18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
30 квітня 2026 року м.Черкаси Справа № 925/3/26
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу
за позовом першого заступника керівника Черкаської обласної прокуратури в інтересах держави у особі Черкаської обласної державної адміністрації, м.Черкаси, бул.Шевченка,185,
до відповідачів: 1) Чорнобаївської селищної ради, Черкаська область, Золотоніський район, смт.Чорнобай, вул.Центральна,152;
2) Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м.Черкаси, вул.Смілянська,131;
3) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула", Черкаська область, Золотоніський район, с.Мохнач;
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачів: 1) Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, м.Київ, вул.М.Грушевського,12/2;
2) Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації, м.Черкаси, вул.Вернигори,17;
3) Національний природний парк "Нижньосульський", Полтавська область, смт.Оржиця, вул.Центральна,128;
про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою,
без участі повноважних представників сторін.
Перший заступник керівника Черкаської обласної прокуратури звернувся в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації в Господарський суд Черкаської області із позовом до відповідачів: Чорнобаївської селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" з вимогами про:
усунення перешкод власнику - Черкаській обласній державній адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га шляхом зобов'язання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" повернути на користь держави у особі Черкаської обласної державної адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га;
усунення перешкод власнику - Черкаській обласній державній адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 у Державному земельному кадастрі із цільовим призначенням для особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки 7122081900:01:001:1696, виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1233482371251), зареєстрованих щодо вказаної земельної ділянки;
стягнення з відповідачів на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 4844,80 грн.
Ухвалами суду: від 07.01.2026 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 04.02.2026; залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивачів: 1) Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України (м.Київ, вул.М.Грушевського,12/2, код ЄДРПОУ 37508596); 2) Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації (м.Черкаси, вул.Вернигори,17, код ЄДРПОУ 38715482); 3) Національний природний парк "Нижньосульський" (Полтавська область, смт.Оржиця, вул.Центральна,128, код ЄДРПОУ 37541481); від 04.02.2025 - задоволено заяву Черкаської обласної прокуратури від 02.02.2026 №12-77вих-26 (вх.суду №1693/26 від 02.02.2026) про зміну предмету позову та постановлено продовжити розгляд справи з наступними вимогами: "Усунути перешкоди власнику - Черкаській обласній державній адміністрації (код ЄДРПОУ 00022668) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 у Державному земельному кадастрі із цільовим призначенням для особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 7125187000:02:000:6048, виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1233482371251), зареєстрованих щодо вказаної земельної ділянки"; проведення підготовчого засідання відкладено на 19.02.2026; від 19.02.2026 - задоволено клопотання прокурора, проведення підготовчого засідання відкладено на 11.03.2026; від 11.03.2026 - закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 09.04.2026.
Сторони (відповідачі, треті особи) були належним чином повідомлені про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважних представників у судове засідання не забезпечили.
У справі наявні клопотання відповідача-1 від 28.01.2026 (вх.суду №1458/26 від 28.01.2026, т.1 а.с.144), третьої особи-1 від 24.09.2025 (вх.суду №1432/26 від 28.01.2026, т.1 а.с.111), третьої особи-2 від 04.02.2026 (вх.суду №1862/26 від 04.02.2026, т.1 а.с.218) та третьої особи-3 від 03.02.2026 (вх.суду №1773/26 від 03.02.2026, т.1 а.с.200) про розгляд справи без участі їх представників.
Відповідач-3 про причини неявки представника у судове засідання не повідомив, відзиву на позов до суду не направив.
Так, відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.5 ст.6. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів);
ч.6 ст.6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку;
абз.1 ч.7 ст.6. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з відповідями, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитами судді Скиби Г.М.:
від 09.01.2026 №29913198 (а.с.110) - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Сула" (код ЄДРПОУ 32883475) не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд";
від 09.01.2026 №2223566 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.108) - в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Сула" (код ЄДРПОУ 3288475): місцезнаходження - Черкаська область, Золотоніський район, с.Мохнач; актуальний стан на фактичну дату та час формування - зареєстровано.
Відповідно до ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвали суду від 07.01.2026, від 19.02.2026, від 11.03.2026 та від 19.04.2026, направлені відповідачу-3 за адресою місцезнаходження, зареєстрованою у встановленому законом порядку (зокрема, вказана адреса міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; іншої адреси суду цією особою не повідомлено не повідомлено), отримані останнім 30.01.2026, 13.02.2026, 27.02.2026, 21.03.2026, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (т.1 а.с.246, т.2 а.с.1, 2, 16).
Відповідно до п.3 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.
Відповідно до ч.4 ст.122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Оголошення про виклик відповідача-3 у судове засідання було розміщено на офіційному вебсайті судової влади України 09.10.2026 (т.1 а.с.107).
Отже відповідач-3 був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, однак участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив, відзиву на позов до суду не направив.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
Прокурор у позовній заяві та у судових засіданнях позовні вимоги підтримав, вказав на неправомірне віднесення земельної ділянки природно-заповідного фонду, яка має особливий статус, перебуває під особливою державною охороною та відповідно до ст.175 Цивільного кодексу України належить до обмежено оборотних об'єктів, - до земель сільськогосподарського призначення із подальшою передачею до комунальної власності та в оренду для ведення особистого селянського господарства, чим створено перешкоди державі у користуванні та забезпеченні збереження унікальної екосистеми, а також зумовлено можливість настання невідворотних негативних наслідків.
Відповідач-1 у відзиві від 28.01.2026 (вх.суду №1458/26 від 28.01.2026, т.1 а.с.144) проти задоволення позову заперечив, і пояснив, що: цільове призначення спірної земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення здійснено не відповідачем-1, а Чорнобаївською районною державною адміністрацією, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру від 23.01.2026 №НВ-7100056952026; відповідач-1 не утворює перешкод у користуванні спірною земельною ділянкою ні Черкаській обласній державній адміністрації (яка не є її власником), ні Золотоніській районній державній адміністрації, як правонаступнику Чорнобаївської районної державної адміністрації і власнику земельної ділянки; відповідач-1 не міг визначити належність спірної земельної ділянки до земель природоохоронного фонду, оскільки межі Національного природного парку "Нижньосульський" не виведені в натурі; спірна земельна ділянка використовується відповідачем-3 та жителями села Мохнач відповідно до вимог ст.9 Закону України "Про природно-заповідний фонд" як пасовище для великої рогатої худоби, не розорана і не засіяна сільськогосподарськими культурами, - тобто не використовується в сільськогосподарській діяльності; з метою усунення перешкод у користуванні спірною земельною ділянкою, відповідач-1 не заперечує щодо її повернення власнику - Золотоніській районній державній адміністрації у державну власність, як помилково переданої.
Відповідач-2 у відзиві від 28.01.2026 (вх.суду №1440/26 від 28.01.2026, т.1 а.с.129) проти задоволення позову заперечив, і вказав, що на момент реєстрації спірної земельної ділянки межі Національного природного парку "Нижньосульський" не були встановлені, погоджені та внесені до Державного земельного кадастру, з огляду на викладене, у Головного управління Держгеокадастру були відсутні правові підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації спірної земельної ділянки.
Третя особа-1 у письмових поясненнях від 27.01.2026 (вх.суду №1432/26 від 28.01.2026, т.1 а.с.111) вказала, що: спірна земельна ділянка сформована за рахунок земель природно-заповідного фонду, на яких розташований Національний природний парк "Нижньосульський", що унеможливлює перебування означеної земельної ділянки у комунальній власності з категорією: земель сільськогосподарського призначення, оскільки це суперечить меті функціонування і завданням парку; спірна земельна ділянка відведена у комунальну власність неуповноваженим органом та всупереч порядку зміни цільового призначення із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення, оскільки Кабінетом міністрів України рішень в порядку ст.150 Земельного кодексу України рішення про зміну її цільового призначення та відведення у комунальну власність не приймалось; землі природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення взагалі не можуть передаватись у комунальну власність (п.п."в" п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України), з огляду на викладене, наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 08.12.2020 №48-ОТГ в частині передачі земель природно-заповідного фонду прийнятий з перевищенням повноважень, всупереч положень Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд"; право власності на спірну земельну ділянку належить державі та в силу вимог закону Чорнобаївська селищна рада не могла набути право комунальної власності на неї, що беззаперечно підтверджує незаконність подальшої передачі цієї земельної ділянки в користування відповідача-3, оскільки правом укладення договору оренди наділений лише законний власник майна, яким у даній справі є держава у особі Черкаської обласної державної адміністрації; належним способом захисту інтересів держави у спірних правовідносинах є усунення перешкод у здійсненні Черкаською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження спірною земельною ділянкою природно-заповідного фонду, шляхом зобов'язання відповідача-3 повернути її на користь держави та скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки у державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх речових прав, у зв'язку із чим заявлений прокурором позов підлягає до задоволення.
Третя особа-2 та третя особа-3 у письмових поясненнях від 02.02.2026 (вх.суду №1744/26 від 03.02.20026, т.1 а.с.187) та від 02.02.2026 №88/2026 (вх.суду №17196/26 від 02.02.2026, т.1 а.с.185) доводи третьої особи-1, наведені на обґрунтування необхідності задоволення позову прокурора, підтримали.
У судовому засіданні 09.04.2026 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - об 11:00 год. 30.04.2026.
Відповідно до ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 30.04.2026 приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення - без їх проголошення.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.
16.12.2011 на підставі розпорядження Чорнобаївської районної державної адміністрації від 16.12.2011 №272 між Чорнобаївською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" (орендар) укладено договір оренди землі (т.1 а.с.53 зворот), за умовами якого останнім прийнято у платне користування п'ять земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих в адміністративних межах Мохнацької сільської ради, загальною площею 176,7317 га, зокрема - одну земельну ділянку площею 52,5271 га (пасовище), що є спірною.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру від 11.09.2014 №НВ-7101704662014 (т.1 а.с.63 зворот) Чорнобаївським районним відділом Черкаської філії ДП "Центр ДЗК" 07.12.2012 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленої Приватним підприємством "Ріко люкс" від 30.11.2011, здійснено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271, розташованої в с.Мохнач, Чорнобаївського району Черкаської області, із визначенням категорії земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності - державна власність; відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 - не зареєстровані; відомості про оренду, суборенду: орендар - СТОВ "Сула", код ЄДРПОУ 32883475; відомості про право власності: найменування - Чорнобаївська районна державна адміністрація, 19900, Черкаська область, Чорнобаївський район, смт.Чорнобай, вул.Леніна,152; документ, який став підставою для виникнення права - рішення органу виконавчої влади - Чорнобаївська районна державна адміністрація від 16.12.2011 №272; землі державної власності.
20.03.2015 на підставі наказу Головного управління Держкомземагентства у Черкаській області від 20.03.2015 №23-1633/14-15, між Головним управлінням Держкомземагентства та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 16.12.2011 (т.1 а.с.56 зворот), якою внесено зміни до договору та викладено його пункт 2 в наступній редакції: "В оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 176,7317 га, з них: площею 52,5271 га (сільськогосподарські угіддя - пасовища), кадастровий номер земельної ділянки 7125187000:02:000:6048; розташовані за межами населеного пункту в адміністративних межах Мохнацької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області". Згідно з записами в реєстраційній справі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 25.04.2017 зареєстровано право державної власності та похідне право оренди Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" вказаної земельної ділянки (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1233482371251).
За наслідками виконання програми роздержавлення земель, згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 08.12.2020 №48-ОТГ (т.1 а.с.57 зворот) Чорнобаївській селищній раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 6651,2344 га (згідно переліку), які розташовані за межами сіл (селищ) Богодухівка, Велика Бурімка, Великі Канівці, Веселий Хутір, Красенівка, Лукашівка, Мала Бурімка, Мохнач, Нове Життя, Новоукраїнка, Привітне, Франківка, Хрестителеве та Чорнобай (Чорнобаївського району) Золотоніського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі. Відповідно до п.2 вказаного наказу право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
08.12.2020 на підставі акту приймання-передачі вказані земельні ділянки сільськогосподарського призначення прийнято із державної в комунальну власність, зокрема (п.82 додатку до акту) спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га із зазначенням її цільового призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням Чорнобаївської селищної ради від 17.12.2020 №3-28/VIII (т.1 а.с.58) прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Чорнобаївської територіальної громади у межах території Чорнобаївської селищної ради загальною площею 6651,2344 га, які розташовані за межами сіл (селищ) Богодухівка, Велика Бурімка, Великі Канівці, Веселий Хутір, Красенівка, Лукашівка, Мала Бурімка, Мохнач, Нове Життя, Новоукраїнка, Привітне, Франківка, Хрестителеве та Чорнобай (Чорнобаївського району) Золотоніського району Черкаської області - згідно з актом приймання-передачі. Відповідно до п.2 вказаного наказу право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 21.07.2025 №436274163 (т.1 а.с.77) державним реєстратором Виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області Яковенком С.В. 12.04.2021 зареєстровано перехід права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 до Чорнобаївської територіальної громади в особі Чорнобаївської селищної ради (код ЄДРПОУ 26424714), номер запису про право власності: 41525916.
03.08.2021 між Чорнобаївською селищною радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" укладено додаткову угоду (т.1 а.с.60), згідно з якою на підставі рішення Чорнобаївської селищної ради від 22.07.2021 №10-21/ VIII (т.1 а.с.59) внесено зміни до договору оренди землі від 16.12.2011, раніше укладеного між Чорнобаївською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула", - шляхом зміни орендодавця з "Чорнобаївської райдержадміністрації" на "Чорнобаївську селищну раду".
Прокурор стверджує, що набуття Чорнобаївською селищною радою права комунальної власності земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 з цільовим призначенням - 01.03 для ведення особистого селянського господарства та надання вказаної земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Сула" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, - відбулося з порушенням вимог ст.ст.20, 84, 116, 122, 149, 150, 186-1 Земельного кодексу України, ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.7, 9 Закону України "Про природно-заповідний фонду України" (в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин). Зазначена вище спірна земельна ділянка має особливий статус цільового призначення (особливо цінних земель природно-заповідного фонду), а також згідно з положеннями цивільного законодавства відноситься до земель обмеженої оборотоздатності, з огляду на таке.
Указом Президента України від 10.02.2010 №155/2010 на території Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області створено Національний природний парк "Нижньосульський", до території якого включено 18635,11 га земель державної власності, у тому числі: 1315 га земель, вилучених у Державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" і наданих парку в постійне користування; 441,3 га земель запасу на території Оржицького району та 431 га земель запасу на території Семенівського району, наданих парку у постійне користування; 16447,81 га земель, включених до складу Національного природного ранку - без вилучення. Згідно з додатком до зазначеного Указу до складу територій парку включено без вилучення 9,27 га земель Черкаського обласного виробничого управління меліорації, водного господарства, 7080,64 га (серед яких і спірна земельна ділянка) земель запасу Чорнобаївської районної державної адміністрації, у тому числі і 4567,4726 га земель ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Сулинський", створеного Указом Президента України від 09.12.1998 №1341/98.
Таким чином, територія загальною площею 7080,64 га, розташована в межах Чорнобаївського (нині Золотоніського) району Черкаської області, - набула статусу об'єкту природно-заповідного фонду Національного природного парку "Нижньосульський" (з дня створення останнього - 10.02.2010), а земельні ділянки, що розташовані в межах зазначеної території - статусу земель природно-заповідного фонду, тобто особливого статусу.
Незважаючи на створення вказаного об'єкту природно-заповідного фонду і фактичного віднесення земельних ділянок, на яких він розташований, до земель природно-заповідного фонду, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 площею 52,5271 га всупереч вимог чинного законодавства продовжує перебувати у комунальній власності Чорнобаївської селищної ради та у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Сула", - як землі сільськогосподарського призначення. Приналежність спірної земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду підтверджується: листами Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 28.07.2025 №02/10-04-17/2336/02/10-04-17/19804 та Національного природного парку "Нижньосульський" від 24.07.2025 №712/2025 про накладання спірної ділянки на межі території об'єкту парку, підтвердженого картографічними матеріалами.
Згідно з відповідями:
Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики від 04.08.2025 №04-11/12-2025/179944 (т.1 а.с.35) на запит Черкаської обласної прокуратури від 23.07.2025 №12-614вих-235 щодо надання інформації стосовно погодження Верховною Радою України рішення щодо вилучення земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду Національного природного парку "Нижньосульський" - повідомлено, що за результатами пошуку на офіційному веб-сайті Верховної Ради України в розділі "Законодавство України" (режим доступу https://zakon.rada.gov/ua/rada) згідно зазначених у зверненні критеріїв прийнятих Верховною Радою України актів - не знайдено;
Секретаріату Кабінету Міністрів України від 24.07.2025 №18370/0/2-25 (т.1 а.с.36) на запит Черкаської обласної прокуратури від 23.07.2025 №12-615вих-25 - повідомлено, що Кабінетом Міністрів рішень щодо погодження зміни цільового призначення земельних ділянок із зазначеними у запиті кадастровими номерами - не приймалося;
Черкаської обласної військової адміністрації від 19.08.2025 №01/01-35/10595/01/01-35/281818 (т.1 а.с.37) на запит Черкаської обласної прокуратури від 11.08.2025 №12-674вих-25 - повідомлено, що Черкаською обласною військовою адміністрацією розпорядження щодо передачі у власність або у користування земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 в Золотоніському районі Черкаської області - не приймалися;
Національного природного парку "Нижньосульський" Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 24.07.2025 №712/2025 (т.1 а.с.38) на запит Черкаської обласної прокуратури від 21.07.2025 №12-610вих-25 - повідомлено, що проект землеустрою з організації та встановлення меж Національного природного парку "Нижньосульський" не розроблявся; згідно з наявною у Національного природного парку "Нижньосульський" інформацією та за результатами співставлення відкритих даних Державного земельного кадастру України із картографічними матеріалами проекту створення Парку, земельна ділянка з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 накладається на територію останнього та відноситься до його господарської зони; рішення про зміну меж (зменшення території) Парку, зокрема за рахунок вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 не приймалися, адміністрацією Парку погодження про передачу таких земельних ділянок - не надавалося; про факт вибуття вказаної земельної ділянки у колективну власність, передачу в оренду третім особам адміністрації Парку стало відомо з повідомлення Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури від 26.10.2023 №682/82023; будь яких погоджень щодо передачі означеної земельної ділянки у приватну, колективну власність, або передачу в оренду треті особам - не надавалося;
від Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 28.07.2025 №02/10-04-17/2336/02/10-04-17/19804 (т.1 а.с.40) на запит Черкаської обласної прокуратури від 18.07.2025 №12-604вих-25 - повідомлено, що Національний природний парк "Нижньосульський" створений Указом Президента України від 10.02.2010 №155 загальною площею 7871,0083 га в адмінмежах Мохнацької, Великобурімської, Лящівської сільських рад (на базі ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Сулинський") та підпорядкований Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України; в додатку до Указу визначений перелік земель, включення яких до території нацпарку погоджено без вилучення, а саме 7080,64 га земель запасу (уповноважений орган, користувач - Чорнобаївська районна державна адміністрація); інформація щодо прийнятого рішення про зміну меж Парку відповідно до вимог ст.51-54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" до Черкаської обласної державної адміністрації не надходила; за результатами розгляду клопотання Національного природного парку "Нижньосульський" щодо передачі у постійне користування останнього земельних ділянок загальною площею 781,0986 га, розташованих в адміністративних межах Ірклівської сільської та Чорнобаївської селищної територіальних громад Золотоніського району Черкаської області за межами населених пунктів, зі зміною цільового призначення для збереження та використання національних природних парків Черкаською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження від 10.02.2025 №59 "Про вилучення земельних ділянок та надання їх у постійне користування Національному природному парку "Нижньосульський" для збереження та використання національних природних парків"; відповідно до даних Державного земельного кадастру (Публічної кадастрової карти України, шар - природно-заповідний фонд) та наявних в Управлінні картографічних матеріалів, земельна ділянка з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 накладається на територію Національного природного парку "Нижньосульський"; за період з 01.06.2013 до 27.05.2021 проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 не надходили, висновки про погодження меж, проектної документації - не видавалися.
Об'єкти природно-заповідного фонду наділені надважливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною та захистом. Відведення та розпорядження земельною ділянкою природно-заповідного фонду для сільськогосподарського призначення - суперечить вимогам чинного земельного законодавства.
Вказані обставини стали підставою для звернення Черкаської обласної прокуратури у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави у особі Черкаської обласної державної адміністрації до відповідачів: Чорнобаївської селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" усунення перешкод власнику - Черкаській обласній державній (військовій) адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га шляхом зобов'язання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" повернути на користь держави у особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га та скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх речових прав, зареєстрованих щодо неї.
Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до ст.236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси, а також відключення електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричним мережам Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго", у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).
Щодо статусу прокурора в господарському процесі.
Відповідно до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Частиною 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено виключні підстави для представництва прокурором в суді законних інтересів держави - у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц зазначила, що системне тлумачення абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
У справі, що розглядається судом, позов подано в інтересах Черкаської обласної військової адміністрації, - як належного розпорядника природно-заповідного фонду державної власності, який був обізнаний про факт вибуття землі природно-заповідного фонду із державної власності, проте не вжив належних заходів цивільно-правового характеру, направлених на усунення виявлених порушень при розпорядженні землями Національного природного парку "Нижньосульський".
Так, 11.08.2025 Черкаською обласною прокуратурою на адресу Черкаської обласної військової адміністрації направлено лист №12-674 щодо виявлених порушень інтересів держави та вжиття реагування та отримано від останньої лист від 19.08.2025 №01/01-35/10595/01/01-35/21818 з відомостями про невжиття таких заходів та відсутність заперечень щодо захисту інтересів держави в суді органами прокуратури в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
У позовній заяві прокурор стверджує, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 та її передачі у власність фактично незаконно/протиправно змінено цільове призначення останньої із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення, чим створено перешкоди державі у користуванні спірною земельною ділянкою та забезпеченні збереження унікальної екосистеми з рідкісним біорізноманіттям. Метою позову прокурора є відновлення порушеного права шляхом приведення статусу спірної земельної ділянки у становище, яке існувало до її передачі у комунальну власність та на підставі договору в оренду (для ведення особистого сільського господарства), що жодним чином не впливає на обмежену цивільну оборотноздатність вказаної земельної ділянки і не передбачає можливості її дійсного використання за таким призначенням, оскільки з моменту утворення Національного природного парку "Нижньосульський" ця територія має статус природного заповідного фонду і її правовий режим та цільове призначення ділянки визначаються фактом розташування на ній вказаного об'єкта, тому існування договору оренди та зареєстроване право комунальної власності на спірну ділянку - є юридичними перешкодами у реалізації державою правомочностей користування та розпорядження даною земельною ділянкою з особливим статусом.
Пасивна позиція позивача не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання останнім своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний випадок, який розцінюється як винятковий, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Черкаської обласної військової адміністрації.
Незаконне вилучення спірної земельної ділянки з користування належного землекористувача, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю українського народу, - становлять саме ті обставини, які потребують невідкладеного захисту з огляду на їх значимість та суспільний інтерес. Невжиття заходів до усунення наявних порушень може привести до можливого використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, її знищення, погіршення якісного складу, неправомірній передачі у приватну власність чи користування тощо; відтак бездіяльність позивача зумовлює можливість настання невідворотних негативних наслідків для держави.
З огляду на викладене, суд вважає, що прокурор належно та підставно звернувся з позовною вимогою в Господарський суд для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу держави в особі органу виконавчої влади по належному розпорядженню землями природно-заповідного фонду.
Така позиція підтверджена висновками Верховного Суду. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Щодо статусу учасників спору.
Позивач є самостійною юридичною особою, органом виконавчої влади в державі відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації, суб'єктом владних повноважень в межах області та розпорядником земель природно-заповідного фонду державної власності. Позивач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.
Відповідач-1 є самостійною юридичною особою за законом, органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з внесенням реєстраційних даних в ЄДРПОУ, суб'єктом господарювання в адмінмежах об'єднаної територіальної громади. У спірних відносинах виступає як орендодавець спірної земельної ділянки за письмовим оплатним строковим договором оренди. Відповідач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.
Відповідач-2 - територіальний орган Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, кадастру, геодезії та землеустрою. Діяльність регламентована Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (у редакції постанови КМУ від 09.12.2021 № 1302), що є основним документом, який визначає завдання, функції та повноваження служби. Є самостійною юридичною особою, з присвоєнням коду, з внесенням реєстраційних даних в ЄДРПОУ. Діяльність охоплює розпорядження землями державної власності (сільськогосподарського призначення), ведення Державного земельного кадастру, оцінку земель, надання адміністративних послуг та нагляд за використанням земель. У спірних відносинах - вчинив дії з реєстрації спірної земельної ділянки природно-заповідного фонду зі зміною призначення. Відповідач може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.
Відповідач-3 є суб'єктом господарювання на ринку вирощування сільськогосподарського збіжжя України, самостійною юридичною особою з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Діяльність регламентована нормами ЦК України, ГК України, ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю". У спірних відносинах виступає як орендар спірної земельної ділянки за оплатним строковим договором оренди.
Прокурор звернувся в господарський суд із позовом, в якому просить усунути перешкоди власнику - Черкаській обласній державній адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га шляхом зобов'язання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" повернути на користь держави у особі Черкаської обласної державної адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га та скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх речових прав, зареєстрованих щодо неї.
В обґрунтування вимог прокурор вказує, що формування спірної земельної ділянки вперше, як об'єкта цивільного права, державної власності з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, надання її 16.12.2011 в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Сула", подальше набуття Чорнобаївською селищною радою права комунальної власності та передачі у користування товариству - відбулось з порушенням вимог чинного законодавства, без зміни її цільового призначення, тобто переведення землі з однієї категорії до іншої за відсутності погодження Верховної Ради України та вилучення спірної ділянки (припинення права користування). Вказане, у свою чергу, створило умови для розпорядження земельною ділянкою, яка розташована в межах об'єкта природно-заповідного фонду, в порядку, передбаченому для земель сільськогосподарського призначення, а не земель природно-заповідного фонду - з особливим режимом використання.
Судом установлено таке.
Указом Президента України від 10.02.2010 №155/2010 на території Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області створено Національний природний парк "Нижньосульський", до території якого включено 18635,11 га земель державної власності, у тому числі: 1315 га земель, вилучених у Державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" і наданих парку в постійне користування; 441,3 га земель запасу на території Оржицького району та 431 га земель запасу на території Семенівського району, наданих парку у постійне користування; 16447,81 га земель, включених до складу Національного природного парку без вилучення. Згідно з додатком до зазначеного Указу до складу територій парку включено без вилучення 9,27 га земель Черкаського обласного виробничого управління меліорації, водного господарства, 7080,64 га (серед яких і спірна земельна ділянка) земель запасу Чорнобаївської районної державної адміністрації, у тому числі і 4567,4726 га земель ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Сулинський", створеного Указом Президента України від 09.12.1998 №1341/98.
Згідно зі ст.ст. 13-14 Конституції України як норми прямої дії, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Вона перебуває під особливою охороною держави.
Конституція України гарантує право власності на землю, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до Земельного кодексу України:
ч.1, 2 ст.18. До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим;
ст.19. 1. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення;
ст.43. Землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
ст.44. До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва);
ст.45. Землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Згідно із Законом України "Про природно-заповідний фонд":
ч.3, 4 ст.7. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. /.../ Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду;
ст.9. Території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища. Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів;
ст.20. Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються національним природним паркам у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України. До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів. На національні природні парки покладається виконання таких основних завдань: збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об'єктів; проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів; проведення екологічної освітньо-виховної роботи;
ч.1, 3 ст.53. Рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України. Рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також про встановлення, скасування та зміну охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами. Скасування та зміна охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку.
Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища":
ст.5. /.../ Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України;
ст.61. Ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і економічну цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об'єктом природно-заповідного фонду України. До складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища. Порядок організації, використання і охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України.
Територія загальною площею 7080,64 га, розташована в межах Чорнобаївського (нині Золотоніського) району Черкаської області, з дня створення Національного природного парку "Нижньосульський" (10.02.2010) набула статусу об'єкту природно-заповідного фонду, а земельні ділянки, що розташовані в межах зазначеної території - статусу земель природно-заповідного фонду, тобто особливого статусу, що унеможливлює їх перебування у приватній/комунальній власності і користуванні з цільовим призначенням - для ведення особистого/товарного селянського господарства.
16.12.2011 на підставі розпорядження Чорнобаївської районної державної адміністрації від 16.12.2011 №272 між Чорнобаївською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" (орендар) укладено договір оренди землі (т.1 а.с.53 зворот) за умовами якого останнім прийнято у строкове платне користування п'ять земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих в адміністративних межах Мохнацької сільської ради, загальною площею 176,7317 га, зокрема одну земельну ділянку площею 52,5271 га (пасовище), що є спірною.
07.12.2012 Чорнобаївським районним відділом Черкаської філії ДП "Центр ДЗК" на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленої Приватним підприємством "Ріко люкс" від 30.11.2011, здійснено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271, розташованої в с.Мохнач, Чорнобаївського району Черкаської області, із визначенням категорії земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності - державна власність; відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 - не зареєстровані; відомості про оренду, суборенду: орендар - СТОВ "Сула", податковий номер 32883475; відомості про право власності: найменування - Чорнобаївська районна державна адміністрація, 19900, Черкаська область, Чорнобаївський район, смт.Чорнобай, вул.Леніна,152; документ, який став підставою для виникнення права - рішення органу виконавчої влади землі державної власності Чорнобаївська районна державна адміністрація від 16.12.2011 №272 (інформація з витягу з Державного земельного кадастру від 11.09.2014 №НВ-7101704662014, т.1 а.с.63 зворот).
20.03.2015 на підставі наказу Головного управління Держкомземагентства у Черкаській області від 20.03.2015 №23-1633/14-15 між Головним управлінням Держкомземагентства та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 16.12.2011 (т.1 а.с.56 зворот), якою внесено зміни до договору та викладено його пункт 2 в наступній редакції: "В оренду передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 176,7317 га, з них: площею 52,5271 га (сільськогосподарські угіддя - пасовища), кадастровий номер земельної ділянки 7125187000:02:000:6048; розташовані за межами населеного пункту в адміністративних межах Мохнацької сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області". Згідно з реєстраційною справою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 25.04.2017 зареєстровано право державної власності та похідне право оренди Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" вказаної земельної ділянки (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1233482371251).
Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 08.12.2020 №48-ОТГ (т.1 а.с.57 зворот) Чорнобаївській селищній раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 6651,2344 га, які розташовані за межами сіл (селищ) Богодухівка, Велика Бурімка, Великі Канівці, Веселий Хутір, Красенівка, Лукашівка, Мала Бурімка, Мохнач, Нове Життя, Новоукраїнка, Привітне, Франківка, Хрестителеве та Чорнобай (Чорнобаївського району) Золотоніського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі. Відповідно до п.2 вказаного наказу право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
08.12.2020 на підставі акту приймання-передачі вказані земельні ділянки сільськогосподарського призначення прийнято із державної в комунальну власність, зокрема (п.82 додатку до акту) спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га із зазначенням її цільового призначення - 01.03 для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням Чорнобаївської селищної ради від 17.12.2020 №3-28/VIII (т.1 а.с.58) прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Чорнобаївської територіальної громади у межах території Чорнобаївської селищної ради загальною площею 6651,2344 га, які розташовані за межами сіл (селищ) Богодухівка, Велика Бурімка, Великі Канівці, Веселий Хутір, Красенівка, Лукашівка, Мала Бурімка, Мохнач, Нове Життя, Новоукраїнка, Привітне, Франківка, Хрестителеве та Чорнобай (Чорнобаївського району) Золотоніського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі. Відповідно до п.2 вказаного наказу право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 21.07.2025 №436274163 (т.1 а.с.77) державним реєстратором Виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради Чорнобаївського району Черкаської області Яковенком С.В. 12.04.2021 зареєстровано перехід права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 до Чорнобаївської територіальної громади в особі Чорнобаївської селищної ради (код ЄДРПОУ 26424714), номер запису про право власності: 41525916.
03.08.2021 між Чорнобаївською селищною радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула" укладено додаткову угоду (т.1 а.с.60), згідно з якою на підставі рішення Чорнобаївської селищної ради від 22.07.2021 №10-21/ VIII (т.1 а.с.59) внесено зміни до договору оренди землі від 16.12.2011, укладеного між Чорнобаївською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Сула", шляхом зміни орендодавця з "Чорнобаївської райдержадміністрації" на "Чорнобаївську селищну раду".
Відповідно до Земельного кодексу України:
ч.1, 2 ст.20. 1. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. 2. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. 2. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;
ч.8 ст.122. Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ч.9 ст.149. Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та суб'єктів господарювання залізничного транспорту загального користування у зв'язку з їх реорганізацією шляхом злиття під час утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" і земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти газотранспортної системи, що передаються суб'єкту господарювання у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу;
ст.150. 1. До особливо цінних земель відносяться: а) у складі земель сільськогосподарського призначення: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені ґрунти та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерново-буроземні глибокі і середньо глибокі ґрунти; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму, дернові глибокі ґрунти Закарпаття; б) торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини; в) землі, надані в постійне користування НВАО "Масандра" та підприємствам, що входять до його складу; землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; г) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення. 2. Припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пунктах "в" і "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України. 3. Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад. 2. Припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пунктах "в" і "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України; 3. Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад;
ч.3 ст.186-1. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки: природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з відповідями Національного природного парку "Нижньосульський" Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 24.07.2025 №712/2025 (т.1 а.с.38) та Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 28.07.2025 №02/10-04-17/2336/02/10-04-17/19804 (т.1 а.с.40) на запити Черкаської обласної прокуратури від 21.07.2025 №12-610вих-25 та від 18.07.2025 №12-604вих-25 земельна ділянка з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 відповідно до даних Державного земельного кадастру Публічної кадастрової карти України (шар - природно-заповідний фонд) та наявних картографічних матеріалів, - накладається на територію Національного природного парку "Нижньосульський"; за період з 01.06.2013 до 27.05.2021 проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 до Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації не надходили, висновки про погодження не видавалися.
Розташування спірної земельної ділянки повністю у межах територій Національного природного парку "Нижньосульський" згідно з чинним законодавством свідчить про її належність до земель природно-заповідного фонду.
Станом на 16.12.2011 розпорядником земель природно-заповідного чи іншого природоохоронного значення відповідно до ч.8 ст.122, 149 Земельного кодексу України міг бути лише Кабінет Міністрів України та лише за погодженням останнього згідно із приписами ст.20 Земельного кодексу України можлива зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Згідно з відповідями: Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики від 04.08.2025 №04-11/12-2025/179944 (т.1 а.с.35) на запит Черкаської обласної прокуратури від 23.07.2025 №12-614вих-235 щодо надання інформації стосовно погодження Верховною Радою України рішення щодо вилучення земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду Національного природного парку "Нижньосульський" - за результатами пошуку на офіційному веб-сайті Верховної Ради України в розділі "Законодавство України" (режим доступу https://zakon.rada.gov/ua/rada) згідно зазначених у зверненні критеріїв прийнятих Верховною Радою України актів - не знайдено; Секретаріату Кабінету Міністрів України від 24.07.2025 №18370/0/2-25 (т.1 а.с.36) на запит Черкаської обласної прокуратури від 23.07.2025 №12-615вих-25 - Кабінетом Міністрів України рішень щодо погодження зміни цільового призначення земельних ділянок із зазначеними у запиті кадастровими номерами (зокрема, 7125187000:02:000:6048) - не приймалося.
Відтак, суд погоджується з доводами прокурора про те, що формування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 вперше, як об'єкта цивільного права державної власності з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, надання її 16.12.2011 в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Сула", подальше набуття Чорнобаївською селищною радою права комунальної власності та передача у користування товариству, відбулись із порушенням чинного законодавства, без зміни її цільового призначення, тобто переведення земельної ділянки з однієї категорії до іншої за відсутності погодження Верховної ради України та вилучення спірної земельної ділянки (припинення права користування).
Одночасно суд відхиляє доводи відповідача-2 про відсутність правових підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації спірної земельної ділянки із цільовим призначенням та видом використання - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з огляду на відсутність на момент вчинення відповідних дій погодженого та затвердженого проекту землеустрою щодо встановлення меж територій Національного природного парку "Нижньосульський" та відповідних відомостей про обмеження у використанні земель у Державному земельному кадастрі. Так, Верховний Суд у постановах від 13.08.2019 у справі №910/11164/16, від 26.02.2020 у справі № 911/3315/17, від 07.10.2020 у справі №910/2323/18, від 16.09.2022 у справі № 752/3090/19, від 15.02.2023 у справі №734/1560/20, від 27.09.2023 у справі № 621/394/20, від 09.10.2024 у справі №621/989/20, зробив висновки, що до встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду, що відповідає ч.1 ст.7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" - що має пріоритет, при цьому неоформлення земель під об'єктом природно-заповідного фонду не змінює його цільового призначення як земель, віднесених до земель природно-заповідного фонду (як особливо цінних земель), та не звільняє органи державної влади від обов'язку діяти відповідно до встановленого чинним законодавством України порядку щодо зміни цільового призначення та вилучення земельної ділянки.
Відповідно до приписів ч.1 ст.155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Враховуючи, що на підставі таких правочинів, як: затвердження Чорнобаївським районним відділом Черкаської філії ДП "Центр ДЗК" 30.11.2011 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки державної форми власності; розпорядження Чорнобаївської районної державної адміністрації від 16.12.2011 №272; укладення договору оренди землі від 16.12.2011; державної реєстрації спірної земельної ділянки 07.12.2012; видання наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаської області від 08.12.2020 №48-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність"; прийняття Чорнобаївською селищною радою рішення від 17.12.2020№3-28/VІІІ "Про прийняття у комунальну власність з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення"; державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 на праві комунальної власності за Чорнобаївською селищною радою; прийняття Чорнобаївською селищною радою рішення від 22.07.2021 №10-21/VІІІ; укладення додаткової угоди від 03.08.2021 про внесення змін до договору оренди землі від 16.12.2011 з терміном дії договору до 07.12.2049 року, - відбулось відведення та розпорядження земельною ділянкою природно-заповідного фонду для сільськогосподарського призначення, що суперечить вимогам законодавства, - вказані правочини є недійсними як такі, що не відповідають нормам закону.
Відповідно до ч.2 ст.122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно з відповіддю Черкаської обласної військової адміністрації від 19.08.2025 №01/01-35/10595/01/01-35/281818 (т.1 а.с.37) останньою розпорядження щодо передачі у власність або у користування земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 в Золотоніському районі Черкаської області - не приймалися.
Вказаних доводів позивача з боку відповідачів не заперечено та не спростовано в належний спосіб.
З огляду на викладене суд доходить до висновків, що спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 неправомірно вилучено із земель природно-заповідного фонду; прокурором доведено правомірність підстав позову та належний спосіб захисту порушеного права, виходячи з такого.
Як правило, суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/1265/16).
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (аналогічні за змістом висновки наведені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16).
Відновлення порушеного права має бути наслідком прийнятого судового рішення, що не потребуватиме нового звернення з позовом в суд.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з Цивільним кодексом України:
ч.1 ст.319. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
ч.1 ст.321. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні;
абз.2 ч.2 ст.373. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (ст.387 Цивільного кодексу України - віндикаційний позов) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном (ст.391 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.152 Земельного кодексу України - негаторний позов).
Вказані способи захисту можна реалізувати шляхом подання віндикаційного чи негаторного позовів відповідно.
Предметом віндикаційного позову є вимога власника, який не є фактичним володільцем індивідуально визначеного майна до особи, яка незаконно фактично володіє цим майном про повернення його з чужого незаконного володіння.
Разом з цим, негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Вказаний спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов'язані з позбавленням його володіння майном.
Цивільний оборот земельних ділянок природно-заповідного фронду є і був обмежений законодавчо. Заволодіння громадянами та юридичними особами землями природно-заповідного фонду, які є обмеженими в обороті - всупереч вимогам Земельного кодексу України є неможливим; протиправне зайняття такої земельної ділянки або державну реєстрацію права власності на неї за приватною особою слід розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, а таке право захищається не віндикаційним, а негаторним позовом (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц).
В даному випадку, власником спірної земельної ділянки є держава, право володіння якої на неї, після проведення реєстрації за Чорнобаївською селищною радою, не припинилося, тобто вказана земельна ділянка не вибула із державної власності. Однак факт реєстрації вказаної земельної ділянки за Чорнобаївською селищною радою позбавляє її дійсного розпорядника (враховуючи її включення до складу земель природно-заповідного фонду, на яких розташований Національний природний парк "Нижньосульський") - Черкаську обласну державну адміністрацію, можливості виконувати свої владні повноваження з питань використання та розпорядження землею наведеної категорії.
Велика Палата Верховного Суду у постановах:
від 12.09.2023 у справі №910/8413/21 (провадження № 12-9гс23) - зробила висновки, що фізичні особи можуть володіти земельними ділянками природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, але виключно у разі, якщо вони ними володіли на час створення об'єкта природно-заповідного фонду. При цьому набуття права приватної власності на землі, які вже віднесені до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, положеннями Земельного кодексу України, Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та інших нормативно-правових актів України - заборонено. Зайняття земельної ділянки природно-заповідного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України" потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов'язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку. У випадках, коли на певний об'єкт нерухомого майна за жодних умов не може виникнути право приватної власності, державна реєстрація цього права не змінює володільця відповідного об'єкта, а тому порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади слід розглядати як таке, що не пов'язане з позбавленням власника володіння. Належним способом захисту прав власника у цих випадках є негаторний позов;
від 25.03.2026 у справі №751/6026/24 - конкретизувала висновок, наведений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.02.2020 у справі № 911/2325/18 та вказала, що зайняття фізичними та юридичними особами земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, не пов'язане із позбавленням власника цих ділянок володіння ними. Вказане стосується і тих випадків, коли право приватної власності на земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення було зареєстровано на підставі неправомірних рішень про передачу таких земель у власність фізичних чи юридичних осіб. Такі рішення не створюють ті юридичні наслідки, на які вони спрямовані. Вимогу про усунення перешкод державі чи відповідній територіальній громаді у користуванні чи розпорядженні такими земельними ділянками можна заявити впродовж усього часу, поки триває відповідне порушення.
Особа, за якою зареєстроване право власності на нерухоме майно, є його володільцем. У випадку незаконного, без відповідної правової підстави заволодіння нею таким майном, право власності (включаючи права володіння, користування та розпорядження) насправді і далі належатиме іншій особі - власникові.
Тому заволодіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на нього за іншою особою ще не означає, що такий володілець набув право власності (права володіння, користування та розпорядження) на це майно. Власник, якого незаконно, без відповідної правової підстави, позбавили володіння нерухомим майном шляхом державної реєстрації права власності на це майно за іншою особою, не втрачає право володіння нерухомим майном. Така інша особа внаслідок державної реєстрації за нею права власності на нерухоме майно стає його фактичним володільцем (бо про неї є відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), але не набуває право володіння на відповідне майно, бо воно, будучи складовою права власності, і далі належить власникові.
У свою чергу, наявність зареєстрованого права власності іншої особи перешкоджає належному володінню, розпорядженню та користуванню майном державної власності.
Враховуючи, викладене, суд погоджується з доводами прокурора про те, що ефективним способом захисту, спрямованим на усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 - є саме негаторний позов. При цьому негаторний позов можна заявити упродовж усього часу тривалості порушення прав законного власника відповідних земельних ділянок.
Судом встановлено, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за відповідачем-1 Чорнобаївською селищною радою (код ЄДРПОУ 26424714) на час вирішення спору зареєстровані речові права щодо спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048.
Разом із тим, матеріалами справи підтверджується відсутність належних та допустимих доказів, які б свідчили про виникнення у відповідача-1 законних речових прав на зазначену земельну ділянку як на землі сільськогосподарського призначення, якими може розпоряджатися місцевий орган влади, на підставах, передбачених земельним та цивільним законодавством України, або із дотриманням встановленого законом порядку їх набуття.
Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень":
ч.3 ст.13. Розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, що містять відомості про: 1) нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та його ціну (вартість); 2) право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права; 3) інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, а також ціну (вартість) таких речових прав чи розмір плати за користування чужим нерухомим майном; 4) обтяження речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та суб'єкта (суб'єктів) цих обтяжень; 5) посилання на розділ Державного реєстру прав, у якому зареєстровано спеціальне майнове право на подільний об'єкт незавершеного будівництва, складовою частиною якого є майбутній об'єкт нерухомості, - для майбутніх об'єктів нерухомості. Відомостями про земельну ділянку, що вносяться до Державного реєстру прав, є відомості про її кадастровий номер;
ст.14. 1. Розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються в разі: /.../ 4) скасування державної реєстрації земельної ділянки; 5) набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовується рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, на підставі якого відкрито відповідний розділ; /.../.
Згідно з п.п.3 п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку. У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.
Отже, при скасуванні державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі буде закрито і відповідний Розділ Державного реєстру речових прав з усіма правами та обтяженнями на цю ділянку, що є визначеним законом наслідком такого скасування.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є таким, що визначений законом. Скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та реєстрі речових прав надасть можливість розроблення позивачем нового проекту відведення чи технічної документації на спірну ділянку з належним віднесенням її до категорії земель лісогосподарського призначення і подальшої реєстрації за позивачем в Державному земельному кадастрі.
Згідно зі статтями 78, 79-1, 80, 83 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю та інших речових прав є, зокрема, держава, територіальні громади, фізичні особи, а набуття та припинення прав на земельні ділянки здійснюється у порядку, визначеному законом. Відповідно до статей 316, 317, 319, 321, 328 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права набуваються на підставах, що не заборонені законом, а їх державна реєстрація є необхідною умовою виникнення таких прав у випадках, визначених законом.
За приписами статей 2, 3, 9, 24, 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів набуття, зміни або припинення таких прав, при цьому державна реєстрація здійснюється виключно за наявності належних правовстановлюючих документів.
Суд враховує, що державна реєстрація речових прав сама по собі не є підставою для виникнення права за відсутності правовстановлюючих документів, а у разі встановлення незаконності реєстрації такі права підлягають припиненню в судовому порядку.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що зареєстровані за відповідачем-1 речові права та їх обтяження щодо спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 як на ділянку сільськогосподарського призначення, не відповідають вимогам чинного законодавства, порушують права та охоронювані законом інтереси держави в особі позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та ґрунтуються на законних підставах.
Відповідно до ст.ст.74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
Суд вважає, що відповідачами доводів та документів прокурора та позивача не спростовано в належних спосіб.
За вказаних обставин суд вважає, що прокурором та позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права, передбачений приписами ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України, тому позов підлягає до повного задоволення.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі задоволення позову покладаються на відповідача. Відтак, належить покласти на відповідачів та стягнути у рівних частинах на користь Черкаської обласної прокуратури 4844,80 грн судового збору.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
1.1. Усунути перешкоди власнику - Черкаській обласній державній адміністрації (м.Черкаси, бульв.Шевченка,185, код ЄДРПОУ 00022668) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га шляхом зобов'язання Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" (Черкаська область, Золотоніський район, с.Мохнач, код ЄДРПОУ 32883475) повернути на користь держави у особі Черкаської обласної державної адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га.
1.2. Усунути перешкоди власнику - Черкаській обласній державній адміністрації (м.Черкаси, бульв.Шевченка,185, код ЄДРПОУ 00022668) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно-заповідного фонду з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048, площею 52,5271 га, шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7125187000:02:000:6048 у Державному земельному кадастрі із цільовим призначенням для особистого селянського господарства, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки 7125187000:02:000:6048, виключивши відповідні відомості з Державного земельного кадастру з одночасним припиненням усіх речових прав (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1233482371251), зареєстрованих щодо вказаної земельної ділянки.
1.3. Стягнути з Чорнобаївської селищної ради (Черкаська область, Золотоніський район, смт.Чорнобай, вул.Центральна,152, код ЄДРПОУ 26424714) на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 1614,93 грн.
1.4. Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м.Черкаси, вул.Смілянська,131, код ЄДРПОУ 39765890) на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 1614,93 грн.
1.5. Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Сула" (Черкаська область, Золотоніський район, с.Мохнач, код ЄДРПОУ 32883475) на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 1614,93 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 05.05.2026.
Суддя Г.М.Скиба