Рішення від 05.05.2026 по справі 911/3947/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2026 р. м. Київ

Справа № 911/3947/25

Господарський суд Київської області у складі:

cудді Ейвазової А.Р.,

розглянувши у спрощеному провадженні справу за позовом Київського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення 213 450грн, без виклику представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

Київський обласний центр зайнятості (далі - позивач, Київський ОЦЗ) звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення 213 450грн в рахунок повернення мікрогранту.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору від 04.04.2024 про надання мікрогранту в частині виконання обов'язку щодо працевлаштування осіб, а також припинення підприємницької діяльності до закінчення трирічного строку реалізації проекту за власним рішенням без дотримання порядку дострокового розірвання договору, не повідомлення про припинення підприємницької діяльності. Вказані порушення, як стверджує позивач, надають йому право вимагати повернення мікрогранту, про що відповідачу направлені вимоги, що не виконані ним (а.с.1-8).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.01.2026: відкрито провадження у даній справі за відповідним позовом; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження; встановлено строки для подання учасниками заяв по суті (а.с.87-88).

Відповідна ухвала доставлена до електронного кабінету позивача 21.01.2026 о 18:12, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.90).

Як визначено ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), у разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Враховуючи зазначене, копія ухвали від 21.01.2026 направлена відповідачу рекомендованим поштовим відправленням №R067085334562, яке повернуто відділенням поштового зв'язку з довідкою від 09.02.2026, у якій не вказано причин повернення (а.с.91-94). При цьому, як вбачається з відомостей вебсайту АТ «Укрпошта», відповідне поштове відправлення 09.02.2026 повернуто відправнику у зв'язку з закінченням встановленого терміну зберігання (а.с.95-96). Адреса, за якою направлено відповідне поштове відправлення, відповідає зареєстрованій адресі відповідача, що надана Відділом реєстрації фізичних осіб та ведення реєстру територіальної громади Виконавчого комітету Обухівської відповідно до відповіді від 23.03.2026 №30 (а.с.104).

Окрім того, ухвала від 21.01.2026 направлена до Єдиного державного реєстру судових рішень 21.01.2026, зареєстрована у реєстрі 22.01.2026 за №133446377 та оприлюднена 23.01.2026.

До прийняття рішення у даній справі відзиву на позов від відповідача суд не отримав.

Граничний строк розгляду відповідної справи, визначений ч.1 ст.248 ГПК України, сплив.

Дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив наступні обставини.

За допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія», з метою отримання коштів мікрогранту Дем'яненком В.В. (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 08.03.2024 подано заяву №UKU104 на отримання гранту на власну справу (а.с.12-15). До відповідної заяви долучено бізнес-план надходжень та витрат на 36 місяців, опис проекту (а.с.17-24). Заявою визначена адреса впровадження господарської діяльності: Київська обл., Обухівський р-н., м. Обухів, вул. Київська, буд. 109, прим. 2.

29.03.2024 Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) прийнято наказ №55, відповідно до якого надано мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу (Мікрогрант) 521 отримувачам на загальну суму 124 411 979грн (а.с.25)

Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, за заявами, поданими у період з 26.02.2024 по 10.03.2024 відображено у додатку №1 до наказу, з якого вбачається, що заявка №UKU104 на суму 227 315грн, подана відповідачем, задоволена (а.с.26).

04.04.2024 відповідач подав заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту в розмірі 227 315грн (а.с.27).

У вказаній заяві зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення 2 робочих місць; мікрогрант перераховується на рахунок отримувача, визначений у вказаній заяві. На відповідній заяві проставлено відмітка уповноваженим банком про перевірку та прийняття такої заяви.

Згідно преамбули договору про надання мікрогранту, який затверджений наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969, у редакції наказу Міністерства економіки України від 24.05.2023 №4021 (далі - договір, а.с.28-31) такий договір є договором приєднання в розумінні ст.634 ЦК України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором.

Розділом ІІ договору визначено, що на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.

В силу п.п.1,2 розд.ІІІ договору: розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання; загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача; мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком; уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до п.3 розд.V цього договору та передбачені бізнес-планом.

Згідно п.п.1,2 розд.IV договору: використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до п.3 розд.V цього договору; отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).

У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду, невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком (п.7 розд.IV договору).

Відповідно до п.1 розд.V договору передбачено, що: обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного п.4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці; у разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача; у разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.

Як визначено пп.5 п.2 розд.VІ договору, отримувач зобов'язується повернути до уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі в разі невиконання обов'язкової умови.

В силу па.3 п.4 розд.VІ договору ДЦЗ має право вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та порядком.

Пунктом 6 розд.VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.

У разі несвоєчасного та/або неповного виконання п.п.20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку (п.8 розд.VІІ договору).

Як визначено п.2 розд.ХІІІ договору: договір укладається шляхом приєднання отримувачем до його умов шляхом подання до уповноваженого банку належним чином заповненої та підписаної отримувачем (його уповноваженим представником) заяви про приєднання (в трьох ідентичних примірниках), яка оформляється у письмовій формі; договір вважається укладеним з дати проставляння уповноваженим банком (його представником) відмітки на поданій йому отримувачем заяві про приєднання; така відмітка проставляється уповноваженим банком після належної ідентифікації та верифікації отримувача), а також перевірки відповідності її даних бізнес-плану та рішенню ДЦЗ про надання мікрогранту такому отримувачу; уповноважений банк відмовляє у проставлянні зазначеної відмітки на заяві про приєднання у випадку виявлення невідповідності вказаним документам.

В силу п.1 розд.ХІV договору, цей договір набирає чинності з дня його укладання у порядку визначеному розд.ХІІІ цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.

З банківської виписки за період з 09.04.2024 по 05.11.2024, наданої АТ «Ощадбанк», вбачається, що на зазначеній у заяві приєднання рахунок відповідача 02.05.2024 перераховано суму мікрогранту у розмірі 227 315грн (а.с.33-34). Згідно наданої виписки вбачається, що 04.11.2024 відбулося повернення невикористаних грошових коштів мікрогранту у розмірі 13 865грн.

Позивачем надано лист від 14.11.2024 за вих.№713/18-03/18-01-32 щодо попередження відповідача про призначення у період з 04.11.2024 по 18.11.2024 проведення перевірки дотримання умов договору мікрогранту (а.с.39). Водночас, доказів направлення такого листа позивач не надає, отже, факт повідомлення відповідача про перевірку суд вважає недоведеним.

Як доказ повідомлення відповідача про необхідність надання документів, які підтверджують виконання умов договору щодо отриманого мікрогранту Київським ОЦЗ надано лист від 21.11.2024 за вих.№743/18-03/18-01-32 (а.с.37). Відповідний лист направлений на адресу відповідача поштовим відправленням №0870000028210, яке повернуто з довідкою відділенням поштового зв'язку, у якій причиною повернення вказано: «за закінченням терміну зберігання» (а.с.38).

17.01.2025 Обухівською філією Київського ОЦЗ з метою здійснення моніторингу та контролю, за відсутності ФОП Дем'яненка В.В., проведено перевірку дотримання умов договору мікрогранту за заявкою №UKU104, за результатами якої складено акт від 17.01.2025 №1 перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту (а.с.35-36).

При перевірці встановлено, що за адресою, визначеною у заві №UKU104, не виявлено господарської діяльності відповідача. Окрім того, станом на 17.01.2025 ФОП Дем'яненком В.В. не надав Обухівській філії Київського ОЦЗ доступу до місця провадження господарської діяльності, інформації та документів про сплату податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплачених відповідно до вимог Порядку, створення робочих місць та цільового використання коштів мікрогранту. В акті вказано, що за період з 03.05.2024 по 03.11.2024 ФОП Дем'яненко В.В. не створив нові робочі місця, а діяльність такої особи не відповідає умовам договору та ведеться з порушенням Порядку.

Головним управлінням ДПС у Київської області листом від 14.01.2025 за вих.№810/5/10-36-24-11 надано інформацію, про те, що ФОП Дем'яненко В.В. повідомлення про прийняття на роботу найманих працівників не подавав (а.с.41).

Головним управлінням ПФУ у Київській області листом від 03.12.2024 за вих.№1000-0604-8/186675 повідомлено, що станом на 29.11.2024 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні звітні відомості ФОП Дем'яненка В.В. (а.с.42).

Наказом Київського ОЦЗ від 20.06.2025 №227/01-28.01 затверджено рішення, прийняте комісією з питань розгляду порушень умов договору про надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу згідно з протоколом від 18.06.2025 №12 про стягнення з Дем'яненка Вадима Володимировича (РНОКПП НОМЕР_1 ) коштів мікрогранту в сумі 213450грн в зв'язку з ліквідацією суб'єкта господарювання шляхом припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем Дем'яненком В.В. за власним рішенням без попередження Київського обласного центру зайнятості про намір здійснити ліквідацію (а.с.44).

Відповідно до листа-претензії від 24.06.2025 №2021/07.02/01-36 позивач вимагав від відповідача повернути грошові кошти надані у вигляді мікрогранту у розмірі 213 450грн (а.с.45-46).

Відповідний лист-претензія з наказом від 20.06.2025 №227/01-28.01 направлені на адресу відповідача поштовим відправленням №0210000109384, яке повернуто з довідкою від 10.07.2025 відділенням поштового зв'язку, у якій причиною повернення вказано «за закінченням терміну зберігання» (а.с.47). Крім того, такі документи додатково направлено на електронну адресу відповідача, на підтвердження чого надано скріншоти з підсистеми «Діловодство» Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості (а.с.80-82).

Аналогічно змісту лист-претензія позивача від 20.10.2025 №3492/07.02/01-36 з копією наказу від 20.06.2025 №227/01-28.01 направлена відповідачу за його поштовою адресою, водночас поштове відправленням №0210000198557, яким направлено лист-претензію та наказ, повернуто з довідкою від 10.11.2025 відділенням поштового зв'язку, у якій не вказано причину повернення (а.с.48-51). При цьому, відповідно до відомостей з офіційного сайту АТ «Укрпошта» відправлення №0210000198557 повернуто за закінченням встановленого терміну зберігання (а.с.51,зворот). Крім того, такі документи додатково направлено на електронну адресу відповідача, на підтвердження чого надано скріншоти з підсистеми «Діловодство» Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості (а.с.83-85).

Предметом спору у даній справі є наявність у відповідача обов'язку повернути мікрогрант.

Вирішення відповідного спору належить до компетенції господарського суду з наступних підстав.

Загальними критеріями належності розгляду справи за правилами господарського судочинства є одночасно суб'єктний склад учасників спору та характер спірних правовідносин. Крім того, пряма вказівка в законі на вид судочинства, за правилами якого розглядається визначена категорія справ, є підставою вважати справу такою, що підлягає розгляду за правилами такого судочинства.

Як установлено п.1 ч.1 ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.3 Господарського кодексу України (далі - ГК України тут і надалі у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин): під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність; господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями; господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (ст.42 Конституції України).

Це право закріплено й у ч.1 ст.50 ЦК України, якою передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Частиною 2 цієї статті визначено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває нових прав, що належать підприємцю. При цьому правовий статус підприємця сам по собі не змінює виду особи; така особа залишається фізичною особою.

Згідно ч.1 ст.128 ГК України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон №755-IV), Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

Частинами 1, 3, 4 ст.10 Закону №755-IV визначено, що: якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

В силу ч.1 ст.11 Закону №755-IV відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних).

Отже, інформація про статус фізичної особи-підприємця, який внесений до вказаного реєстру, для третіх осіб вважається достовірною.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач - Дем'яненко Вадим Володимирович зареєстрований як фізична особа-підприємець з 02.04.2024, номер запису 2010350000000533468 та з 03.02.2025 припинив свою підприємницьку діяльність за власним бажанням, про що внесено запис № 2010350060001533468 (а.с.67).

У випадку припинення підприємницької діяльності суб'єктом підприємницької діяльності (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки особа, як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Зважаючи на те, що вимоги позивача обґрунтовані невиконанням відповідачем зобов'язань договором та Порядком щодо використання безповоротної державної допомоги у формі мікрогранту, у період наявності у відповідача статусу суб'єкта підприємницької діяльності та які заявлені з посиланням на надання відповідачу мікрогранту для відкриття власного бізнесу зі створенням двох робочих місць, тобто для здійснення комерційної діяльності, спір у даній справі підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Заявлені вимоги є мотивованими з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 ГК України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.

Частинами 1,2 ст.48 ГК України визначено, що: з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги; держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Правові та економічні засади державної політики у сфері підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва визначені Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» (далі Закон №4618-VI).

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.12 Закону №4618-VI: державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим ч.3 ст. 55 ГК України; державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки; програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва; державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

В силу ч.1 ст.16 Закону №4618-VI: надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва; фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Пунктами 4,8 ч.2 цієї статі визначено, що основними видами фінансової державної підтримки є: надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; інших видів не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.

На виконання положень згаданого законодавчого акту постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок, у редакції чинній на момент подання заяви про приєднання), відповідно до якого метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.

Порядком установлено, що Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки; розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості (п.2 Порядку).

Як встановлено п.4 Порядку: розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50 000грн та не перевищує, зокрема, 250 000грн у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.

Заяву на отримання мікрогранту можуть подати отримувачі, зокрема, фізичні особи-підприємці - громадяни України (п.8 Порядку).

Абзацами 1,2 п.9 Порядку визначено, що: заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача; заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктом 10 цього Порядку; формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Згідно п.17 Порядку: рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості; порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.

Отже, подання відповідачем заяви через Портал Дія щодо отримання безповоротної державної допомоги у формі мікрогранту для створення власного бізнесу та прийняття ДЦЗ рішення про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу свідчить про дотримання визначеного Порядку, норми якого регулюють виділення та отримання такої допомоги.

Відповідно до абз.1 п.20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.

Таким чином, подання відповідачем заяви про приєднання підтверджує факт укладення сторонами договору, яким врегулювано надання безповоротної фінансової допомоги у вигляді мікрогранту, а відтак, укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань в силу ст.ст.173,174, ч.1 ст.175 ГК України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, що визначено ч.1 ст.175 ГК України.

Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; при цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Так, як установлено ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як визначено абз.3 п.20 Порядку: обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту; у разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.

У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (абз.7 п.20 Порядку).

У разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства; суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію (абз.21,22 п.20 Порядку).

В силу абз.1,2 п.21 Порядку: Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку; для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

Відповідно до абз.9 п.21 Порядку у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач свої зобов'язання за договором про надання мікрогранту виконав у повному обсязі, надавши ФОП Дем'яненку В.В. мікрогрант в обумовленому розмірі.

Враховуючи обов'язок позивача по створенню двох робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів та працевлаштуванню на них осіб та те, що 02.05.2024 на рахунок ФОП Дем'яненка В.В. перерахована сума мікрогранту у розмірі 227 315грн, відповідач мав працевлаштувати двох осіб в строк до 02.11.2024, однак не виконав відповідного обов'язку, що підтверджується актом перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту від 17.01.2025. Під час розгляду справи відповідач не спростував таких висновків.

Також суду не надано доказів попередження відповідачем центра зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір припинити ведення господарської діяльності, що свідчить про порушення відповідачем положень п.20 Порядку та як наслідок, виникнення обов'язку з повернення отриманого мікрогранту.

Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

З урахуванням п.20 Порядку, строк виконання відповідачем зобов'язання щодо повернення коштів мікрогранту на момент розгляду справи настав. Відповідач свого обов'язку з повернення мікрогранту не виконав, доказів повернення отриманих коштів у встановленому порядку не надав.

В силу ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 213 450грн заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки заявлені вимоги задоволено повністю, позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача судовий збір у розмірі 3 201,75грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 232-233, 237-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Дем'яненка Вадима Володимировича (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалося перерахування коштів за наступними реквізитами: отримувач: АТ Ощадбанк; код отримувача: 00032129; надавач платіжних послуг отримувача: АТ Ощадбанк, рахунок отримувача: НОМЕР_2 , з призначення платежу: Повернення повної/часткової суми гранту (мікрогрант) ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) мікрогрант у розмірі 213 450грн.

3. Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на користь Київського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код 03491085; 02100, м. Київ, пров. Будівельників, буд. 5-А) 3 201,75грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст.257 ГПК України.

Суддя А.Р. Ейвазова