04 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/11976/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 18 вересня 2025 року №907640172176; зобов'язати відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ) здійснити перерахунок і виплату пенсії на підставі довідок від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25, виданих Державною екологічною інспекцією у Волинській області, починаючи з дати звернення 11 вересня 2025 року, з урахуванням фактично отриманих сум (а.с.56-61).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №140/13626/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ГУ ПФУ в Одеській області) №907640172176 від 08 жовтня 2024 року; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII з дати звернення (01 жовтня 2024 року), зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 16 вересня 2008 року по 31 травня 2019 року на посаді заступника начальника, начальника відділу екології Луцької міської ради, здійснивши перерахунок та виплату такої пенсії з 01 жовтня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Як вказав ОСОБА_1 11 вересня 2025 року він звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (ГУ ПФУ у Волинській області) із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25 по прирівняній посаді. ГУ ПФУ в Запорізькій області 18 вересня 2025 року прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії №907640172176, мотивуючи тим, що довідки про заробітну плату державних службовців видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIIІ «Про державну службу» (Закон №889-VIIІ) пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
З таким рішенням позивач не погоджується та зазначив, що оскільки довідки, що були ним надані відповідають вимогам чинного законодавства, стаж державного службовця підтверджений рішенням суду у справі №140/13626/24, відтак дії відповідача є протиправними, такими, що призвели до порушення його прав.
З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.67-70). В обґрунтування цієї позиції вказав, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», призначену з 01 жовтня 2024 року згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №140/13626/24. Подану позивачем заяву від 11 вересня 2025 року про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати державного від 10 вересня 2025 року №23, №24, №25, виданих Державною екологічною інспекцією у Волинській області, розглянуто ГУ ПФУ в Запорізькій області за принципом екстериторіальності та прийнято рішення від 18 вересня 2025 року №907640172176 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав. Покликаючись на приписи пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622), відповідач зауважив, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця. Підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Відповідач вважає, що його рішення від 18 вересня 2025 року №907640172176 є законним, а підстави для його скасування - відсутні.
У відповіді на відзив (а.с. 75-76) позивач заперечив доводи відзиву, вказавши, що із заявою про визначення розміру пенсії з врахуванням довідок він звернувся вперше.
Відповідач заперечення не подав.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Не є спірною та обставина, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та був отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).
01 жовтня 2024 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області про перехід на інший вид пенсії, на пенсію за віком по Закону №889-VIII.
Рішенням ГУ ПФУ у Одеській області від 08 жовтня 2024 року №907640172176 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні його заяви.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі №140/13626/24, яке набрало законної сили 25 травня 2025 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області №907640172176 від 08 жовтня 2024 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII з дати звернення (01 жовтня 2024 року), зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 16 вересня 2008 року по 31 травня 2019 року на посаді заступника начальника, начальника відділу екології Луцької міської ради, здійснивши перерахунок та виплату такої пенсії з 01 жовтня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.21-23).
На виконання рішення суду у справі №140/13626/24 ОСОБА_1 переведено з 01 жовтня 2024 року на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, що не заперечується сторонами.
11 вересня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідки про складові заробітної плати від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25, видані Державною екологічною інспекцією у Волинській області (а.с. 35-36, 43-44).
Вказана заява позивача відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Запорізькій області, рішенням якого від 18 вересня 2025 року №907640172176 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.55). У зазначеному рішенні відповідач вказав, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 2024 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII, призначену згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2024 року у справі №140/13626/24.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон №889-VIII, згідно з пунктом 2 «Прикінцевих та перехідних положень» якого втратив чинність Закон №3723-XI, окрім статті 37, що застосовується в частині призначення пенсій державним службовцям. Законом №889-VIII не передбачено проведення перерахунків пенсій призначених згідно з Законом №3723-XI.
Відповідно до пункту 5 Порядку №622 довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Враховуючи наведене, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25.
Незгода позивача із рішенням відповідача від 18 вересня 2025 року №907640172176 стала підставою для звернення до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено рішенням суду, що набрало законної сили (справа №140/13626/24).
Разом з тим, спірні правовідносини у даній справі виникли стосовно відмови позивачу у перерахунку з 11 вересня 2025 року пенсії за віком відповідно Закону №889-VIII, призначеної з 01 жовтня 2024 року, з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25, виданих Державною екологічною інспекцією у Волинській області.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 7 пункту 4 Пунктом 4 Порядку №622, встановлено, що визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.
Згідно з пунктом 4-1 Порядку №622 для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням: посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи.
При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 4-2 вказаного Порядку для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Приписами пунктом 5 Порядку №622 визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , звертаючись 01 жовтня 2024 року до органів пенсійного фонду із заявою про перехід на інший вид пенсії (на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII), подавав довідки, складені Державною екологічною інспекцією у Волинській області 01 жовтня 2024 року №27 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №28 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с. 78-79), і саме ці довідки повинні були бути враховані пенсійним органом при переведенні позивача на пенсію державного службовця згідно з рішенням суду у справі №140/13626/24.
При вирішенні спору судом враховано рішення Конституційного Суду України від 23 грудня 2022 року №3-р/2022 у справі №3-132/2018 за конституційною скаргою щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII (щодо гарантій соціального захисту державних службовців). Цим Рішенням визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ зі змінами. Підпункт 1 пункту 2 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIIІ, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» зі змінами.
Конституційний Суд Україні звернув увагу на обов'язок Верховної Ради України внормувати перерахунок розмірів пенсій осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.
Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23 грудня 2022 року №3-р/2022 правове регулювання перерахунку пенсії держслужбовців у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2023 року в справі №520/6418/21, від 19 березня 2025 року в справі №300/936/23, від 17 вересня 2025 року в справі №560/5257/22.
За встановлених обставин справи, в контексті наведених положень законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що підстави для проведення перерахунку з 11 вересня 2025 року пенсії за віком згідно із Законом №889-VIIІ саме на підставі довідок про складові заробітної плати державного службовця від 10 вересня 2025 року №23, 24, 25, виданих Державною екологічною інспекцією у Волинській області, відсутні.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158-Б, ідентифікаційний код 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк