Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 травня 2026 року Справа№200/1903/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
16 березня 2026 року Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області, позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкції за порушення порядку використання страхових коштів від 24 лютого 2026 року №0500-1001-34/8.
За змістом викладеного 29 січня 2026 року відповідачем проведено документальну перевірку правильності використання страхувальниками страхових коштів відносно Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області. Перевіркою встановлено зокрема порушення позивачем норм частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме за листками непрацездатності, виданими застрахованій особі ОСОБА_1 : №115479999-2030636910-1 від 17 березня 2025 року на період з 18 березня 2025 року по 28 березня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2863,52 грн. за 11 днів тимчасової непрацездатності; №15479999-2031027795-1 від 31 березня 2025 року на період з 29 березня 2025 року по 07 квітня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2603,20 грн. за 10 днів тимчасової непрацездатності; №15479999-2031217263-1 від 07 квітня 2025 року на період з 08 квітня 2025 року по 15 квітня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2082,56 грн. за 8 днів тимчасової непрацездатності. При цьому, як зазначається в акті перевірки, відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №6/25/1148 від 16 квітня 2025 року ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 березня 2025 року, тому відповідачем вбачається, що по зазначеній застрахованій особі позивачем зайво замовлено та сплачено страхові кошти (допомога по тимчасовій непрацездатності) у розмірі 5 466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення групи інвалідності. У зв'язку з незгодою з викладеним в акті перевірки висновками позивачем надано відповідачу заперечення до акта перевірки від 05 лютого 2026 року №01-24/02/130. У свою чергу, відповідач листом від 20 лютого 2026 року №0500-1004-8/17011 повідомив позивача про те, що заперечення позивача не підлягають задоволенню. 24 лютого 2026 року відповідачем прийнято рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкції за порушення порядку використання страхових коштів №0500-1001-34/8, яким зобов'язано позивача повернути до Пенсійного фонду України 5466,72 грн. та сплатити штрафні санкції у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 2733,36 грн., загальна сума, яка підлягає сплаті відповідно до рішення складає 8200,08 грн., з чим позивач не погоджується. Так позивач зауважує, що актом перевірки від 05 лютого 2026 року №01-24/02/130 в описі виявлених порушень зазначається, що відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №6/25/1148 від 16 квітня 2025 року ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 березня 2025 року, тобто, оцінювання проводилось 16 квітня 2025 року, в день коли вищезазначені листки непрацездатності були закриті, дата, з якої встановлено інвалідність - 26 березня 2025 року.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що перевіркою встановлено, що позивачем порушено норми частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-ХIV, а саме: позивачем зайво замовлено та сплачено страхові кошти (допомога по тимчасовій непрацездатності) на загальну суму 5466,72 грн. за листками непрацездатності, виданими застрахованій особі ОСОБА_1 . У зв'язку з незгодою з викладеним в акті перевірки висновками позивачем надано відповідачу заперечення до акта перевірки від 05 лютого 2026 оку № 01-24/02/130. У свою чергу, позивач листом від 20 лютого 2026 року № 0500-1004-8/17011 повідомив позивача про те, що заперечення позивача не підлягають задоволенню, оскільки страхувальником порушено частину другу статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-ХIV. Відповідачем 24 лютого 2026 року прийнято рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів №0500-1001-34/8, яким позивача зобов'язано повернути до Пенсійного фонду України 5466,72 грн. та сплатити штрафні санкції у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 2733,36 грн., загальна сума, яка підлягає сплаті відповідно до рішення складає 8200,08 грн. та підлягала перерахуванню у строк до 11 березня 2026 року. Відповідач вважає, що страхові кошти в сумі 5466,72 грн. отримані від Пенсійного фонду України позивачем згідно заяв-розрахунків на фінансування від 11 листопада 2025 року №02142891-19,02142891-20, по страховому випадку ОСОБА_3 за період з 26 березня 2025 по 15 квітня 2025 року виплачені після встановлення застрахованій особі інвалідності, а отже використані з порушенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-ХIV.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві, посилаючись на те, що ним добросовісно та обґрунтовано оплачено електронні листки непрацездатності, оскільки, враховуючи обмежений функціонал особистого кабінету на веб-порталі Пенсійного фонду України, єдиним законним способом, внаслідок якого страхувальнику може бути відомо про наявність у застрахованої особи інвалідності, є її особисте повідомлення про відповідні обставини. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Вирішено ряд процесуальних питань.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2026 року витребувано у відповідача визначені судом докази по справі.
Позивач, Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 02142891), у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі статтею 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010), у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі статтею 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.
Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 січня 2026 року №162 «Про проведення позапланової перевірки суб'єкта господарювання Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області» відповідно до статей 4, 5, 6 та пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-ХІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 жовтня 2025 року №33-1 та згідно зі службовою запискою від 28 січня 2026 року №477/10-16 наказано:
«1. Провести 29 січня 2026 року документальну позапланову невиїзну перевірку суб'єкта господарювання Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ 02142891) щодо правильності використання страхувальником страхових коштів за листками непрацездатності від 27 січня 2025 року №15479999-2028815321-1, від 06 лютого 2025 року №15479999-2029124784-1, від 25 лютого 2025 року №15479999-2029848097-1, від 10 березня 2025 року №15479999-2030360692-1, від 17 березня 2025 року №15479999-2030636910-1, від 31 березня 2025 року №15479999-2031027795-1, від 07 квітня 2025 року №15479999-2031217263-1, які видані застрахованій особі ОСОБА_1 , за заявами-розрахунками від 11 листопада 2025 року №№ 02142891-2025-19, 02142891-2025-20.
2. Направити для проведення перевірки заступника начальника відділу контрольно-перевірочної роботи №3 управління контрольно-перевірочної роботи ОСОБА_4 .
3. Затвердити перелік питань для проведення документальної позапланової перевірки суб'єкта господарювання Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області щодо правильності використання страхувальником страхових коштів (додається).
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника Головного управління Зрожевську Ольгу Анатоліївну .».
Згідно з направленням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 січня 2026 року №80/КПР на проведення документальної планової (позапланової) перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі пункту 8 розділу II Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 жовтня 2025 року №33-1 та згідно з наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 січня 2026 року №162 «29» січня 2026 року буде проведено документальну позапланову перевірку правильності використання Відділом освіти Покровської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , або серія (за наявності) та номер паспорта страхових коштів за листками непрацездатності від 27 січня 2025 року №15479999-2028815321-1, від 06 лютого 2025 року №15479999-2029124784-1, від 25 лютого 2025 року №15479999-2029848097-1, від 10 березня 2025 року №15479999-2030360692-1, від 17 березня 2025 року №15479999-2030636910-1, від 31 березня 2025 року №15479999-2031027795-1, від 07 квітня 2025 року №15479999-2031217263-1, які видано застрахованій особі ОСОБА_1 , за заявами-розрахунками від 11 листопада 2025 року №№02142891-2025-19, 02142891-2025-20. Підстава для здійснення документальної перевірки: інформаційно-аналітичні довідки від 26 січня 2026 року №№ 0500-1001-35/18, 0500-1001-35/19. підпункт 3 та підпункт 10 пункту 6 розділу ІІ Порядку №33-1. Предмет документальної перевірки: правильність використання страхувальником страхових коштів за листками непрацездатності від 27 січня 2025 року №15479999-2028815321-1, від 06 лютого 2025 року №15479999-2029124784-1, від 25 лютого 2025 року №15479999-2029848097-1, від 10 березня 2025 року №15479999-2030360692-1, від 17 березня 2025 року №15479999-2030636910-1, від 31 березня 2025 року №15479999-2031027795-1, від 07 квітня 2025 року №15479999-2031217263-1, які видані застрахованій особі ОСОБА_1 , за заявами-розрахунками від 11 листопада 2025 року №№02142891-2025-19, 02142891-2025-20. Посадові особи територіального органу Пенсійного фонду України, які здійснюють документальну перевірку: Заступник начальника відділу контрольно- перевірочної роботи №3 управління контрольно-перевірочної роботи - ОСОБА_4 .
Актом документальної перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18 за результатами проведення документальної перевірки встановлено наявність порушень вимог законодавства, зокрема, порушення частини другої статті 15 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-ХІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що діяла на момент вчинення правопорушення): «За листками непрацездатності, виданими застрахованій особі ОСОБА_1 :
№115479999-2030636910-1 від 17 березня 2025 року на період з 18 березня 2025 року по 28 березня 2025 року, перераховано страхових коштів на загальну суму 2863,52 грн. за 11 днів тимчасової непрацездатності, протокол засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого) №6 від 12 травня 2025 року, заява-розрахунок №02142891-2025-7 від 07 лютого 2024 року, повідомлення про виплату страхових коштів від 12 травня 2025 року №02142891-2025-7.1;
№15479999-2031027795-1 від 31 березня 2025 року, на період з 29 березня 2025 року по 07 квітня 2025 року, перераховано страхових коштів на загальну суму 2603,20 грн. за 10 днів тимчасової непрацездатності, протокол засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого) №6 від 12 травня 2025 року, заява-розрахунок №02142891-2025-7 від 07 лютого 2024 року, повідомлення про виплату страхових коштів від 12 травня 2025 року №02142891-2025-7.1;
№15479999-2031217263-1 від 07 квітня 2025 року на період з 08 квітня 2025 року по 15 квітня 2025 року перераховано страхових коштів на загальну суму 2082,56 грн. за 8 днів тимчасової непрацездатності, протокол засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого) №6 від 12 травня 2025 року, заява-розрахунок №02142891-2025-7 від 07 лютого 2024 року, повідомлення про виплату страхових коштів від 12 травня 2025 року №02142891-2025-7.1.
Відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 16 квітня 2025 року №6/25/1148, застрахованій особі ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 березня 2025 року.
Таким чином, страхувальником по застрахованій особі ОСОБА_1 , було зайво замовлено та сплачено страхові кошти (допомога по тимчасовій непрацездатності) у розмірі 5466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення групи інвалідності.».
Загальна сума порушень за актом склала 5466,72 грн.
05 лютого 2026 року Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із запереченням вих.№01-24/02/130 до акта документальної перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18, в яких зазначено наступне.
«Відділом освіти Покровської міської ради Донецької (далі - Відділ освіти) області отримано акт документальної перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів №0500-1004-3/18 від 29 січня 2026 року (далі - Акт перевірки), складений за результатом проведення відносно Відділу освіти документальної позапланової перевірки заступником начальника відділу контрольно-перевірочної роботи №3 управління контрольно перевірочної роботи ОСОБА_4 . Перевіркою встановлено зокрема порушення Відділом освіти частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Відділ освіти не погоджується з встановленим порушенням та вважає Акт перевірки необґрунтованим в цій частині з наступних підстав.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 8 та пункту 2 частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» роботодавець зобов'язаний здійснювати застрахованим особам, у разі настання страхового випадку, відповідний вид страхових виплат, а застрахована особа має право на отримання, у разі настання страхового випадку, страхових виплат, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; перебування в самоізоляції, обсервації, тимчасових закладах охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталях), закладах охорони здоров'я у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, а також на локалізацію та ліквідацію їх епідемій та спалахів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
За електронними листками непрацездатності, виданими застрахованій особі ОСОБА_1 :
- №115479999-2030636910-1 від 17 березня 2025 року на період з 18 березня 2025 року по 28 березня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2863,52 грн. за 11 днів тимчасової непрацездатності;
- №15479999-2031027795-1 від 31 березня 2025 року на період з 29 березня 2025 року по 07 квітня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2603,20 грн. за 10 днів тимчасової непрацездатності
- №15479999-2031217263-1 від 07 квітня 2025 року на період з 08 квітня 2025 року по 15 квітня 2025 року Відділом освіти перераховано страхових коштів на загальну суму 2082,56 грн. за 8 днів тимчасової непрацездатності.
За кожним із наведених листків непрацездатності, Відділ освіти, отримавши інформацію щодо закриття листка непрацездатності та набуття ним статусу «готово до сплати», вжив заходи, спрямовані на надання вказаній застрахованій особі матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з її тимчасовою втратою працездатності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до Акта перевірки страхувальником по зазначеній застрахованій особі було зайво замовлено та сплачено страхові кошти (допомога по тимчасовій непрацездатності) у розмірі 5466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення групи інвалідності.
Разом з тим, єдиним законним способом, внаслідок якого Відділу освіти може стати відомо про наявність у застрахованих осіб інвалідності - це їх особисті повідомлення роботодавцю про відповідні обставини.
При цьому ОСОБА_1 в період лікування не попереджала про заплановане оцінювання повсякденного функціонування особи, а також встановлення їй інвалідності. Після одужання 16 квітня 2025 року ОСОБА_1 приступила до роботи, але витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи до Відділу освіти не надавала. 31 серпня 2025 року працівниця була звільнена за угодою сторін. Про встановлення ОСОБА_1 інвалідності Відділу освіти стало відомо лише після отримання запиту на перевірку правильності використання страхувальниками страхових коштів від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
У подібних правовідносинах Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 14 липня 2022 року №826/7354/18 сформульовано правовий висновок, згідно з яким особа, якій встановлено інвалідність, самостійно визначає, чи повідомляти роботодавця про наявність у неї інвалідності. Однак, ризики, які можуть настати через неповідомлення роботодавця про відповідні обставини, несе сама особа.
Водночас, як вбачається з витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 16 квітня 2025 року №6/25/1148 щодо ОСОБА_1 оцінювання проводилось 16 квітня 2025 року, в день коли вищезазначені листки непрацездатності були закриті та оплачені, дата, з якої встановлено інвалідність 26 березня 2025 року. Встановлення інвалідності мало ретроспективний характер. За таких обставин Відділ освіти об'єктивно не мав можливості прийняти рішення про відмову в оплаті листків непрацездатності, оскільки жодним чином не міг завчасно дізнатися, а також отримати підтверджуючі документи про те, що застрахованій особі буде встановлено інвалідність з 26 березня 2025 року.
Страхові кошти перераховані відділом освіти на підставі чинних, оформлених належним чином електронних листків непрацездатності.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» листок непрацездатності - сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером цього реєстру електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування.
Механізм організації ведення електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього регламентований Порядком організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього». Відповідно до пункту 4 зазначеного порядку реєстр формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем інформації, що міститься в ньому.
Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 2 зазначеного порядку медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності; особа, яка засвідчує тимчасову непрацездатність - лікар, який перебуває у трудових відносинах із закладом охорони здоров'я або фізичною особою - підприємцем, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а також лікар, який є фізичною особою - підприємцем та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а в разі усиновлення дитини - посадова особа органів опіки і піклування, яка внесла відомості про усиновлення.
Таким чином листок непрацездатності формується програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності, який формує та веде Пенсійний фонд України, на підставі інформації внесеної лікарем до медичного висновку. Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах, через кабінет страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Після відображення сформованого листка непрацездатності в електронному кабінеті страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України роботодавець відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», протягом десяти робочих днів з дня його надходження призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі.
При цьому страхувальник в особистому кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду України має доступ до обмеженого обсягу інформації щодо листка непрацездатності, а саме:
- номер електронного листка непрацездатності;
- період тимчасової непрацездатності;
- ПІБ застрахованої особи;
- умов видачі листка непрацездатності: ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння; відмітка про закордон; відмітка про зв'язок медичного випадку із професійною діяльністю працівника; позначка порушення режиму лікування; дата порушення режиму лікування; причина непрацездатності; причина непрацездатності, встановлена ФСС; категорія медичного висновку; код за ЄДРПОУ медичного закладу; найменування медичного закладу; джерело.
Інформації про видане направлення на заплановане оцінювання повсякденного функціонування особи, дати можливого проведення оцінювання, дати можливого встановлення застрахованій особі інвалідності тощо особистий кабінет роботодавця на веб-порталі Пенсійного фонду України не містить.
