Рішення від 29.04.2026 по справі 160/2354/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 рокуСправа №160/2354/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луговської Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Військової частини НОМЕР_1 , відповідача-2: Військової частини НОМЕР_2 , відповідача-3: Військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) (далі - Відповідач-1) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячної індексації грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) (далі - Відповідач-2) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) (далі - Відповідач-3) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячної індексації грошового забезпечення за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) за період з 05.03.2022 по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) за період з 05.03.2022 по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) за період 30.06.2023 року по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) за період 30.06.2023 року по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунок та виплату грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не проведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунку та виплати щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунку та виплати допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Військову частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не виготовлення та не направленні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) нового грошового атестату та нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) виготовити та направити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачі протиправно та безпідставно не нарахували та не виплатили позивачу щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року та з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами - рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням раніше виплачених сум; за період з 05.03.2022 року, з 30.06.2023 року по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати; грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України №1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України №2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням раніше виплачених сум; щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідні до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів, фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44, з урахуванням раніше виплачених сум та не виготовлення і направлення виготовити та направити позивачу новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Військовою частиною НОМЕР_3 до суду подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі зазначає, що згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік" була зупинена на 2023 рік дія Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Стосовно 2024-2025 років, то позивач отримував індексацію свого грошового забезпечення вчасно і в повному обсязі згідно вищевказаних нормативно - правових актів, відповідні докази знаходяться у відповідача-2, якій нараховував та виплачував позивачу у ті роки індексацію. Позивач отримував грошове забезпечення від відповідача-2, тому саме відповідача-2 повинен був би виплачувати позивачу індексацію його грошових доходів (грошового забезпечення) за період з 19.09.2023 по 07.10.2025. Але з боку відповідача-2 відсутні неправомірні дії щодо невиплати індексації втрати частини доходу позивачу за період з 19.09.2023 по 07.10.2025. На думку відповідача-3, позовні вимоги щодо перерахунку та виплати щомісячного грошового забезпечення стосується не відповідача-3, а саме відповідача-2 за період з 18.06.2025 по 07.10.2025, так як відповідач-3 ніколи не нараховував та відповідно не виплачував Позивачу щомісячне грошове забезпечення. Як вбачається із матеріалів справи позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 в період з 18.06.2025 по 07.10.2025 та відповідно отримував всі належні йому виплати у повному обсязі відповідно до чинного законодавства. Тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні розрахунку його посадового окладу, окладу за військовим званням, всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення порушені. Отже, оскаржувані дії Військової частини НОМЕР_3 щодо перерахунку грошового забезпечення відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 в редакції 2017 року з врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Крім того, позивачем не надано жодного належного доказу про невірне обчислення та розрахунок відповідачем посадового окладу та окладу за військовим званням йому за період з 18.06.2025 по 07.10.2025. Позивач не довів обґрунтованість вимог про зобов'язання відповідача перерахувати грошового забезпечення за період з 18.06.2025 по 07.10.2025 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704. Відтак, відповідач-3 вважає, що відповідач-2, застосовуючи 1762 гривні при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням позивачу, з яких розраховувалася грошове забезпечення у період з 18.06.2025 по 07.10.2025 діяв правомірно. Відповідач-2 нараховував та виплачував позивачу усі види щомісячного грошового забезпечення, видавав всі види фінансових довідок та грошовий атестат, що підтверджується матеріалами справи (копії довідок форми ОК-5, ОК-7), то відповідно вищевказані позовні вимоги позивача повинні бути направлені до відповідача-2, у разі наявності неправомірних дій з його боку.

Військовою частиною НОМЕР_2 до суду подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі зазначає, що стаття 4 Закону №1283-ХІІ змін не зазнала. Тому індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Отже, право на проведення індексації заробітної плати настає, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 %. Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Тому невиконання обов'язку з нарахування індексації на грошове забезпечення військовослужбовця в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, свідчить про недотримання вимог Закону. Крім того, заявлені спірні правовідносини стосуються періоду з 30.06.2023 по 07.10.2025 включно. У зв'язку з цим, відповідач-2 звертає увагу суду на те, що відповідно до абзацу 18 пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік" дію Закону № 1283-ХІІ було зупинено на 2023 рік. Отже, у 2023 році обов'язок роботодавців щодо нарахування та виплати індексації доходів населення було зупинено. Ураховуючи те, що індекс споживчих цін за червень опублікований в газеті Урядовий кур'єр 12 липня 2024 року, і наростаючим підсумком з січня по червень перевищив 103% (103,8% - за посадами працівників, у яких посадові оклади підвищення з 1 січня 2024 року ((100,0% (місць підвищення приймається 100%) х 100,3% х 100,5% х 100,2% х 100,6% х 102,2%) і 104,3% - за посадами, працівників і військовослужбовців, у яких не відбулося підвищення посадових окладів, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України 2024 рік" обчислення індексу споживчих цін провадиться з 1 січня 2024 року (100,4% х 100,3% х 100,5% х 100,2% х 100,6% х 102,2%)) - індексація нараховується в серпні. Отже, індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн) підлягають грошові доходи (заробітна плата, грошове забезпечення) починаючи з серпня поточного року наступним чином: (надається табличне представлення) визначені суми індексації зберігаються до наступного перевищення порогу індексації - 103%. На думку відповідача-2, зміну механізму нарахування індексації грошового забезпечення, підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні нарахування та виплати позивачу індексації-різниці грошового забезпечення відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 за період з 01.01.2024 по 08.04.2024 не має". Відповідач-2 вважає, що спірний період 2025 року охоплюється позовними вимогами з 01.01.2025 по 07.10.2025, позов в цій частині задоволенню не підлягає. Тому, дії командування військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення у спірному періоді, зважаючи на викладене, відповідає вимогам Закону, тобто є правомірними. Відтак, відсутні підстави для визнання протиправними дії відповідача-2, які полягають у не здійсненні нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 30.06.2023 по 07.10.2025. Водночас, відповідач-2 звертає увагу суду, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 у період з 19.09.2023 по 07.10.2025. До того ж, станом на березень 2018 року позивач не перебував на військовій службі та не був включений до списків особового складу відповідача, у зв'язку з чим питання щодо нарахування йому індексації за цей період є безпідставним. Враховуючи ту обставину, що перерахунок та виплата грошового забезпечення на час розгляду справи не відбулася, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів відсутні, оскільки задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам. Таким чином, оскільки перерахунок та виплата грошового забезпечення (щомісячних основних видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення) відповідачем-2, 3 ще не здійснено, тому позовні вимоги позивача про зобов'язання нарахувати та виплатити на його користь компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати є передчасними, а тому не підлягають задоволенню. Відповідач-2 стверджує, що станом як на дату набрання законної сили зазначеним судовим рішенням, так і у спірний період Кабінетом Міністрів України не було внесено відповідних змін до постанови № 704, не визначено нового порядку чи механізму обчислення грошового забезпечення військовослужбовців, а також не прийнято жодного іншого нормативно-правового акту, який би передбачав застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, замість розрахункової величини, визначеної чинною редакцією пункту 4 постанови № 704. При цьому, у спірних правовідносинах відсутня подія прийняття Урядом України, як єдиним компетентним суб'єктом з даного питання, у період часу з 18.06.2025 по 07.10.2025, постанови Кабінету Міністрів України з приводу збільшення розмірів посадових окладів та окладів за званнями у порядку пункту 4 Закону. На думку відповідача-2, оскільки нарахування та виплата позивачу спірних сум грошового забезпечення відповідачем-2, 3 ще не проведена, тому відсутні підстави вважати, що під час проведення такого нарахування ним будуть порушені вищенаведені приписи чинного законодавства, у зв'язку з чим передчасним є покладення обов'язку на відповідача-2, 3 нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення із одночасною компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку №44. На переконання відповідача-2, обов'язок щодо оформлення та видачі зазначених довідок не може бути покладений на відповідача-2. Відповідно, доводи позивача, а також позиція відповідача-3 (з урахуванням відзиву, поданого 25.02.2026). Позивач у частині вимог до військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зазначає період з 30.06.2023 по 07.10.2025, а також заявляє вимогу немайнового характеру щодо невиготовлення та ненаправлення йому нового грошового атестата і нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Водночас сторонами не заперечується той факт, що у спірний період позивач військову службу у військовій частині НОМЕР_2 не проходив. Військова частина НОМЕР_3 у спірний період перебувала на повному забезпеченні, в тому числі і на грошовому забезпеченні у Військовій частині НОМЕР_2 на підставі рішення Міністра оборони України від 13.06.2022 року №12653/з про включення Командування Сил територіальної оборони до мережі розпорядників коштів другого рівня та окремого доручення Міністра оборони України від 02.03.2022 року №248/1200 щодо надання права начальнику фінансового органу розпорядника коштів другого ступеня зараховувати військові частини на фінансове забезпечення до інших військових частин та з метою оптимізації фінансового забезпечення військових частин Сил територіальної оборони Збройних сил України. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 09.09.2022 №183 "Про створення об'єднаного фінансового господарства військової частини НОМЕР_2 та військових частин (установ) зарахованих на фінансове забезпечення" введено в дію Положення про об'єднане фінансове господарство військової частини НОМЕР_2 та військових частин (установ) зарахованих на фінансове забезпечення з 01.08.2022 року. З огляду на те, що військова частина НОМЕР_2 не отримала відповідних даних, зокрема витягів із наказів командира військової частини НОМЕР_3 щодо виплати грошового забезпечення за спірний період у зазначених позивачем розмірах (як це зазначено у позовних вимогах), така виплата позивачу під час його виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_3 командиром військової частини НОМЕР_2 здійснена не була. Отже, на командира військової частини НОМЕР_3 покладено обов'язок забезпечувати виплату грошового забезпечення та заробітної плати особовому складу у встановлені законодавством терміни шляхом своєчасної передачі начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 необхідних розрахунків грошового забезпечення і заробітної плати даних. Отже, саме військовою частиною НОМЕР_3 в якій проходив службу позивач, може бути здійснено перерахунок, нарахування грошового забезпечення позивача шляхом своєчасної передачі начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 необхідних розрахунків грошового забезпечення і заробітної плати даних. В подальшому, після отримання необхідних документів, Військовою частиною НОМЕР_2 як розпорядником коштів третього рівня буде здійснена відповідна виплата. До того ж, саме наказами командира військової частини НОМЕР_3 встановлений розмір грошового забезпечення, який підлягає виплаті. Отже, саме військова частина НОМЕР_3 повинна бути належним відповідачем у цій справі. Відповідач-2 вважає, що керуючись п. п. 2.1., п. 5.2, 6.1 Положення саме командування військової частини НОМЕР_3 є відповідальною особою за правильне нарахування грошового забезпечення (всіх видів) позивачу. Тобто факт перебування військової частини НОМЕР_3 на фінансовому забезпеченні військової частини НОМЕР_2 означає лише те, що: командування військової частини НОМЕР_2 виконувало виключно технічні та бухгалтерські функції щодо виплати грошового забезпечення на підставі даних, наданих військовою частиною НОМЕР_3 ; командир військової частини НОМЕР_2 не є командиром позивача, який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 , яка в свою чергу є органом військового управління та якій підпорядковується військова частина НОМЕР_2 ; командування військової частини НОМЕР_2 не приймало управлінських рішень щодо призначення позивача на посаду, визначення розміру його грошового забезпечення, а також застосування чи незастосування відповідних нормативно-правових актів при його розрахунку. При цьому, командир військової частини НОМЕР_3 , в частині перерахування та нарахування грошового забезпечення є єдиним відповідальним за законне, цільове та ефективне використання бюджетних коштів, і саме на нього покладається функціональний обов'язок із забезпечення фінансової дисципліни. В свою чергу, командир військової частини НОМЕР_2 на підставі отриманих необхідних документів, зокрема витягів з наказів здійснює виплату грошового забезпечення у розмірі, визначеному командиром військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпечені, тобто у розмірі визначеному командуванням військової частини НОМЕР_3 .

Ухвалою суду прийнято заяву ОСОБА_1 по справі та внесено виправлення в комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" щодо коду Військової частини НОМЕР_1 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, зазначивши вірний НОМЕР_7 . Запропоновано Військовій частині НОМЕР_1 у разі невизнання адміністративного позову протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання (вручення) копії цієї ухвали, надати відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову разом із доказами, що підтверджують надіслання (надання) копії відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвалою суду зупинено провадження в адміністративній справі до надходження відзиву на позовну заяву від Військової частини НОМЕР_1 , але на строк, що не перевищує строк надання відзиву на позов.

Військовою частиною НОМЕР_1 до суду подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі зазначає, що відповідно до витягів та послужного списку позивача, останній був мобілізований 05.03.2022 та до цього часу військову службу не проходив. Відповідач-1 вважає, що посадовий оклад позивача, який розпочав свою службу з 05.03.2022, у межах спірного періоду внаслідок законодавчих змін не підвищувався з 01.03.2018 та визначався Постановою №704, яка вже діяла на момент призначення позивача на посаду. Даних про попередню безперервну службу позивача (до 05.03.2022) в матеріалах справи немає. Отже, у позивача в спірному випадку, не виникло права для нарахування та виплати йому фіксованої індексації-різниці відповідно до приписів абзацу 4, 6 п.5 Порядку №1078, оскільки його служба почалась з 05.03.2022. Протягом строку служби посадовий оклад та оклад за військовим званням позивача був розрахований з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 відповідно до рішень Міністра оборони України, оскільки інший показник не був визначений чинним законодавством України. Грошове забезпечення позивача складалось з основних та додаткових видів грошового забезпечення. Регулювання розміру грошового забезпечення відбувалось за рахунок премії, розмір якої встановлювався рішеннями Міністра оборони України № 248/1210 від 01.03.2022 - у 2022 році, № 2683/з від 01.02.2023 - у 2023 році, № 183/ уд від 16.01.2024 - у 2024 році та № 156/уд від 09.01.2025 - у 2025 році. Застосування 1762 гривні для розрахунку окладів та грошового забезпечення, в тому числі з 24.02.2022, є вірним, оскільки ця сума, не є державною соціальною гарантією, не є сумою мінімального грошового забезпечення військовослужбовця. Ця сума є лише сталим розміром, з якого починається обчислення грошового забезпечення. Така стала цифра, як і при всіх реформах (наприклад - при пенсійній) визначена на момент прийняття нормативно-правового акту. В подальшому, перерахунок (збільшення у зв'язку з інфляцією) грошового забезпечення відбувається за рахунок індексації та закладеного при реформі (прийнятті нового порядку розрахунку, який в частині грошового забезпечення військовослужбовців був закладений прийняттям Постанови №704) алгоритму розрахунку. У випадку грошового забезпечення військовослужбовців - збільшення відбувається за рахунок збільшення премії, розмір якої визначається щороку Міністерством оборони України. У зв'язку із прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18, якою був скасований пункт 6 Постанови № 103, пункт 4 Постанови №704 в редакції від 30.08.2017 не набув чинності, оскільки попередня редакція нормативно-правового акту не відновлює совою дію автоматично, тим більше, що попередня (первинна) редакція пункту 4 постанови №704 ніколи не набувала чинності. Визначений п. 4 Постанови №704 розмір, з якого провадиться розрахунок посадового окладу та окладу за військовим званням військовослужбовців, не є державним стандартом або гарантією при обчислення грошового забезпечення військовослужбовця або його складових, а є лише сталою сумою, яка застосовується при розрахунку, а обчислений з такої суми посадовий оклад позивача був більший за прожитковий мінімум встановлений для працездатних осіб. Міністерство оборони України при визначенні розмірів щомісячних премій військовослужбовців відповідно до окремих доручень Міністра оборони України № 248/1210 від 01.03.2022, № 2683/з від 01.02.2023 враховувало, що посадові оклади та оклади за військовим званням відповідно до пункту 4 постанови №704 розраховані до 19.05.2023 виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2018, у зв'язку із чим збільшувало грошове забезпечення військовослужбовців шляхом збільшення премії. Грошове забезпечення позивача за період його служби щомісяця було більше ніж в 10 разів більшим ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб та в жодному місяці не було меншим за сплачене у попередньому році грошове забезпечення, а отже застосування суми 1762 гривні, як розрахункової одиниці при визначенні посадового окладу позивача та його окладу за військовим званням не порушує ані Конституції України, ані Законів України, ані інших підзаконних нормативно-правових актів. Перерахунок позивачеві всіх видів грошового забезпечення за період з 27.02.2022 по 19.05.2023 виходячи з посадового окладу та окладу за військовим званням розрахованих з розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб встановлених на перше січня відповідного року буде порушенням принципу справедливості, оскільки встановлення відсотку премії позивача визначався Міністром оборони України виходячи з розрахункової суми для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням у розмірі 1762 гривні, що в свою чергу призведе до нарахування позивачу коштів, які не були передбачені як оплата його служби. Оскільки наразі грошові доходи, про які позивач просить суд зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ще не нараховані та обов'язок нарахувати їх виникне лише у разі прийняття судом рішення на користь позивача та в момент виплати цих сум, в військової частини на момент подання позову ще не виникло зобов'язання нарахувати компенсацію, а отже й право позивача на отримання компенсації на момент розгляду справи відповідачем не порушене, а отже відсутній предмет спору. При цьому відповідач-1 вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду.

Ухвалою суду поновлено провадження по справі.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням від 10.03.2023 року, серія НОМЕР_8 .

Відповідно до посвідчення Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 25.01.2025 року (Серія НОМЕР_9 ), ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, осіб з інвалідністю внаслідок війни.

З довідки про проходження військової служби (трудову діяльність) на лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи підготовки контролю та обліку наказів адміністративного відділу штабу військової частини НОМЕР_3 05 травня 1975 року АДРЕСА_2 , Німеччина вбачається наступне:

1) 03.2022 року - призваний на військову службу за мобілізацією;

2) 03.2022 року - 03.2022 року - головний сержант взводу технічного забезпечення роти забезпечення військової частини НОМЕР_1 ;

3) 03.2022 року - 08.2022 року - головний сержант розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 ;

4) 08.2022 року - 02.2023 року - старший стрілець-регулювальник комендантського відділення комендантського взводу комендантської роти військової частини НОМЕР_1 ;

5) 02.2023 року - 02.2023 року - командир комендантського відділення комендантського взводу комендантської роти військової частини НОМЕР_1 ;

6) 02.2023 року - 02.2023 року - відповідальний виконавець відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 ;

7) 02.2023 року - 04.2023 року - командир комендантського відділення комендантського взводу комендантської роти військової частини НОМЕР_1 ;

8) 04.2023 року - 06.2023 року - номер обслуги зенітного кулеметного відділення зенітного ракетно-артилерійського взводу військової частини НОМЕР_1 ;

9) 06.2023 року - 09.2023 року - стрілець - помічник гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_2 ;

10) 09.2023 року - укладено контракт про проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу строком до оголошення демобілізації;

11) 09.2023 року - 10.2023 року - офіцер адміністративного відділу штабу військової частини НОМЕР_3 ;

12) 10.2023 року - по т.ч. - начальник групи підготовки контролю та обліку наказів адміністративного відділу штабу військової частини НОМЕР_3 .

В той же час, з довідок Форми ОК-5 та ОК-7 вбачається:

- з квітня 2022 року по червень 2022 року нараховував та виплачував ОСОБА_1 грошове забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- з липня 2022 року по червень 2023 року нараховувала та виплачувала грошове забезпечення військова частина НОМЕР_1 ;

- з червня 2023 року по жовтень 2025 року нараховувала та виплачувала грошове забезпечення військова частина НОМЕР_2 .

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.03.2022 року №18: 8. Солдата запасу ОСОБА_1 головним сержантом взводу технічного забезпечення роти забезпечення, ВОС - 738975А, шпк "старший сержант". Вважати таким, що з 05.03.2022 справи і посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, встановити посадовий оклад у розмірі 3170 грн. на місяць, 9 тарифний розряд.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.06.2023 року №130: 1. Молодшого сержанта ОСОБА_1 водія зенітного кулеметного відділення зенітного ракетно-артилерійського взводу військової частини НОМЕР_1 , переміщеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 16 червня 2023 року №145-РС на посаду стрільця - помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_2 , ВОС - Ю0915А/630, шпк "солдат", вважати таким, що 29.06.2023 справи і посаду здав і вибув для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 . З 29.06.2023 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 07.10.2025 року №320: 1. Старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи контролю підготовки та обліку наказів адміністративного відділу штабу, звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_3 (но особовому складу) від 02 жовтня 2025 року №318, у запас, відповідно до пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за підпунктом "б" (за станом здоров'я: за наявності інвалідності, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), вважати таким, що справи та посаду здав. З 07 жовтня 2025 року виключити із списків скобового складу частини та всіх видів забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , з харчового забезпечення з 08 жовтня 2025 року та направити до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

26.12.2025 року позивач звернувся із заявою до Військової частини НОМЕР_1 та до Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з березня 2022 року по червень 2023 року та за період з 29.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум; нарахування та виплати за період з березня 2022 року та за період за період 29.06.2023 року по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати; перерахунку та виплати грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з червня 2022 року по 19.05.2023 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з березня 2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України №1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум; перерахунку та виплати щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Проте, листом від 07.01.2026 року за №1-13 Військова частина НОМЕР_2 позивачу повідомила про відсутність правових підстав. Відмова вмотивована тим, що величина приросту індексу споживчих цін зберігається до наступного перевищення порогу індексації і визначення нової величини приросту індексу споживчих цін. Отже, дії командування Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у спірному періоді, зважаючи на зупинення дії Закону №1283-ХІІ у 2023 році, відповідає вимогам Закону. Тобто, є правомірними. Індексація у 2024 та 2025 роках виплачувалась згідно чинного законодавства. Тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність, яка полягає у не здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.06.2023 по 07.10.2025. Окрім того, відповідно до п.6 прохальної частини заяви ОСОБА_1 , відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197, грошове забезпечення виплачується за місцем проходження служби військовослужбовця, а отже з цим питанням слід звернутися до Військової частини НОМЕР_3 .

Листом від 10.01.2026 року за №1665/вихЗВГ/77 Військова частина НОМЕР_1 позивачу повідомила про відсутність правових підстав. Означена відмова вмотивована тим, що підстав для перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з червня 2022 року

по 19.05.2023 та одноразових грошових допомог за 2022, 2023 роки, з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних громадян, встановленого Законом на 01 січня відповідного року, немає, оскільки у зв'язку із прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у попередній редакції не набув чинності, через те, що попередня редакція нормативно-правового акту не відновлює совою дію автоматично, тим

більше, що попередня редакція пункту 4 постанови №704 чинності не набувала. Також немає підстав і для нарахування ОСОБА_1 за період з березня 2022 року по червень 2023

року фіксованої індексації, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром

підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, оскільки цей вид індексації застосовується лише до грошового забезпечення, що виплачувалось до 01.03.2018 - дати набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою було підвищено грошові оклади військовослужбовців, і таке підвищення становило суму більшу ніж сума фіксованої індексації. Ураховуючи відсутність підстав для нарахування ОСОБА_1 фіксованої індексації та перерахунку грошового забезпечення та сум матеріальних допомог за період служби позивача, немає підстав і для нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-111 згідно з Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, оскільки така компенсація виплачується лише у зв'язку із виплатою простроченого до виплати щомісячного доходу. В період військової служби ОСОБА_1 з 05.03.2022 по 29.06.2023 у Військовій частині НОМЕР_1 відповідальною за виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення була Військова частина НОМЕР_1 .

Також, до означеної відповіді, військова частина НОМЕР_1 надала витяги із наказів про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 та про виключення ОСОБА_1 із списків зазначеної військової частини у зв'язку із переміщенням до військової частини НОМЕР_2 .

З огляду на те, що у листі від 07.01.2026 року за №1-13 Військова частина НОМЕР_2 рекомендувала ОСОБА_1 з питання перерахунку та виплати грошового забезпечення звернутися до військової частини НОМЕР_3 , позивач 28.01.2026 року звернувся до Військової частини НОМЕР_3 із заявою, в якій просив: нарахувати та виплатити йому щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 29.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум; нарахувати та виплатити за період 29.06.2023 по день фактичної виплати індексації компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати; провести перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум; виготовити та направити новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

20.02.2026 року на електронну адресу позивача - ІНФОРМАЦІЯ_4 , надійшла відповідь від Військової частини НОМЕР_3 від 20.02.2026 року за №1542/2177, в якій відповідач-3: Військова частина НОМЕР_3 повідомила про відсутність правових підстав. Окрім того, до означеної відповіді від 20.02.2026 року за №1542/2177 Військова частина НОМЕР_3 долучила - копію витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 19.09.2023 року № 267 на 1 арк. та копію витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 07.10.2025 року №320 на 2-х арк.

Вважаючи дії відповідачів щодо нарахування та виплати належного грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, індексації грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористані дні відпустки, у меншому розмірі протиправними, не виплати та не нарахування позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо нарахування індексації грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року Військовою частиною НОМЕР_1 ; Військовою частиною НОМЕР_3 за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року із застосуванням положень абзацу четвертого, пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Для визначення правильності нарахування індексації грошового забезпечення необхідно керуватися положеннями абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078, якими врегульовано питання виплати суми індексації у місяці підвищення посадових окладів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів).

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій пункту 5 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий пункту 5 Порядку №1078).

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий пункту 5 Порядку №1078).

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).

Таким чином, якщо у місяці підвищення посадового окладу розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення, індексація не нараховується. Якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, індексація у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Зростання заробітної плати за рахунок інших її складових (без підвищення тарифних ставок (окладів)) не зменшує суму індексації на розмір підвищення заробітної плати. Проте у разі, коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу необхідно враховувати розмір підвищення грошового доходу, що відбувся у зв'язку зі зміною посадових окладів, а також суму індексації у місяці підвищення грошового доходу (у березні 2018) з метою порівняння цих величин. Сума індексації у березні 2018 розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу з урахуванням положень абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078.

Разом з цим, слід звернути увагу на те, що відповідно до вимог Закону №1282-XII та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Військова частина НОМЕР_1 , здійснюючи нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року, фактично врахувала лише норми абзаців першого, другого пункту 5 Порядку №1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Військова частина НОМЕР_3 , здійснюючи нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, фактично врахувала лише норми абзаців першого, другого пункту 5 Порядку №1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

З урахуванням викладеного, Військовою частиною НОМЕР_1 та військовою частиною НОМЕР_3 протиправно не враховані вимоги абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 при нарахуванні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року та за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року

Така ж позиція вказана у постанові Верховного Суду від 12.04.2023 у справі №420/6982/21.

Щодо перерахунку грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу.

Згідно з пунктом 1 Порядку №44 цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Відповідно до пунктів 2-5 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Зазначена в абзаці першому цього пункту грошова компенсація також виплачується іноземцям та особам без громадянства, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України Про податок з доходів фізичних осіб.

Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Так, Верховний Суд у постановах від 27.07.2023 у справі № 380/813/22, від 27.09.2023 у справі № 420/23176/21, від 27.09.2023 у справі № 420/23176/21, від 31.01.2024 у справі № 320/6441/22, від 18.04.2024 у справі № 160/10789/22 та від 30.04.2024 у справі № 360/700/23, від 08.05.2025 року у справі №380/6610/24, зазначав, що аналіз наведених пунктів 2-3 Порядку №44 дає підстави для висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 19.01.2026 року у справі №340/5726/25.

Отже, вимоги із приводу нарахування та виплату поточної та фіксованої індексації з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку № 44, не є передчасними.

Щодо позовних вимог про виплату компенсації втрати частини доходу, суд виходить з наступного.

Так, питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок №159).

Відповідно до ст.1 Закону №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно ст.2 Закону №2050-IIІ, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону №2050-III встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Згідно п.2 Порядку №159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Відповідно до п.3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: сума індексації грошових доходів громадян.

Згідно із пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Зміст зазначених норм права дає підстави дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. Виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 24.07.2024 року у справі №520/2674/2020.

Оскільки дохід лише буде виплачений позивачу на виконання цього рішення суду, відповідачами наразі не вирішено питання про право позивача на таку компенсацію, в зв'язку з чим не порушено право позивача, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Щодо зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн. та зобов'язання Військової частини НОМЕР_3 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704.

Положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018, затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Про те постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"(яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови №704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Отже, пунктом 4 Постанови №704 чітко визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Однак, у подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким, зокрема, в пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" були внесені зміни.

З наведеного слідує, що саме з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 - діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.

Тобто, з 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01.01.2018.

Таким чином, розрахунковою величиною для визначення розміру посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення, повинно бути визначене шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 15 березня 2023 року у справі№ 420/6572/22.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 7 Закону України від 07.12.2017 №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 встановлено у сумі 1 762,00 грн.

Статтею 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020 встановлено у сумі 2102,00 грн.

Статтею 7 Закону України від 15.12.2020 №1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2021 встановлено в сумі 2 270,00 грн.

Статтею 7 Закону України від 02.12.2021 №1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2022 встановлено в сумі 2 481,00 грн.

Статтею 7 Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023 встановлено в сумі 2 684,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що дії військової частини НОМЕР_1 , стосовно обчислення та виплати грошового забезпечення за спірний період без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня відповідного календарного року, а саме: станом на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року є протиправними.

Крім того, варто звернути увагу, що перерахунок розміру посадового окладу та окладу за військовим званням супроводжує здійснення перерахунку (донарахування) усіх видів грошового забезпечення, зокрема, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги.

А тому, Військову частину НОМЕР_1 та Військову частину НОМЕР_3 слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату спірних грошових виплат, з урахуванням вже виплачених сум.

Водночас, слід врахувати, що 12.05.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова №481), яка набрала чинності 20.05.2023 та якою по-іншому врегульовані спірні правовідносини.

Пунктом 1 Постанови №481 приписано скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Також пунктом 2 указаної Постанови внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виклавши абзац перший в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 року у справі № 320/29450/24, залишено в силі рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року у справі № 320/29450/24, яким, зокрема, визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно вимог ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» втратив чинність лише 18.06.2025 року.

Тож, військова частина НОМЕР_1 повинна ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату грошового забезпечення з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року.

У подальшому, 12.05.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова №481), яка набрала чинності 20.05.2023 та якою по-іншому врегульовані спірні правовідносини, зокрема: пунктом 2 якої внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704, та викладено абзац перший в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12,13 і 14».

Пунктом 3 Постанови № 481 установлено, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Отже, з дня набрання чинності Постановою №481 [20 травня 2023 року] Кабінетом Міністрів України замість розрахункової величини «прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року» запроваджено сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1762 грн.

Водночас, рішенням Київського окружним адміністративним судом від 14.03.2025 по справі №320/29450/24, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, серед іншого визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, зміни до пункту 4 Постанови №704, внесені пунктом 2 Постанови №481, з 18.06.2025 не підлягають застосуванню.

На підставі зазначеного, після набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у справі №320/29450/24 виникли правові підстави для перерахунку окладів військовослужбовців з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт (без використання обмеження у розмірі 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Отже, в період проходження служби з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року ОСОБА_1 повинен був отримувати грошове забезпечення від Військової частини НОМЕР_3 з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Щодо зобов'язання Військової частини НОМЕР_3 виготовити та направити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393).

Відповідно до абзаців 1, 2, 3 пункту 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).

На підставі пункту 2 Розділу 2 Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються, зокрема, такі документи: подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку); документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.

Отже, під час призначення пенсії військовослужбовця уповноважений орган подає органу Пенсійного Фонду України документи, що стосуються проходження військової служби, у т.ч. грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію.

Ці документи враховуються для обчислення пенсії.

Таким чином, оскільки грошове забезпечення позивача підлягає перерахунку за період з 30.06.2023 до 07.10.2025 року включно, що охоплюється періодом 24 місяці до його звільнення, тому наявні підстави для зобов'язання відповідача підготувати та видати позивачу новий грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 року у справі №340/5726/25, яка залишена в силі постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.01.2026 року у справі №340/5726/25.

Щодо визначення того, яка саме Військова частина повинна нарахувати та виплатити індексацію, компенсацію, провести перерахунок грошового забезпечення; виготовити та направити ОСОБА_1 новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Механізм фінансового забезпечення військових частин, кораблів, військових навчальних закладів, військових комісаріатів, установ та організацій Збройних Сил України, визначено Правилами організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280, в редакції Наказу Міністерства оборони України №104 від 22.04.2021 (далі - Правила).

Так, відповідно до пункту 1.5 Правил, військова частина, не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, зараховується на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника коштів третього рівня на підставі відповідних директив (рішень).

У разі зарахування військової частини на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника бюджетних коштів не за підпорядкованістю, рішення про таке зарахування приймається фінансовим органом головного розпорядника бюджетних коштів на підставі клопотання керівника органу військового управління (структурного підрозділу органу військового управління).

Командир військової частини, зарахованої на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника коштів третього рівня, організовує своєчасне оформлення та подання розпоряднику коштів усіх документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини.

Начальник фінансового органу військової частини - розпорядника коштів третього рівня, до якої на фінансове забезпечення зараховані інші військові частини, розробляє положення про спільне фінансове господарство, в якому зазначаються права, обов'язки, порядок взаємодії, розмежування повноважень та відповідальності посадових осіб військової частини - розпорядника коштів третього рівня та військових частин, які зараховані до неї на фінансове забезпечення, щодо здійснення фінансового забезпечення таких військових частин, у тому числі щодо своєчасного оформлення та подання до фінансового органу військової частини - розпорядника коштів необхідних документів (розпорядчих, розрахункових, фінансово-планових тощо). Зазначене положення затверджується командиром військової частини - розпорядником коштів третього рівня, погоджується забезпечувальним фінансовим органом та доводиться до військових частин, які зараховані на фінансове забезпечення.

Первинні документи, розрахунки фондів оплати праці, заявки на кошти, платіжні доручення, грошові атестати військовослужбовців, розрахунково-платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та інші виплати підписують посадові особи розпорядника коштів та посадові особи (командир та інша, визначена командиром, відповідальна посадова особа) військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні.

Частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

Тобто, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України права, свободи та інтереси осіб підлягають захисту у разі встановленням судом факту їх порушення, інакше такі вимоги є передчасними.

Суд звертає увагу, що Положенням Про об'єднане фінансове господарство військової частини НОМЕР_2 та військових частини НОМЕР_3 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , що зараховані на фінансове забезпечення, військова частина НОМЕР_3 не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів та зарахована на фінансове забезпечення до військової частини НОМЕР_2 на підставі розпорядження командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 11 листопада 2000 року №333.

В свою чергу, відповідно пункта 2.1 Положення, командир військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , що зараховані на фінансове забезпечення військової частини НОМЕР_2 керує фінансово-господарською діяльністю своєї частини, забезпечує законне, цільове та ефективне використання коштів та матеріальних засобів в суворій відповідності з чинним законодавством, несе відповідальність за організацію обліку військового майна в місцях зберігання.

Командири військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , що зараховані на фінансове забезпечення військової частини НОМЕР_2 , зобов'язані зокрема особисто підписувати фінансові документи, заявки на кошти, трудові угоди та службове листування з питань фінансового забезпечення, в частині, що стосується розрахунково - платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та інші виплати; забезпечувати виплату грошового забезпечення та заробітної плати особовому складу у встановлені законодавством терміни шляхом своєчасної передачі начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 необхідних для розрахунків грошового забезпечення і заробітної плати даних про чисельність особового складу і проходження ним служби, завірених витягів наказів про прибуття і вибуття, переміщення, прийом та звільнення особового складу (у день видання наказу), а також перевірки особистим підписом відповідності розрахунково-платіжних відомостей на видачу грошового забезпечення та заробітної плати обліковими даними і штату військової частини.

Як вказано судом вище, відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 29.06.2023 року №130: 1. Молодшого сержанта ОСОБА_1 водія зенітного кулеметного відділення зенітного ракетно-артилерійського взводу військової частини НОМЕР_1 , переміщеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 16 червня 2023 року №145-РС на посаду стрільця - помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_2 , ВОС - Ю0915А/630, шпк "солдат", вважати таким, що 29.06.2023 справи і посаду здав і вибув для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 . З 29.06.2023 року виключити зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 07.10.2025 року №320: 1. Старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника групи контролю підготовки та обліку наказів адміністративного відділу штабу, звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_3 (но особовому складу) від 02 жовтня 2025 року №318, у запас, відповідно до пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за підпунктом "б" (за станом здоров'я: за наявності інвалідності, якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), вважати таким, що справи та посаду здав. З 07 жовтня 2025 року виключити із списків скобового складу частини та всіх видів забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , з харчового забезпечення з 08 жовтня 2025 року та направити до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже, на командира військової частини НОМЕР_3 покладено обов'язок забезпечувати виплату грошового забезпечення та заробітної плати особовому складу у встановлені законодавством терміни шляхом своєчасної передачі начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 необхідних для розрахунків грошового забезпечення і заробітної плати даних.

Враховуючи зазначене, саме Військовою частиною НОМЕР_3 де проходив службу позивач, має бути здійснено перерахунок, нарахування та виплата грошового забезпечення позивача шляхом передачі начальнику фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_2 необхідних для розрахунків грошового забезпечення та окремих виплат даних.

До того ж, саме Військова частина НОМЕР_3 де проходив службу позивач, повинна виготовити та направити ОСОБА_1 новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Щодо помилковості доводів Військової частини НОМЕР_1 про пропуск позивачем строку звернення до суду.

Відповідно до частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній до 19 липня 2022 року) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Законом України від 01 липня 2022 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набрав чинності з 19 липня 2022 року, частини першу і другу статті 233 КЗпП України викладено у такій редакції: «Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».

Частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у Рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп, від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, від 05 квітня 2001 року №3-рп/2001, від 13 березня 2012 року №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

У Рішенні від 12 липня 2019 №5-р(I)/2019 Конституційний Суд України зазначив, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі, і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).

Єдиний виняток з цього правила, що закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України також висловив позицію, згідно з якою закріплення принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта (Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп).

Аналіз наведених правових положень дає змогу дійти висновку, що з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» [19 липня 2022 року] положення статті 233 КЗпП України, у попередній редакції, втратили чинність, внаслідок чого було змінено правове регулювання відносин, які підпадають під дію статті 233 КЗпП України.

Водночас, якщо мають місце тривалі правові відносини, які виникли під час дії статті 233 КЗпП України, у редакції, що була чинною до 19 липня 2022 року, та були припинені на момент чинності дії статті 233 КЗпП України, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», то у такому випадку правове регулювання здійснюється таким чином: правовідносини, які мають місце у період до 19 липня 2022 року, підлягають правовому регулюванню згідно з положенням статті 233 КЗпП України (у попередній редакції); у період з 19 липня 2022 року підлягають застосуванню норми статті 233 КЗпП України (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»).

Такий правовий підхід застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11 липня 2024 року у справі №990/156/23.

Зокрема, у зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду, оцінюючи правову природу спору в розглядуваній справі, виходила з того, що вимоги, зокрема: про визнання протиправною бездіяльності ВРП, яка полягає в невиплаті середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 02 серпня 2019 року по 04 листопада 2021 року на підставі частини другої статті 235 КЗпП України; про визнання протиправною бездіяльності ВРП, яка полягає в невиплаті середнього заробітку за час недопуску до продовження виконання повноважень за період з 05 листопада 2021 року по 13 травня 2023 року на підставі статті 236 КЗпП України; про стягнення відповідних сум, є спором щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу як складової належної працівнику заробітної плати, тобто спором, пов'язаним з недотриманням законодавства про оплату праці особи, яка перебувала на публічній службі, а тому при вирішені питання про строки звернення до суду за вирішенням цього публічно-правового спору застосуванню підлягають норми статті 233 КЗпП України.

Велика Палата Верховного Суду констатувала, що до вимог про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 02 серпня 2019 року по 04 листопада 2021 року та середнього заробітку за час недопуску до продовження виконання повноважень члена ВРП за період з 05 листопада 2021 року по 19 липня 2022 року застосовується частина друга статті 233 КЗпП України, у редакції до змін, унесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», якою визначено, що особа (працівник, службовець) має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком; до вимог щодо стягнення середнього заробітку за час недопуску до продовження виконання повноважень члена ВРП за період з 19 липня 2022 року по 13 травня 2023 року застосовується частина перша статті 233 КЗпП України, у редакції, що діє з 19 липня 2022 року, яка передбачає тримісячний строк звернення до суду з дня, коли особа (працівник, службовець) дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Окрім викладеного слід враховувати, що відповідно до пункту 1 глави XIX «Прикінцеві положення» КЗпП України під час дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року №651 з 24:00 год 30 червня 2023 року скасовано карантин, установлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, запроваджений на всій території України постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 (термін якого неодноразово продовжувався).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 02 квітня 2020 року, КЗпП України доповнено главою XIX (зокрема, пунктом 1, який передбачає продовження строків, визначених статтею 233 на строк дії карантину).

На момент внесення цих змін стаття 233 КЗпП України передбачала тримісячний строк звернення за вирішенням трудового спору [з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права]; місячний строк [з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки] у справах про звільнення та річний строк [з дня виявлення заподіяної працівником шкоди] для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації.

Отже, приймаючи указаний Закон, законодавець мав на меті не допустити порушення прав працівників і роботодавців, які могли б мати місце у зв'язку із поширенням коронавірусу COVID-19, та забезпечити суб'єктам права можливість звернутися до суду із трудовими спорами(у тому числі, спорами про звільнення) та зі спорами про стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації протягом дії карантину.

Водночас, на момент внесення цих змін, стаття 233 КЗпП України діяла у редакції, яка передбачала можливість звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21 березня 2025 року у справі № 460/21394/23.

Судова палата зазначила, що, вирішуючи питання щодо застосування статті 233 КЗпП України, в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати, дійшла таких висновків: якщо мають місце тривалі правові відносини, які виникли під час дії статті 233 КЗпП України, у редакції, що була чинною до 19 липня 2022 року, та були припинені на момент чинності дії статті 233 КЗпП України, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», то у такому випадку правове регулювання здійснюється таким чином: правовідносини, які мають місце у період до 19 липня 2022 року, підлягають правовому регулюванню згідно з положенням статті 233 КЗпП України (у попередній редакції); у період з 19 липня 2022 року підлягають застосуванню норми статті 233 КЗпП України (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»).

Так, Законом України від 01.07.2022 №2352-IX, який набрав чинності з 19 липня 2022 року, частини першу і другу статті 233 КЗпП України викладено в такій редакції: «Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».

Варто зазначити, що у постанові від 29.01.2026 року у справі №380/14780/24 Верховний Суд зазначив наступне:

«…Водночас нарахування та виплата грошового забезпечення за фактично відпрацьований час у місяці звільнення (з 01.10.2023 по 13.10.2025), підлягає виплаті роботодавцем у складі повного розрахунку відповідно до статті 116 КЗпП України, а тому цей період охоплюється частиною другою статті 233 КЗпП України, яка визначає, що тримісячний строк звернення до суду починається з моменту отримання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені при звільненні.

25. З огляду на викладене Верховний Суд погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо застосування до спірних правовідносин за період з 01.10.2023 по 13.10.2025 строку звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 233 КЗпП України, водночас визнає помилковими його висновки щодо застосування цієї частини статті 233 КЗпП України до правовідносин за період з 19.07.2022 по 30.09.2023.

26. Суд зауважує, що для правильного обчислення строку звернення до суду з позовними вимогами за період з 19.07.2022 по 30.09.2023 суд апеляційної інстанції повинен був з'ясувати дати, з якими, зокрема, частина перша статті 233 КЗпП України пов'язує початок обчислення цього строку, а саме: день, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права щодо кожного місяця спірного періоду.

27. У контексті зазначеного Верховний Суд звертає увагу, що основним орієнтиром, який дозволив би однозначно визначати момент, з якого позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права на виплату належних йому сум індексації грошового забезпечення, є дата ознайомлення військовослужбовця з документом, що відображає фактичні суми нарахувань та виплат. Такий висновок узгоджується з висновками Судової палати у згаданій вище постанові від 21.03.2025 у справі №460/21394/23.

28. Чинне законодавство не передбачає форми такого документа та способу його доведення військовослужбовцю. Водночас такими документами можуть бути розрахункові листи, відомості про нараховане і виплачене грошове забезпечення, фінансові повідомлення або інші документи, які б розкривали зміст виплати грошового забезпечення (складові, їх розміри, утримання), які роботодавець зобов'язаний надати під час виплати грошового забезпечення та з яких працівник (військовослужбовець) може об'єктивно встановити розмір виплаченої йому суми, її складові та можливу неповноту виплат.

29. Саме з моменту ознайомлення з відповідним документом у військовослужбовця виникає реальна можливість і об'єктивна необхідність оцінити правильність здійснених нарахувань, виявити допущені порушення, що і буде усвідомленим сприйняттям особи наявності/відсутності порушеного права щодо належних виплат…».

У постанові від 04.02.2026 року у справі №240/16103/24 Верховний суд висловлював наступне:

30. Чинна редакція частини другої статті 233 КЗпП України містить поняття «суми, що належать працівникові при звільненні».

31. З огляду на викладене, спірні правовідносини регулюються частиною другою статті 233 КЗпП України, якою визначено тримісячний строк (з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні) звернення до суду у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні.

32. На переконання Суду, початок перебігу строку звернення до суду у цій справі, з урахуванням частини другої статті 233 КЗпП України, слід пов'язувати з моментом, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому (у період з 19.07.2022 по 11.03.2024) сум. Таким моментом може бути день вручення розрахункового листа, довідки про нараховані та виплачені суми тощо.

33. Такий підхід застосовано Верховним Судом у постанові від 21.03.2025 у справі №460/21394/23, постановленій у складі Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду, у якій Судова палата сформувала єдиний підхід до застосування частини другої статті 233 КЗпП України, якого дотримується Верховний Суд і у подальшій правозастосовній практиці, зокрема, у постановах від 28.03.2025 у справі №400/6758/24, від 25.09.2025 у справі №440/9690/24, від 11.12.2025 у справі №420/3504/25, від 23.12.2025 у справі №240/4729/24, про що слушно зауважив позивач у касаційній скарзі.

34. З огляду на обставини цієї справи, Суд зазначає, що для правильного вирішення питання дотримання позивачем строку звернення до суду з позовними вимогами за період з 19.07.2022 по 11.03.2024 слід з'ясувати наявність/відсутність у відповідача документального підтвердження ознайомлення позивача до 19.08.2024 (надання відповідачем відповіді на адвокатський запит) з розміром та складовими нарахованого та виплаченого у спірному періоді грошового забезпечення, як-то докази направлення/видачі розрахункових листів, довідок про грошове забезпечення тощо.

35. За результатом установлення указаних обставин стане можливим визначити день, коли позивач дізнався про порушення його прав, свобод чи інтересів, а отже установити початок відліку тримісячного строку звернення до суду з цим позовом (у частині вимог за період з 19.07.2022 по 11.03.2024) та, за необхідності, з'ясувати наявність поважних причин пропуску такого строку.

36. Беручи до уваги викладене, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для залишення без розгляду позовних вимог, заявлених за період з 19.07.2022 по 11.03.2024 є передчасними…».

Оскільки, позивач дізнався про порушення його прав та інтересів саме з листів Військової частини НОМЕР_2 від 07.01.2026 року за №1-13; Військової частини НОМЕР_1 від 10.01.2026 року за №1665/вихЗВГ/77 та Військової частини НОМЕР_3 від 20.02.2026 року то, враховуючи наведені положення норм права та висновки Верховного Суду, суд вважає, що строк на звернення до суду з відповідним позовом позивач не пропустив.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та № 71378/10) від 26.06.2014 Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України», п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України», п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності своїх дій, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до відповідача-1: Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), відповідача-2: Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ), відповідача-3: Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_5 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячної індексації грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 05.03.2022 року по 29.06.2023 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячної індексації грошового забезпечення за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Військову частину Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) щомісячну індексацію грошового забезпечення за період з 30.06.2023 року по 07.10.2025 року, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунок та виплату грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 05.03.2022 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 1928-ІХ на 01.01.2022 року у розмірі 2481,00 грн., з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України № 2710-ІХ на 01.01.2023 року у розмірі 2684,00 грн., із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не проведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунку та виплати щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунку та виплати допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (основних та додаткових видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) за період з 18.06.2025 року по 07.10.2025 року, перерахунок та виплату допомоги для оздоровлення за 2025 рік, перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2025 рік - відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у межах справи №826/6453/18) шляхом визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням за період з 18.06.2025 року по 05.08.2025 року із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025 року у розмірі 3028,00 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатків 1, 14 до Постанови №704 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) щодо не виготовлення та не направленні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) нового грошового атестату та нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) виготовити та направити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) новий грошовий атестат та нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням перерахованих сум грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В. Луговська