Ухвала від 29.04.2026 по справі 470/782/25

Провадження № 4-с/470/1/26

Справа № 470/782/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року с-ще Березнегувате

Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Лусти С.А.,

за участю представника скаржниці Чухраєвої Н.С., боржника ОСОБА_1 , секретаря судового засідання Дячук А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Березнегувате скаргу ОСОБА_2 на дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Адабаш Каріни Михайлівни,

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2026 року ОСОБА_2 звернулася до Березнегуватського районного суду з відповідною скаргою через підсистему "Електронний суд ЄСІТС", яка підписана її представником адвокатом Чухраєвою Н.С., що діє на підставі договору про надання правничої допомоги від 08 серпня 2025 року.

У скарзі зазначено, що 25 серпня 2025 року Березнегуватським районним судом Миколаївської області було винесено судовий наказ по справі № 470/782/25 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , 2010 року народження, в розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів. Даний судовий наказ було подано для виконання до Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, на підставі чого було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №80140845 від 02 лютого 2026 року. В рамках даного виконавчого провадження представницею стягувачки 13 березня 2026 року виконавцю було подано заяву про надання розрахунку заборгованості по аліментах, на підставі якої державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Адабаш К.М. 18 березня 2026 року було здійснено розрахунок заборгованості. Ознайомившись з даним розрахунком було встановлено, що він проведений з порушенням. Вважала, що державним виконавцем при проведені розрахунку мав бути застосований розмір середньої заробітної плати по Миколаївській області відповідно до офіційних даних, опублікованих на сайті Міністерства фінансів України з метою вірного нарахування суми заборгованості за аліментами, однак він державним виконавцем застосований не був. На підставі зазначеного, просила суд визнати неправомірними дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Адабаш К.М. щодо нарахування аліментів згідно з розрахунком №45888 від 18 березня 2026 року, зобов'язати її усунути допущене порушення шляхом проведення перерахунку заборгованості за аліментами ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 за період з серпня 2025 року по лютий 2026 року включно помісячно, виходячи з актуальної середньої заробітної плати по Миколаївській області, з урахуванням вимог ст.195 Сімейного кодексу України та визнати вірним розрахунок заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 по його доходах як ФОП, розрахований із застосуванням офіційних даних, опублікованих на сайті Міністерства фінансів України шляхом перерахунку суми доходів помісячно та суми аліментів, яка підлягає стягненню, та викласти новий розрахунок в редакції відповідно до додатку № 9 до даної скарги.

Представник скаржниці в судовому засіданні вимоги зазначені в скарзі ОСОБА_2 підтримала та просила суд їх задовольнити через неправомірні дії державного виконавця щодо нарахування заборгованості за аліментами боржника ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця, яка повинна бути обрахована із середньої заробітної плати по Миколаївській області відповідно до офіційних даних, опублікованих на сайті Міністерства фінансів України.

Боржник ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував проти скарги скаржниці, вважав, що державним виконавцем вірно обраховано його заборгованість за аліментами, виходячи із середньої заробітної плати по Баштанському району Миколаївської області, оскільки середня заробітна плата по області є занадто високою.

Представник боржника ОСОБА_4 та державний виконавець Адабаш К.М. в судове засідання не з'явилися, від представника боржника надійшла заява про розгляд скарги за її відсутності через перебування у відрядженні у м. Одеса (а.с.30-32 т.2).

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи та матеріали виконавчого провадження, дійшов наступного.

Так 25 серпня 2025 року Березнегуватським районним судом Миколаївської області було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої ОСОБА_3 , 2010 року народження, в розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 20 серпня 2025 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с.16-17 т.1).

Ухвалою від 01 грудня 2025 року Березнегуватським районним судом було постановлено про внесення виправлень до вказаного судового наказу від 25 серпня 2025 року, а саме після слів «до досягнення дитиною повноліття» доповнено словами «щомісячно» (а.с.62-64 т.1).

02 лютого 2026 року головним державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Адабаш К.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за вказаним судовим наказом (а.с.78-79 т.1).

13 березня 2026 року представником скаржниці на адресу державного виконавця було направлено заяву про надання розрахунку заборгованості боржника за аліментами та 18 березня 2026 року старшим державним виконавцем Адабаш К.М. вказаний розрахунок було здійснено та направлено представнику скаржниці (а.с.81-82 т.1).

З вказаним розрахунком заборгованості представник скаржниці категорично не погоджується, оскільки боржник ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, відповідно його дохід, за вимогами ст.195 СК України, було обраховано в період з серпня 2025 року по лютий 2026 року із середньої заробітної плати по Миколаївській області - 11739,00 грн., який був актуальним до 2026 року, однак за офіційними даними Міністерства фінансів він повинен складати: за серпень 2025 року 23174 грн., за вересень 2025 року 24578 грн., за жовтень 2025 року 24452 грн., за листопад 2025 року 24349 грн., за грудень 2025 року 29709 грн. та за січень 2026 року 25090 грн. (а.с.83-85 т.1).

31 березня 2026 року, ще до відкриття провадження у справі судом, головним державним виконавцем, за клопотанням представника скаржниці від 24 березня 2026 року, було здійснено перерахунок заборгованості боржника ОСОБА_1 за аліментами по вказаному судовому наказу та обраховано дохід боржника за ІІІ та ІV квартал 2025 року за даними податкової декларації платника податку з урахуванням доходів, отриманих ним від ФГ «Кріс-Тон», а за І квартал 2026 року - відповідно до розміру середньомісячної номінальної заробітної плати по Баштанському району, визначеної офіційними даними Головного управління статистики у Миколаївській області, що становить 17755 грн., який також було направлено представнику скаржниці (а.с.130-132 т.1).

Однак, як у зазначеній скарзі так і в судовому засіданні, представник скаржниці вважала, що дохід боржника ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ст.195 СК України, необхідно обраховувати виходячи із середньої заробітної плати по Миколаївській області за офіційними даними, опублікованими на сайті Міністерства фінансів України.

Відповідно до статті 447-1 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження»).

Примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами (стаття 17 вказаного Закону).

Права та обов'язки державного виконавця визначені в статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої виконавець зобов'язаний здійснювати, зокрема заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.71 ЗУ «Про виконавче провадження» порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

За вимогами статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі, зокрема, надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; подання заяви стягувачем або боржником; надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи-підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом.

У Постанові Верховного Суду від 18 лютого 2021 року, у справі №133/203/20 зазначено, що законодавством передбачений механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі не нижче мінімального гарантованого розміру на рівні 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто мова йде про мінімальний розмір аліментів на одну дитину, а не про порядок розрахунку аліментів у період коли боржник не працював. Вказаний порядок розрахунку аліментів встановлено спеціальною статтею 195 СК України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов'язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень.

Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.

Пунктом 4 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року №512/5, визначено, що виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця (додаток 15) та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника.

Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.

До скожих висновків дійшов і Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2021 року у справі №459/1727/16.

Як вбачається з відповіді №1691432 від 21 серпня 2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру боржник ОСОБА_1 зареєстрований в с-щі Березнегувате Баштанського району Миколаївської області з 16 травня 2018 року (а.с.15 т.1).

12 березня 2026 року Головним управлінням статистики у Миколаївській області на офіційному веб-сайті ukrstat.gov.ua було опубліковано статистичні дані середньомісячної заробітної плати (номінальна) штатних працівників за районами у 2025 році, де середньомісячна заробітна плата працівника у Баштанському районі Миколаївської області за ІV квартал 2025 року склала 17755 грн.

За такого, суд доходить висновку, що обрахування заборгованості за аліментами боржника ОСОБА_1 повинна здійснюватися за офіційними даними Головного управління статистики у Миколаївській області щодо середньомісячної заробітної плати (номінальна) штатних працівників у Баштанському районі, оскільки вони є більш конкретизованими до місцевості, у якій проживає боржник та в більшій мірі відповідають вимогам ст.195 СК України, ніж середня заробітна плата штатного працівника по Миколаївській області, а тому вимоги скаржниці ОСОБА_2 щодо визнання неправомірними дій державного виконавця щодо нарахування аліментів за розрахунком від 18 березня 2026 року та зобов'язання її провести перерахунок заборгованості за аліментами за період з серпня 2025 року до лютого 2026 року, виходячи з середньої заробітної плати по Миколаївській області за офіційними даними Міністерства фінансів України є безпідставними, такими, що суперечать чинному законодавству України та задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою скаржниці у задоволенні скарги, суд не стягує з боржника на її користь витрати на оплату професійної правничої допомоги, в розмірі 5000 грн. (а.с.176-186 т.1).

Керуючись ст.ст.260-261, 447 ,450, 451 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_2 на дії головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Адабаш Каріни Михайлівни, відмовити

Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали виготовлено 04 травня 2026 року.

Суддя С. А. Луста