Рішення від 04.05.2026 по справі 560/18083/25

Справа № 560/18083/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 травня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову на військову службу та направлення для проходження військової служби;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення від проходження військової служби та зобов'язати виключити його зі списків особового складу військової частини.

В обґрунтування позову посилається на те, що раніше оформлену йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (до 04.11.2025) було протиправно передчасно скасовано, а мобілізація проведена всупереч ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 20.04.2026 до участі в справі залучено ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відзиві ІНФОРМАЦІЯ_3 просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що позивач підлягав призову на військову службу під час мобілізації на загальних підставах, оскільки надану йому раніше відстрочку було скасовано у зв'язку з неналежним оформленням документів.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Як вбачається зі змісту довідки №7/2699-6 від 25.09.2025, підписаної ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 було надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як такому, що здійснює постійний догляд за хворим батьком або матір'ю, які за висновком ЛКК або МСЕК потребують постійного догляду. Відстрочка діяла до 04.11.2025 (а. с. 11)

Отримавши повістку для уточнення облікових даних, ОСОБА_1 08.10.2025 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Того ж дня ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняв повідомлення про скасування відстрочки №7/2713-6. У повідомленні зазначено, що голова комісії скасував рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини та підстава скасування: "неналежним чином оформлений висновок №598 про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі; подано недостовірні дані, які не відповідають дійсності, оскільки є брат, який не є особою з інвалідністю, не потребує постійного догляду, не перебуває під арештом та не відбуває покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі".

08.10.2025 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 оформлена довідка ВЛК №2025-1008-1703-3495-0 про проходження ОСОБА_1 медичного огляду, у якій вказано про придатність його до військової служби. З картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 вбачається, що під час огляду 08.10.2025 він відмовився від обстеження у таких спеціалістів, як терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР та психіатр. У картці обстеження та медичного огляду проставлені відповідні відмітки, а також містяться печатки і підписи відповідних профільних лікарів та членів ВЛК, проте не є зрозумілим, на чому базуються відповідні медичні висновки щодо конкретних встановлених позивачу діагнозів.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №263 від 09.10.2025 "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період" ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації на особливий період та скеровано до військової частини НОМЕР_1 .

Із змісту наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2025 №290 вбачається, що ОСОБА_1 зарахований до списків особового складу та всіх видів забезпечення, та продовжує проходити військову службу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За змістом частини 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з частиною 10 статті 2 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, та військовозобов'язані, які проходять службу у військовому резерві або призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України, а також центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Положеннями частини 5 статті 22 Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Статтею 23 даного Закону визначено перелік військовослужбовців, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та яким може бути надана відстрочка від військової служби.

Особами, що мають право на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до п. 9 ч. 1 статті 23 Закону України №3543-XII, є, зокрема, військовозобов'язані (в редакції Закону на момент виникнення спірних правовідносин), зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560, з подальшими змінами).

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 перевірка підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі: подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації); надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування; отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав для відстрочки у військовозобов'язаного.

Судом встановлено, що повідомлення від 08.10.2025 про скасування відстрочки, наданої ОСОБА_1 , містить відмітку про те, що його форма відповідає Додатку 7 до Порядку.

У той же час, Додатком 7 до Порядку №560 визначена форма повідомлення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Таке повідомлення підписує ІНФОРМАЦІЯ_5 , відокремленого відділу, органу СБУ, розвідувального органу України.

Разом з тим, Додаток 7 до Порядку №560 не передбачає форму такого документа, як повідомлення про скасування раніше прийнятого рішення про надання відстрочки, оскільки таку форму містить Додаток 10 до Порядку №560.

Як вбачається зі змісту Додатку 10, повідомлення про скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період підписує ІНФОРМАЦІЯ_5 (відокремленого відділу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, розвідувального органу України) на підставі протоколу Комісії. Крім того, військовозобов'язаному пропонується особисто прибути для повернення довідки про відстрочку. У примітці зазначається, що повідомлення може бути надіслане на адресу заявника поштовим відправленням з повідомленням про вручення або на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.

Зі змісту повідомлення від 08.10.2025 встановлено, що рішення про надання позивачу відстрочки було скасоване не на підставі протоколу Комісії, а особисто головою комісії, прізвище якого не зазначається. Водночас, це не відповідає вимогам Порядку і є протиправним.

Ухвалою від 17.03.2026 суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 докази направлення на адресу проживання ОСОБА_1 повідомлення №7/2713-6 від 08.10.2025 про скасування рішення про надання відстрочки (рекомендоване повідомлення, відомості про вручення чи інші підтверджувальні документи), докази на підтвердження обставин, про які вказано у повідомленні про скасування відстрочки, а саме щодо того, що у ОСОБА_1 є брат, який не є особою з інвалідністю, не потребує постійного догляду, який може здійснювати догляд за матір'ю позивача; інформацію щодо підстав проходження ВЛК ОСОБА_1 09.09.2025 (довідка ВЛК №2025-0909-1133-3799-0) та підстав направлення останнього на ВЛК 08.10.2025 (довідка ВЛК 2025-1008-1703-3495-0)

Ухвалою від 20.04.2026 суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_2 докази направлення на адресу проживання ОСОБА_1 повідомлення №7/2713-6 від 08.10.2025 про скасування рішення про надання відстрочки (рекомендоване повідомлення, відомості про вручення чи інші підтверджуючі документи), докази на підтвердження обставин, про які вказано у повідомленні про скасування відстрочки №7/2713-6 від 08.10.2025, а саме щодо того, що у ОСОБА_1 є брат, який не є особою з інвалідністю, не потребує постійного догляду, який може здійснювати догляд.

У поясненнях від 29.04.2026 відповідач зазначає, що "у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні докази направлення на адресу проживання ОСОБА_1 повідомлення №7/2713-6 від 08.10.2025 про скасування рішення про надання відстрочки (рекомендоване повідомлення, відомості про вручення чи інші підтверджуючі документи). В наявності ІНФОРМАЦІЯ_6 немає письмових документів щодо того, що у ОСОБА_1 є брат, який не є особою з інвалідністю, не потребує постійного догляду, який може здійснювати догляд. У розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_2 наявний повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00053588313 від 12.09.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 є другою народженою дитиною у матері"

Суд виходить з того, що сам по собі факт того, що позивач є другою народженою дитиною у матері, не може вважатись належним та достатнім доказом наявності у нього брата, який відповідає критеріям, визначеним пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та може здійснювати постійний догляд за особою, яка його потребує. Зазначений витяг підтверджує черговість народження дітей у однієї матері, однак не містить відомостей щодо іншої особи, її статі, родинного зв'язку з позивачем, стану здоров'я, працездатності, місця перебування, а також можливості фактично здійснювати догляд. За відсутності таких відомостей сам по собі запис про те, що позивач є другою народженою дитиною у його матері, не підтверджує обґрунтованість рішення відповідача про втрату позивачем права на відстрочку, і не може бути самостійною підставою для її скасування.

Як зазначається вище, повідомлення про скасування відстрочки №7/2713-6 від 08.10.2025 складене за формою додатку 7 до Порядку №560, яка передбачає відмову у наданні відстрочки, а не за формою додатку 10, якою регламентується саме скасування відстрочки. У примітці до додатку 10 зазначено, що повідомлення може надсилатися поштою з повідомленням про вручення або на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.

У той же час, у матеріалах справи відсутні будь-які належні докази того, що позивач дійсно отримав повідомлення про скасування відстрочки, зокрема повідомлення про поштове відправлення, електронне підтвердження доставки чи доказ особистого вручення, що фактично позбавило його права на своєчасне оскарження такого повідомлення.

Крім того, відповідачами не надані належні докази наявності офіційно підтвердженої інформації про втрату позивачем законних підстав для відстрочки. Зміст повідомлення про скасування відстрочки вказує лише на начебто неналежне оформлення документів, проте не містить посилань на джерело офіційної інформації або встановлені та доведені факти, що обґрунтовували скасування відстрочки.

Отже, визначені відповідачем підстави для скасування відстрочки не є підтвердженими, відтак процедура її скасування здійснена з порушенням вимог Порядку №560.

Згідно з ч. 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У даному випадку скасування відстрочки від призову, раніше наданої ОСОБА_1 , відбулось без наявних на те законних підстав та без підтвердження фактичної втрати права на відстрочку. Протилежне суду належними доказами не доведено.

З метою ефективного захисту порушеного права суд вважає необхідним визнати протиправним і скасувати повідомлення про скасування відстрочки №7/2713-6 від 08.10.2025.

Водночас, відстрочка діяла до 04.11.2025, отже її безпідставне скасування призвело до мобілізації позивача всупереч його законним правам. Скасування відстрочки, яке не було належним чином обґрунтоване, порушило принцип правової визначеності.

З урахуванням цього, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №263 від 09.10.2025 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу та направлення його для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , також є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, вимога щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити відстрочку від призову на військову службу задоволенню не підлягає, адже позивач вже набув статус військовослужбовця на момент звернення до суду.

Згідно з п. 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10 грудня 2008 №1153/2008 (далі по тексту - Положення № 1153/2008) військовослужбовці, які бажають звільнитись з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця. Згідно з п.п.1 п. 225 Положення №1153/2008 звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється: у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.

Отже, після видання наказу про зарахування до особового складу військової частини виникають правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначає Закон №2232-ХІІ та Положення №1153, якими окремо не передбачене звільнення з військової служби через скасування наказу про призов.

Верховний Суд у постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23 вказав на те, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулась, тому навіть визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу. Відтак, з моменту призову на військову службу під час мобілізації та зарахування до списків особового складу військової частини особа набуває статусу військовослужбовця, а правовідносини щодо проходження військової служби регулюються спеціальним законодавством.

Отже, у разі продовження існування обставин, які були підставою для вирішення питання про надання позивачу відстрочки, останній не позбавлений права звернутись з рапортом до уповноваженого командира для вирішення питання звільнення його з військової служби.

Судом не встановлено ознак протиправності у діях військової частини НОМЕР_1 .

Оскільки відповідачами (органами ТЦК та СП) не доведено правомірність дій і доводи позивача належними доказами не спростовано, позовні вимоги слід задоволити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення №7/2713-6 від 08.10.2025 про скасування відстрочки, підписане ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №263 від 09.10.2025 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період та направлення його для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 600 грн. за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 600 грн. за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 травня 2026 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 )

Головуючий суддя І.С. Козачок