про залучення третьої особи
04 травня 2026 року Київ справа № 320/62243/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Дадіані» до Міністерства культури України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- Визнати незаконним та скасувати Наказ Міністерства культури, молоді та спорту України від 04.03.2020 р. № 1270 в частині занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення пам'ятки культурної спадщини з охоронним номером 1013-Од - «Воскресенський скит Свято-Архангело зі Михайлівського жіночого монастиря» по вул. Бернардацці, 4/6 у м. Одесі складовими: «Воскресенська церква», «Трапезна Воскресенського скиту Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря», «Каплиця з родинною усипальницею Раллі», «Водонапірна вежа», «Територія колишнього цвинтаря Воскресенського скиту Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря».
- Зобов'язати Міністерство культури України вилучити з Державного реєстру нерухомих пам'яток України відомості про пам'ятку культурної спадщини з охоронним номером 1013-Од - «Воскресенський скит Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря» по вул. Бернардацці, 4/6 у м. Одесі зі складовими: «Воскресенська церква», «Трапезна Воскресенського скиту Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря», «Каплиця з родинною усипальницею Раллі», «Водонапірна вежа», «Територія колишнього цвинтаря Воскресенського скиту Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря».
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 01.01.2026 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву, відповідачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, а саме - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА.
Обґрунтовуючи клопотання тим, що оскаржуваний наказ відповідача був прийнятий на підставі пакета документів та облікової документації, підготовлених і поданих органом охорони культурної спадщини Одеської ОДА, що свідчить про його безпосередню участь у формуванні підстав для прийняття спірного рішення. Визнання такого наказу незаконним або його скасування впливатиме на оцінку правомірності дій цього органу, а також на реалізацію його повноважень у відповідній сфері. Оскільки на сьогодні зазначені функції здійснює Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА, рішення у справі може безпосередньо вплинути на його права та обов'язки. За таких обставин наявні правові підстави для залучення такого до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору.
На адресу суду позивач подав заперечення щодо залучення до участі у справі Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА третьою особою. Позивач зазначив, що оскаржуваний наказ є індивідуальним актом, прийнятим виключно Міністерством культури України в межах його дискреційних повноважень, яке несе повну відповідальність за його законність і правові наслідки. Департамент Одеської ОДА не є суб'єктом прийняття цього рішення, не має повноважень щодо внесення об'єктів до реєстру та виконував лише підготовчі, допоміжні функції. Сам по собі факт підготовки та подання документів не створює для Департаменту прав чи обов'язків, на які може вплинути рішення суду. Відтак, правові підстави для залучення Департаменту як третьої особи відсутні.
Розглянувши вказані клопотання, суд дійшов такого.
Відповідно до ч. 2, 4-5 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА ,з огляду на те, що оскаржуваний наказ прийнято на підставі документів та облікової документації, підготовлених органом охорони культурної спадщини Одеської ОДА, а рішення у справі може вплинути на оцінку правомірності дій цього органу та реалізацію його повноважень.
Водночас, враховуючи предмет спірних правовідносин, суд вважає, що з метою повного і всебічного з'ясування всіх істотних обставин справи, що мають значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення, на підставі ч. 3 ст. 80 КАС суд вважає за необхідне витребувати у третьої особи:
- інформацію щодо виготовлення, встановлення та утримання охоронних дощок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам'ятці культурної спадщини з охоронним номером 1013-Од - «Воскресенський скит Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря» по вул. Бернардацці, 4/6 у м. Одесі, а також відповідні докази.
Керуючись статтями 49, 204, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Клопотання відповідача про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - задовольнити.
2. Залучити Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА (65107, Україна, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83, код ЄДРПОУ 40055626) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
3. Витребувати від Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА:
- інформацію щодо виготовлення, встановлення та утримання охоронних дощок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам'ятці культурної спадщини з охоронним номером 1013-Од - «Воскресенський скит Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря» по вул. Бернардацці, 4/6 у м. Одесі, а також відповідні докази.
Витребуваний доказ надати суду впродовж 10 днів з дня отримання цієї ухвали.
4. Запропонувати третій особі подати письмові пояснення щодо позову або відзиву протягом десяти днів з дня отримання позову та відзиву відповідно.
Роз'яснити третій особі, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 165, ч.ч. 3-4 ст. 162 КАС копія пояснень третьої особи щодо позову або відзиву та доданих до них документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду, а до цих пояснень мають бути додані докази, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються; документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
5. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Сас Є.В.