Справа № 715/1226/26
Провадження № 3/715/490/26
01.05.2026 селище Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., які надійшли від відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 24.03.2026 року о 10 год. 30 хв. в с. Тереблече Чернівецького району Чернівецької області, здійснював господарську діяльність з перевезення пасажирів на транспортному засобі марки «Mercedes - Benz», державний реєстраційний номерний знак « НОМЕР_1 », без отримання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав, заперечував проти обставин викладених у протоколі та вказав, що у зазначений у протоколі час він разом зі своєю сім'єю (дружина, діти, батьки, куми) прямували до родичів. Дорогою його зупинили працівники Укртрансбезпеки, перевірили документи та вказали йому на те, що він здійснює перевезення пасажирів. Однак, він їм пояснив, що всі ці люди його родичі, після чого відносно нього було винесено протокол. Просив суд про закриття провадження по справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття справи відносно ОСОБА_1 за відсутності в його діях ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Згідно з ч.4 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст.164 КУпАП передбачена за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №ПП016914 від 24 березня 2026 року, ОСОБА_1 24.03.2026 року о 10 год. 30 хв. в с. Тереблече Чернівецького району Чернівецької області, здійснював господарську діяльність з перевезення пасажирів на транспортному засобі марки «Mercedes - Benz», із державним реєстраційним номерним знаком « НОМЕР_1 », без отримання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Господарська діяльність будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
У цьому контексті необхідно враховувати, що згідно п.1-1 ч.1 ст.1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», видача ліцензії - надання суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі.
При цьому відповідно до частини першої вищевказаного Закону суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа - підприємець.
Викладене узгоджується з положеннями Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом(затверджених Постановою КМУ №1001 від 02.12.2015 року), які поширюються на суб'єктів господарювання: юридичних та фізичних осіб - підприємців, які провадять господарську діяльність з перевезення пасажирів.
Згідно роз'яснень, що містяться у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності під здійсненням без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню згідно закону, треба розуміти здійснення без ліцензії таких видів діяльності фізичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємництва та юридичними особами.
Отже, за змістом Закону, суб'єктом відповідальності за провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню, є фізична особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності
Разом із тим, даних про те, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, а відповідно - є суб'єктом правопорушення, яке йому поставлене у вину, матеріали справи не містять.
Крім цього слід заначити, що крім протоколу про адміністративне правопорушення, будь-яких інших доказів, зокрема показів свідків, що ОСОБА_1 здійснює саме господарську діяльність з метою отримання прибутку - перевезення пасажирів, адміністративні матеріали не містять.
Долучений до матеріалів відеозапис фіксує події, які мали місце 24.03.2026 року та не підтверджує, що дії ОСОБА_1 щодо перевезення пасажирів без ліцензії мають систематичний характер, при цьому на вказаному відеозаписі не підтверджується обставини, що за свої послуги він отримав або очікував отримати певну оплату.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, оскільки суду не надано доказів того, що він здійснював господарську діяльність без ліцензії на перевезення пасажирів.
На підставі ч.1 ст.164 КУпАП, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП закрити на підстав п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя