04 травня 2026 року Київ справа № 320/42802/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Київський окружний адміністративний суд рішенням від 04.11.2025 у справі 320/42802/25 вирішив:
Позовні вимоги - задовольнити частково.
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796 та 1,115.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 23.01.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197), у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796), у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
- Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії за період з 01.03.2023 по 22.01.2025 - залишити без розгляду.
- Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; адреса: Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).
28.11.2025 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява позивача про виправлення описки у резолютивній частині рішення. Зокрема, у пунктах 3, 4 резолютивної частини рішення не вказано уточнення щодо показника (суми) середньої заробітної плати.
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 19.12.2025 відмовив у задоволенні заяви про виправлення описки в рішенні Київського окружного адміністративного суду від 04.11.2025, у зв'язку із відсутністю описки в судовому рішенні.
Так, згідно статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.
Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки адміністративна справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), то в аналогічному порядку необхідно ухвалити додаткове рішення.
Як вбачається з рішення від 04.11.2025 вирішено питання щодо права позивача на проведення індексації з урахуванням коефіцієнтів у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115.
Формулювання резолютивної частини вказаного рішення зазначено з урахуванням аналогічних, які ухвалювались Верховним Судом у постановах від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 та від 12.03.2025 у справі № 340/4007/24.
Між тим позич у прохальній частині позовних вимог просив суд зазначити показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який необхідно врахувати для обчислення пенсії позивача, а саме: в розмірі 10846,37 грн (за 2019 - 2021 роки).
Вказане обґрунтовувалось тим, що, у разі не зазначення цього показника, відповідач буде керуватись Порядком 124 і застосовувати показник 3764,30 грн (за 2014-2016 роки), що призведе до фактичного зменшення розміру пенсії та невиконання рішення суду.
Проте суд з приводу зазначеної вимоги (способу виконання рішення) не здійснив процесуального реагування у рішенні.
Такий недолік можна усунути шляхом ухвалення додаткового рішення.
Так, зокрема, у постанові від 10 липня 2018 року (справа №520/6808/17) Верховний Суд зазначив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, беручи до уваги зазначені висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, в даному випадку при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у 2021 році має застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки (наприклад постанови Верховного Суду від 11 вересня 2019 року у справі №363/1493/17, від 09 червня 2021 року у справі №367/1276/17).
Судом враховано правову позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 577/2576/17. Від наведених вище правових висновків Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах Велика Палата Верховного Суду не відступала, а тому, підстав для їх неврахування при вирішенні даного спору немає.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та, який враховувався для обчислення пенсії за 2019 - 2021 роки в розмірі 10846,37 грн.
Проте дійсно, згідно абз. 1 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
При цьому, метою адміністративного судочинства є саме ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, що виключає потребу в зверненні до суду з додатковими позовними заявами задля реального захисту своїх порушених прав та інтересів.
Отже, необхідно ухвалити додаткове рішення, яким зобов'язати відповідача здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням при її обчисленні показника середньої заробітної плати в Україні за 2019 - 2021 роки в розмірі 10846,37 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 252, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Ухвалити додаткове рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, яким доповнити резолютивну частину рішення щодо зобов'язання відповідача вчинити дії наступним чином:
"3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 23.01.2025 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, за 2019 - 2021 роки в розмірі 10846,37 грн із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197), у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, за 2019 - 2021 роки в розмірі 10846,37 грн із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796), у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії."
2. Копію рішення надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини додаткового рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту додаткового рішення.
Суддя Сас Є.В.