Єдиний унікальний номер 205/4764/26
Номер провадження3/205/1446/26
28.04.2026 м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Дахно М.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
До суду надійшов протокол серії ЕПР1 №624807 про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу 26.03.2026 о 14:30 за адресою: м. Дніпро вул. Правобережна, 18, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем BYD SEAGULL державний номерний знак НОМЕР_1 , при зміні напрямку руху не переконалась, що це буде безпечним та не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, здійснила зіткнення з в'їзними воротами (огорожа), внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження, що завдало матеріальних збитків, чим порушила п.10.1 Правил дорожнього руху. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.124 КУпАП.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, суду надано такі матеріали:
-пояснення ОСОБА_1 про те, що 26.03.2026 приблизно о 14:30 вона рухалась на автомобілі BYD SEAGULL АЕ0382YB по вул.Правобережній, заїжджала на автомобілі до гаражного кооперативу, перед воротами знаходився інший автомобіль, який пропускав її. Під час руху відбувся контакт її автомобіля з металевими воротами, у результаті якого автомобіль отримав механічні пошкодження,
-схему дорожньо-транспортної пригоди від 26.03.2026.
ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила раніше надані пояснення та додала, що під час руху повз ворота вона піклувалась про те, щоб не завдати шкоди автомобілю, що її пропускав, оскільки проїзд вузький, через що зачепила своїм автомобілем ворота справа. Інший автомобіль та ворота пошкоджень не отримали. Вважає, що нічого не порушила, оскільки її дії були направлені на створення безпеки руху для інших учасників.
Дослідивши обставини справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення учасника справи, суд дійшов таких висновків.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точності відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно вимог п.1, п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 06.11.2015, складання протоколів про адміністративні правопорушення, отримання пояснення від осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків здійснюють уповноважені на те посадові особи органів поліції; до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Пунктом 1 розділу II Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015, встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння;
4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Отже, процесуальний обов'язок щодо доказування правомірності притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до положень діючого процесуального законодавства покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За протоколом ЕПР1 №624807 водій ОСОБА_1 порушила п.10.1 Правил дорожнього руху.
Проте суд констатує, що такі обставини не узгоджуються із матеріалами справи та поясненнями учасника справи.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Пунктом 10.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, встановлено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Виходячи із протоколу, долучених до нього матеріалів та пояснень ОСОБА_1 , остання перед початком руху переконалася, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, та жодної шкоди іншим учасникам руху або майну своїми діями не завдала.
Отже, в її діях відсутні порушення п.10.1 Правил дорожнього руху, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, що є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.33, 38, 40-1, ст.124, 247, 251, 256, 280 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Новокодацький районний суд міста Дніпра.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.М.Дахно