Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 травня 2026 року Справа№200/1315/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність, а саме щодо внесення відомостей про виключення його з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
ОСОБА_1 є особою, якого було виключено ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку 19.07.2013 у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, про що проставлено відповідну відмітку у військово-обліковому документі.
Однак позивачем було виявлено, що відповідно до відомостей в електронному кабінеті військовозобов'язаного Резерв+ ОСОБА_1 рахується на обліку військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв'язку із чим, в інтересах Позивача було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про приведення у відповідність військово-облікових даних Позивача, які містяться в електронному кабінеті військовозобов'язаних, даним які відповідають дійсності, а саме, з проханням внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Листом від 29.01.2026 № 01/234 Відповідач запропонував позивачу надати для ознайомлення та перевірки оригінали паспорту громадянина України, військово-облікового документу та рішення ВЛК так як зазначені докази відповідачем евакуйовано з м. Маріуполь не було.
Позивач наголошує, що виключення громадянина України з військового обліку як такого, що непридатний до військової служби за станом здоров'я, свідчить про те, що держава в особі компетентного органу (ТЦК та СП) прийняла рішення про визнання особи непридатною до проходження військової служби та на підставі Закону №2232-ХІІ звільнила цю особу від виконання військового обов'язку.
Процедурно рішення про виключення громадянина України з військового обліку означає, що ця особа більше не перебуває на військовому обліку та втрачає статус військовозобов'язаного/резервіста, а отже не може бути призваною на військову службу за мобілізацією під час дії правового режиму воєнного стану.
Враховуючи зазначене позивач вважає свої права порушеними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 02.03.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
12.03.2026 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого ІНФОРМАЦІЯ_2 вважає позовні вимоги безпідставними.
Відповідач звернув увагу на те, що 24.02.2022 року російська федерація розпочала масштабне вторгнення до України, в період з 25 лютого по березень 2022 року озброєними формуваннями окупаційних військ були захоплені приміщення на території населених пунктів м. Маріуполь та смт. Мангуш, в яких розташовувались майнові комплекси та знаходилось обладнання і документація ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпорядкованих відділів. У зв'язку із обмеженими можливостями по евакуації паперових носіїв інформації та з метою недопущення потрапляння конфіденційної інформації до агресора, архівні документи персонально-якісного обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 , у яких могла міститися інформація відносно військового обліку позивача, були знищені, як такі, що не підлягали екстреній евакуації.
У зв'язку із зазначеним, у Відповідача відсутня будь яка можливість встановити факти чи проходив Позивач в 2011 році медичний огляд, за результатами якого відносно нього було прийнято постанову ВЛК із формулюванням "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" оформлену довідкою ВЛК (додаток 4) у порядку та згідно вимог пункту 3.8 глави 3 розділу II, глави 22 розділу II Наказу № 402, у чинній редакції на відповідну дату.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно паспорту НОМЕР_3 , є громадянином України; в паспорті на стор. 7 наявній відбиток штампу Новоазовського РВК «Невійськовозобов*язаний» від 18.06.2013 року.
Відповідно до Виписки з Акта огляду МСЕК № 527324 від 16.02.2022 року та Довідки до Акта огляду МСЕК № № 527324 від 03.05.2022 року ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, безстроково.
Також згідно посвідчення НОМЕР_4 , ОСОБА_1 отримує соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства.
Згідно обліково-послужної картки військового квитка № НОМЕР_5 , ОСОБА_1 17.01.2011 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 21 «а» Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року.
Згідно інформації з мобільного застосунку «Резерв+», ОСОБА_1 не уточнив даних до 16.07.2024 року. Відстрочка надана до завершення мобілізації.
У зв'язку із незгодою з визначеною інформацією, в інтересах Позивача було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про приведення у відповідність військово-облікових даних Позивача, які містяться в електронному кабінеті військовозобов'язаних, даним які відповідають дійсності, а саме, з проханням внести відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Листом від 29.01.2026 № 01/234 Відповідач надав відповідь на вказану заяву, у якій повідомив, зокрема, про таке: «…у період з 25 лютого по березень 2022 року озброєними формуваннями окупаційних військ були захоплені приміщення на території населених пунктів м. Маріуполь та смт. Мангуш, в яких розташовувались майнові комплекси та знаходилось обладнання і документація ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпорядкованих відділів. У зв'язку із обмеженими можливостями по евакуації паперових носіїв інформації та з метою недопущення потрапляння конфіденційної інформації до агресора, архівні документи персонально-якісного обліку, серед яких книги протоколів засідання ВЛК та картки медичного огляду військовозобов'язаних, ведення яких було передбачено Наказом № 402, були знищені, як такі, що не підлягали екстреній евакуації.
У зв'язку із зазначеним, у ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутня можливість встановити факти чи дійсно проходив громадянин ОСОБА_2 у 2011 році медичний огляд ВЛК, та чи дійсно було прийнято рішення та якою постаново ВЛК (її дата. реквізити) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку згідно вимог Наказу № 402 (у чинній редакції на відповідну дату).
Відносно змісту поданої заяви, з огляду на наведені вище норми законодавства та фактичні обставини, ІНФОРМАЦІЯ_9 пропонує для оперативного вирішення проблемної ситуації, та актуалізації і виправлення відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, скористатися порядком передбаченим пунктом 4 Порядку № 559, з врахуванням вимог пункту 20 Порядку № 1487, надавши при цьому до ІНФОРМАЦІЯ_8 для ознайомлення та перевірки оригінали паспорту громадянина України, військово-облікового документу та рішення ВЛК, за формою передбаченою Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", що є первинним документом та підставою для виключення з військового обліку.
Вказана необхідність з подання оригіналів документів, враховуючи вимоги Закону №1951-VIII, пов'язана з неможливістю прийняття рішення по суті звернення на підставі не підтверджених даних, лише по надісланих фото-копіях документів».
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п.20 ч.1 ст.106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Статтею 37 Закону №2232-XII врегульовано питання щодо взяття на військовий облік, а також зняття та виключення з нього.
Згідно ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ у редакції, чинній станом на 17.01.2011 року (дата визнання непридатним), виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (п. 3).
За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
В п. 11 Положення №154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487).
Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Приписами ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби (п.3).
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
З дослідженого судом військового квитка обліково-послужної картки військового квитка № НОМЕР_5 вбачається, що позивача прийнято на облік (дату та відбиток печатки органу ідентифікувати не вбачається можливим), та 17.01.2011 року рішенням комісії з питань приписки визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 21 «а» Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року. Запис засвідчено підписом військового комісара та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Крім вказаного в паспорті позивача також наявний відбиток штампу про статус позивача "невійськовозобов*язаний".
Відтак суд констатує, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи та не є військовозобов*язаним та підлягає виключенню з військового обліку відповідно ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ.
З відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.01.2026 № 01/234 вбачається, що під час тимчасової окупації м. Маріуполь та смт. Мангуш, документи військового обліку були знищені у встановленому порядку.
В ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону № 1951-VIII, оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
В п.8 та п.9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органом ведення Реєстру. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Отже відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
У відповідності до ст. 6 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). У разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність (ч.4).
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема і: 17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; (ч.1 ст.7 Закону № 1951-VIII).
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема: 1) відомості про виконання військового обов'язку (ч.1 ст.8 Закону № 1951-VIII).
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: 6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону. Реєстр отримує дані, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону, шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів; 7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12, 16-2, 17 частини першої статті 7 цього Закону; (ч.3 ст.14 Закону № 1951-VIII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 932).
Відповідно до п. 3 Порядку №932 метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
В п. 5 Порядку № 932 зазначено перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 25 років, які підлягають взяттю на військовий облік, формується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з такої інформації: 1) відцифрований образ обличчя особи; 2) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); 3) дата народження; 4) місце народження; 5) стать; 6) місце проживання та місце перебування; 7) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); 8) відомості про громадянство; 9) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); 10) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); 11) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; 12) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність, а також відомості, внесені відповідно до пунктів 4,8,8-1 і 18 цього Порядку).
Відповідно до приписів п. 11-1 Порядку № 932 стосовно громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які звернулися до відокремленого підрозділу до 24 квітня 2024 р. (включно) для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та їх не отримали, ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1-11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, та з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого цього пункту, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки здійснюється взяття зазначених осіб на військовий облік з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому цього пункту, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/ задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Приписами п. 8-1 Порядку № 932 визначено, що відомості про наявність інвалідності можуть вноситися до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно- комунікаційними системами за запитом особи з інвалідністю через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
За наявності технічної можливості обмін відомостями про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність) здійснюється в порядку електронної інформаційної взаємодії між Єдиною інформаційною системою соціальної сфери та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.
Приписами п. 3.3 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (далі Положення №402), визначено, що особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов'язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров'я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» (сформовано 12.10.2025), ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку, категорія обліку: військовозобов'язаний, якому надана відстрочка до завершення мобілізації (п. 2 ч. 1 ст. 23); дійсна до 12.10.2026; група інвалідності: інвалідність 2-ї групи діє до 31.12.2054, внаслідок загального захворювання; звання: рекрут; ВОС 999; номер в реєстрі Оберіг: 22905220251464437500172; дата уточнення даних 08.10.2025.
Як вже було зазначено вище, відповідно до Виписки з Акта огляду МСЕК № 527324 від 16.02.2022 року та Довідки до Акта огляду МСЕК № № 527324 від 03.05.2022 року ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи безстроково, не є військовозобов*язаним та підлягає виключенню з військового обліку відповідно ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ.
З зазначених документів вбачається, що відповідач шляхом електронної інформаційної взаємодії отримав інформацію про наявну у ОСОБА_1 інвалідність та дана інформація внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачу надано відстрочку до завершення мобілізації.
Відповідно до п. 2 .1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
В п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (в редакції на час виниклих правовідносин) (далі Порядок № 559) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Також в п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, визначено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, розглядають звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
В п. 22 Порядку №1487 зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до п. 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Отже приписами чинного законодавства визначено порядок включення (невключення) до Реєстру запису про особу, виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі.
Як вже було зазначено вище, з дослідженої судом обліково-послужної картки вбачається, що 17.01.2011 року позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить обмежень чи заборон з приводу можливості взяття особи на військовий облік, після її виключення. При цьому, в даному випадку відбулось взяття позивача на військовий облік відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ та Порядку № 932.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, (далі Порядок № 560), де визначено, зокрема і процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби.
В п. 60 Порядку № 560, зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, визнаним в установленому порядку особами з інвалідністю, надається на строк дії відповідних законних підстав, а особам, визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, на строк, зазначений у постанові (рішенні) військово-лікарської комісії, але не більше ніж на 12 місяців.
Згідно п. 69 Порядку № 560, особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.
Проте позивач є особою з інвалідністю, яка встановлена безстроково.
Приписами п. 1.2 глави 1 розділу I Положення №402 визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Відповідно до ч.3 ст. 12 Закону № 1951-VIII, персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
З приписів ст.7 та ст. 14 Закону № 1951-VIII вбачається, що відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку обліковуються в реєстрі на підставі даних отриманих шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_1 у 2011 році проходив лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_11 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби.
Рішенням «комісії з питань приписки» позивача визнано непридатним до військової служби та виключено з військового обліку за ст. 21 «а» Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008, про що свідчить відмітка в обліково-послужній картці до Військового квитка № НОМЕР_6 .
За таких обставин, у зв'язку з визнанням ОСОБА_1 у 2011 році непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивач є виключеним з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ, тому позивач мав певні сподівання та легітимні очікування на відповідне застосування цієї норми, чого відповідачем здійснено не було.
Враховуючи неведене суд вважає за належне:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність, а саме щодо внесення відомостей про виключення його з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Відповідно до приписів ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи заявлені позовні вимоги, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про приведення військово-облікових даних у відповідність, а саме: щодо внесення відомостей про виключення його з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.В. Стойка