Рішення від 13.04.2026 по справі 580/11732/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 року справа № 580/11732/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Черкашина М.В.,

представника відповідача - Федорової Ю.О. (у порядку самопредставництва),

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Жашківська міська рада про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

20.10.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 712098400:02:001:0604, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , - на суму 543570,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між ОСОБА_1 та Жашківською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки площею 1,3983 га для ведення городництва з кадастровим номером 712098400:02:001:0604. Пунктом 4 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 543 570 грн.

Позивач стверджує, що витяг з нормативно грошової оцінки, яким визначено оцінку земельної ділянки розміром 1,3983 га за кадастровим номером 712098400:02:001:0604 в сумі 543 570,00 грн. сформований не у відповідність до технічної документації, яка затверджена рішенням Литвинівської сільської ради від 23.06.2015 № 55-2/VI.

Так, пунктом 3.3 Технічної документації встановлений порядок проведення нормативної грошової оцінки земель, що використовуються як сільськогосподарські угіддя, де зазначено, що вартість 1 м2 становить 0,42 грн. Відповідно до п. 3.3. Технічної документації, нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки визначається за формулою: Цз = Цн*Пз*Кі, де Цз - нормативна грошова оцінка однієї земельної ділянки (грн.) Цн - грошова оцінка 1кв.м земельної ділянки (грн.) Пз - площа земельної ділянки (кв.м.) Кі - коефіцієнт індексації. Отже: 0,42 грн. (вартість 1 кв.м) * 13983 (площа земельної ділянки) * 1,8972 (коефіцієнт індексації) = 11 141,99 грн.

Однак, у Витягу зазначено середню (базову) вартість земель населеного пункту 19,49 грн./кв.м замість 0,42 грн. Крім того, застосовано коефіцієнт індексації - 1,8972, натомість у зазначеній Технічній документації не вказано про коефіцієнт індексації земель сільськогосподарського призначення.

Тому позивач вважає протиправними дії відповідача із формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки на суму 543570,00 грн.

Ухвалою суду від 27.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження.

12.11.2025 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Вказував, що Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку конкретної земельної ділянки формується Держгеокадастром на підставі відомостей, внесених до Державного земельного кадастру. Ці відомості, у свою чергу, ґрунтуються, зокрема, на рішенні органу місцевого самоврядування про затвердження відповідної технічної документації і лише фіксують вже затверджені дані. Відтак чинність рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель безпосередньо впливає на чинність витягів, виданих на його підставі.

Отже, Головним управлінням за допомогою системного забезпечення Державного земельного кадастру було сформовано Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за наявними відомостями в Національній кадастровій системі.

Відповідач звертає увагу, що працівниками Головного управління відомості - не вносяться та самостійно нормативна грошова оцінка земельної ділянки - не розраховується.

19.11.2025 позивач подала письмові пояснення до відзиву з аналогічними позовній заяві доводами.

Ухвалою від 02.01.2026 суд здійснив перехід із спрощеного провадження до загального, продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та призначив підготовче засідання.

Ухвалою від 26.02.2026 суд залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Жашківську міську раду (далі - третя особа).

Усною ухвалою від 16.03.2026, внесеною до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті.

Заслухавши пояснення учасників, оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

16.07.2018 Відділом у Жашківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області сформовано витяг №97-23-0.250-558/163-18 станом на 01.01.2018 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, площею 1,3983 га, з кадастровим номером 712098400:02:001:0604, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

У витягу вказано, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 543570,00 грн.

20.07.2018 між ОСОБА_1 (Орендар) та Жашківською міською радою (Орендодавець) було укладено договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 1 договору Орендодавець згідно з рішенням Жашківської міської ради від 22.06.2018 № 7-35/VII «Про надання земельної ділянки в оренду для ведення городництва ОСОБА_1 » надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,3983 га для ведення городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 712098400:02:001:0604, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Пунктом 4 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 543570,00 грн.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо зазначення у витязі на вказану земельну ділянку під час його формування розміру нормативної грошової оцінки 543570,00 грн, що у подальшому вплинуло на розмір орендної плати, позивач звернулась в суд з позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Оскільки згідно з підставами позову, спірна нормативна грошова оцінка впливає на розмір орендної плати, що сплачується позивачем, суд враховує таке.

Згідно з частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (тут і далі у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до пункту «в» частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Статтею 201 ЗК України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.1 Закону України від 06.10.1998 №161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон №161-XIV) (тут і далі у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частинами 1-2 ст.21 Закону №161-XIV визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до норм ст.288, 289 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

За змістом статті 1 Закону України від 11 грудня 2003 року №1378-IV «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 5 Закону №1378-IV встановлено, що залежно від мети та методів проведення, оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Частиною 1 статті 13 Закону № 1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 18 Закону № 1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Системний зміст наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності.

Водночас технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.

Суд встановив, що рішенням Литвинівської сільської ради від 23.06.2015 №55-2/VI затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Литвинівка, виготовлену ДП «Черкаський науково-дослідний інститут землеустрою», яка вступає в дію з 01.01.2016.

Відповідно до довідки Форми 6-зем від 19.04.2010 №175, спірна земельна ділянка згідно проекту землеустрою віднесена до: категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид угідь - сільськогосподарські землі під господарськими будівлями і дворами; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для сільськогосподарського використання, обслуговування нерухомого майна).

Також, згідно з даними листа Жашкіської міської ради від 13.02.2026 №165/09-10, земельна ділянка з кадастровим номером 7120984000:02:001:0604 відповідно до Технічної документації, розташована в І економіко - планувальній зоні у кварталі №33. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Угіддя - землі під господарськими будівлями і дворами.

Відповідно до статті 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об'єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Отже, наведеними доказами та нормами підтверджено, що спірна земельна ділянка віднесена до земель сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя, землі під господарськими будівлями і дворами), а тому доводи представника позивача про віднесення земельної ділянки до сільськогосподарських угідь є безпідставними.

Відповідно до вищевказаної технічної документації базова вартість 1 кв.м. земель с. Литвинівка категорії «господарські двори, будівлі» (Цнм) становить 19,70 грн кв.м., Вартість 1 кв.м. земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту Км2 (Зональний коефіцієнт) становить 20,49 грн (Цнз).

Згідно з п.289.1., 289.2. ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з даними Держгеокадастру Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення).

Отже, сукупний Коефіцієнт індексації для визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки становить 1,8972 (коефіцієнт індексації НГО за 2014 рік - 1,249 * 2015 рік - 1,433 * 2016 рік - 1,06).

Здійснивши обрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 7120984000:02:001:0604 за вказаними показниками, суд встановив його розмір, який становить - 543569,94 грн (13983 кв.м. (площа) * 20,49 грн (Цнз) * 1,8972 (Коефіцієнт індексації), що з урахуванням заокруглення відповідає коефіцієнту нормативної грошової оцінки (543570,00 грн) у спірному витязі від 16.07.2018 №97-23-0.250-558/163-18.

Отже, доводи позивача про невірне визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, суд вважає необґрунтованими.

Згідно з частиною 2 статті 20 Закону №1378-IV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Аналогічні положення містяться також у пункті 1 розділу ІІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489 (далі - Порядок № 489), згідно якого за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону №1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 січня 2015 року №15 (далі - Положення про Держгеокадастр) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з підпунктом 29 пункту 4 Положення про Держгеокадастр, останній відповідно до покладених на нього завдань видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Таким чином, аналізуючи вищезазначені норми, суд дійшов висновку, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формується Держгеокадастром за заявою зацікавленої особи на підставі відомостей, внесених до Державного земельного кадастру про нормативно грошову оцінку земель в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що затверджена відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.

Вказане свідчить про те, що витяг не є самостійним юридичним документом, який містить нову інформацію або створює її. Його функція полягає лише у фіксації та наданні інформації - в контексті спірних правовідносин - з відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Врахувавши викладене, оскільки видача витягу про нормативну грошову оцінку є однією із завдань Держгеокадастру (його територіальних органів), зважаючи, що зазначений у витязі від 16.07.2018 №97-23-0.250-558/163-18 нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки є вірною, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у межах та у спосіб, визначений законодавством.

Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а понесені судові витрати - розподілу згідно зі ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (18001, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 131, код ЄДРПОУ 39765890);

3) третя особа - Жашківська міська рада (19201, Черкаська обл., м. Жашків, вул. Захисників України, буд. 17, код ЄДРПОУ 36000377).

Повне судове рішення виготовлено 23.04.2026.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