Слід зазначити, що до переходу закладів охорони здоров'я України на оформлення електронних листків непрацездатності, страхувальник отримуючи листок непрацездатності мав доступ до повної інформації необхідної для правильного нарахування та виплати матеріального забезпечення застрахованій особі. Так відповідно до пунктів 3.9 - 3.11 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 листопада 2004 року №532/274/136-ос/1406, листок непрацездатності має графу «Направлений до МСЕК», в якій здійснюється запис дати направлення документів на МСЕК, що підтверджується підписом голови лікарсько-консультативної комісії. У графі «Оглянутий у МСЕК» зазначають дату огляду хворого. У графі «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою
МСЕК: «визнаний інвалідом певної групи та категорії»; «інвалідом не визнаний, потребує долікування»; «інвалідом не визнаний, працездатний».
Проте на сьогодні зазначена інформація до роботодавця фактично не доводиться.
У свою чергу Пенсійний фонд України, який безпосередньо є розпорядником веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, має можливість впровадити відповідні зміни у функціонуванні особистого кабінету страхувальника, що надало б роботодавцям можливість своєчасно отримувати необхідну інформацію та уникати порушень при використанні страхових коштів. А відтак, покладення відповідальності на страхувальника за негативні наслідки обставин, які не були йому відомі та об'єктивно не могли бути передбачені на момент здійснення виплат, суперечить засадам правової визначеності як складової принципу верховенства права, закріпленого Конституцією України.
Враховуючи викладене Відділом освіти добросовісно та обґрунтовано оплачено електронні листки непрацездатності. Враховуючи обмежений функціонал особистого кабінету на веб-порталі Пенсійного фонду України єдиним законним способом, внаслідок якого страхувальнику може бути відомо про наявність у застрахованої особи інвалідності - це її особисте повідомлення про відповідні обставини. Водночас, у зв'язку з тим, що інвалідність застрахованій особі встановлено на період, який охоплював час до проведення відповідного оцінювання, Відділ освіти об'єктивно не мав можливості врахувати ці обставини при оплаті листків непрацездатності.
Відділ освіти діяв добросовісно, у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством України, на підставі відомостей, наявних у електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України станом на момент прийняття рішень про призначення та виплату матеріального забезпечення. З огляду на викладене, відсутні правові підстави для покладення на Відділ освіти відповідальності та застосування фінансових санкцій.
Прошу врахувати наведені заперечення, скасувати висновок Акта перевірки в частині встановлення порушення частини другої статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», не застосовувати фінансові санкції встановлені за порушення порядку використання страхових коштів.».
20 лютого 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№0500-1004-8/17011 «Про розгляд заперечень та прийняття відповідного рішення» надало відповідь на заперечення від 05 лютого 2026 року №01-24/02/130 Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області до акту документальної позапланової перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18, в якій повідомило наступне.
«Відповідно до вимог пункту 1 статті 4 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105) уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі-уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №1105 уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.
Вимогами пункту 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1105 передбачено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України.
У своєму Запереченні Ви вказуєте, що «за кожним із наведених листків непрацездатності, Відділом освіти, отримавши інформацію щодо закриття листка непрацездатності та набуття статусу «готово до сплати», вжив заходи, спрямовані на надання вказаній застрахованій особі матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з її тимчасовою втратою працездатності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». «Разом з тим, єдиним законним способом, внаслідок якого Відділу освіти може стати відомо про наявність у застрахованих осіб інвалідності - це їх особисті повідомлення роботодавцю про відповідні обставини».
«При цьому ОСОБА_1 в період лікування не попереджала про заплановане оцінювання повсякденного функціонування особи, а також встановлення їй інвалідності. Після одужання 16 квітня 2025 року ОСОБА_1 приступила до роботи, але витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи до Відділу освіти не надавала. 31 серпня 2025 року працівниця була звільнена за угодою сторін. Про встановлення ОСОБА_1 інвалідності Відділу освіти стало відомо лише після отримання запиту на перевірку правильності використання страхувальниками страхових коштів від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області».
«Водночас, як вбачається з витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 16 квітня 2025 року №6/25/1148 щодо ОСОБА_1 оцінювання проводилось 16 квітня 2025 року, в день коли вищезазначені листки непрацездатності були закриті та оплачені, дата, з якої встановлено інвалідність - 26 березня 2025 року. Встановлення інвалідності мало ретроспективний характер. За таких обставин Відділ освіти об'єктивно не мав можливості прийняти рішення про відмову в оплаті листків непрацездатності, оскільки жодним чином не міг завчасно дізнатися, а також отримати підтверджуючі документи про те, що застрахованій особі буде встановлено інвалідність з 26 березня 2025 року».
«Після відображення сформованого листка непрацездатності в електронному кабінеті страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України роботодавець відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», протягом десяти робочих днів з дня його надходження призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі».
«При цьому страхувальник в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України має доступ до обмеженого обсягу інформації щодо листка непрацездатності, а саме:
- номер електронного листка непрацездатності;
- період тимчасової непрацездатності;
- ПІБ застрахованої особи;
- умов видачі листка непрацездатності: ознака алкогольного/наркотичного сп'яніння; відмітка закордон; відмітка про зв'язок медичного випадку із професійною діяльністю працівника; позначка порушення режиму лікування; дата порушення режиму лікування; причина непрацездатності; причина непрацездатності, встановлена ФСС; категорія медичного висновку; код за ЄДРПОУ медичного закладу; найменування медичного закладу; джерело.
Інформації про видане направлення на заплановане оцінювання повсякденного функціонування особи, дати можливого проведення оцінювання, дати можливого встановлення застрахованій особі інвалідності, тощо, особистий кабінет роботодавця на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України не містить».
Відповідно до пункту 2 статті 9 «Права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб» Закону № 1105, застрахована особа зобов'язана надавати страхувальнику достовірні документи, на підставі яких призначаються страхові виплати та надаються соціальні послуги, а також своєчасно повідомляти роботодавця про обставини, що впливають на умови або зміну розміру страхових виплат та соціальних послуг.
Крім цього розділом ІІІ Постанови правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року №13 «Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності» (далі - Положення №13) визначено повноваження комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, якими зокрема передбачено ведення обліку осіб, які часто та довго хворіють (особи, які за останні 12 місяців були непрацездатними з приводу одного захворювання не менше трьох випадків із загальною кількістю днів непрацездатності 30-40 днів або з приводу різних захворювань не менше чотирьох випадків за останні 12 місяців із загальною кількістю днів непрацездатності 40-50 днів), аналізує, інформує та вносить пропозиції з питань зниження рівня захворюваності роботодавцю та представнику застрахованих осіб. Комісія здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, проводить щоквартально аналіз використання коштів Фонду на підприємстві, вносить пропозиції роботодавцю щодо відшкодування Фонду витрат по коштах Фонду, проведених з порушенням чинного законодавства або використаних не за призначенням.
Відповідно до частини третьої статті 22 розділу IV Закону № 1105-ХIV, рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Згідно пунктів 5-6 статті 8 розділу ІІІ «Права, обов'язки та відповідальність роботодавця як страхувальника і застрахованих осіб» Закону №1105, страхувальник несе відповідальність за порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення. У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до проведеного аналізу даних підсистеми «Електронний реєстр листків непрацездатності» по застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 15 жовтня 2024 року по 15. Квітня 2025 року (6 місяців) виписано 10 листків непрацездатності, загальна кількість днів непрацездатності за зазначений період склала 114 календарних днів; в тому числі по одному страховому випадку виписано 7 лікарняних на 74 календарних дні. Комісією (уповноваженим) страхувальника не проведено аналіз використання коштів Фонду по зазначеному страховому випадку на етапі прийняття рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Таким чином, заперечення не приймаються, а висновок про порушення частини другої статті 15 Закону №1105-ХIV, зроблений в акті документальної позапланової перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18, спирається на норми чинного законодавства та є правомірним.
Оскільки заперечення не прийняті, у відповідності до вимог чинного законодавства, буде прийнято рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів на підставі акта документальної позапланової перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18.».
24 лютого 2026 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№0500-1004-8/18371 «Про надання рішення по акту перевірки від 29 січня 2026 року №0500-1004-3/18», за результатами розгляду матеріалів документальної позапланової перевірки дотримання порядку використання Відділом освіти Покровської міської ради Донецької області (Акт №0500-1004-3/18 від 29 січня 2026 року), відповідно до пункту 6 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-ХIV із змінами та доповненнями, направило Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області рішення від 24 лютого 2026 року №0500-1001-34/8 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду у вигляді неправомірно витрачених сум страхових коштів в сумі 5466,72 грн. та фінансову санкцію - штраф в розмірі 50% відсотків у сумі 2733,36 грн. для виконання у встановленому законодавством порядку. Відповідно до вимог пункту 5 IV розділу ІІ Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 жовтня 2025 року №33-1, страхувальник зобов'язаний сплатити (відшкодувати) визначену у рішенні суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 лютого 2026 року №0500-1001-34/8 про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів, порушення частини другої статті 15 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-ХІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що діяла на момент вчинення правопорушення), до Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області застосовано санкції, у вигляді повернення до Пенсійного фонду України неправомірно витрачених сум страхових коштів в сумі 5466,72 грн. та стягнення фінансової санкції - штраф в розмірі 50% суми неправомірно витрачених сум страхових коштів у сумі 2733,36 грн., у загальному розмірі 8200,08 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 2 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування законодавство України від 14 січня 1998 року №16/98-ВР законодавство складається з цих Основ та прийнятих відповідно до них законів, інших нормативно правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Визначення правових, фінансових та організаційних засад загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV (у редакції, чинній на дати оплати листків непрацездатності) (далі - Закон №1105-XIV).
За приписами статті 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України. Правовий статус, порядок утворення та діяльності уповноваженого органу управління визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У розумінні статті 5 Закону №1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є: 1) реалізація державної політики у сферах соціального страхування; 2) здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону; 3) профілактика нещасних випадків; 4) проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; 5) здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів. Уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: 1) здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном; 2) проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; 3) здійснюють заходи з профілактики страхових випадків; 4) забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування; 5) забезпечують електронну інформаційну взаємодію інформаційно-комунікаційної системи соціального страхування з інформаційно-комунікаційними системами центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, охорони здоров'я, реалізацію державної податкової політики та з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, формування та реалізацію державної фінансової політики, державної політики з питань державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, державної політики у сферах освіти і науки, формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, для виконання покладених на них функцій і завдань, визначених законодавством; 6) здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; 7) беруть участь у проведенні наукових досліджень з питань соціального страхування, вивчають міжнародний досвід з метою запровадження інноваційних форм соціального страхування, виступають замовником проведення наукових досліджень, розроблення методичного забезпечення; 8) беруть участь у здійсненні міжнародного співробітництва для розв'язання проблем та обміну досвідом у сфері соціального страхування; 9) здійснюють інші функції, передбачені цим Законом.
Згідно із статтею 6 Закону №1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право: 1) отримувати інформацію шляхом електронної інформаційної взаємодії з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, електронної системи охорони здоров'я, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиної державної електронної бази з питань освіти, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу, централізованого банку даних з проблем інвалідності з метою забезпечення виконання покладених на нього завдань відповідно до законодавства України. Отримання інформації шляхом електронної інформаційної взаємодії з Єдиного державного демографічного реєстру та інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, здійснюється з використанням єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України. Доступ до інформації здійснюється з дотриманням вимог законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних»; 2) перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів; 3) одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів; 4) перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів; 5) отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки; 6) накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; 7) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; 8) порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства про соціальне страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи; 9) утворювати підприємства, установи, організації для виконання завдань, передбачених цим Законом. Уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані: 1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; 3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів; 4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; 5) стягувати надміру сплачені страхові кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку; 6) вести облік і звітність щодо страхових коштів; 7) надавати безоплатно застрахованим особам і страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про соціальне страхування; 8) інформувати страхувальників та застрахованих осіб про результати своєї роботи через медіа. Уповноважений орган управління несе відповідальність згідно із законом за шкоду, заподіяну з його вини застрахованим особам внаслідок несвоєчасного або не в повному обсязі здійснення страхових виплат, ненадання або несвоєчасного надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Працівники уповноваженого органу управління за порушення законодавства про соціальне страхування несуть відповідальність згідно із законом.
Одним із способів контролю за дотриманням страхувальником порядку використання страхових коштів є проведення документальної перевірки, що передбачено Порядком перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 жовтня 2025 року №33-1 (далі - Порядок №33-1).
Відповідно до пункту 1 Розділу І Порядку №33-1 цей Порядок визначає процедуру здійснення посадовими особами територіальних органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд) перевірок правильності використання страхувальниками страхових коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі страхування від нещасного випадку), вимоги до оформлення матеріалів перевірок, порядок прийняття рішень про застосування фінансових санкцій за результатами перевірок.
Згідно пункту 1 Розділу ІІ Порядку №33-1 посадові особи територіальних органів Фонду проводять документальні (планові або позапланові перевірки).
З огляду на вищенаведені норми права, саме органи пенсійного фонду уповноважені на проведення документальних перевірок страхувальників з питань, що стосуються надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та правомірності виплачених сум коштів, наданих для виплати по листам непрацездатності.
За висновками акта перевірки встановлено порушення, яке полягає в тому, що позивачем внаслідок призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за період після встановлення експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи інвалідності застрахованій особі ОСОБА_1 та нездійснення контролю за правильним нарахуванням страхових виплат, порушено порядок використання страхових коштів у загальному розмірі 5466,72 грн.
Так, відповідно до статті 8 Закону №1105-XIV роботодавець як страхувальник має право на: 1) безоплатне отримання в уповноваженому органі управління інформації про порядок використання страхових коштів; 2) отримання інформації про результати проведення перевірки використання страхових коштів; 3) судовий захист своїх прав. Роботодавець зобов'язаний: 1) здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом; 2) вести облік страхових коштів і своєчасно надавати страховику встановлену звітність щодо цих коштів; 3) під час перевірки правильності використання страхових коштів та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам уповноваженого органу управління необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; 4) подавати у встановленому порядку відповідно до законодавства відомості про: розмір заробітної плати працівників та використання ними робочого часу; використання страхових коштів за іншими визначеними цим Законом напрямами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 5) інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві, в установі, організації; 6) допускати посадових осіб уповноваженого органу управління для здійснення перевірок правильності використання страхових коштів, контролю за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб; 7) інформувати працівників підприємства, установи, організації про засади соціального страхування, підстави та порядок здійснення страхових виплат, а також про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення та реабілітаційну допомогу; 8) подавати звітність до уповноваженого органу управління у строки, в порядку та за формою, що встановлені Кабінетом Міністрів України; 9) повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків. Достовірність зазначених у документах відомостей перевіряється уповноваженим органом управління. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем страхових коштів з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду. Роботодавцеві забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до прийняття ним разом із застрахованою особою спільного рішення, яке може в подальшому зашкодити цій особі або членам її сім'ї реалізувати своє право на страхові виплати та соціальні послуги відповідно до цього Закону. Роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання страхових коштів; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або уповноваженому органу управління внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом. У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються до бюджету уповноваженого органу управління в порядку, встановленому законом. Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.
Частиною другою статті 9 Закону №1105-XIV передбачено, що застрахована особа зобов'язана: 1) надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначаються страхові виплати та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону; 2) своєчасно повідомляти роботодавця та страховика про обставини, що впливають на умови або зміну розміру страхових виплат та соціальних послуг; 3) знати та виконувати вимоги законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці, що стосуються застрахованого, а також дотримуватися зобов'язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором, контрактом) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації, гіг-контрактом та внутрішніми документами резидента Дія Сіті; 4) у разі настання нещасного випадку або виникнення професійного захворювання при наданні медичної та реабілітаційної допомоги: дотримуватися правил поведінки та режиму лікування, визначених лікарем; надавати фахівцям з реабілітації об'єктивну інформацію, необхідну для надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я; дотримуватися законних методичних настанов, інструкцій, рекомендацій фахівців з реабілітації; погоджувати індивідуальний реабілітаційний план та внесені до нього зміни; не ухилятися від професійної реабілітації та виконання рекомендацій, спрямованих на якнайшвидше повернення до трудової діяльності; 5) виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №1105-XIV право на страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено Згідно із пунктом 1 частини першої статті 13 Закону №1105-XIV за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види страхових виплат, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.
В силу пункту 1 частини першої, частини другої статті 15 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків, зокрема, тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві. Допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі настання тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, встановлених цим Законом.
З наявних в матеріалах розглядаємої справи скриншотів з Порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, судом вбачається, що застрахованій особі ОСОБА_1 видано електронні листки непрацездатності:
- №115479999-2030636910-1 на період з 18 березня 2025 року по 28 березня 2025 року;
- №15479999-2031027795-1 на період з 29 березня 2025 року по 07 квітня 2025 року;
- №15479999-2031217263-1 на період з 08 квітня 2025 року по 15 квітня 2025 року.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №6/25/1148 від 16 квітня 2025 року ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності з 26 березня 2025 року.
Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону №1105-XIV листок непрацездатності - сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером цього реєстру електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування.
Відповідно до статті 22 Закону №1105-XIV страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гігконтракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності). Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації страхові виплати за страховими випадками, які настали до ліквідації (реорганізації), здійснюються застрахованим особам правонаступником, а в разі відсутності правонаступника - територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника. У період проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або зняття з обліку після припинення діяльності особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, страхові виплати за страховими випадками застрахованим особам призначаються та здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем здійснення обліку такої діяльності чи реєстрації місця проживання таких осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов'язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв'язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження цього страхувальника, що підтверджується даними реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та актами перевірки центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхові виплати призначаються і здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем реєстрації їх місця проживання чи перебування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Добровільно застрахованим особам страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності призначаються та здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем здійснення їх обліку як страхувальників.
Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат (частина третя статті 22 Закону №1105-XIV).
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з уповноваженим органом управління (частина перша статті 23 Закону №1105-XIV).
Механізм організації ведення електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього регламентовано Порядком організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього» (далі - Порядок №328).
Відповідно до пункту 4 Порядку №328 реєстр формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем інформації, що міститься в ньому.
Відповідно до пунктів 2, 3 пункту 2 Порядку №328 медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров'я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності; особа, яка засвідчує тимчасову непрацездатність - лікар, який перебуває у трудових відносинах із закладом охорони здоров'я або фізичною особою - підприємцем, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а також лікар, який є фізичною особою - підприємцем та має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, а в разі усиновлення дитини - посадова особа органів опіки і піклування, яка внесла відомості про усиновлення.
Відтак, листок непрацездатності формується програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності, який формує та веде Пенсійний фонд України, на підставі інформації внесеної лікарем до медичного висновку. Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах, через кабінет страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1105-XIV документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розглядаються не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, а для призначення допомоги по вагітності та пологах - не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження.
Як вбачається з наявних в матеріалах справі доказів та не заперечується відповідачем, на підставі листків непрацездатності, зокрема, по застрахованій особі ОСОБА_2 №115479999-2030636910-1 на період з 18 березня 2025 року по 28 березня 2025 року, №15479999-2031027795-1 на період з 29 березня 2025 року по 07 квітня 2025 року, №15479999-2031217263-1 на період з 08 квітня 2025 року по 15 квітня 2025 року, позивачем 02 травня 2025 року сформовано заяву-розрахунок №02142891-2025-7, після проведення виплат 12 травня 2025 року позивачем сформовано повідомлення про виплату коштів застрахованим особам №02142891-2025-7.1.
Зазначені документи є чинними та в судовому порядку недійсними не визнавались.
Відтак, позивачем по зазначеній застрахованій особі замовлено та сплачено страхові кошти (допомога по тимчасовій непрацездатності) у розмірі 5466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення їй групи інвалідності з 26 березня 2025 року.
Водночас, із наданих відповідачем доказів вбачається що застрахована особа ОСОБА_1 28 квітня 2025 року звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначенням пенсії по інвалідності, яку відповідно до протокольного рішення №191950029586 від 05 травня 2025 року про призначення пенсії їй призначено з 26 березня 2025 року, з дати встановлення інвалідності.
Тобто, станом на 28 квітня 2025 року відповідачу вже було відомо про встановлення застрахованій особі ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності, у той час, також ним же профінансовано заяву-розрахунок №02142891-2025-7, подану позивачем 02 травня 2025 року.
Відповідно до частини першою та другої статті 27 Закону №1105-XIV перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, процедура проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування (далі - перевірка листків непрацездатності), визначена Порядком проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2023 року №185 (далі - Порядок №185).
За змістом пункту 5 Порядку №185 підставами для прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення щодо проведення перевірки листків непрацездатності є: 1) виявлення невідповідностей шляхом проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності з використанням автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України. У разі коли за результатами моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності, що потребують подальшої перевірки, територіальний орган Пенсійного фонду України протягом одного робочого дня приймає рішення щодо проведення перевірки та робить відмітку у підставах для перевірки «За результатами моніторингу даних». Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності встановлюється правлінням Пенсійного фонду України; 2) повідомлення від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку за результатами здійснення заходів з верифікації даних в електронній системі охорони здоров'я; 3) звернення страхувальника (роботодавця); 4) звернення застрахованої особи щодо обґрунтованості виданого їй листка непрацездатності; 5) запити правоохоронних органів та рішення суду. Аналіз наведених норм свідчить про те, що для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною та необхідною умовою, яка підтверджує юридичний факт на отримання такої допомоги, є належним чином оформлений листок непрацездатності. При цьому, обов'язок щодо перевірки правильності заповнення та підстави отримання листа непрацездатності покладено саме на страхувальника або уповноважену ним особу. Пенсійний фонд, у свою чергу, здійснює виключно контроль за страхувальником з питань, що стосуються надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та правомірності виплачених сум коштів, наданих для виплати по листам непрацездатності. Страхувальник, з метою уточнення даних щодо визначення тривалості та обґрунтованості видачі чи продовження листків непрацездатності, може звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем знаходження закладу охорони здоров'я для проведення відповідної перевірки.
Пунктом 1 розділом І Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 17 червня 2021 року №1234, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 липня 2021 року за №890/36512, «Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності» (далі - Порядок №1234) визначено, що цей Порядок визначає механізми видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстру листків непрацездатності (далі - Реєстр).
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №1234 встановлено, що листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - РЗО). Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №1234 визначено, що дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. Листок непрацездатності вважається виданим через сім днів після дати закриття листка непрацездатності та набуває статусу «готовий до сплати (виданий)».
На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності, формуються листки непрацездатності в порядку черговості створення медичних висновків, кожен наступний із яких створюється як продовження першого та складають один страховий випадок.
На підставі даних медичних висновків, що складають один випадок тимчасової непрацездатності та, які містять посилання на запис у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про попередній медичний висновок, формуються листки непрацездатності, як продовження випадку непрацездатності, в порядку черговості, незалежно від статусу раніше сформованих листків непрацездатності (крім статусу «сформовано помилково»).
Пунктами 1.1. та 1.2. Постанови правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року №13 «Про затвердження Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності» (далі - Положення №13) встановлено: Комісія (уповноважений) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) та діє на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання. Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства діє відповідно до частини третьої статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і в своїй діяльності керується вказаним Законом, Статутом Фонду соціального страхування України, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Положення про комісію визначає основні завдання, сферу дії, перелік повноважень, організаційні засади членів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства.
Згідно пункту 2.2. Положення №13, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана:
- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення;
- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення;
- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;
- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;
- брати участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві робочими органами виконавчої дирекції Фонду з питань правильності використання страхових коштів, надавати контролюючим органам необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
- здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення, використання страхових коштів.
Відповідно до пункту 3.1 Постанови №13, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства:
Приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо.
Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково).
Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам.
Бере участь у перевірках організації медичного обслуговування застрахованих осіб лікувально-профілактичним закладом, що розташований на підприємстві, дотримання хворими призначеного режиму лікування.
Веде облік осіб, які часто та довго хворіють (особи, які за останні 12 місяців були непрацездатними з приводу одного захворювання не менше трьох випадків із загальною кількістю днів непрацездатності 30-40 днів або з приводу різних захворювань не менше чотирьох випадків за останні 12 місяців із загальною кількістю днів непрацездатності 40-50 днів), а також осіб, які отримали листки непрацездатності у зв'язку із невиробничими травмами, аналізує, інформує та вносить пропозиції з питань зниження рівня захворюваності роботодавцю та представнику застрахованих осіб.
Здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення.
Проводить щоквартально аналіз використання коштів Фонду на підприємстві.
Комісія здійснює контроль за своєчасним направленням заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, проводить щоквартально аналіз використання коштів Фонду на підприємстві, вносить пропозиції роботодавцю щодо відшкодування Фонду витрат по коштах Фонду, проведених з порушенням чинного законодавства або використаних не за призначенням.
Відповідач зазначає, що припинення виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності після встановлення застрахованій особі інвалідності, відповідно до частини другої статті 15 Закону №1105, безпосередньо пов'язується з виникненням у неї права на призначення пенсії по інвалідності саме з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV, що виплачується Пенсійним фондом України.
Крім того, незважаючи на зазначене, після встановлення застрахованій особі ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності та призначення пенсії по інвалідності з 26 березня 2025 року, саме відповідачем профінансовано страхові виплати у розмірі 5466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення такій особі інвалідності з 26 березня 2025 року.
Враховуючи вищезазначене, судом не вбачається в діях позивача порушення норм частини другої статті 15 Закону №1105-Х щодо зайво замовлених та сплачених страхових коштів (допомога по тимчасовій непрацездатності) у розмірі 5466,72 грн. за 21 календарний день після встановлення застрахованій особі ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності.
Отже, суд висновує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкції за порушення порядку використання страхових коштів від 24 лютого 2026 року №0500-1001-34/8 є протиправним та підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно вимог частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити адміністративний позов Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області (місцезнаходження: вул. Поштова, буд. 14, м. Покровськ, Покровський район, Донецька область, 85300; код ЄДРПОУ 02142891) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення - повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкції за порушення порядку використання страхових коштів від 24 лютого 2026 року №0500-1001-34/8.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 04 травня 2026 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна