Справа №760/28497/23 1-кп/760/1554/26
20 березня 2026 року Солом'янський районний суд м.Києва
в складі суду : головуючого судді - ОСОБА_1
за участі секретаря - ОСОБА_2
провівши в приміщенні суду судове засідання по розгляду кримінального провадження, що зареєстроване в ЄРДР 18.04.2023 року за №22023011000000091, який надійшов від прокурора відділу прокуратури нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів,вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ст.111-1 ч.5 КК України ,-
за участю прокурора - ОСОБА_5
захисника - ОСОБА_6
В провадженні Солом'янського районного суду м.Києва перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.111-1 ч.5 КК України.
В ході судового розгляду прокурор звернувся з клопотанням про здійснення спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні, обґрунтовуючи це наступним.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, встановлено що громадянин України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету й територіальній цілісності, добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим (ТОТУ АР Крим).
Реалізовуючи свій злочинний умисел направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, ОСОБА_4 ,усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на ТОТУ АР Крим, за власною згодою, згідно з т. зв. «Распоряжением Председателя Совета министров Республики Крым от 7 ноября 2022 года № 298-рп «Об ОСОБА_4 », з 24.10.2022 був призначений на посаду т.зв. «заместителя 11 Государственного комитета по делам председателя межнациональных отношений Республики Крым».
Вказане стало можливим за наступних умов.
Постановою т.зв. «совета министров республики Крым № 159 от 27.06.2014» затверджено т.зв. «Положение о Государственном комитете по делам межнациональных отношений Республики Крым». У наведеному положенні зазначено, що т.зв. «Государственный комитет» «(далее Госкомитет)» є виконавчим органом «державної влади Республіки Крим», підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед т.зв. «головою Республіки Крим і радою міністрів Республіки Крим». Зокрема, у п. 5 (Організації діяльності) вказаного «положення» передбачено, що «Госкомитет» очолює «председатель», який призначається на посаду і звільняється з посади «головою Республіки Крим». У п.5.2 передбачено, що «председатель» може мати заступників, в тому числі першого, які призначаються на посаду «головою Республіки Крим», а у випадку, якщо т.зв. «голова» не поєднує свою посаду з посадою «председателя совета министров Республики Крым», - «Председателем Совета министров Республики Крым» за «представлением председателя».
Таким чином, на території ТОТУ АР Крим було створено низку незаконних органів влади, діяльність яких є протиправною і спрямованою на шкоду державним інтересам України, її суверенітету та територіальній цілісності.
Наповнення особами, які добровільно займають в ній посади, є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства України.
Відповідно до т.зв. «распоряжения председателя совета министров республики Крым №298-рп от 07.11.2022», ОСОБА_4 було призначено на посаду т.зв. заместителя председателя Государственного комитета по делам межнациональных отношений Республики Крым». Інформація про цю обставину підтверджується копією вказаного «наказу», яка міститься у відкритому доступі.
Тобто, вказані обставини означають те, що ОСОБА_4 добровільно прийняв на себе обов'язки, пов'язані з діяльністю незаконних органів влади на ТОТУ АР Крим, всупереч законодавству України, та на нього було покладено ряд функцій по реалізації політики незаконно створених на ТОТ АР Крим органів влади, що спрямована на виконання спеціальних функцій та завдань «органів виконавчої влади».
З огляду на зазначене, ОСОБА_4 зайнявши посаду та виконуючи функціональні обов'язки т.зв. «заступника председателя Государственного комитета», в силу покладених на нього повноважень як особа, яка займає т.зв. «керівну» посаду, наділений організаційно-розпорядчими функціями, оскільки, відповідно до аналізу нормативно-правової бази «Республіки Крим», У нього наявні права приймати рішення, які обов'язкові для виконання підпорядкованими йому особами/підрозділами.
В свою чергу, діяльність ОСОБА_4 на посаді т.зв. «заступника председателя Государственного комитета по делам межнациональных отношений Республики Крым», в контексті реалізації наданих йому повноважень, активно висвітлювалася в соціальних мережах, зокрема на інформаційних ресурсах «Республіки Крим».
Крім того, в силу наявної освіти та життєвого досвіду ОСОБА_4 достеменно розуміє протиправність своїх дій, однак здійснює сприяння реалізації політики окупаційної влади рф на території Автономної Республіки Крим, що свідчить про наявність прямого умислу та добровільності дій.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційнорозпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території. Отже, своїми умисними діями ОСОБА_4 сприяв і сприяє реалізації політики окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.
18.08.2023 у кримінальному провадженні складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На виконання вимог ст.135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим, повідомлення про підозру та повістки про виклик його до слідчого опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», випуск № 169 (7567) від 23.08.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, на виклики слідчого ОСОБА_4 не з'являвся, про поважність причин неявки не повідомляв.
31.08.2023 у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності і його місцезнаходження невідоме, особу оголошено в розшук.
На даний час встановлено, що обвинувачений ОСОБА_4 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами оперативного підрозділу.
Відповідно до інформації Державної прикордонної служби України,
ОСОБА_4 проживає та працює на тимчасово окупованій території України - АР Крим, державний кордон та лінії розмежування з тимчасово окупованими території не виявлено.
Таким чином, ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України; знав та повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, тобто про розслідування слідчим відділом СУ ГУ СБ України в АР Крим та виклик його для проведення слідчих та процесуальних дій, останній з метою ухилення від кримінальної відповідальності умисно переховується слідства.
За результатами спеціального досудового розслідування, дозвіл на проведення якого надано ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.10.2023 року, складено обвинувальний акт стосовно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На даний час обвинувальний акт стосовно ОСОБА_4 перебуває на розгляді у Солом'янському районному суді м. Києва, яким неодноразово, у газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайтах суду і Офісу Генерального прокурора розміщалися повідомлення про виклик останнього у судові засідання. Разом з тим, громадянин України ОСОБА_4 до суду не прибув.
Отже,прокурор вважає,що є достатні дані вважати,що ОСОБА_4 умисно переховується від суду на території країни агресора з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним злочину, який є особливо тяжким.
Тому притягнути ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності у загальному порядку,передбаченому чинним КПК не надається можливим.
А тому у відповідності до вимог ст.297-5 КПК України у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб - сайті Офісу генерального прокурора необхідно розмістити повістки про виклик ОСОБА_4 до Солом'янського районного суду м.Києва з метою недопущення порушень конституційних прав обвинуваченої.
Відповідно до ч.3ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів,зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу,може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України,на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Частиною третьою ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді,суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ст.323 КПК України, за наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження,суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.
Вислухав клопотання прокурора,думку захисника,дослідивши матеріали провадження, суд приходить до висновку про можливість задоволення клопотання.
Враховуючи те, що обвинувачується ОСОБА_4 у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення,передбаченого ст.111-1 ч.5 КК України та він переховується від суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності і оголошений у розшук, наявні фактичні дані, що перебуває за межами території України понад 6 місяців,то у цьому випадку згідно ст.2971 КПК України стосовно може бути застосована процедура спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст.297-1 ,297-2, 314,376 КПК України,-
Задовольнити клопотання прокурора .
Здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні № 22023011000000091 від 18.04.20236 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Узбекистану,проживаючого в АДРЕСА_1 , не судимого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.111-1 ч.5 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: