вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
04 травня 2026 року Справа № 480/3991/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3991/24 за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського районного суду м. Суми, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання наказу протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ковпаківського районного суду м. Суми, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог:
- визнати протиправним наказ керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пономаренко В.І. від 07 лютого 2024 року № 4-ОС про встановлення надбавки за вислугу років у 2024 році на державній службі в розмірі 14 відсотків головному спеціалісту Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним наказ виконуючого обов'язків керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пелипенко Т.О. від 16 лютого 2024 року № 6- ОС «Про встановлення надбавки ОСОБА_1 » за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу;
- скасувати наказ керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пономаренко В.І. від 07 лютого 2024 року № 4-ОС в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожен календарний рік стажу державної служби ОСОБА_1 - в розмірі 14 відсотків посадового окладу;
- скасувати наказ виконуючого обов'язків керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пелипенко Т.О. від 16 лютого 2024 року № 6-ОС «Про встановлення надбавки ОСОБА_1 » за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу;
- зобов'язати керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми винести наказ про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі в розмірі 24 відсотків головному спеціалісту Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , стаж роботи на посадах державної служби якої станом на 16 лютого 2024 року становить вісім років;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу» та наказу Ковпаківського районного суду м. Суми про встановлення надбавки ОСОБА_1 за вислугу років на державній службі, стаж роботи на посадах державної служби якої станом на 16 лютого 2024 року становить вісім років, починаючи з лютого 2024 року, із урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що надбавка за стаж позивачу в розмірі 21% встановлена наказом від 13.02.2023 року №12-ОС, а тому для встановлення надбавки в іншому розмірі оскаржуваними наказами, на виконання положень Закону України "Про державний бюджет на 2024 рік", звужується обсяг прав пільг, компенсацій і гарантій державних службовців, суперечить нормам закріпленим в Конституції України, Бюджетному кодексі України.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було задоволено клопотання позивача щодо поновлення строку звернення до суду, поновлено позивачу процесуальний строк звернення до Сумського окружного адміністративного суду із позовом, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Представником Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема, зазначивши, що нарахування надбавок за вислугу років територіальним управлінням ДСА України в Сумській області здійснювало на підставі проведених у судах Сумської області класифікації посад державної служби та виданими наказами судів, якими установлено державним службовцям надбавку за вислугу років на державній службі відповідно до п. 12 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет на 2024 рік» (а.с. 46-48).
Позивачем було надано суду через систему "Електронний суд" відповідь на відзив, в якій не погоджується з доводами, викладеними у відзиві на позовну заяву (а.с. 59-60).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду зупинено провадження у даній справі набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/7215/24 (провадження №Пз/990/9/24).
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у даній справі усунено, провадження у справі згідно ст. 237, 291 Кодексу адміністративного судочинства України було поновлено.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач працює на посаді головного спеціаліста сектору архівної справи Ковпаківського районного суду м. Суми (а.с. 22 (зворотній бік).
Відповідно до наказу керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми від 13.02.2023 року № 112-ОС, позивачу з 17.02.2023 року встановлено надбавку за вислугу років в розмірі 45% посадового окладу державного службовця (а.с .7).
07.02.2024 керівником апарату Ковпаківського районного суду м. Суми видано наказ №4-ОС, яким, зокрема, позивачу з 02.02.2024 по 31.12.2024 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 14% посадового окладу (а.с. 16).
16.02.2024 в.о.керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми видано наказ №6-ОС, яким позивачу з 17.02.2024 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 16% посадового окладу (а.с. 28).
Накази видані на підставі пункту 12 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік".
Не погодившись з вище зазначеними наказами, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правовий статус державного службовця та відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 889-VIII державний службовець має право, зокрема, на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
Згідно з частиною першою статті 46 Закону № 889-VIII стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону № 889-VIII стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною першою статті 50 Закону № 889-VIII передбачено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
Згідно із частиною другою статті 50 Закону № 889-VIII заробітна плата державного службовця складається, зокрема, з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення).
Відповідно до статті 52 Закону № 889-VIII надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
Водночас 01 січня 2024 року набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" (далі по тексту - Закон № 3460-ІХ).
Пунктом 10 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX установлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад, крім державних органів, зазначених у пунктах 20-22 цього розділу.
Згідно з пунктом 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX у 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України.
Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
Норми Закону № 889-VIII щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Суд зазначає, що спір у даній справі виник у зв'язку із встановленням позивачці у 2024 році надбавки за вислугу років у розмірах 14 та 16 відсотків посадового окладу.
Велика палата Верховного Суду розглянула 19.02.2025 справу №240/7215/24 як зразкову, предметом спору якої було встановлення надбавки за вислугу років на державній службі в 2024 році.
За наслідками розгляду справи №240/7215/24 Верховним Судом зроблено такі висновки:
"100. Втім Велика Палата Верховного Суду наголошує, що саме лише зменшення граничного розміру надбавки державним службовцям за вислугу років не обов'язково свідчить про звуження соціальних прав і гарантій працівника, зокрема, його права на належний рівень оплати праці.
101. Таку дію законодавця не можна розглядати відокремлено від інших дій, які здійснені ним одночасно з метою змінити структуру оплати праці державних службовців певної категорії, а саме: підвищити посадові оклади, оскільки відповідна надбавка є лише окремою складовою грошового забезпечення державного службовця, грошовий вираз якої безпосередньо залежить від розміру його посадового окладу.
112. Велика Палата Верховного Суду повторює, що відповідні приписи абзацу другого пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX не визнані неконституційними, так само немає підстав для власного висновку за частиною четвертою статті 7 КАС України, адже у спірних правовідносинах зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі не призвело до звуження соціальних прав і гарантій державного службовця, зокрема і його права на належний рівень оплати праці.
123. Отже, зміни в підходах до оплати праці державних службовців, елементом яких є зменшення надбавки за вислугу років до 2 відсотків за кожен рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу, обумовлені реалізацією євроінтеграційних вимог щодо вступу України до Європейського Союзу, зокрема, виконанням програми Європейського Союзу “Ukraine Facility Plan».
124. Такі зміни, як уже зазначалося, не пов'язані з потребою збалансування чи оптимізації видатків Державного бюджету України, зокрема й у зв'язку з уведенням воєнного стану. Навпаки, кінцевою метою запровадженої реформи є збільшення привабливості посад державної служби для кваліфікованих спеціалістів та підвищення конкурентоспроможності оплати праці державних службовців у порівнянні з приватним сектором.
125. Отже, зміни, введені законодавцем, щодо розміру надбавки за вислугу років на державній службі не були довільними та свавільними, адже зазначені зміни були елементами такого тривалого процесу, як реформа оплати праці державних службовців, яка заздалегідь оголошена державою та поступово нею впроваджена. Ці зміни носили системний характер і зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі відбулося одночасно зі зростанням посадового окладу, тому ці зміни мали зрозумілу легітимну мету - підвищення рівня незалежності та фінансової забезпеченості певної категорії державних службовців, покращення статусу державного службовця загалом".
Водночас в узагальнених висновках Велика Палата Верховного Суду зазначила:
"149. Нарахування та виплата у 2024 році державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX- на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
150. Зміни щодо розміру надбавки за вислугу років на державній службі в сукупності зі збільшенням посадового окладу не є проявом очевидного свавілля та в кінцевому результаті не призвели до реального порушення будь-яких прав позивачки як державного службовця. Саме лише зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі не спричинило звуження соціальних гарантій і зменшення загального розміру грошової винагороди, а є складовим елементом послідовного та виваженого підходу держави до поступового підвищення конкурентоспроможності заробітних плат на посадах державної служби".
Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Оскільки відповідно до висновків, сформульованих Великою Палатою Верховного Суду в цій постанові, нарахування та виплата у 2024 році державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX, який зупинив дію приписів Закону № 889-VIII і неконституційним у встановленому законом порядку не визнавався, а отже, підлягав застосуванню розпорядником бюджетних коштів стосовно позивачки, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ковпаківського районного суду м. Суми, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання протиправним наказу керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пономаренко В.І. від 07 лютого 2024 року № 4-ОС про встановлення надбавки за вислугу років у 2024 році на державній службі в розмірі 14 відсотків головному спеціалісту Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 ; визнання протиправним наказу виконуючого обов'язків керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пелипенко Т.О. від 16 лютого 2024 року № 6- ОС «Про встановлення надбавки ОСОБА_1 » за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу; скасування наказу керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пономаренко В.І. від 07 лютого 2024 року № 4-ОС в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожен календарний рік стажу державної служби ОСОБА_1 - в розмірі 14 відсотків посадового окладу; скасування наказу виконуючого обов'язків керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми Пелипенко Т.О. від 16 лютого 2024 року № 6-ОС «Про встановлення надбавки ОСОБА_1 » за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу; зобов'язання керівника апарату Ковпаківського районного суду м. Суми винести наказ про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі в розмірі 24 відсотків головному спеціалісту Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , стаж роботи на посадах державної служби якої станом на 16 лютого 2024 року становить вісім років; зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу» та наказу Ковпаківського районного суду м. Суми про встановлення надбавки ОСОБА_1 за вислугу років на державній службі, стаж роботи на посадах державної служби якої станом на 16 лютого 2024 року становить вісім років, починаючи з лютого 2024 року, із урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек