Постанова від 05.05.2026 по справі 183/3949/26

Справа № 183/3949/26

№ 3/183/1684/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року Дніпропетровська обл.,

м. Самар

Суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_1 , директор КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 163-2, ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 61/24-09 від 13.03.2026 складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

З протоколу вбачається, що директор КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, а саме: несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів, в частині несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 202753,00 грн. в.т. числі по періодах: серпень 2022 р. - 24253,00 грн., липень 2023 р. - 24000,00 грн., травень 2023р. - 18500,00 грн., червень 2023 р. - 54000,00 грн., липень - 2023 р. - 62000,00 грн., липень 2024 р. - 20000,00 грн. Порушення встановлено актом перевірки № 921/04-36-07-12/31965106 від 13.03.2026 року.

Також, до Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 62/24-09 від 13.03.2026 складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.

З протоколу вбачається, що директор КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, а саме: порушення подання відомостей про виплачені доходи порушено абз. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-IV, розділ ІІІ Порядку заповнення та подання Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року, Податковий розрахунок за ф.№4ДФ за ІІ та IV квартал 2023, подано КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» не в повному обсязі, без відображення виплаченого доходу ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) в розмірі 118800,00 грн. та ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) в розмірі 16600,00 грн. за ознакою доходу фізичних осіб «157». Порушення встановлено актом перевірки № 921/04-36-07-12/ НОМЕР_4 від 13.03.2026 року.

Постановою судді від 05.05.2025 року вказані вище адміністративні матеріали були об'єднані в одне провадження.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Про причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відносно ОСОБА_1 складений протокол № 61/24-09 від 13.03.2026 складений за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП за вчинення ним, як директором КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» адміністративного правопорушення, а саме: несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів, в частині несвоєчасного перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 202753,00 грн. в.т. числі по періодах: серпень 2022 р. - 24253,00 грн., липень 2023 р. - 24000,00 грн., травень 2023р. - 18500,00 грн., червень 2023 р. - 54000,00 грн., липень - 2023 р. - 62000,00 грн., липень 2024 р. - 20000,00 грн. Порушення встановлено актом перевірки № 921/04-36-07-12/31965106 від 13.03.2026 року.

Також, відносно ОСОБА_1 складений протокол № 62/24-09 від 13.03.2026 складений за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП за вчинення ним, як директором КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» адміністративного правопорушення, а саме: порушення подання відомостей про виплачені доходи порушено абз. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-IV, розділ ІІІ Порядку заповнення та подання Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року, Податковий розрахунок за ф.№4ДФ за ІІ та IV квартал 2023, подано КОНЦЕРН «СОЮЗЕНЕРГО» не в повному обсязі, без відображення виплаченого доходу ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) в розмірі 118800,00 грн. та ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ) в розмірі 16600,00 грн. за ознакою доходу фізичних осіб «157». Порушення встановлено актом перевірки № 921/04-36-07-12/31965106 від 13.03.2026 року.

В якості доказів вчинення ОСОБА_4 вказаних адміністративних правопорушень надані вказані вище протоколи та Акти перевірок від 13.03.2026.

Висновки, викладені в Актах від 13.03.2026 є відображенням дій працівників податкового органу, викладенням цими працівниками власних суб'єктивних висновків щодо зафіксованих обставин. У зв'язку з цим Акти від 13.03.2026 не є беззаперечним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушень та не звільняє особу, яка склала протоколи про адміністративне правопорушення, від обов'язку доводити ті висновки, які зазначені в Актах від 13.03.2026.

Однак, особою, яка склала протоколи про адміністративне правопорушення на підтвердження висновків, які зазначені в Актах від 13.03.2026, не надано жодного доказу. Відповідно у суду відсутня можливість перевірити висновки, які встановлені в Актах від 13.03.2026.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції є нормами прямої дії, а згідно з ч. 2 ст. 62 Основного Закону усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться виключно на її користь, тобто суд може притягнути особу до відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи.

Зазначене узгоджується і з правовою позицією ЄСПЛ, яка має пріоритет над національним законодавством і згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), п. 43 (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey). Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду усіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.

На підставі викладеного суд доходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 163-2, ч. 1 ст. 163-4 КУпАП що в силу п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 10, ч. 1 ст. 163-2, ч. 1 ст. 163-4, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2, ч. 1 ст. 163-4 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Д.П. Ігнатьєв