Постанова від 04.05.2026 по справі 128/1871/26

Справа № 128/1871/26

ПОСТАНОВА

04 травня 2026 року місто Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

04.05.2026 до Вінницького районного суду Вінницької області подано адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за №1496/27941.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №154339 від 30.04.2026, «25.03.2026 о 18 год 30 хв ОСОБА_1 , перебуваючи по вул. Українській, селище Вороновиця, вчинила сварку із ОСОБА_2 , під час якої ображала її нецензурною лайкою та брудними словами, образливо чіплялася, чим порушила публічний порядок та спокій громадян».

У статті 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони вказаного правопорушення є місце його вчинення, у даному випадку, громадське місце, а саме: частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна чи відкрита для населення вільно або за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, у тому числі під'їзди будівель і споруд, а також підземні переходи, стадіони, паркінги.

Однак до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154339 від 30.04.2026 не долучено доказів, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 правопорушення саме у громадському місці.

Крім того, фабула протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154339 від 30.04.2026 не відповідає диспозиції статті 173 КУпАП, оскільки відповідальність настає за порушення громадського порядку та спокою громадян, водночас у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 порушила «публічний порядок та спокій громадян».

Окрім зазначеного, суд позбавлений можливості встановити, що саме мав на увазі суб'єкт складання протоколу про адміністративне правопорушення, коли у фабулі зазначав про те, що ОСОБА_1 ображала ОСОБА_2 «брудними словами».

Слід також зазначити, що з адміністративного матеріалу суд позбавлений можливості установити причини складання протоколу про адміністративне правопорушення понад місяць з дня вчинення адміністративного правопорушення.

До протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154339 від 30.04.2026 долучено рапорт від 29.04.2026, однак суд позбавлений можливості установити, які саме обставини підтверджує вказаний рапорт, оскільки з його змісту убачається, що у ньому зафіксовані обставини події, яка сталася 08.04.2026 за адресою: селище Вороновиця, вул. Садова, 4, Вінницького району Вінницької області, що не має жодного відношення до події, про яку йдеться у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №154339 від 30.04.2026.

Також до протоколу не долучено характеризуючих матеріалів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції (п. 1.3 Розділу І Інструкції про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 03.02.2016 №100).

Відповідно до п. 3.3 Розділу III вищенаведеної Інструкції, нагрудна відеокамера (відеореєстратор) повинна активовуватись працівником патрульної поліції та знаходитись у режимі відеозйомки при будь-якому контакті з особами, зокрема, але не виключно: при оформленні дорожньо-транспортної пригоди; при перевірці документів; при поверхневому огляді; при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї; при наданні допомоги особам; у випадках, коли усвідомлення особою факту відеофіксації поведінки може сприяти вирішенню конфліктної ситуації.

Згідно з п. 3.5 Розділу ІІІ Інструкції, після активації нагрудної відеокамери (відеореєстратора) все спілкування повинно бути записане безперервно.

Тобто відеозапис з використанням спеціальних технічних засобів є доказом, який повинен бути долучений до протоколу про адміністративне правопорушення.

Однак в матеріалах справи відсутній відеозапис з нагрудної камери поліцейського.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Варто зазначити, що відповідно до положень статей 268, 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173 КУпАП, розглядаються протягом доби з обов'язковою присутністю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Встановлено, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, до зали судових засідань доставлено не було, а також у справі відсутні докази про належне повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи у Вінницькому районному суді Вінницької області у день надходження протоколу або протягом доби.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ постановою Пленуму №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернув увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Тому вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП для належного оформлення, оскільки недоліки протоколу позбавляють можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства.

Керуючись статтями 251, 278, 283 КУпАП, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративний матеріал, що поданий відділом поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, - повернути для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

СУДДЯ