіювати значної шкода інтересам АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у вигляді прямих майнових збитків, розмір яких обчислюється мільйонами гривень, станом на кінець 2025 року збитки складають 320 611 370,81 грн.
17.04.2026 у період часу з 11:10 год. по 13:57 год. на підставі ухвали слідчого судді Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу ОСОБА_5 проведено огляд ЗРУ 6 кВ ПС « ІНФОРМАЦІЯ_7 », яка розміщена на земельній ділянці кадастровий номер 1211000000:07:299:0007. Під час огляду встановлено, що на території підстанції розміщена ЗРУ №2 6 кВ, яка оснащена 36 комірками (6 з яких не підключено), яка у свою чергу з комірки № 3 живить ЗРУ № 1 6 кВ, яка оснащена 15 комірками, та ВРУ 6кВ, яка живиться з комірки № 30 ЗРУ № 2 6 кВ, та оснащена 12 комірками.
Допитаний в якості свідка головний енергетик АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_6 пояснив наступне, що ПС « ІНФОРМАЦІЯ_7 » розміщена на території земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:07:299:0007, підстанція має ЗРУ 6 кВ № 2 (має 36 комірок, 6 з яких не підключено), яка живить ЗРУ № 1 6 кВ (має 15 комірок) та ВРУ 6 кВ (має 12 комірок) на території підстанції. Стосовно комірок зазначених розподільчих установ пояснює, що кожна комірка, як власного споживання, так і змішаного споживання мають важливе значення для забезпечення складного технологічного процесу роботи ш. Тернівська. Твердо стверджує, що відключення будь-якої комірки зазначеної підстанції призведе до затоплення ш. Тернівська, що у подальшому може призвести до порушення екологічної безпеки, загрози виникнення аварій техногенного характеру, або матиме наслідком інші непоправні або суспільно небезпечні наслідки. Електроприймачі ПС « ІНФОРМАЦІЯ_7 » відносяться до І категорії електроустановок відповідно до правил улаштування електроустановок ІНФОРМАЦІЯ_8 .
22.04.2026 від потерпілого у кримінальному провадженні - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надійшло клопотання про вжиття заходів забезпечення кримінального провадження (відключення окремих комірок ЗРУ) з проханням звернутися до слідчого судді з клопотанням про заборону використання комірок закритих розподільчих установок (ЗРУ) шляхом їх відключення та опломбування, а саме ПС « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
На підставі вищевикладеного, в органа досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до комірок закритих розподільчих установок (ЗРУ) ПС « ОСОБА_7 », яка розміщується розміщена на території земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:07:299:0007, а саме: ЗРУ. Живлення з комірки № 3 ЗРУ № 2: комірка № 13 «Ввод»; комірка № 14 «ПС Поверхова-вода»; комірка № 15 «Сев. Вент.»; комірка № 16 «Разобран, резерв»; комірка № 17 «Горизонт 1350 - вода»; комірка № 18 «Секційний роз.»; комірка № 19 «ГПП 900 - вода»; комірка № 20 «Резерв»; комірка № 21 «Погрузка»; комірка № 22 «Насосна ш.вод»; комірка № 23 «Горизонт 1425 - вода»; комірка № 24 «ТСН»; комірка № 25 « ОСОБА_8 »; комірка № 26 «Резерв». Живлення з яч. № 30 - ЗРУ № 2: комірка № 1 «Ввод»; комірка № 2 «ПС Поверхова»; комірка № 3 «Горизонт 900 Ввод № 2»; комірка № 4 «Горизонт 527 Ввод № 2»; комірка № 5 « ОСОБА_8 »; комірка № 6 «Горизонт 1425 ввод № 2»; комірка № 7 «Резерв»; комірка № 8 «ТСН № 2»; комірка № 10 «Резерв»; комірка № 11 «Сев. Вент. Ввод № 2»; комірка № 12 «Резерв». ЗРУ 2. 3 СШ, 4 СШ: комірка №3А «Горизонт 1425 (резерв); комірка №3Б «Горизонт 1350 (резерв); комірка №3В «Резерв»; комірка №13 «АТС КЖРК»; комірка №1 «Резерв»; комірка № 32 «Резерв»; комірка № 4В «Резерв»; комірка № 4Б «Резерв»; комірка № 4А «Резерв» з можливістю їх фактичного відключення та опломбування представниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Зобов'язати посадових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » забезпечити доступ уповноважених представників оператора системи розподілу для виконання відповідних технічних заходів (відключення та опломбування). Заборонити будь-яким способом здійснювати самовільне підключення чи втручання в роботу зазначених комірок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Тому слідчий просила клопотання задовольнити.
Слідчий, прокурор в судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд клопотання за їх відсутності, підтримавши клопотання в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, в судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання повідомлявся належним чином завчасно.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання слідчого з огляду на наступне.
Відповідно дост.160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України.
У клопотанні зазначаються, зокрема: 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно п.2 ч.5ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє зробити висновок, що під тимчасовим доступом до речей та документів слід розуміти процесуальну процедуру, що полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється виключно на підставі ухвали слідчого судді, суду. Тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження та його застосування можливо виключно з метою забезпечення інтересів існуючого кримінального провадження.
З матеріалів клопотання вбачається, що фактично слідчий просить надати тимчасовий доступ до комірок ЗРУ 6 кВ ПС «Тернівська-2», які розміщуються на території земельної ділянки 1211000000:07:299:0007, з метою можливості фактичного відключення та опломбування представниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вказаних закритих розподільчих установок (ЗРУ), у зв'язку із не допуском працівників АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на територію АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для проведення відключення від енергопостачання його електроустановок.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ст. 2 КПК).
Кримінальним процесуальним законом, зокрема п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК, визначено, що обов'язок здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні покладається на слідчого суддю.
Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться законність, рівність перед законом та недоторканість права власності (п. п. 2,3,9 ч. 1 ст. 7 КПК).
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
З поданих матеріалів клопотання вбачається, що повідомлення про підозру не винесено стосовно жодної особи. Арешт майна для забезпечення кримінального провадження на виконання ч.2 ст. 170 КПК України, не накладався.
Слідчим належним чином необґрунтовано, для з'ясування яких обставин, проведення яких слідчих дій та інших заходів забезпечення кримінального провадження їй необхідно отримати доступ до комірок закритих розподільчих установок ЗРУ 6 кВ ПС « ІНФОРМАЦІЯ_7 », які перебувають у власності АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з можливістю їх фактичного відключення та опломбування представниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », із послідуючою забороною здійснювати заходи щодо їх належного функціонування для забезпечення діяльності їх власника.
При цьому, зазначені слідчим в резолютивній частині ухвали вимоги не відповідають процесуальній меті тимчасового доступу до речей і документів, визначеної Главою 13 КПК України та фактично не можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні в разі задоволення вимог клопотання.
За таких обставин, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання слідчого із зазначених у ньому підстав, за необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 159-166 КПК України суддя, -
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12026041230000496 від 01.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 188 - 1 КК України, а саме тимчасового доступу комірок закритих розподільчих установок (ЗРУ) ПС « ОСОБА_7 », яка розміщується на території земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:07:299:0007, а саме: ЗРУ. Живлення з комірки № 3 ЗРУ № 2: комірка № 13 «Ввод»; комірка № 14 «ПС Поверхова-вода»; комірка № 15 «Сев. Вент.»; комірка № 16 «Разобран, резерв»; комірка № 17 «Горизонт 1350 - вода»; комірка № 18 «Секційний роз.»; комірка № 19 «ГПП 900 - вода»; комірка № 20 «Резерв»; комірка № 21 «Погрузка»; комірка № 22 «Насосна ш.вод»; комірка № 23 «Горизонт 1425 - вода»; комірка № 24 «ТСН»; комірка № 25 « ОСОБА_8 »; комірка № 26 «Резерв». Живлення з яч. № 30 - ЗРУ № 2: комірка № 1 «Ввод»; комірка № 2 «ПС Поверхова»; комірка № 3 «Горизонт 900 Ввод № 2»; комірка № 4 «Горизонт 527 Ввод № 2»; комірка № 5 « ОСОБА_8 »; комірка № 6 «Горизонт 1425 ввод № 2»; комірка № 7 «Резерв»; комірка № 8 «ТСН № 2»; комірка № 10 «Резерв»; комірка № 11 «Сев. Вент. Ввод № 2»; комірка № 12 «Резерв». ЗРУ 2. 3 СШ, 4 СШ: комірка №3А «Горизонт 1425 (резерв); комірка №3Б «Горизонт 1350 (резерв); комірка №3В «Резерв»; комірка №13 «АТС КЖРК»; комірка №1 «Резерв»; комірка № 32 «Резерв»; комірка № 4В «Резерв»; комірка № 4Б «Резерв»; комірка № 4А «Резерв» з можливістю їх фактичного відключення та опломбування представниками АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Зобов'язання посадових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » забезпечити доступ уповноважених представників оператора системи розподілу для виконання відповідних технічних заходів (відключення та опломбування). Заборони будь-яким способом здійснювати самовільне підключення чи втручання в роботу зазначених комірок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». - відмовити повністю.
Ухвала оскарженню не підлягає, але на неї може бути подано заперечення під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_9