Справа № 585/1655/26
Номер провадження 3/585/481/26
30 квітня 2026 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді - Машини І.М.,
при секретарі судового засідання - Коваль К.І.,
особи яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал який надійшов від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності:
гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , начальник Управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
27.04.2026 року від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції НПУ до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-28 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнала, суду пояснила, що наразі вживаються заходи з ліквідації пошкоджень дороги, зокрема закладено камнями ями на дорозі, про що вона надала фото забраження ділянки дороги. Також як зазначила ОСОБА_1 . Управліннямжитлово-комунального господарства Роменської міської ради вирішено провести процедуру відкритих торгів щодо Закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей на закупівлю послуг «Поточний ремонт (експлуатаційне утримання) дорожнього покриття проїзної частини дороги по вулицях комунальної власності Роменської міської територіальної громади» за кодом (Код ДК 021-2015 (CPV): 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) на орієнтовну суму 13 981 000, 00 грн. з ПДВ/без ПДВ відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або складання», про що надала копію протокольного рішення (протокол) від 24.04ю2026 року №54. Також як зазначила ОСОБА_1 вирішується питання щодо закупівлі дорожніх знаків.
Заслухавши пояснення гр. ОСОБА_1 та дослідивши матеріли справи суд дійшов до наступного висновку.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 17.04.2026 року серії ЕПР1 №643203 17.04.2026 року о 12:15:00 в м. Ромни, вул. Сумська, 21 гр. ОСОБА_1 будучи посадовою особою, відповідальною за експлуатаційне утримання вулично-дорожньої мережі м. Ромни, а саме начальник Управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, не вжила своєчасних заходів щодо виконання припису Національної поліції від 06.04.2026 року номер 65 щодо ліквідації ямковості та вибоїн, глибина яких перевищує допустимі норми згідно ДСТУ-3587-2022, а також позначення даної ділянки дорожніми знаками 1.12 «Вибоїна» та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» для попередження учасників руху про характер небезпеки чим порушила п.1.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ст.188-28 КУпАП.
Відповідно до п.1.5. постанови КМУ від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Відповідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 188-28 КУпАП невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятнадцяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад правопорушення включає в себе ознаки, які об'єднуються в чотири групи (елементи), що характеризують: - об'єкт адміністративного правопорушення, - об'єктивну сторону правопорушення; - суб'єкт адміністративного правопорушення; - суб'єктивну сторону правопорушення, і являють собою нерозривну єдність, і наявність яких обов'язкова для кваліфікації конкретного діяння.
Об'єктом правопорушень, передбачених статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху і на річковому транспорті та маломірних судах.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є керуванням транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані сп'яніння, так само ухилення осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, характеризується наявністю прямого умислу.
Суб'єктом правопорушень, передбачених частиною 1 статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є водії транспортних засобів.
При цьому, у випадку, коли хоча б один з елементів відсутній або ж не відповідає тим властивостям, що передбачені відповідною статтею Особливої частини КУпАП, - указане діяння адміністративним проступком (правопорушенням) не являється.
Відповідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Провина гр. ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП вчиненого нею 17.04.2026 року доведена наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №643203 від 17.04.2026 року за ст. 188-28 КУпАП (а.с.1),
- приписом від 06.04.2026 року №65 старшого інспектора відділу БДР УПП в Сумській області ДПП капітана поліції С. Рибалка з вимогою: вжити заходів щодо ліквідації ям та вибоїн, глибина яких сягає більше 10 см, по вул. Сумська в м. Ромни на ділянці від виїзду з м. Ромни в напрямку м. Суми до перехрестя з вул. Полтавська; до початку проведення даних робіт позначити дану ділянку з обох сторін дорожніми знаками 1.12 «Вибоїна» та 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» (а.с.2);
- Актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 17.04.2026 о 14 год. 55 хв. в м. Ромни по вул. Сумська, біля буд. 21, згідно якого встановлено такі недоліки в утриманні та експлуатації ділянки: присутня ямновість та вибоїни які не відповідають встановленим нормативним вимогам, а саме п.п. 1.5 ПДР України, п.3.2.1, 5.2.2 ДСТУ 3587:2022. На звороті Акту міститься схема з м. Ромни по вул. Сумська, біля буд. 21. Також до Акту доданий фотознімок на якому зображена ділянка дороги на якій присутня ямковість та вибоїни (а.с.3-5);
- результатом алкотесту DRAGER 6820, тест №289, результат тесту 1,13% (а.с.3);
- відеозаписом розміщеному на оптичному носії даних DVD-R, з якого вбачається складання протоколу про адміністративне правопорушення за участі гр. ОСОБА_1 .
Дослідивши вказані матеріали, суд дійшов висновку, що зазначені докази відповідають критеріям належності та допустимості, а в своїй сукупності також достатності для підтвердження винуватості ОСОБА_1 у порушенні ним вимог п.1.5 ПДР України, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-28 КУпАП, у поза розумний сумнів.
Доводи ОСОБА_1 про вжиття нею заходів реагування направлених на усунення недоліків на дорозі в м. Ромни, суд оцінює критично, оскільки останні вживалися нею вже після 17.04.2026 року та не спростовують наявності порушень п.1.5 ПДР станом на 17.04.2026 року.
Таким чином, приймаючи до уваги доведеність складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-28 КУпАП в діях ОСОБА_1 , а також приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, обставини передбачені ст. ст. 34,35 КУпАП, суд вважає за необхідне застосувати до неї адміністративне стягнення в межах санкції ст. 188-28 КУпАП у виді штрафу у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також, керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, суд вважає на необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 40-1, 188-28, 247, 283-287 КУпАП, суд, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-28 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на користь держави судовий збір в розмірі шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок (665,60 грн.). (Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання цієї постанови в частині стягнення штрафу за вчинення адміністративних правопорушень стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена в Сумському апеляційному суді через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 04.05.2026 року.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І.М. Машина