Рішення від 23.04.2026 по справі 904/7102/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2026 Справа № 904/7102/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Мороз В.В.

за позовом Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради, м.Зеленодольськ, Криворізький район, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м.Дніпро

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 168617,81 грн

Представники:

Від Позивача - представник не з'явився

Від Відповідача - Бондаренко К.А., самопредставництво, довіреність у порядку передоручення від 20.09.2024р.

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради (далі-Позивач) 16.12.2025 року звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (далі-Відповідач), в якому просить суд:

1. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 25.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги».

2. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 27.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги».

3. Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 23.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги».

4. Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 26.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги».

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (код ЄДРПОУ - 42082379) на користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради (код ЄДРПОУ - 25543291) грошові кошти у розмірі 168617,81 грн.

6. Стягнути з Відповідача на користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради (реквізити отримувача: 53860, Дніпропетровська область, Криворізький район, місто Зеленодольськ, вулиця Енергетична, 15, МФО 820172, р/р UA 948201720344230018000093230 в ДКСУ в м. Київ, код ЄДРПОУ 25543291) судовий збір у розмірі 3028 грн 00 коп.

В обґрунтування позову Позивач посилається на те, що додаткові угоди №1, №2, №4, №5 укладені всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі" та Закону України "Про ринок електричної енергії" та є незаконними, тож внаслідок безпідставно підписаних додаткових угод, Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» були надмірно сплачені бюджетні кошти в сумі 168617,81 грн.

За подання позову Позивачем сплачено судовий збір на суму 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №98 від 09.12.2025 року.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

18.12.2025 року ухвалою суд позовну заяву залишив без руху для усунення недоліків.

У зв'язку із усуненням недоліків позовної заяви, 05.01.2026 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 29.01.2025 о 10:00год.

29.01.2026 ухвалою суд відклав підготовче засідання на 19.02.2026 о 14:00 год.

19.02.2026 ухвалою суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 12.03.2026 .

12.03.2026 в судовому засіданні оголошена перерва до 19.03.2026 о 11:15 год.

19.03.2026 через систему "Електронний суд" Відповідача звернувся до суду з клопотанням (аркс. 40-41 Т.2), в яком упросить суд зобов'язати Відповідача надати відповіді на питання.

В судовому засіданні 19.03.2026 оголошено перерву до 31.03.2026 о 15:00 год.

26.03.2026 через систему "Електронний суд" Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради звернувся до суду з клопотанням (арк.с. 48-49 Т.2), в якому просить суд розглядати справу та в подальшому розгляді без участі представника виконавчого комітету Зеленодольської міської ради. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

26.03.2026 року через систему "Електронний суд" представник Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради подав заяву про надання відповідей на запитання Відповідача (арк.с. 53-57 Т.1),

В судовому засіданні 31.03.2026 оголошено перерву до 23.04.2026 о 14:30 год.

03.04.2026 року через систему "Електронний суд" та 06.04.2026 канцелярія суду зареєструвала від представника Позивача заяву про надання письмових відповідей на запитання учасника справи (арк.с. 77-79, 93-94 Т.2).

03.04.2026 року через систему "Електронний суд" та 07.04.2026 канцелярія суду зареєструвала від представника Позивача клопотання про витребування доказів та надання письмових пояснень (арк.с. 84-85, 92-91 Т.2), в якому просить суд:

1. Зобов'язати Відповідача (ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги") надати письмові пояснення та документальне підтвердження щодо: конкретного механізму (формули) та вихідних даних, які використовувалися для розрахунку нової ціни за кожною із спірних додаткових угод; переліку документів (довідок ТПП, ДП «Держзовнішінформ» тощо), що стали фактичною підставою для ініціювання кожної зміни ціни.

2. Витребувати у Відповідача: копії планових калькуляцій (розрахунків) ціни одиниці товару, що діяли на момент підписання кожної додаткової угоди; документальне підтвердження закупівельної ціни електроенергії самим Відповідачем на гуртовому ринку у відповідні періоди (для перевірки реального впливу коливань на собівартість).

07.04.2026 року через систему "Електронний суд" представник Відповідача подав заперечення на клопотання Позивача (арк.с. 98-99 Т.2), в якому вказує про таке:

позивач ухиляється від участі у судових засіданнях, та звернувся до суду з клопотаннями від 03.04.2026 про витребування доказів та надання письмових пояснень;

відповідно до роз'яснень Верховного Суду України, до осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки. При цьому під добросовісністю необхідно розуміти таку реалізацію прав і виконання обов'язків, що передбачають користування правами за призначенням, здійснення обов'язків у межах, визначених законом, недопустимість посягання на права інших учасників цивільного процесу, заборона зловживати наданими правами;

добросовісність учасників судового процесу зокрема полягає у тому щоб при обізнаності з судовими процедурами, правами та обов'язками, правилами поведінки виконувати усі правила та приймати заходи до обізнаності про хід судового процесу при дотриманні судовими органами обов'язку проінформувати про такі процедури та процедурні рішення (постанова ВС від 18.10.2021 року у справі №299/3611/19 (провадження №61-9218св21), постанова ВС від 10.04.2019 року у справі №390/34/17 (провадження №61-22315сво18);

Відповідач наголошує, що відповідно до положень ст. 182 ГПК, підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи. У підготовчому засіданні суд з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше;

відповідно до ст. 81 ГПК, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї; Відповідно до ст. 46 ГПК, лише до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви;

як вбачається, усі заходи по витребуванню документів чи пояснень можуть бути вжити стороною лише до завершення підготовчого засідання;

Позивач був належним чином повідомлений про дати та місце підготовчого засідання. Але не з'явився до суду та не надав відповідних заяв чи клопотань про витребування документів;

Позивач не позбавлений права та можливості особисто брати участь у судових засіданням та задавати питання іншим учасникам процесу, але жодного разу таким правом не скористався. При таких обставинах вимога про надання письмових відповідей призводить до затягування розгляду справи, свідчить про неповагу до учасників процесу та зловживання процесуальними правами;

Відповідач вважає, що при таких обставинах клопотання позивача мають бути залишені без задоволення;

також, відповідач вважає за необхідне визнати обов'язковою явку представника позивача у наступне судове засідання (зокрема, в режимі відеоконференції) для забезпечення права учасників процесу задавати питання та отримувати відповіді на них.

21.04.2026 року Відповідач через систему "Електронний суд" подав додаткові пояснення щодо механізму та вихідних даних для формування ціни за спірними додатковими угодами та просить суд долучити до матеріалів справи роздруківку презентації щодо договору про постачання (закупівлю) електричної енергії № 143 від 11.01.2022 (арк.с. 109-119 Т.2).

Позивач в судове засідання 23.04.2026 року не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, 14.04.2026 року представник Позивача через систему "Електронний суд" подав клопотання про розгляд справи без участі представника Зеленодольської міської ради. Позивач позовні вимоги підтримує у повному обсязі та не заперечує проти прийняття рішення у справі на підставі наданих доказів (арк.с. 104-105 Т.2).

Відповідно до ч.1, п.3 ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи неявку Позивача, належним чином сповіщеного про судове засідання, а також те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника Позивача.

В судовому засіданні 23.04.2026 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиція Відповідача у відзиві на позов

19.01.2026 року канцелярія суду зареєструвала відзив на позовну заяву (арк.с. 205-217 Т.1), позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке:

за результатами відкритих торгів укладено договір № 143 від 11.01.2022;

порядок зміни умов Договору визначено у п.12.3, згідно з яким істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача;

збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/ внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;

покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

додатково положення договору були конкретизовані у Додатку 2 до Договору «Комерційна пропозиція «Тендерна-Ф», відповідно до якого ціна за одиницю товару може змінюватися шляхом підписання додаткової угоди у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до Договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Сторони узгодили, що Постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період у разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua, і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з п.2. ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»;

обрання середньозваженої ціни на РДН як індикативу є невипадковим;

специфікою українського ринку електричної енергії є саме те, що основним орієнтиром для всіх учасників ринку є ціни на РДН. Це прослідковується не тільки у роз'ясненнях центральних органів виконавчої влади (лист Мінекономіки від 14.08.2019 №3304-04/33869-06, лист НКРЕКП від 08.08.2019 №8312/13.1/7-19), а й під час правового регулювання на ринку електричної енергії у постановах НКРЕКП від 05.10.2018 №1177, від 06.08.2020 № 1526, від 25.02.2022 № 332;

побічним підтвердженням цього є включення відповідної складової до нормативно-правового акта, який хоч і не діяв в період дії нашого договору, але характеризує тенденції розвитку відносин на ринку електричної енергії. Так, в особливостях здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №471, зазначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

отже, законодавець залишається послідовним у цьому питанні та юридично зміцнює позицію ціни на РДН як орієнтиру для ціноутворення на українському ринку електричної енергії;

до складу ціни електричної енергії також входили регульовані тарифи на послуги, які регулюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме тариф на послуги оператора системи передачі;

11.01.2022, у строки, визначені Законом України «Про публічні закупівлі», між ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» та Споживачем укладений договір № 143;

ціна за 1 кВт•год електричної енергії Договору визначена в цілому, з урахуванням регульованих тарифів на послуги з передачі та без застосування формули визначення ціни. Умовами Договору, у тому числі комерційною пропозицією, формула розрахунку ціни, тарифи операторів системи та ціна послуг постачальника окремо не визначалися;

Відповідач зауважує, що чинне законодавство не містить припису, що в договорі мають бути обов'язково розписані всі витрати постачальника, які є складовими ціни товару. В договорі не визначено жодної формули, про яку йдеться в позовній заяві, а тому у Відповідача були відсутні правові підстави для застосування наведеного способу підвищення. Крім того, відповідно до ст.19 Конституції України та ч.2 ст.14 ЦК України, жодна особа не може бути звинувачена в порушенні, якщо норми законодавства не містять припису (обов'язку) про необхідність вчинення певної дії;

25.01.2022 зі споживачем укладена додаткова угода № 1, якою внесені зміни в частині регульованої складової, а саме тарифу на послуги оператора системи передачі електричної енергії - 0,34564 грн/кВт•год (без ПДВ) (затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 «Про встановлення тарифів на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «Укренерго» на 2022 рік»), ціна на електричну енергію визначена на рівні 3,58413 грн. (без ПДВ), очікуваний обсяг постачання визначено 414800 кВт•год. Проект додаткової угоди №1 та копію нормативно-правового акта Регулятора було направлено Споживачу листом від 25.01.2022 № 5725/APSP;

метою укладання додаткової угоди № 1 було приведення у відповідність до вимог законодавства регульованої складової - тарифу на послуги оператора системи передачі електричної енергії;

як встановлено ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/ пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;

Споживач розмістив оголошення про закупівлю електричної енергії на платформі Prozorro https://prozorro.gov.ua/. На час оприлюднення оголошення НКРЕКП ще не затвердила тариф на послуги оператора системи передачі на 2022 рік, тому очікувана вартість предмета закупівлі розраховувалася з урахуванням попереднього тарифу на передачу;

таким чином, при укладенні 17.01.2022 договору про постачання (закупівлю) електричної енергії сторони мали дотримуватися умов проведеної процедури закупівлі, що унеможливило зміну у договорі розміру тарифу за послуги оператора системи передачі. Тариф на послуги оператора системи передачі на виконання вимог постанови НКРЕКП 01.12.2021 № 2454, який підлягав застосуванню з 01.01.2022, було приведено у відповідність у додатковій угоді № 1 від 25.01.2022;

відповідно до п.1.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, Оператор системи, який здійснює розподіл (передачу) електричної енергії безпосередньо до електроустановок споживача, отримує плату за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії або від споживача, або від електропостачальника за вибором споживача (крім постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг). Вибір споживача зазначається в договорі про постачання електричної енергії споживачу (обраній споживачем комерційній пропозиції);

згідно з п. 1.3 Договору та п. 1.1, п.6.1 Додатку 2 до Договору «Комерційна пропозиція» ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі. Послуги з передачі електричної енергії закуповуються та оплачуються Постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії та оплачується Споживачем на рахунки Постачальника;

враховуючи вищевикладене, підкреслюємо, що кошти за послуги оператора дачі не належали Постачальнику, а їх отримання від Споживача для подальшої передачі операторам є одним із обов'язків, який покладено Правилами роздрібного ринку електричної енергії на Постачальника;

згідно з текстом преамбули та п.1 Додаткової угоди №1 від 25.01.2022 ця угода укладена на підставі п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», який дозволяє зміну істотних умов договору у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

такий порядок встановлено у п. 12.3 Договору та п. 1.2.1 Комерційної пропозиції до Договору;

сторони уклали вказаний правочин з метою приведення регульованого державою тарифу на передачу у відповідність до вимог законодавства;

враховуючи викладене, вважаємо, що достатні правові підстави для визнання недійсною додаткової угоди №1 від 25.01.2022 відсутні;

27.01.2022 сторонами укладена додаткова угода № 2, визначена ціна на електроенергію склала 4.17805 грн. (без ПДВ), очікуваний обсяг постачання визначено 402 946 кВт•год. При цьому, підвищувалася лише складова ціни у вигляді ціни на РДН, тарифи оператора системи передачі, а також ціна Постачальника не збільшувалися. Встановлений законом ліміт у 10 % не було перевищено;

23.09.2022 сторонами укладена додаткова угода № 4, визначена ціна на електроенергію склала 3,88462 грн. (без ПДВ), очікуваний обсяг постачання визначено 395 481 кВт•год. При цьому, підвищувалася лише складова ціни у вигляді ціни на РДН, тарифи операторів системи передачі, а також ціна Постачальника не збільшувалися. Встановлений законом ліміт у 10 % не було перевищено;

26.09.2022 сторонами укладена додаткова угода № 5, визначена ціна на електроенергію склала 4,15416 грн. (без ПДВ), очікуваний обсяг постачання визначено 389 643 кВт•год. При цьому, підвищувалася лише складова ціни у вигляді ціни на РДН, тарифи операторів системи передачі, а також ціна Постачальника не зростали. Встановлений законом ліміт у 10 % не було перевищено;

Відповідач звертає увагу, що вартість послуг Постачальника протягом дії Договору не підвищувалася;

зміна умов договору шляхом укладання додаткових угод здійснювалася за згодою сторін, угоди були підписані сторонами і не вносилися Постачальником одноосібно. Порядок зміни умов визначено у п.12.3 Договору та Комерційній пропозиції;

щодо дозволеного у пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» 10-відсоткового розміру коливання ціни у договорі, просимо суд взяти до уваги, чим керувалося Товариство та Споживач під час підвищення ціни у Договорі;

відповідно до узагальнених роз'яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06 «Щодо укладення, виконання, змін та розірвання договору про закупівлю» (посилання https://www.me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList?id= f2e30594-ba6c-420f-9c24- 2a852415a884&tag=InforezKnowledgeDb&lang=uk-UA&fNum=3304-04%2F69987-06) норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Під пропорційністю розуміється збільшення ціни саме на такий відсоток, на який відбулося коливання на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків. У разі збільшення ціни має зменшуватися кількість товару. Розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни та кількості. У відповіді на запит замовника №36/2022 (посилання https://www.me.gov.ua/InfoRez/Details?id=35c41d5f-2d24-470f-a4ee-74ed2c199290&lang=uk-UA) Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надано роз'яснення, що сторони можуть внести зміни до договору про закупівлю декілька разів протягом виконання договору про закупівлю за умови, що кожне збільшення ціни за одиницю товару не перевищуватиме 10 відсотків один раз протягом 90 днів у разі коливання ціни такого товару на ринку;

зазначене пояснює, чому зміни були внесені до договору сторонами неодноразово та зменшено річний обсяг постачання товару;

Відповідач вважає, що сторони, беручи до уваги неоднозначність норми п.2 ч. 5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», не мали законних підстав не керуватися роз'ясненнями регулятора у сфері публічних закупівель, на якого законодавством покладено формування державної політики у цій галузі та надання офіційних роз'яснень;

На переконання Відповідача, порушень вимог закону з боку Товариства не було. І сприйняття сторонами норм законодавства в момент вчинення правочинів було таким самим, як і сприйняття одного з державних органів, що наділений повноваженнями щодо надання роз'яснень у сфері публічних закупівель.

17.02.2026 через систему "Електронний суд" представник Відповідача подав заяву (арк.с. 1-3 Т.2), в якій просить суд:

1. У задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги»:

1.1. про визнання недійсними додаткових угод до Договору про закупівлю електричної енергії № 143 від 11.01.2022:

додаткової угоди № 1 від 25.01.2022;

додаткової угоди № 2 від 27.01.2022;

додаткової угоди № 4 від 23.09.2022;

додаткової угоди № 5 від 26.09.2022;

1.2. про стягнення на користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради грошових коштів у розмірі 168617,81 грн;

1.3. про стягнення на користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради сплаченого судового збору відмовити в повному обсязі.

4. Позиція Позивача у відповіді на відзив

22.01.2026 року через систему "Електронний суд" представник Позивача подав відповідь на відзив (арк.с. 218-227 Т.1) та 26.01.2026 канцелярія суду зареєструвала відповідь на відзив, яка надійшла поштою (арк.с. 229а-235 Т.1), в якій зазначено щодо структури ціни за електричну енергію; щодо підвищення ціни товару на 10% пропорційного збільшення ціни у разі коливання ціни такого товару на ринку; щодо строків застосування нових цін у договорі; щодо сегментів оптового ринку електричної енергії; щодо обґрунтування належності та ефективності способу захисту.

5. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради звертається до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод №№ 1,2,4,5 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №143 від 11.01.2022 року та стягнення надмірно сплачених грошових коштів, виходячи з наступного:

В ході ревізії Східного офісу держаудитслужби окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Зеленодольської міської ради за січень-листопад 2022 року, ревізією законності та правильності здійснення закупівель електричної енергії та виконання договірних зобов'язань, було виявлено завищену вартість електричної енергії на загальну суму 100 475,23 грн з ПДВ, внаслідок внесення змін до істотних умов Договору, а саме збільшення ціни за одиницю товару у зв'язку з різкою зміною біржових котирувань ціпи електричної енергії за відсутності підстав.

Під час опрацювання акту ревізії Східного офісу держаудюслужби, виконавчий комітет Зеленодольської міської ради, вивчивши вказані зауваження, з метою оперативного та повного усунення недоліків, виявлених під час ревізії, здійснив перерахунок та встановив наступне:

Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради (далі - Замовник) в грудні 2021 року були проведені відкриті торги по закупівлі (UA-2021-12-13-006330-с) товарів Код 09310000-5 (ДК 021-2015)- Електрична енергія (постачання електричної енергії). Інформації з веб-порталу публічних закупівель «Prozorro» (посилання: https://zakupivli.pro/gov/tenders/ua-2021-12-13-006330-c).

11.01.2022 року між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради (далі-Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (далі-Постачальник) укладено Договір №143 про постачання (закупівлю) електричної енергії (далі - Договір) (арк.с. 16-20).

Відповідно до умов Договору:

1.1. За цим Договором Постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

1.2. Найменування товару: Електрична енергія (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015:09310000-5) (далі-товар або електрична енергія). Постачання товару за цим Договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень - грудень 2022р. становить 421 668 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

2.1. Строк (термін) поставки товару - січень-грудень 2022р.

2.2. Місце поставки (передачі) товару: 33860, Україна, Дніпропетровська область, Криворізький район, м.Зеленодольськ.

2.4. Постачальник не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції Постачальника, яка є додатком до цього Договору.

4.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що на дату укладення цього Договору становить 4,11000 грн. /кВт*год, у тому числі ПДВ 0,685 грн.

Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією.

4.3. Вартість електричної енергії за цим Договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3 цього договору, та становить: 1444212,90 грн, крім того ПДВ 288842,57 грн, всього з ПДВ 1733055,47 грн, у тому числі: загальний фонд - 1733055,47 грн, враховуючи ПДВ 288842,57 грн.

4.4. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

4.8. Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу електричної енергії у відповідності до умов комерційної пропозиції.

12.1. Цей Договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє по 31.12.2022, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.

12.3. Істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

12.4. У разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього Договору. Сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до Договору керуватися вимогами цих нормативних документів.

Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача в тому числі умов цієї комерційної пропозиції, не пізніше ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати цей Договір. Споживач має повідомити Постачальника про незгоду/неприйняття змін протягом 5 робочих днів з дня такого повідомлення, але не пізніше ніж за 10 календарних днів до зазначеної в повідомленні дати зміни умов договору.

Позивач та Відповідач уклади Додаток 2 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії від 11.01.2022 №143 (арк.с. 2123 Т.1), в якому зазначили Комерційну пропозицію "Тендерна-Ф" постачальника електричної енергії ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги".

Згідно з абз. 2 п.1.1 Комерційної пропозиції, ціна сформована з урахуванням регульованої ціни на послуги оператора системи передачі.

Згідно з п.п. 1.2.3 Комерційної пропозиції "Тендерна - Ф" постачальника ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (далі - Комерційна пропозиція), що є додатком 2 до Договору, Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до Договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Сторони узгодили, що Постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», які викладено па його офіційному сайті за адресою в мережі Internet htlps://www.oree.com.ua і це с безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування міни на електричну енергію згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до п.1.3. Комерційної пропозиції, в разі необхідності змій відповідно до пп. 1.2.1-1.2.3 цієї Комерційної пропозиції Постачальник мас право звернутися до Споживача з пропозицією та обґрунтуванням щодо внесення змін, підготувавши Споживачу проект змін до Договору у формі додаткової угоди. Споживач у 5-ти денний строк після одержання пропозиції письмово повідомляє Постачальника про результати її розгляду.

Послуги з передачі електричної енергії закуповуються та оплачуються Постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується Споживачем на рахунки Постачальника (п.6.1 Комерційної пропозиції).

Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача, в тому числі умов Комерційної пропозиції, не пізніше, ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати цей договір. Дана вимога не є обов'язковою щодо компонентів, порядок зміни/коригування яких врегульований п.1.2 та п.1.3 цієї Комерційної пропозиції (п.10.6 Комерційної пропозиції).

Як зазначає Позивач у позові, тариф на послуги постачальника у Договорі не визначений.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради укладено 4 додаткових угоди про постачання (закупівлю) електричної енергії, а саме:

Додаткову угоду №1 від 25.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022 (арк.с. 24 Т.1);

Додаткову угоду №2 від 27.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022 (арк.с. 26 Т.1);

Додаткову угоду №4 від 23.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022 (арк.с. 29 Т.1);

Додаткову угоду №5 від 26.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022 (арк.с. 33 Т.1).

Детально про кожну оспорену угоду.

25.01.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради укладено додаткову угоду №1 до Договору, про таке:

У зв'язку із зміною з 01.01.2022р. регульованих цін за 1 кВт*год на послуги з передачі електричної енергії, сторони дійшли згоди:

пункт 4.1 розділу 4 "Ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії" Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

"4.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що на дату укладення цього Договору становить 4,17805 грн, в тому числі ПДВ 0,69634 грн".

Пункт 1.1. Додатку 2 до Договору Комерційна пропозиції «Тендерна - Ф» доповнити абзацом та викласти в новій редакції наступного змісту:

1.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 11.01.2022 року становить (3,48171 грн без ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі.

Пункт 1.3 розділу 1 «Предмет Договору» Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень-грудень 2022 року - становить 414800 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Підставою для укладення вказаної угоди став лист ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" від 25.01.2022 №5725/АPSP (арк.с. 25 Т.1), в якому, зокрема, зазначено, що тариф па послуги оператора системи передачі - 0,34564 грн/кВт*год (без ПДВ) затверджений постановою НКРЕКН від 01.12.2021 року №2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ "НЕК "УКРЕНЕРГО" на 2022 рік".

27.01.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради укладено додаткову угоду №2 до Договору, про таке:

У зв'язку із зміною (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку". Сторони дійшли згоди додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 11.01.2022 №143 "Комерційна пропозиція" "Тендерна-Ф" п.1.1. доповнити абзацом наступного змісту:

1.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 13.01.2022 року становить 4,30096 грн без ПДВ.

Пункт 1.3 розділу 1 «Предмет Договору» Договору викласти в новій редакції такого змісту:

« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень-грудень 2022 року - становить 402946 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу електричної енергії заявленому оператору системи розподілу або за формою затвердженою цим договором. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Підставою для укладення вказаної угоди став лист ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" від 25.01.2022 №5728/АPSP (арк.с. 27 Т.1), в якому, зазначено про те, що

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч. 6ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

На момент проведення аукціону середньозважений показник вартості електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для формування прогнозної ціни постачання дорівнював середньозваженому значенню періоду на ринку "на добу наперед" (РДН) за даними опублікованими на сайті Оператора ринку (ДП "Оператор ринку") та дорівнював 2,93282 грн без ПДВ.

За результатами роботи ринку па РДН у періоді з 06.01.2022 по 11.01.2022 середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнює 3,03524 грн без ПДВ. Відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДП на момент укладення договору, становить 0,10242 грн, що відповідає коливанню в межах 10%.

Враховуючи зазначене, а також відповідно до умов 1.2.3. Додатку 2 - Комерційної пропозиції до Договору про закупівлю електричної енергії (далі-Договір), укладеного між сторонами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Оскільки відповідно до умов договору, збільшення ціни електричної енергії не може бути більшим 10%, Відповідач запропонував збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10% .

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 28 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 06.01.2022 по 11.01.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 3,03524 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

06.01.2022 3175,86 161519,60 512963636,86

07.01.2022 2857,88 128167,70 366287906,48

08.01.2022 3084,94 136113,20 419901055,21

09.01.2022 3022,26 137548,30 415706725,16

10.01.2022 3189,86 142233,10 453703676,37

11.01.2022 2856,36 150680,10 430396610,44

23.09.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради укладено додаткову угоду №4 до Договору, про таке:

У зв'язку із зміною (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку". Сторони дійшли згоди додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 11.01.2022 №143 "Комерційна пропозиція" "Тендерна-Ф" п.1.1. доповнити абзацом наступного змісту:

"Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 01.09.2022 року становить 3,88462 грн без ПДВ.".

Пункт 4.1 розділу 4 "Ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії" Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

"4.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 01.09.2022 становить 4,66154 грн (з ПДВ).".

Пункт 1.3 розділу 1 «Предмет Договору» Договору викласти в новій редакції такого змісту:

"1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень-грудень 2022 року становить 395 481 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу електричної енергії, заявленому оператору системи розподілу або за формою затвердженою цим договором. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Підставою для укладення вказаної угоди став лист ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" від 13.09.2022 вих.№33065/APSP (арк.с. 30-31Т.1), в якому, зазначено про те, що

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 31.08.2022 по 12.09.2022. середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 3,33942 грн. без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженим показником вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню більше 10 %.

Враховуючи зазначене, а також відповідно до Договору укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов Договору Відповідач запропонував збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 32 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 31.08.2022 по 12.09.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 3,33942 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

31.08.2022 3330,91 26101,80 86942746,64

01.09.2022 3225,50 26147,90 84340051,45

02.09.2022 3203,47 22913,60 73403030,19

03.09.2022 3136,58 23185,10 72721920,96

04.09.2022 3032,39 21078,40 63917929,38

05.09.2022 3237,84 23072,10 74703768,26

06.09.2022 3319,59 21455,10 71222135,41

07.09.2022 3329,50 21018,00 69979431,00

08.09.2022 3404,14 22990,70 78263561,50

09.09.2022 3512,04 24705,20 86765650,61

10.09.2022 3568,23 26626,90 95010903,39

11.09.2022 3389,74 21327,20 72293662,93

12.09.2022 3602,64 28686,80 103348213,15

26.09.2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради укладено додаткову угоду №5 до Договору, про таке:

У зв'язку із зміною (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку". Сторони дійшли згоди додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 11.01.2022 №143 "Комерційна пропозиція" "Тендерна-Ф" п.1.1. доповнити абзацом наступного змісту:

"Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 13.09.2022 року становить 4,15416 грн без ПДВ.".

Пункт 4.1 розділу 4 "Ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії" Договору викласти в новій редакції наступного змісту:

"4.1. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що з 13.09.2022 становить 4,98499 грн (з ПДВ).".

Пункт 1.3 розділу 1 «Предмет Договору» Договору викласти в новій редакції такого змісту:

"1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень-грудень 2022 року становить 389 643 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу електричної енергії, заявленому оператору системи розподілу або за формою затвердженою цим договором. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.

Підставою для укладення вказаної угоди став лист ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" від 20.09.2022 вих.№34062/NVMP (арк.с. 34 Т.1), в якому, зазначено про те, що

Відповідно до пунктів 1.2.8 та 3.7.1 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку результати торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються Оператором ринку, яким є ДП «Оператор ринку». Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії» оприлюднена інформація може застосовуватись, як орієнтир для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії.

За результатами роботи ринку на добу наперед» (надалі - РДН) у періоді з 13.09.2022 по 20.09.2022. середньозважений показник вартості електричної енергії на РДН дорівнював 3,60527 грн. без ПДВ. Відповідно, різниця між раніше узгодженим показником вартості електричної енергії на ринку на РДН відповідає коливанню більше 10 %.

Враховуючи зазначене, а також відповідно до Договору укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов Договору Відповідач запропонував збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%.

До листа Відповідач подав розрахунок середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (арк.с. 35 Т.1), відповідно до якого, за результатами роботи на ринку "на добу наперед" у періоди з 13.09.2022 по 20.09.2022р. середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) становила 3,60527 грн без ПДВ:

день РДН ОЕСУ за день Обсяг, МВт*ч Вартість

13.09.2022 3676,17 27498,20 101088057,89

14.09.2022 3670,14 29139,30 106945310,50

15.09.2022 3689,20 41725,90 153935190,28

16.09.2022 3659,08 39331,80 143918202,74

17.09.2022 3544,46 29080,00 103072896,80

18.09.2022 3379,99 24799,30 83821386,01

19.09.2022 3544,60 36165,30 128191522,38

20.09.2022 3607,63 38493,10 138868862,35

Таким чином, внаслідок укладення додаткових угод №№ 1, 2, 4, 5 збільшено ціну на електричну енергію на 41,05% від ціни, визначеної Договором про постачання (закупівлю) електричної енергії №143 від 11.01.2022.

Як зазначає Позивач у позові, Виконавчий комітет Зеленодольської міської ради спожив не 421 668 кВт*год електричної енергії, як було визначено у Договорі в первинній редакції, а 387 756 кВт*год, що було визначено у відповідних актах приймання-передачі (арк.с. 36, 47, 58, 69, 80, 91, 102, 113, 124, 135, 146 Т.1).

У результаті укладення оспорюваних додаткових угод територіальній громаді заподіяна шкода у вигляді надмірно сплачених грошових коштів, а саме: обсяг спожитої електричної енергії за цінами згідно оспорюваних додаткових угод склав 387 756 к.Вт*год, вартість електричної енергії за Договором №143 складала 1733055,47 грн з ПДВ, тобто виконавчий комітет Зеленодольської міської ради повинен був за відповідний обсяг спожитого електричної енергії сплатити 1551918,47 грн з ПДВ, натомість сплатив фактично 1720536,28 грн з ПДВ.

Таким чином, за Договором Позивачем визначено як безпідставно сплачені кошти у сумі 168617,81 грн (1720536,28 - 1551918,47 = 168617,81), які просить стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" як такі, що безпідставно отримана згідно зі ст. 1212 ЦК України.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Предметом позову є позовні вимоги про визнання недійсними додаткових угоду про збільшення ціни електроенергії до договору про постачання електроенергії, укладеного між Позивачем та Відповідачем і стягнення з Відповідача на користь Позивача коштів як безпідставно отриманих.

Обґрунтуванням позову є твердження про безпідставність збільшення ціни, умов тендерної документації та вимог ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Таким чином, для вирішення спору по суті необхідно встановити наявність або відсутність підстав для внесення змін до договору та дотримання обмежень встановлених Законом України «Про публічні закупівлі».

Пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, яка діяла в спірний період) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує також судову практику Верховного суду.

У постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 07.02.2023 у справі № 927/188/22 зазначається, що системний аналіз положень ч. 1 ст. 525, ст. 526, ч. 1 ст. 651 ЦК України та положень п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

- відбувається за згодою сторін;

- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);

- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);

- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%;

- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

За правовою позицією у постанові Верховного Суду України від 15.05.2007 № 30/110 та у постанові Верховного Суду від 14.06.2018 у справі № 904/8354/16 та від 18.06.2021 у справі №927/491/19 в умовах ринкової економіки ціна в договорі визначається попитом і пропозицією, конкуренцією та іншими економічними чинниками. Тому при укладенні договору та визначення його умов сторони повинні розумно оцінювати ті обставини, за яких від буде виконуватись, зокрема враховувати тенденції зростання (падіння) цін на ринку товарів та послуг тощо.

При вирішенні даного спору у справі №904/2235/25 слід також врахувати, що Верховний Суд неодноразово виснував, що ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі №920/19/24 додатково зауважено, що інший підхід до розуміння п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», який передбачає можливість необмеженого збільшення ціни при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі та спотворення принципу добросовісності конкуренції серед учасників.

Зміни та доповнення до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», внесені Законом України від 03.06.2021 №1530-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель», стосуються лише альтернативного варіанту визначення моменту початку обчислення строку для зміни ціни за одиницю товару та не скасовують встановлену первісною редакцією цього Закону заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%.

Отже, укладення додаткових угод №2 від 27.01.2022, №4 від 23.09.2022 та №5 від 26.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022 прямо суперечить вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки не дотримано обмеження у 10 відсотків як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбувалися такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

Так, порівняно з ціною, визначеної в первісному Договорі, при укладенні додаткової угоди № 2 від 27.01,2022 закупівельна ціна збільшена на 4,6 %, при укладенні додаткової угоди № 4 від 23.09.2022 закупівельна ціна збільшена на 13,5 %, при укладенні додаткової угоди № 5 від 26.09.2022 закупівельна ціна збільшена на 21,3 %.

Крім того, Постачальник у своїх листах як на підставу для підвищення ціни посилається на ч. 6 ст. 67 Закону "Про ринок електричної енергії", якою визначено, що за результатами торгів відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025р. у справі №920/19/24 вказала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правові висновки постанов Верховного Суду від 13.10.2020р. у справі №912/1580/18р., від 02.12.2020р. у справі №913/368/19, від 11.05.2023р. у справі №910/17520/21).

Сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Разом з цим, Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено конкретної форми/вигляду інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (аналогічний висновок, викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24).

Відповідно до правової позиції викладеної Верховним Судому складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі №927/491/19, Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Постачальник не надавав жодних доказів (договорів та актів купівлі-продажу), що закуповував електричну енергію для споживача у вказані періоди саме на РДН, а не на іншому сегменті ринку або за двостороннім договором тощо, та за якою ціною.

Тож, зміна середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» РДН не є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, як вказано у п.1.2.3. Комерційної пропозиції, оскільки Постачальником у пропозиціях щодо зміни договірної ціни не надано документів, що підтверджують закупівлю ним електричної енергії саме на РДН, а не на іншому сегменті оптового ринку, та зробило для нього виконання умов Договору вочевидь невигідним, збитковим.

Окремо слід зазначити, що уклавши договір про постачання (закупівлю) електричної енергії №143 від 11.01.2022 з виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради, ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» прийняло на себе зобов'язання постачати предмет поставки (електричну енергію) протягом усього періоду договору, тобто - до 31.12.2022, підприємство усвідомлювало всі фінансові ризики такої підприємницької діяльності.

Тож, рішення Відповідача про підписання договору є його добровільне волевиявлення про те, що він згоден на умови договору, в тому числі ціну за одиницю товару на день підписання договору.

Водночас, відразу після укладення договору від 25.11.2022, Відповідач почав ініціювати питання щодо збільшення договірної ціни з підстав коливання ціни на ринку товарів.

Такі дії Відповідача та порушують принципи закупівель, встановлені ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі», такі як: принцип максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони зa наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вола розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового оборогу не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Таким чином, закон пов'язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК України, при істотній зміні обставин.

Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 21.02.2011 у справі №9/219-09, від 20.02.2012 у справі №6-93цс 11.

Таким чином, можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».

Вищенаведені висновки повністю відповідають подібним правовим позиціям, викладеним в постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі №927/491/19.

Таким чином, оскільки правові підстави для зміни ціни одиниці товару за договором №143 від 11.01.2022 за укладеними додатковими угодами №№ 2, 4, 5 відсутні, додаткові угоди є такими, що суперечать наведеним вище приписам законодавства, а тому вбачаються підстави для їх визнання недійсними на підставі положень статей 203, 215 ЦК України.

Проте, суд погоджується із запереченнями Відповідача щодо укладення Додаткової угоди №1 від 25.01.2022 та в частині позовних вимог про визнання недійсною додаткову угоду №1 від 25.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" відмовляє в задоволенні з огляду на таке

25.01.2022 між Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" укладена додаткова угода №1, якою внесені зміни в частині регульованої складової, а саме тарифу на послуги оператора системи передачі електричної енергії - 0,34564 грн/кВт*год (без ПДВ) (затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 «Про встановлення тарифів на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «Укренерго» на 2022 рік»), ціна на електричну енергію визначена на рівні 3,58413 грн. (без ПДВ), очікуваний обсяг постачання визначено 414800 кВт*год. Проект додаткової угоди №1 та копію нормативно-правового акта Регулятора було направлено Споживачу листом від 25.01.2022 № 5725/APSP.

Як зазначає Відповідач у відзиві, метою укладання додаткової угоди №1 було приведення у відповідність до вимог законодавства регульованої складової - тарифу на послуги оператора системи передачі електричної енергії.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/ пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Споживач розмістив оголошення про закупівлю електричної енергії на платформі Prozorro https://prozorro.gov.ua/. На час оприлюднення оголошення НКРЕКП ще не затвердила тариф на послуги оператора системи передачі на 2022 рік, тому очікувана вартість предмета закупівлі розраховувалася з урахуванням попереднього тарифу на передачу.

Таким чином, при укладенні 17.01.2022 договору про постачання (закупівлю) електричної енергії сторони мали дотримуватися умов проведеної процедури закупівлі, що унеможливило зміну у договорі розміру тарифу за послуги оператора системи передачі. Тариф на послуги оператора системи передачі на виконання вимог постанови НКРЕКП 01.12.2021 № 2454, який підлягав застосуванню з 01.01.2022, було приведено у відповідність у додатковій угоді № 1 від 25.01.2022.

Відповідно до п.7 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2022 рік", яка набрала чинності з 01.01.2022 року, установлено Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 345,64 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно з додатком.

Таким чином, додаткова угода №1 від 25.012022 укладена сторонами у зв'язку із приведенням регульованої ціни у відповідність із постановою НКРЕКП від 01.12.2021 № 2454 і тому на цю угоду не поширюються обмеження, встановлені п.2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Також у зв'язку з цим відсутні підстави для стягнення з Відповідача суми 3856,62 грн.

Щодо решти суми позову суд керується таким.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Зокрема, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Отже, грошові кошти в сумі 164761,19 грн є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги", оскільки у зв'язку з недійсністю додаткових угод №№2,4,5 підстава їх набуття відпала, а тому Відповідач має повернути їх Позивачу.

Посилання Відповідача на Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, суд визнає безпідставним, оскільки в спірний період зазначена постанова КМУ не діяла.

7. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи викладені обставини, позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню частково, оскільки факт недійсності додаткових угод №2 від 27.01.2022, №4 від 23.09.2022 та №5 від 26.09.2022 доводиться матеріалами справи. В решті позовних вимог відмовити.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Позов Виконавчого комітету Зеленодольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 168617,81 грн - задовольнити частково.

Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 27.01.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги".

Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 23.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги".

Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 26.09.2022 до Договору №143 від 11.01.2022, укладену між виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (49044, м.Дніпро, вул.Моссаковського Володимира, буд. 7, код ЄДРПОУ 42082379) на користь виконавчого комітету Зеленодольської міської ради (53860, Дніпропетровська область, Криворізький район, м.Зеленодольськ, вул.Енергетична, буд.15, код ЄДРПОУ 25543291) грошові кошти у розмірі 164761,19 грн та витрати по сплаті судового збору 14793,72 грн.

В решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).

Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 04.05.2026

Суддя Н.Б. Кеся