cправа: 766/8221/21
номер провадження: 22-ц/819/679/26
05 травня 2026 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючий: Бездрабко В.О.
судді: Базіль Л.В.,
Майданік В.В.,
розглянувши питання про відновлення втраченого судового провадження за апеляційною скаргою Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 07 жовтня 2021 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановив:
Згідно інформації, що містяться в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі Херсонського апеляційного суду Д-3, встановлено, що у грудні 2021 року Державна установа «Інститут охорони ґрунтів України» звернулася до Херсонського апеляційного суду з апеляційною скаргою на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 07 жовтня 2021 року, ухвалене у справі №766/8221/21 під головуванням судді Рядчої Т.І., яким позов задоволено повністю.
Ухвалами Херсонського апеляційного суду від 25 січня та 04 лютого 2022 року поновлено строк на апеляційне оскарження судового рішення, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» та призначено справу до апеляційного розгляду.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» з 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який наразі триває.
Робота Херсонського апеляційного суду внаслідок збройної агресії російської федерації та тимчасової окупації міста Херсона була припинена.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 30 травня 2023 року № 566/0/15-23 діяльність Херсонського апеляційного суду відновлена з 12 червня 2023 року.
Після відновлення діяльності Херсонського апеляційного суду була проведена інвентаризація судових справ, за результатами якої встановлено, що цивільна справа №766/8221/21, яка надійшла до суду апеляційної інстанції відсутня.
Факт відсутності вказаної цивільної справи підтверджується актом начальника відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ - О. Кушнаренко, начальника відділу судової статистики та кодифікаційно-довідкової роботи - Т. Коноз та документознавця II категорії відділу діловодства та обліку звернення громадян-канцелярія - О. Маковоз від 26 грудня 2023 року.
Із Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи апеляційного суду Д-3, встановлено наявність наступних документів:
- протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 грудня 2021 року;
- лист від 07 грудня року про витребування з Херсонського міського суду Херсонської області матеріали вказаної справи;
- лист Херсонського міського суду Херсонської області від 13 грудня 2021 року;
- ухвала Херсонського апеляційного суду від 05 січня 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху;
- ухвала Херсонського апеляційного суду від 25 січня 2022 року про поновлення строку на апеляційне оскарження, відкриття апеляційного провадження;
- ухвала Херсонського апеляційного суду від 04 лютого 2022 року про призначення справи до апеляційного розгляду.
Вищевказані документи у паперовій формі, апеляційної скарги та матеріали цивільної справи є втраченими, а тому апеляційний суд, виходячи з того, що Єдина судова інформаційно-комунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами в електронній формі, з поміж іншого, і між судом та учасниками судового процесу, керуючись статтею 14 ЦПК України вважає за необхідне відтворити електронні копії втрачених паперових документів апеляційного провадження у справі №766/8221/21 шляхом їх роздруківки із автоматизованої системи.
Відсутність судової справи, апеляційної скарги, оригіналу оскаржуваного судового рішення унеможливлює завершення апеляційного розгляду справи.
Частиною першою статті 489 ЦПК України передбачено, що втрачене судове провадження у цивільній справі може бути відновлене за заявою учасника справи або за ініціативою суду.
Аналіз змісту наведеної норми права дає підстави для висновку, що вирішення процесуального питання відновлення втраченого судового провадження може відбуватися як на підставі поданої уповноваженим учасником справи заяви про відновлення втраченого судового провадження, так і без подання такої заяви.
Відновлення втраченого судового провадження здійснюється судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (статті 490 ЦПК України).
Вчинення таких дій судами вищої інстанції під час здійснення перегляду судових рішень не передбачено.
Апеляційним судом були направлені повідомлення учасникам справи та роз'яснено право звернутися до суду із заявами про відновлення втраченого провадження, однак жодних звернень від учасників справі не надходило.
З урахуванням наведеного апеляційний суд вважає, що у справі наявні підстави для порушення питання про відновлення втраченого судового провадження за ініціативою апеляційного суду з метою виконання завдання цивільного судочинства та завершення апеляційного перегляду справи.
Керуючись ст.ст. 251, 489, 490 ЦПК України, суд
постановив:
Направити наявні в Херсонському апеляційному суді копії матеріалів за апеляційною скаргою Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 07 жовтня 2021 року у цивільній справі №766/8221/21 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу до Херсонського міського суду Херсонської області для вирішення питання про відновлення втраченого судового провадження, в тому числі, втраченої частини апеляційного провадження.
Апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 07 жовтня 2021 року зупинити до розгляду Херсонським міським судом Херсонської області питання про відновлення втраченого провадження.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: В.О. Бездрабко
Судді: Л.В. Базіль
В.В. Майданік