Справа № 565/1008/26
Провадження № 3/565/271/26
04 травня 2026 року м.Вараш
Вараський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Зейкана І.Ю.,
з участю:
секретаря судового засідання Ломази С.О.,
прокурорів Волочнюк А.В.,
Горошка М.П.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Вараського міського суду Рівненської області матеріали, які надійшли з Рівненського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кузнецовськ, Рівненської області, громадянина України, одруженого, з середньою освітою, переробника ВП «Рівненська АЕС» АТ НАЕК «Енергоатом», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Рівненській області від 12.10.2022 № 328 «Про кадрові питання», старшого сержанта служби цивільного захисту: водія 12 ДПРЧ 6 ДПРЗ Головного управління ДСНС України в Рівненській області ОСОБА_1 , з 16.10.2022 року звільнено зі служби цивільного захисту на підставі підпункту 1 пункту 176 (у зв?язку із закінченням строку контракту) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593).
Згідно з пунктом 15 Положення № 593, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. На момент звільнення, ОСОБА_1 перебував у спеціальному званні - старший сержант служби цивільного захисту, яке відноситься до категорії молодшого начальницького складу.
Згідно з пунктом 6 Положення № 593, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно із підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», що особи, які припинили діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з пунктом 2 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не подано раніше.
Таким чином, особи звільнені у 2022-2023 роках, які до 12.10.2023 не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, повинні були подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 (далі - Порядок № 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Однак, ОСОБА_1 у період з 12.10.2023, тобто з терміну відновлення декларування до 23 год. 59 хв. 59 с. 31.01.2024 включно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав лише 23.07.2025 о 20 годині 25 хвилин, унікальний ідентифікатор документа: https://public.nazk.gov.ua/documents/f26b9dbd-4f8d-4c5d-ad7e-4bd198f6a2b6.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов?язаний у порядку і у строк, передбачений законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Відповідно до додатку НАЗК щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 підтверджено факт невчинення останнім у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 будь-яких дій, як користувачем Реєстру декларацій, спрямованих на подання декларації за 2022 рік (після звільнення). Вхід до реєстру ОСОБА_1 для подання декларації за 2022 рік (після звільнення) виконав лише 23.07.2025 о 20 год. 02 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за формою, визначеною Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватість у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, визнав усі обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та щиро розкаявся. Пояснив, що у період після звільнення подав декларацію, однак декларацію за 2022 рік не подав, оскільки забув і йому ніхто не нагадав. Коли у 2025 році йому нагадали, він одразу подав таку декларацію.
Прокурор Волочнюк А.В. зазначила, що винуватість ОСОБА_1 доведена зібраними доказами та просила накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Прокурор Горошко М.П. підтримав позицію прокурора Волочнюк А.В.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Рівненській області від 12.10.2022 № 328 «Про кадрові питання», старшого сержанта служби цивільного захисту: водія 12 ДПРЧ 6 ДПРЗ Головного управління ДСНС України в Рівненській області ОСОБА_1 , з 16.10.2022 року звільнено зі служби цивільного захисту на підставі підпункту 1 пункту 176 (у зв?язку із закінченням строку контракту) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593).
Згідно з пунктом 15 Положення № 593, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. На момент звільнення, ОСОБА_1 перебував у спеціальному званні - старший сержант служби цивільного захисту, яке відноситься до категорії молодшого начальницького складу.
Згідно з пунктом 6 Положення № 593, особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно із підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.
ОСОБА_1 склав Присягу служби цивільного захисту та на момент звільнення перебував у спеціальному званні «старший сержант служби цивільного захисту».
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», що особи, які припинили діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"'г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Водночас, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Згідно з пунктом 2 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не подано раніше.
Таким чином, особи звільнені у 2022-2023 роках, які до 12.10.2023 не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, повинні були подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21 (далі - Порядок № 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
20.02.2019 та 17.03.2021 ОСОБА_1 ознайомлювався з листами - попередженнями про дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо необхідності подання декларацій згідно із ст. 45 цього ж Закону. При звільненні, ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам?яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо необхідності виконання вимог ч. 2 ст. 45 цього ж Закону, у частині подання декларації за 2022 рік (після звільнення).
З перерахованими документами ОСОБА_1 ознайомлювався особисто, про що свідчить наявність його підписів.
Однак, ОСОБА_1 у період з 12.10.2023, тобто з терміну відновлення декларування по 23 год. 59 хв. 59 с. 31.01.2024 включно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав лише 23.07.2025 о 20 годині 25 хвилин.
Згідно з листом УІАП ГУНП в Рівненській області 12.03.2026, ОСОБА_1 з 12.10.2023 до 13.03.2026 державний кордон не перетинав.
Відповідно до листа Департаменту цивільного захисту та охорони здоров?я населення Рівненської ОДА від 18.03.2026, ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 по 25.07.2025 на амбулаторному чи стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичних закладах області не перебував.
Відтак, під час розгляду вказаних матеріалів не встановлено будь-яких підстав та поважних причин, які б об?єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, що визначається Національним агентством.
Викладені обставини дають підстави для висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за формою, визначеною Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП. У зв'язку з цим на нього необхідно накласти адміністративне стягнення.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд доходить висновку про необхідність накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст.33, 36, 283, 284 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п'ять грн. 60 коп.) судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Вараський міський суд Рівненської області.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати ОСОБА_1 штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.
Суддя І.Ю.Зейкан