Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 травня 2026 року Справа№200/2144/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13 лютого 2026 року № 262540021199 про відмову у проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди навчання: з 01.07.1983 року по 29.06.1984 року; з 29.04.1986 року по 22.06.1990 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених періодів страхового стажу та здійснити виплату належних сум пенсії з 06 жовтня 2025 року.
Ухвалою від 3 квітня 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
За правилами частини 5 та частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії та не зарахування періоду навчання до загального страхового стажу є незаконною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач у відзиві проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Наголошує, що не зараховано період навчання з 01.07.1983 року по 29.06.1984 року, з 29.04.1986 року по 22.06.1990 року, оскільки період навчання перетинається з проходженням строкової служби, а в довідці № 9 від 20.01.2026 року відсутні накази про надання відпустки у зв'язку з призивом, накази про зарахування на навчання та відрахування.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 262540021199 від 13.01.2026 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06.10.2025.
5 лютого 2026 року позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії та зарахування до страхового стажу періодів навчання у закладі вищої освіти. Позивач навчався у Донецькому політехнічному інституті за спеціальністю «Електричні системи», що підтверджується дипломом НОМЕР_2 від 22 червня 1990 року.
На підставі заяви позивача 20 січня 2026 року Державним вищим навчальним закладом «Донецький національний технічний університет» було видано довідку № 9, у якій зазначено, що ОСОБА_1 у 1983 році вступив до Донецького політехнічного інституту та у 1990 році закінчив повний курс навчання за спеціальністю «Електричні системи». У довідці зазначено, що відомості щодо навчання позивача надані на підставі оригіналу диплома НОМЕР_2 від 22.06.1990 року, реєстраційний номер 4, виданого на його ім'я. Як вбачається з листа Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» від 12 березня 2026 року № 01-13/197, у зв'язку з тимчасовою окупацією міста Донецька та відсутністю доступу до архівів університету, які залишилися на тимчасово окупованій території України, адміністрація університету не має можливості надати копії первинних документів, зокрема наказів про зарахування на навчання, відрахування у зв'язку із закінченням навчання, надання відпустки у зв'язку з призовом на строкову військову службу та поновлення на навчанні після проходження військової служби.
У період з 30 червня 1984 року по 28 квітня 1986 року позивач проходив строкову військову службу, що підтверджується військовим квитком № НОМЕР_3 від 31 травня 1991 року. Вказаний період строкової військової служби вже зарахований до його страхового стажу. Позивач наголошує, що до його страхового стажу підлягають зарахуванню лише ті періоди його навчання, які не перетинаються з періодом проходження строкової військової служби, а саме: з 01.07.1983 року по 29.06.1984 року; з 29.04.1986 року по 22.06.1990 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13 лютого 2026 року № 262540021199 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. У спірному рішенні відповідач зазначив, що період навчання позивача з 01.09.1983 року по 22.06.1990 року перетинається з періодом проходження строкової військової служби, а у поданих документах відсутні накази про надання відпустки у зв'язку з призовом на військову службу, а також накази про зарахування на навчання та відрахування у зв'язку із закінченням навчання, у зв'язку з чим, на думку відповідача, відсутні підстави для зарахування відповідного періоду до страхового стажу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- ІV).
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-ІV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до положень пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв; військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно із пунктом 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 (далі - Порядок № 637) період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
20 січня 2026 року Державним вищим навчальним закладом «Донецький національний технічний університет» було видано довідку № 9, у якій зазначено, що ОСОБА_1 у 1983 році вступив до Донецького політехнічного інституту та у 1990 році закінчив повний курс навчання за спеціальністю «Електричні системи». У довідці зазначено, що відомості щодо навчання позивача надані на підставі оригіналу диплома НОМЕР_2 від 22.06.1990 року, реєстраційний номер 4, виданого на його ім'я. Як вбачається з листа Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» від 12 березня 2026 року № 01-13/197, у зв'язку з тимчасовою окупацією міста Донецька та відсутністю доступу до архівів університету, які залишилися на тимчасово окупованій території України, адміністрація університету не має можливості надати копії первинних документів, зокрема наказів про зарахування на навчання, відрахування у зв'язку із закінченням навчання, надання відпустки у зв'язку з призовом на строкову військову службу та поновлення на навчанні після проходження військової служби
Відповідно до пункту 27 Порядку № 637 у випадках, коли в документі про стаж зазначено лише роки без зазначення точних дат, за дату початку відповідного періоду береться 1 липня відповідного року.
У спірних правовідносинах вбачається, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії фактично ґрунтується на обставинах, які не залежать від позивача, а саме на відсутності доступу до архівів навчального закладу, що залишилися на тимчасово окупованій території України.
Суд зазначає, що позивачем були надані належні документи, що підтверджують період навчання, а саме: диплом про здобуття вищої освіти НОМЕР_2 від 22.06.1990 року; довідка Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» № 9 від 20.01.2026 року. З наданих позивачем документів можна визначити всі дані для встановлення навчання позивача для зарахування до страхового стажу. Відсутність у позивача можливості отримати окремі первинні документи з причин, що об'єктивно не залежать від нього, зокрема у зв'язку з тимчасовою окупацією території та недоступністю архівів навчального закладу, не може бути підставою для відмови у зарахуванні відповідних періодів до страхового стажу. Покладення на позивача негативних наслідків такої об'єктивної неможливості суперечить принципам соціального захисту, правової визначеності та справедливості, а також призводить до безпідставного обмеження його права на належне пенсійне забезпечення.
З огляду на викладене, рішення відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню та наявні підстави для зарахування позивачу відповідачем неврахованого страхового стажу.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1,8 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Сплачений позивачем судовий збір у сумі 1331,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13 лютого 2026 року № 262540021199 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди навчання: з 01.07.1983 року по 29.06.1984 року; з 29.04.1986 року по 22.06.1990 року, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням зазначених періодів страхового стажу та виплату належних сум пенсії з 06 жовтня 2025 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 копійок).
Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 4 травня 2026 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар