Рішення від 29.10.2025 по справі 300/235/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" жовтня 2025 р. справа № 300/235/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Будзан Ю.В.,

представників позивача Качана А.А., Вакули В.Я.,

представників відповідача Голинської Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" (далі - позивач, товариство, платник податків, ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, контролюючий орган, податковий орган, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 019554/0705 від 11.09.2024 (далі - ППР, спірне ППР, оскаржуване ППР).

Підставами звернення позивача із вказаним позовом є визначення оскаржуваним рішенням завищення сум бюджетного відшкодування в розмірі 3 595 756 гривень та штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 898 939 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку щодо дотримання ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої 29.07.2024 складено акт №13831/09-19-07-05/43632293 (далі - Акт, акт перевірки). На підставі вказаного акту перевірки, та за наслідками розгляду заперечень ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" від 27.08.2024 на Акт, Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області, протиправно та всупереч вимог чинного законодавства, винесено податкове повідомлення-рішення від 11.09.2024 за №019554/0705.

Позивач вважає, що в акті перевірки відповідач дійшов хибного висновку про те, що відсутність дозвільних документів на проведення нового будівництва означає, що виконані підрядниками роботи та використані (списані) будівельні матеріали на загальну суму 4 900 898,14 гривень, слід вважати такими, що використані товариством не в господарській діяльності. Контролюючим органом не доведено факт вчинення товариством операцій поза межами розумної економічної причини (ділової мети) господарської діяльності. Зазначає, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту та його подальше бюджетне відшкодування наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами. Водночас підпунктом "г" пункту 198.5. статті 198 Податкового кодексу України (далі - ПК України) до умов, з якими пов'язується право платника податків на отримання бюджетного відшкодування, не відносить обов'язковість остаточного узгодження процесу отримання дозвільних документів на будівництво об'єкта нерухомості, у зв'язку з придбанням/створенням якого і виникло від'ємне значення різниці між сумами податкового кредиту та податкових зобов'язань. Така вимога контролюючого органу про необхідність підтвердження (встановлення) фактичного завершення процесу оформлення дозвільних документів щодо об'єкта нерухомості з метою отримання бюджетного відшкодування не є нормативно підкріпленою. Під час перевірки податковий орган був проінформований про факт вжиття товариством заходів пов'язаних з отриманням дозвільних документів на зведення відповідних об'єктів. У зв'язку з проведенням таких будівельних робіт до товариства уповноваженим на те органом не вживалось жодних заходів реагування (винесення приписів, звернення до суду). Вказане на переконання позивача вказує на необґрунтованість позиції податкового органу щодо встановлення факту самочинного будівництва та, як наслідок, не визнання понесених товариством витрат такими, що використані в його господарській діяльності. Також позивач зазначає, що у акті перевірки відсутні зауваження контролюючого органу, щодо обґрунтованості оформлення та відображення товариством первинних документів бухгалтерського обліку, а отже підтверджено на підставі них факт здійснення господарської операції. Вказує, що господарські операції платника податків були реальними, товарними, направленими на досягнення економічного ефекту та на отримання прибутку, тобто, господарські операції мали економічну та ділову доцільність, а укладені договори не мають ознак нікчемності або фіктивності, не суперечать інтересам держави, оскільки були укладені та реалізовані в рамках законної господарської діяльності суб'єктів господарювання. У свою чергу відповідачем не наведено обставин та доказів, які б свідчили про штучний характер господарських операцій, невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії позивача та його контрагентів були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди. З наведених підстав просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та скасувати спірне податкове повідомлення-рішення № 019554/0705 від 11.09.2024.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 20.01.2025 відкрив провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на "18" лютого 2025 р. о 10:30 год., яке буде проводитися одноособово суддею Остап'юком С. В., в приміщенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 46, 2 поверх, зал судового засідання № 223.

Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області направило до суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити, з викладених у ньому підстав.

Представник позивача скерував до суду відповідь на відзив, у якій заперечив доводи, викладені у відзиві. З посиланням на норми чинного законодавства та відповідні обґрунтування, позивач не погодився з позицією відповідача і просив суд врахувати наведені заперечення під час розгляду справи.

Відповідач скерував до суду клопотання від 18.03.2025, в якому просив долучити до матеріалів адміністративної справи копії письмових доказів, необхідних для повного та всебічного розгляду справи.

В ході проведеного 19.03.2025 судового засідання, суд закрив підготовче засідання та призначив розгляд адміністративної справи по суті.

Представник позивача подав до суду додаткові пояснення від 23.04.2025, в яких вказав на обґрунтованість адміністративного позову, та, в свою чергу, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні 29.10.2025 позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення № 019554/0705 від 11.09.2024, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзиви, заперечення, додаткові пояснення, клопотань, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" зареєстроване, як юридична особа та перебуває на обліку в ГУ ДПС в Івано-Франківській області. Основний вид діяльності Товариства за КВЕД 23.65 "Виготовлення виробів із волокнистого цементу".

На підставі наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 09.07.2024 №2120-п, направлення на перевірку від 11.07.2024 за №4003, посадовою особою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Івано-Франківськ-Дах", щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість від 20.06.2024 за №9168883663, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, яке визначено з урахуванням від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах, відповідно до затвердженого плану перевірки, за результатами якої 29.07.2024 складено акт №13831/09-19-07-05/43632293.

Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, встановлено порушення позивачем підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14, пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, пункту 32 Додатку до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" від 19 травня 2011 року №3392-VI (із внесеними змінами та доповненнями), статті 34, статті 35, статті 36, статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI (із внесеними змінами та доповненнями), вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (зі змінами та доповненнями) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, в результаті чого ТОВ "Івано-Франківськ-Дах": завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.2.1) в сумі 3 595 756 гривень, в тому числі по періодах: травень 2024 року - 3 595 756 гривень. Відмовлено у бюджетному відшкодуванні за травень 2024 року на суму ПДВ 2 004 074 гривень.

Не погодившись з висновками акту перевірки, ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" керуючись пунктом 86.7. статті 86 Податкового кодексу України, подало заперечення від 27.08.2024 за №01/103-24 до Акту документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.

За наслідками розгляду заперечень позивача від 27.08.2024 за №01/103-24 на акт перевірки, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, висновок акта перевірки викладено в такій редакції:

Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, встановлено порушення платником податків підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14, пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, пункту 32 Додатку до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" від 19 травня 2011 року №3392-VI (із внесеними змінами та доповненнями), статті 34, статті 35, статті 36, статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI (із внесеними змінами та доповненнями), частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України №435-IV від 16.01.2023 (із внесеними змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ "Івано-Франківськ-Дах": завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за рахунок платника у банку (р.20.2.1) в сумі 3 595 756 гривень, в тому числі по періодах: травень 2024 року - 3 595 756 гривень.

На підставі акту перевірки від 29.07.2024 за №13831/09-19-07-05/43632293, ГУ ДПС в Івано-Франківській області 11.09.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення за №019554/0705, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника в банку в сумі 3 595 756 гривень та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 898 939 гривень.

Не погоджуючись з прийнятим ГУ ДПС в Івано-Франківській області 11.09.2024 податковим повідомленням-рішенням №019554/0705, ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" подало до Державної податкової служби України скаргу від 14.10.2024.

Розглянувши скаргу ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" від 14.10.2024 з клопотанням про долучення додаткових матеріалів до неї на податкове повідомлення-рішення від 11.09.2024 за №019554/0705, Державна податкова служба України прийняла рішення від 10.12.2024 за №36885/6/99-00-06-01-04-06, яким залишила спірне ППР без змін, а скаргу без задоволення.

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню податкове повідомлення-рішення № 019554/0705 від 11.09.2024, Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" звернулось з цим позовом до суду, з метою захисту своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Податковий кодекс України (далі - ПК України, Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку. За відсутності факту поставки товарів, відповідні суми не можуть враховуватись у податковому обліку, навіть за наявності формально складених первинних документів або сплати грошових коштів.

Розумною економічною причиною (діловою метою) в розумінні підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України є причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Підпунктом 16.1.2. пункту 16.1. статті 16 ПК України визначено обов'язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Відповідно до підпункту 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Абзац 2 пункту 198.1 статті 198 ПК України визначає, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (абзац 1-3 п. 198.2 ст. 198 ПК України).

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи;

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Абзацами 1-3 пункту 198.6 статті 198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Згідно з підпунктом 200.1, 200.2 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.14 статті 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

- у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

- у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку, що для отримання права сформувати податковий кредит із сум податку на додану вартість платник податку на додану вартість повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності. При цьому, право на бюджетне відшкодування частини від'ємного значення виникає лише у разі фактичної сплати податку на додану вартість в ціні придбаного товару (робіт, послуг) отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 за №996-XIV (далі - Закон №996-XIV) визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

За змістом статті 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи) встановлений Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88 (далі - Положення 88).

Відповідно до пункту 1.2 Положення №88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи) (пункт 2.1).

Згідно з пунктом 2.3 Положення №88 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до статті 3 Закону №996-XIV метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий облік, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Виходячи з вимог частини 1 статті 11 Закону №996-XIV підприємства зобов'язані складати фінансову звітність на основі даних бухгалтерського обліку. З цією метою, відповідно до підпункту 3.6 Положення №88, інформація про господарські операції підприємства, установи за звітний період (місяць, квартал, рік) з регістрів бухгалтерського обліку переноситься у згрупованому вигляді до бухгалтерської звітності, порядок складання якої встановлюється відповідними нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є документи, визначені цим Кодексом, податкова інформація, експертониі висновки, судові рішення, податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи, мультимедійна інформація (фото, відео-, звукозапис), отримана (виготовлена) контролюючими органами (пункт 83.1 статті 83 ПК України).

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності (пункт 44.6 статті 44 ПК України).

Таким чином, положеннями зазначених правових норм визначено обов'язок платника податків надавати документи на підтвердження правомірності формування показників звітності та наслідки неподання таких документів.

Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, встановлено порушення платником податків підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14, пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, пункту 32 Додатку до Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" від 19 травня 2011 року №3392-VI (із внесеними змінами та доповненнями), статті 34, статті 35, статті 36, статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI (із внесеними змінами та доповненнями), частини 1 статті 376 Цивільного кодексу України №435-IV від 16.01.2023 (із внесеними змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ "Івано-Франківськ-Дах": завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетоному відшкодуванню за рахунок платника у банку (р.20.2.1) в сумі 3 595 756 гривень, в тому числі по періодах: травень 2024 року - 3 595 756 гривень.

Зокрема, перевіркою своєчасності, достовірності і повноти визначення суми податкових зобов'язань та врахування при розрахунку показника рядка 19 Декларації (рядок 9(колонка Б) встановлено їх заниження на суму 3 595 756 гривень, що призвело до завищення на суму 3 595 756 гривень, показника рядка 19 Декларації. Заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 4.1 Декларації, за операціями, що оподатковуються за основною ставкою, встановлено внаслідок відсутності у ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" дозвільних документів на проведення нового будівництва лінії фарбування фіброцементних листів, зокрема: повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, дозволу на виконання будівельних робіт, і те, що у визначений контролюючим органом термін та до завершення перевірки не надано документального підтвердження щодо використання в господарській діяльності виконаних робіт ТОВ "Калушстальбуд" в сумі 13 077 879,00 гривень (без ПДВ) та списаних будівельних матеріалів в сумі 490 0898,41 гривень, як наслідок, такі роботи та будівельні матеріали використані ТОВ "Івано-Франківськ-ДАХ" не в господарській діяльності.

В свою чергу не встановлення факту використання товариством виконаних робіт та будівельних матеріалів в сумі 17 978 774,14 гривень, в господарській діяльності ТОВ "Івано-Франківськ-Дах", стало наслідком визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 3 595 756 гривень, (17 978 774,14 гривень, х 20%).

Судом з матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення акціонерів на розширення діючого виробництва ТОВ "Івано-Франківськ-Дах", а саме впровадження проекту "Нове будівництво лінії фарбування фіброцементованих листів" визначено земельні ділянки, які знаходились у власності ПрАТ "Івано-Франківськцемент" і перебували в заставі в забезпечення зобов'язань за кредиторним договором АТ "Креді Агріколь Банк".

Заставодавець, ПрАТ "Івано-Франківськцемент", листом від 08.04.2024 №01/657-8/2 звернулося до заставоутримувача земельних ділянок, АТ "Креді Агріколь Банк", про дозвіл на виготовлення технічної документації про поділ земельних ділянок із наступним вивільненням тих земельних ділянок, що перейдуть у власність ТОВ "Івано-Франківськ-Дах".

Листом №56401-169 від 15.05.2024 АТ "Креді Агріколь Банк" надав згоду на: - виготовлення Технічної документації на поділ земельних ділянок, які знаходяться в с.Ямниця, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області: кадастровий номер 2625888601:04:011:0001 (площа 22,5805 га)та кадастровий номер 2625888601:03:018:0475 (площа 17, 4027 га) які належать ПРАТ "Івано-Франківськцемент" і оформлені в іпотеку Банку відповідно до договору іпотеки №3872708-1-і1 від 23.02.2021; - вилучення з застави частини земельних ділянок, які утворяться внаслідок поділу, та на яких відсутні об'єкти нерухомості.

09.08.2024 між ПрАТ "Івано-Франківськцемент" та АТ "Креді Агріколь Банк" укладено Договір про зміну №2 в Договір іпотеки №3872708-1-і1, укладеного між ПрАТ "Івано-Франківськцемент" та АТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ" про заставу зменшених земельних ділянок, виключивши ті, які повинні перейти у власність ТОВ "Івано-Франківськ-Дах".

Після отримання згоди АТ "Креді Агріколь Банк" про дозвіл на виготовлення технічної документації про поділ земельних ділянок, виділені земельні ділянки площею 1,3341 га та 1,9741 га, спочатку передано в оренду ТОВ "ІВАНО-ФРАНКІВСЬК-ДАХ" згідно договорів оренди від 28.05.2024 року, а опісля внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та укладення Договору про зміну в Договір іпотеки від 09.08.2024, а саме 12.08.2024 Договору оренди зареєстровано в Державному реєстрі речових прав.

Після прийняття рішення про поділ земельних ділянок ПрАТ "Івано-Франківськцемент" звернулося до ТОВ "ГЕКТАР ІФ" для укладення договорів №113/24 від 17.04.2024 для виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 17,4027 га та №114/24 від 17.04.2024 для виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 22,5805 га.

13.05.2024 видано Накази ПрАТ "Івано-Франківськцемент" №188, та №189 "Про поділ земельної ділянки приватної власності ПрАТ "Івано-Франківськцемент" з проханням зареєструвати кожну земельну ділянку в Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номера.

В Державному земельному кадастрі Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру 28.05.2024 зареєстровано дані щодо нових земельних ділянок, які утворилися в результаті поділу на підставі Технічної документації.

Зазначені земельні ділянки продано 26.08.2024 ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" і знаходяться у його власності, що не заперечується сторонами.

Щодо господарських операцій позивача з ТОВ "Калушстальбуд", суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 19.03.2024 між ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" (Замовник), ПрАТ "Івано-Франківськцемент" (Генеральний підрядник) та ТОВ "Калушстальбуд" (Субпідрядник) укладено договір підряду №70.

Відповідно до умов договору підряду №70 від 19.03.2024 субпідрядник зобов'язується у встановлені строки виконати за завданням генерального підрядника роботи, які зазначені в додатках до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти ці роботи та своєчасно здійснити їх оплату.

Перелік робіт, загальна кількість робіт, вартість та порядок оплати, термін виконання та гарантійні терміни на роботи визначаються в додатках, які є невід'ємними частинами договору.

На виконання умов договору підряду № 70 від 19.03.2024, ТОВ "Калушстальбуд" згідно акту №2 приймання виконаних будівельних робіт акту від 31.05.2024, виконало комплекс робіт на об'єкті "Нове будівництво лінії фарбування фіброцементониих листів" на загальну суму 15693454,80 гривень, в тому числі ПДВ - 2615575,80 гривень, зокрема :

- виготовлення та монтаж метало конструкцій, в тому числі: розробка креслень КМД - 193,32 тони по ціні 500,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 96600.00 гривень, в тому числі ПДВ - 16110,00 гривень, виготовлення металевих конструкцій (очистка піскоструменева, ґрунтування та фарбування в два шари) - 193.32 тони по ціні 20500,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 3963060 гривень в тому числі ПДВ - 660510,00 гривень, вартість метизів для збирання даних металоконструкцій - 56,471 тони по ціні 1500,00 гривень одиницю з ПДВ на загальну суму 84706,50 гривень, в тому числі ПДВ - 14117,75 гривень; вартість металопрокату (середня ціна) - 193.32 тони по ціні 47318.81 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 9147672,35 гривень, в тому числі ПДВ - 1524612,06 гривень доставка - 193,32 тони по ціні 200,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 38664.00 гривень, в тому числі ПДВ - 6444,00 гривень, монтаж металевих конструкцій - 56,471 тони по ціні 8800,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 496944,80 гри., в тому числі ПДВ - 82824,13 гривень;

- Влаштування фундаментів, земляні роботи, в тому числі: розробка грунту екскаватором з доробкою вручну (виїмка ґрунту під фундаменти та цокольні балки), з перевезенням до 500 м. та сладуванням - 128,00 метрів кубічних по ціні 240,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 30720,00 гривень,, в тому числі ПДВ - 5120,00 гривень, зворотна засипка пазух з пошаровим ущільненням - 748,00 .метрів кубічних по ціні 180,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 134640,00 гривень, в тому числі ПДВ - 22440,00 гривень; влаштування щебеневої подушки під фундаменти та цоколя - 630,00 метрів квадратних по ціні 130,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 81900.00 гри., в тому числі ПДВ - 13650,00 гривень; улаштування бетонної підготовки т 1000 мм. - 21,569 метрів кубічних по ціні 1100.00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 23725,90 гривень, в тому числі ПДВ - 3954,32 гривень, бетонування фундаментів та цокольних балок (установлення та в'язання арматури, монтаж та демонтаж опалубки, виставлення анкерів, гідроізоляція) - 123,725 метрів кубічних по ціні 4250.00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 525831,25 гривень, в тому числі ПДВ - 87638,54 гривень;

- Влаштування промислової бетонної підлоги т.200 мм, один шар армування крок 200X200 А ф12., в тому числі: влаштування бетонної підготовки т. 100 мм. - 4965,00 метрів квадратних по ціні 90,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 446850,00 гри., в тому числі ПДВ - 74475.00 гривень, влаштування щебеневої основи т.100-300мм.. і ущільненням - 5184,00 метрів квадратних но ціні 120,00 гривень/одиницю з ПДВ на загальну суму 622080,00 гривень, в тому числі ПДВ - 103680,00 гривень.

Для виконання вищезазначених робіт, замовник (ТОВ "Івано-Франківськ-Дах") надав ТОВ "Калушстальбуд" наступні будівельні матеріали на загальну суму 4 900 898,14 гривень, зокрема, бетони важкі В10 С8/10 (М150) F50 Р4 з доставкою - 472,3 метрів кубічних на суму 1060540,52 гривень, бетони важкі В10 С8/10 (М150) F50 РЗ з доставкою - 55,1 метрів кубічних на суму 131314,07 гривень, бетони важкі В15 С12/15 (M200)W4 F200 РЗ на гір породі з доставкою - 78 2 метрів кубічних на суму 245411,92 гривень, бетони важкі ВІ5 С12/15 (M200)W6 F200 РЗ з доставкою - 3,0 метрів кубічних на суму 11026,55 гривень, бетони важкі В25 С20/25 (M350)W4 F100 РЗ з доставкою - 11 метрів кубічних на суму 36128.28 гривень, бетони важкі В25 С20/25 (M350)W6 F100 РЗ з доставкою - 34.0 метрів кубічних на суму 116839.85 гривень, щебінь фр.0-10 - 104,82 тони на суму 25680,90 гривень, щебінь фр.0-40 - 2614,16 тони на суму 851606.40 гривень, щебінь фр.20-40 - 231,84 тони, на суму 125298.90 гривень, щебінь фр.40-70 - 5100,98 тони на суму 2164880,40 гривень, щебінь фр.5-20 - 63,22 тони на суму 28607,05 гривень, мастика бітумна-каучукова BauGut 18 кг покрівельна гідроізоляція - 21 штука на суму 16070,12 гривень, арматура 12 А400С /А500С 12м - 1,663 тони на суму 38771,45 гривень, арматура 12мм А500С ст.Зпс МІРА 12м - 0,95 тони на суму 22750.90 гривень, арматура 6,5 А240С L-6000 мм - 0,203 тони на суму 6239,75 гривень, прокат сталевий круглий кл. А240 ф 6.5 Зпс міра 6м - 0,600 тони на суму 16867.01 гривень, дріт в'язальний ф 1,2 мм на катущці К300 - 35.0 кг. на суму 1964.07 гривень.

В бухгалтерському обліку списання вищенаведених будівельних матеріалів відображено наступним проведенням: Д-т рах.15 "капітальні інвестиції" К-т рах. 201 "сировина і матеріали", 205 "будівельні матеріали" в сумі - 4 900 898,14 гривень.

З огляду на вказане, використання ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" виконаних підрядниками робіт та використаних (списаних) будівельних матеріалів здійснено саме для проведення будівництва лінії фарбування фіброцементних листів в с. Ямниця, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області.

Таким чином, господарські операції ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" з ТОВ "Калушстальбуд" (ідентифікаційний код юридичної особи 36403176) відповідають меті діяльності позивача та реальність таких підтверджується наявними первинними документами бухгалтерського та податкового обліку, які складені за результатами проведених операцій та не мають дефектів форми, змісту або походження та є достатніми доказами на підтвердження здійснення останніх, однак податковий орган їх безпідставно не взяв до уваги.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що господарські операції, які були предметом дослідження в ході проведення перевірки, відповідають видам діяльності позивача та його контрагентів. Станом на час здійснення господарських операцій такі були зареєстрованими належним чином. Жодних ознак фіктивного підприємництва щодо таких не встановлено.

Надані суду документи, на підтвердження здійснення позивачем господарських операцій з його контрагентами відповідають вимогам, встановленим Законом №996-XIV до первинних документів, не викликають у суду сумнівів щодо їх достовірності та в сукупності з іншими доказами підтверджують реальність здійснення господарських операцій позивача з ТОВ "Калушстальбуд" (ідентифікаційний код юридичної особи 36403176).

За змістом частин 1 та 2 статті 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження ними містобудівної діяльності. Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено органи, що здійснюють архітектурно-будівельний контроль та нагляд, а саме Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Разом з тим, відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами зокрема є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

З аналізу зазначених норм Податкового кодексу України та Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" слідує, що виявлення порушень державного архітектурно-будівельного нагляду не віднесено до повноважень податкового органу та наявність таких порушень не може бути покладено в основу висновків про відсутність господарських операцій, якщо дані первинних документів вказують на фактичне здійснення певних робіт (надання послуг), що обумовлені договорами, та з них можна встановити їх обсяг та зміст.

Аналогічний висновок зроблений у постанові Верховного Суду від 14.02.2020 у справі №440/198/19.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Більше того, суд зазначає, що дозвіл на виконання будівельних робіт не відноситься до числа документів первинного бухгалтерського обліку, а тому його наявність чи відсутність не може впливати на формування ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" податкового кредиту.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" на підставі належним чином оформлених первинних бухгалтерських документів, складених у ході здійснення господарських операцій з ТОВ "Калушстальбуд", правомірно включено суму податку на додану вартість до складу податкового кредиту.

Враховуючи все вищевикладене, висновки ГУ ДПС в Івано-Франківській області щодо порушення ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14, пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 3 595 756,00 гривень (заниження податкового зобов'язання всього в сумі 3 595 756,00 гривень за травень 2024 року), застосування штрафних санкцій у розмірі 898 939,00 гривень, є неправомірними та необґрунтованими, а тому спірне у цій справі податкове повідомлення-рішення № 019554/0705 від 11.09.2024 підлягає скасуванню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіляючи між сторонами судові витрати суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивачем сплачено судовий збір за подання до суду адміністративного позову в загальному розмірі 30 280 гривень, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи платіжна інструкція № 12250 від 08.01.2025

Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, то з останнього підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 30 280 гривень.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 43968084) за № 019554/0705 від 11.09.2024 про зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" (індекс 77422, вулиця Н. Яремчука, будинок 2, корпус 1, село Ямниця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 43632293) суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 3 595 756 гривень та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 898 939 гривень.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" (індекс 77422, вулиця Н. Яремчука, будинок 2, корпус 1, село Ямниця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 43632293) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 43968084) судовий збір в розмірі 30 280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційної адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.

Рішення складене в повному обсязі 07 листопада 2025 р.