Рішення від 17.04.2026 по справі 200/258/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року Справа№200/258/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" (далі - позивач) звернулося до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області № 6911/05-99-04-09/42163452 вiд 06.11.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних рівномірами-лічильниками; витратомірами-лічильниками та/або здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Постановою від 27 червня 2023 р. № 651 Кабінету Міністрів України «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Таким чином, за порушення податкового законодавства, вчинені з 01.03.2020 року по 30.06.2023 року штрафні санкції не застосовуються.

Позивач вказував, що, відповідно до інформації, яка була отримана в ході усної взаємодії за офіційним номером телефону відповідача, було отримано інформацію про періоди в які були вчинені порушення, зокрема, четвертий та шостий місяці 2023 року.

Таким чином, ГУ ДПС у Донецькій області нарахувавши штрафні санкції за податкові накладні складені у вищезазначені дати, порушило п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, що у свою чергу призвело до порушень прав ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ».

Також позивач посилався на те, що у ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ» була відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у зв'язку із воєнним станом.

За доводами позивача платники податків звільняються від передбаченої цим Податковим кодексом України відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Враховуючи вищезазначене, ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ» у разі неможливості виконання податкових обов'язків звільняється від відповідальності протягом періоду воєнного стану. Притягнення Позивача до відповідальності, яка передбачена ПК України порушує п. 69.1. підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та права ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ» як платника податків.

А отже, на думку позивача, ГУ ДПС у Донецькій області прийнявши спірне рішення порушило п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та п. 69.1. підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, що призвело до порушень прав та інтересів ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ», які передбачені Конституцією України та ПК України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.01.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення та відкрито провадження у справі № 200/126/26. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просить відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України .

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин відповідач зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України , а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Податкові накладні/розрахунки коригування складені позивачем в період квітень 2023 року, червень 2023 року, липень 2023 року, вересень 2023 року, листопад 2023 року, грудень 2023 року, березень 2024 року, грудень 2024 року, січень 2025 року, а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України .

Відповідно до ІКС «Податковий блок», ТОВ «Київдортехнологія» не зверталось до контролюючого органу в порядку Наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу. Отже, інформація щодо наявності обставин, які відповідно до Кодексу пом'якшують або звільняють від фінансової відповідальності відсутня.

Ухвалою суду від 03.02.2026 року у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи № 200/258/26 за правилами загального позовного провадження - відмовлено.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

01.10.2025 року відповідачем складено акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних № 5880/05-99-04-09/42163452.

Відповідно до вказаного акту перевіркою встановлено перелік накладних/розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено/не зареєстровано:

1) номер податкової накладної/розрахунку коригування - № 5, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 19.04.2023, дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 24.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.05.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 617, сума ПДВ 789 726,80, обсяг постачання (без ПДВ) 3 948 634,00;

2) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 6, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 24.06.2023, дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 24.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 556, сума ПДВ - 213 987,66, обсяг постачання (без ПДВ) - 1 069 938,32;

3) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 10, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 12.07.2023, дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 24.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.08.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 538, сум ПДВ - 3 240 620,80, обсяг постачання (без ПДВ) - 16 203 104,00;

4) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 35, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 13.09.2023, дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 27.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.10.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 480, сума ПДВ 143 522,96, обсяг постачання (без ПДВ) 717 614,79;

5) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 3, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 03.11.2023, дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.12.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 346, сума ПДВ - 19 989,79, обсяг постачання (без ПДВ) 99 948,96;

6) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 6, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 28.11.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.12.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 340, сума ПДВ - 99999,96, обсяг постачання (без ПДВ) 499999,80;

7) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 7, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 14.12.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 322, сума ПДВ - 253364,52, обсяг постачання (без ПДВ) 1266822,52;

8) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 9, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 14.12.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 322, сума ПДВ - 243450,69, обсяг постачання (без ПДВ) 1217253,46;

9) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 8, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 14.12.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 322, сума ПДВ - 355838,51, обсяг постачання (без ПДВ) 17779192,53;

10) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 5, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 19.12.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 309, сума ПДВ - 327148,34, обсяг постачання (без ПДВ) 1635741,69;

11) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 6, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 27.12.2023 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 22.11.2024, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 309, сума ПДВ - 339643,85, обсяг постачання (без ПДВ) 1698219,23;

12) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 3, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 28.03.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 27.01.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.04.2024, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 284, сума ПДВ - 1055379,15, обсяг постачання (без ПДВ) 5276895,73;

13) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 13, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 78254,34, обсяг постачання (без ПДВ) 391271,69;

14) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 15, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 187 919,00, обсяг постачання (без ПДВ) 939 595,00;

15) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 14, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 78 844,94, обсяг постачання (без ПДВ) 394 224,68;

16) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 12, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 80 764,38, обсяг постачання (без ПДВ) 403 821,90;

17) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 11, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 80 321,39, обсяг постачання (без ПДВ) 401 606,94;

18) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 10, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2024 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 30.05.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.01.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 132, сума ПДВ - 79730,79, обсяг постачання (без ПДВ) 398 653,95;

19) номер податкової накладної/розрахунку коригування № 1 дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 20.01.2025 , дата реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 12.06.2025, граничний термін реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.02.2025, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 114, сума ПДВ - 8 215,48, обсяг постачання (без ПДВ) 41 077,38.

Обставини, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових порушень (за наявності) - відсутні.

За висновками акту перевірки № 5880/05-99-04-09/42163452 від 01.10.2025 року дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів Реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а саме:

- абзац 1 пункту 1201 1 статті 1201 розділу ІІ Податкового кодексу України: Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (на суму 7676723,35 грн);

- пункт 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України: Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування до такої податкової накладної згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України;

- Абзац 2 пункту 120 1.2. статті 120 розділу ІІ Податкового кодексу України, відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних(крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/ послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою).

06.11.2025 року відповідачем на підставі акту камеральної перевірки № 5880/05-99-04-09/42163452 від 01.10.2025 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" № 6911/05-99-04-09/42163452, яким до позивача за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом статті 201-1.1 статті 120-1, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» , та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення», за період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: квітень, червень, липень вересень, листопад, грудень 2023 року, березень, грудень 2024 року, січень 2025 року , застосовано штраф розмірі 159294,33 грн.

Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням від 06.11.2025 року форми "Н" № 6911/05-99-04-09/42163452 та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

“За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 “Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова “трьох місяців» замінено словами “шести місяців».

У подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

“У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Отже, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27.05.2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.

Законом № 2260-IX внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27.05.2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13.12.2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03.01.2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на наведене правове регулювання спірних правовідносин, суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

У період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» цього кодексу.

В подальшому, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX “Про внесення змін до розділу XX “Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Суд зазначає, що згідно з положеннями підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, обставинами що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Тобто, ключовим аспектом для застосування підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України є встановлення наявність/відсутність обставин вчинення позивачем порушення податкового законодавства внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Аналізуючи матеріали справи, суд вважає, що наявність можливості для дотримання позивачем строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН підтверджується фактом такої реєстрації, проведеної з порушенням граничних строків, за наявності при цьому незмінної обставини, на яку посилається позивач в якості обґрунтування причини порушення таких строків - введеного в Україні воєнного стану (у тому числі, наслідки, які відбуваються під час такого стану).

Введення в Україні воєнного стану не може бути безумовною підставою для звільнення платників податків від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, без обґрунтування того, яким чином ця обставина вплинула на можливість виконання податкового обов'язку, та з урахуванням того, що незважаючи на продовження дії воєнного стану позивач продовжував здійснювати реєстрацію податкових накладних.

Як встановлено судом вище, позивач здійснив несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

Сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно з положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України та пунктів 89, 90 підрозділу розділу XX ПК України, тобто з врахування наведених вище змін в ПК України.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок № 225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.

Згідно Порядку № 225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

При цьому, позивачем не надано суду доказів звернення до податкового органу з відповідною заявою на виконання положень Порядку № 225, а також рішення податкового органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви.

Суд звертає увагу, що посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 06.02.2024 року у справі №160/10740/23.

З урахуванням вищевикладеного, суд погоджується з висновком контролюючого органу та вважає, що штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до таких накладних в ЄРПН застосовані правомірно.

За сукупністю вищезазначених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 6911/05-99-04-09/42163452 вiд 06.11.2025 року та про те, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.

Повне рішення складене 17 квітня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч