Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 травня 2026 р. справа №520/31775/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Марини Лук'яненко, розглянувши за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження розміру індексації пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 березня 2023 року;
2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року, застосувавши повний розрахований розмір індексації без обмеження, встановлених пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року та пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25 лютого 2025 року;
3. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в наступні роки проводити індексацію згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI.
Ухвалою суду від 17.12.2025 Харківським окружним адміністративним судом (суддя Світлана Чудних) поновлено позивачу строк звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
Відповідно до ч.9 та ч.14 ст.31 КАС України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2026 (підстава проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи - звільнення судді з посади) справа розподілена до провадження судді Марини Лук'яненко.
Ухвалою суду від 05.03.2026 прийнято до свого провадження адміністративну справу №520/31775/25.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно обмежено розмір індексації пенсії, починаючи з 01 березня 2023 року.
Відповідачем надано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України. Також, посилався на порушення строку звернення до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.01.2011 року.
Страховий стаж ОСОБА_1 складає 50 років 11 місяців 11 днів, в тому числі додатковий стаж роботи за списком № 1 - 15 років 0 місяців 0 день, коефіцієнт страхового стажу дорівнює 0,50917.
Для розрахунку пенсії позивача враховано заробітну плату за період роботи з 01.09.1989 по 31.08.1994 та з 01.07.2000 по 31.12.2010 за даними персоніфікованого обліку. Коефіцієнт заробітної плати складає 3,00226.
З 01.03.2023 проведено перерахунок показника середньої заробітної плати в Україні з урахуванням коефіцієнта збільшення складає 7405,03 (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,1971).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача обчислено у розмірі 22231,83 грн. (3,00226*7405,03).
Оскільки після проведення вищезазначеного перерахунку з 01.03.2023 року розмір пенсії позивача збільшився на 2927,11 грн., пенсійним органом застосовано обмеження в розмірі 1427,11 грн., передбачене п.10 Постанови №168.
Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2023 року становить 16358,35 грн.
З 01.03.2024 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача обчислено у розмірі 24001,48 грн. (7994,47*3,00226).
Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2024 року становить 17774,07 грн.
З 01.03.2025 року проведено перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати - 8913,83 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн., збільшений на 1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача обчислено у розмірі 26761,64 грн (8913,83*3,00226).
Оскільки після проведення вищезазначеного перерахунку з 01.03.2025 року розмір позивача пенсії збільшився на 2208,13 грн., пенсійним органом застосовано обмеження в розмірі 708,13 грн., передбачене п.10 Постанови №168.
Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2025 року становить 19274,07 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно доводів представника відповідача про пропущення позивачем строку на звернення до суду, суд зазначає, що під час вирішення питання щодо прийняття позовної заяви та відкриття провадження по даній справі, суд дійшов висновку про пропуск позивачем процесуального строку на звернення до суду.
Ухвалою суду від 08.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, а саме для надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з належним обґрунтуванням поважності причин пропуску строку та доказів поважності таких причин.
Позивачем надано через систему "Електронний суд" заяву про поновлення строку звернення до суду, при цьому, позивач вказав, що порушення в даній справі мають триваючий характер, а також зазначає, що він на території, включеній до переліку територій, на яких ведуться бойові дії, відтак строк на звернення до суду з даним позовом слід поновити.
Ухвалою суду від 17.12.2025 заяву позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду задоволено та поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Викладені відповідачем обґрунтування у відзиві на позов, висновок суду про визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом не спростовують, а тому суд здійснює розгляд даної справи по суті.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до приписів ч.2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту Закон №1058-ІV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Як зазначено у статті 1 цього Закону, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Положенням частини 2 ст.5 Закону №1058-IV від 09.07.2003 визначено, що виключно цим Законом визначаються мінімальний розмір пенсії за віком.
Статтею 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Умови призначення та розмір пенсії за віком визначено статтями 26, 27 Закону №1058-IV. В свою чергу, статтею 28 Закону №1058-IV врегульовано мінімальний розмір пенсії за віком.
Як встановлено судом, страховий стаж позивач складає 50 років 11 місяців 11 днів, в тому числі додатковий стаж роботи за списком № 1 - 15 років 0 місяців 0 день, коефіцієнт страхового стажу дорівнює 0,50917.
Відповідно до пункту 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії за бажанням пенсіонера крім заробітної плати за період з 01.07.2000 року може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу до 1 липня 2000 року на підставі документів про заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Для розрахунку пенсії позивача враховано заробітну плату за період роботи з 01.09.1989 по 31.08.1994 та з 01.07.2000 по 31.12.2010 за даними персоніфікованого обліку. Коефіцієнт заробітної плати складає 3,00226.
Відповідно до пункту 2 статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) передбачено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» провадиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення) у розмірі 1,197.
Таким чином, з 01.03.2023 року показник середньої заробітної плати в Україні з урахуванням коефіцієнта збільшення складає 7405,03 (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,1971).
Враховуючи вищезазначене, середньомісячний заробіток з 01.03.2023 року для обчислення пенсії позивача склав 22231,83 грн. (3,00226*7405,03).
У свою чергу, п. 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00грн.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання п. 2 цієї постанови.
Тобто, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
Як встановлено судом, ГУ ПФУ в Харківській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 року.
Оскільки після проведення вищезазначеного перерахунку з 01.03.2023 року розмір пенсії позивача збільшився на 2927,11 грн. тому застосовано обмеження в розмірі 1427,11 грн. передбачене п.10 Постанови №168.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (далі - прожитковий мінімум) на рівні 2361,00 грн.
При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Таким чином, з 01.03.2024 року середній заробіток за три попередні роки складає 7994,47 грн.
Враховуючи вищезазначене, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01.03.2024 року склав 24001,48 грн. (7994,47*3,00226).
Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 року становив 17774,07 грн.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115.
Таким чином, з 01.03.2025 року проведено перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати - 8913,83 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн., збільшений на 1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача склав 26761,64 грн (8913,83*3,00226).
Оскільки після проведення вищезазначеного перерахунку з 01.03.2025 року розмір пенсії позивача збільшився на 2208,13 грн., тому застосовано обмеження в розмірі 708,13 грн. передбачене п.10 Постанови №168.
Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2025 року становить 19274,07 грн.
Отже, при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 року пенсійним органом правомірно виплачено індексацію пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з урахуванням обмеження виплати індексації до пенсії.
Щодо здійснення відповідачем розрахунку без дотримання вимог ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, позивач отримує пенсію за віком та відноситься до кола осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", що не заперечується відповідачем.
З наявних в справі копій протоколів про перерахунок пенсії позивача, встановлено, що під час розрахунку пенсії позивачу враховано доплату до пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", отже відповідачем не допущено порушень прав позивача на перерахунок пенсії.
Твердження позивача, що з 01.03.2023 розмір пенсії за віком, з урахуванням вимог Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мав складати 21409,31 грн., тоді як пенсійним органом нараховано та виплачується позивачу 19274,07 грн. суд вважає помилковими, оскільки розмір пенсії позивача в сумі 19274,07 грн. визначений відповідачем з урахуванням обмеження виплати індексації до пенсії.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 23.01.2024 у справі №160/17347/22 суд не приймає до уваги, оскільки встановлені у справі №160/17347/22 обставини не є релевантними до даних спірних правовідносин.
Отже, з огляду на викладене, суд висновує, що пенсію позивачу призначено та перераховано відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви.
Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 9, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Суддя Марина Лук'яненко