27 квітня 2026 рокум. ЛьвівСправа № 909/131/25
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,
Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників:
від прокуратури - Винницька Л.М.
від позивача - не з'явився
від відповідача (скаржника) - Міла-Поляков Д.П.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Рунар Технолоджі» від 17 листопада 2025 року
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 01 жовтня 2025 року (повний текст підписано 20.10.2025), суддя Максимів Т.В.
у справі № 909/131/25
за позовом Керівника Калуської окружної прокуратури, м. Калуш, Івано-Франківська область
в інтересах держави в особі:
позивача Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, смт. Брошнів-Осада, Івано-Франківська область
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Рунар Технолоджі», м. Львів
про стягнення заборгованості за договорами оренди землі в сумі 618 143,78 грн
встановив:
10 лютого 2025 року керівник Калуської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом, заявленим в інтересах держави в особі позивача - Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Рунар Технолоджі» про стягнення заборгованості за договорами оренди землі в сумі 618 143,78 грн.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 01 жовтня 2025 року у справі № 909/131/25 позов задоволено. Ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Рунар Технолоджі» на користь Брошнів-Осадської селищної ради заборгованість у розмірі 618 143,78 грн. Здійснено розподіл судових витрат (судового збору).
Рішення суду мотивоване тим, що відповідно до земельного та податкового законодавства використання землі є платним, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності. При цьому, базою для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Суд у рішенні встановив факт укладення договорів оренди земельних ділянок від 01.04.2020, які є чинними на момент виникнення спору, а також визначив істотні умови цих договорів, зокрема щодо розміру, порядку та строків сплати орендної плати. Суд врахував, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок є підставою для перегляду розміру орендної плати без необхідності внесення змін до договорів оренди, у зв'язку з чим орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату з урахуванням оновлених показників нормативної грошової оцінки. Разом з тим суд обґрунтував, що спір у цій справі не має установлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд відноситься до юрисдикції господарських судів.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Рунар Технолоджі» звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 01 жовтня 2025 року у справі № 909/131/25 та закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України. Зокрема, вказує, що позивачем не подано до матеріалів справи ні рішення Брошнів-Осадської селищної ради від 15.07.2021 № 166-10/2021 про затвердження нормативної грошової оцінки, ні відповідної технічної документації, яка є первинною основою для визначення такої оцінки. За відсутності цих документів неможливо перевірити правильність застосованих коефіцієнтів та обґрунтованість визначеного розміру нормативної грошової оцінки, а відтак і правильність нарахованої орендної плати. Апелянт наголошує, що витяги з технічної документації самі по собі не можуть вважатися достатнім доказом, оскільки вони формуються на підставі відповідної документації, яка повинна бути досліджена судом. Крім того, відповідач зазначає, що він не був належним чином повідомлений про затвердження нової нормативної грошової оцінки, не мав можливості ознайомитися з технічною документацією, а відповідне рішення органу місцевого самоврядування не було належним чином оприлюднене, як того вимагає законодавство про регуляторну політику. Також вказує, що суд безпідставно відхилив доводи про необхідність внесення змін до договорів оренди шляхом укладення додаткових угод, оскільки відповідно до умов самих договорів та положень цивільного законодавства зміна істотних умов, зокрема розміру орендної плати, має здійснюватися за взаємною згодою сторін або за рішенням суду. Окремо скаржник не погоджується із визначеною підвідомчістю справи та вважає, що доводи стосовно непогодження із установленою нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок можуть бути предметом розгляду виключно в межах адміністративної справи.
У відзиві на апеляційну скаргу Калуська окружна прокуратура просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін. Зокрема, зазначає, що у матеріалах справи наявні витяги з технічної документації за 2022-2024 роки, які підтверджують розмір нормативної грошової оцінки. Звертає увагу на те, що рішення Брошнів-Осадської селищної ради від 15.07.2021 № 166-10/2021 про затвердження нормативної грошової оцінки є чинним та офіційно оприлюднено, зокрема на сайті селищної ради, а тому підлягає застосуванню. Окремо вказує, що ставка орендної плати у розмірі 5 % визначена сторонами у договорі оренди та відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки не виходить за встановлені межі. Разом з тим, наголошує, що спір має приватноправовий характер, оскільки стосується стягнення заборгованості за договором оренди, а тому підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Представник відповідача (скаржника) в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 01 жовтня 2025 року у справі № 909/131/25 та закрити провадження у справі, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Прокурор в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, поряд з тим, просив розглянути справу за його відсутності за наявними в матеріалах справи документами.
Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 01.04.2020 між Брошнів-Осадською селищною радою об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області (в тексті договору - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Рунар Технолоджі» (в тексті договору - орендар) укладено договори оренди земельних ділянок (далі - Договори), згідно з умовами яких, орендарю передано у строкове платне користування земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, а саме: земельну ділянку площею 1,8194 га з кадастровим номером 2624855400:01:002:0002, земельну ділянку площею 0,8291 га з кадастровим номером 2624855400:01:003:0003, а також земельну ділянку площею 0,3554 га з кадастровим номером 2624855400:01:001:0626, які розташовані за адресою: вул. Незалежності, 42, смт Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області.
Зазначені Договори укладено на підставі рішення сесії Брошнів-Осадської селищної ради № 690-25/2020 від 31.03.2020, відповідно до якого ТОВ «Рунар Технолоджі» передано в оренду строком на 5 років земельні ділянки:
-площею 0,3554 га з кадастровим номером 2624855400:01:001:0626 для обслуговування виробничих приміщень із цільовим призначенням 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, 42, смт Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області;
-площею 1,8194 га з кадастровим номером 2624855400:01:002:0002 для обслуговування виробничих приміщень із аналогічним цільовим призначенням 11.02, яка розташована за тією ж адресою;
-площею 0,8291 га з кадастровим номером 2624855400:01:003:0003 для обслуговування виробничих приміщень із цільовим призначенням 11.02, яка також знаходиться за адресою: вул. Незалежності, 42, смт Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області.
Відповідно до п.38 Договорів кожен із них набирає чинності з моменту їх підписання сторонами.
Згідно з інформацією, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державна реєстрація права оренди щодо земельної ділянки площею 1,8194 га (кадастровий номер 2624855400:01:002:0002) проведена 27.05.2020, запис про речове право № 23353964, із визначенням строку дії договору до 01.04.2025 з правом пролонгації; щодо земельної ділянки площею 0,8291 га (кадастровий номер 2624855400:01:003:0003) державна реєстрація здійснена 27.05.2020, запис № 23354472, строк дії договору також до 01.04.2025 з правом пролонгації; щодо земельної ділянки площею 0,3554 га (кадастровий номер 2624855400:01:001:0626) державна реєстрація проведена 27.05.2020, запис № 23354839, строк дії договору визначений до 01.04.2025 з правом пролонгації.
У п.5 Договорів сторонами визначено нормативну грошову оцінку кожної із земельних ділянок, а саме: для земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:002:0002 загальною площею 1,8194 га - 2 230 76634 грн.; для земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:003:0003 загальною площею 0,8291 га - 1 016 559,51 грн; для земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:001:0626 загальною площею 0,3554 га - 492 300,08 грн.
Відповідно до п.9 Договорів орендна плата встановлена у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки та становить: 111 538,32 грн на рік - для ділянки площею 1,8194 га; 50 827,98 грн на рік - для ділянки площею 0,8291 га; 24 615 грн на рік - для ділянки площею 0,3554 га.
Розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, а також коефіцієнта індексації, визначеного законодавством, із застосуванням форм, затверджених Кабінетом Міністрів України, які використовуються під час укладення, внесення змін або продовження дії договору оренди (п.10 Договорів).
Згідно з п.11 Договорів орендна плата підлягає внесенню щомісячно у відповідному розмірі та повинна сплачуватися на розрахунковий рахунок орендодавця не пізніше 30 числа місяця, що настає за звітним.
Пунктом 13 Договорів передбачено, що розмір орендної плати підлягає перегляду один раз на рік у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної чи комунальної власності.
Відповідно до п.25 Договорів орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати відповідно до умов цих договорів.
15 липня 2021 року рішенням Брошнів-Осадської селищної ради № 166-10/2021 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища Брошнів-Осада Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки селища Брошнів-Осада Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, виконану ТОВ «ПРО ЗЕМ». Згідно з п.3 зазначеного рішення нову нормативну грошову оцінку земель селища Брошнів-Осада введено в дію з 01 січня 2022 року.
Вказане рішення як нормативний акт доведено до відома населення, зокрема шляхом його оприлюднення на офіційному вебсайті Брошнів-Осадської селищної ради: https://broshniv-osadska-gromada.gov.ua/wp-content/uploads/2021/rishennia-sesii/rish-ses-20210715-166.pdf. Вказане рішення є чинним та не оскаржувалося у судовому порядку.
В порушення зазначених вище умов Договорів, відповідач, починаючи з січня 2022 року, не здійснював оплату орендної плати за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2624855400:01:002:0002, 2624855400:01:003:0003 та 2624855400:01:001:0626 у повному обсязі, внаслідок чого, станом на 01.01.2025 у нього утворилася заборгованість, яка з урахуванням коефіцієнта індексації становить 618 143,78 грн, у тому числі: 360 142,49 грн - за користування земельною ділянкою площею 1,8194 га (кадастровий номер 2624855400:01:002:0002); 160 606,04 грн - за користування земельною ділянкою площею 0,8291 га (кадастровий номер 2624855400:01:003:0003); 97 395,25 грн - за користування земельною ділянкою площею 0,3554 га (кадастровий номер 2624855400:01:001:0626).
З метою досудового врегулювання спору позивачем 15.11.2023 направлено на адресу відповідача претензію за вих.№ 890/06-29 з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати.
У подальшому, 25.01.2025 відповідачем на адресу позивача надіслано лист вих.№ 98/25, у якому ТОВ «Рунар Технолоджі» повідомило, що невиконання зобов'язань за договорами оренди зумовлено обставинами, які не залежать від його волі, зокрема повномасштабним вторгненням, у зв'язку з чим, підприємство було змушене призупинити свою діяльність через неможливість повноцінного здійснення господарської діяльності в умовах воєнного стану. У цьому ж листі відповідач просив розглянути можливість надання пільгового періоду для погашення заборгованості або перегляду умов договорів оренди з урахуванням наявних обставин.
Разом з тим, станом на 10.02.2025 заборгованість залишилася непогашеною, а сторони не досягли згоди щодо надання пільгового періоду або внесення змін до умов договорів, що стало підставою для звернення прокурора в інтересах Брошнів-Осадської селищної ради до суду з цим позовом.
Щодо підстав звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради:
Частинами 1, 3 ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч.3 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст.53 ГПК України).
Слід зазначити, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Звертаючись з цим позовом до суду, заявленим в інтересах держави, прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а саме: Брошнів-Осадську селищну раду та зазначив, що вказаний орган належним чином не здійснював захист інтересів держави шляхом вчинення певних дій, зокрема: звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості в судовому порядку.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову, в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Отже, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст.23 ЗУ «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
З огляду на викладене, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.
У такому випадку суд зобов'язаний дослідити: чи знав або повинен був знати відповідний орган про допущені можливі порушення інтересів держави, чи мав відповідні повноваження для їх захисту, проте всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся.
Як вбачається з матеріалів справи (документів, долучених до позовної заяви), прокурор листом за вих.№ 09.52/2-58-757ВИХ-24 від 26.11.2024 звернувся до позивача і повідомляв останнього про виявлені порушення та необхідність захисту інтересів держави.
Листом за вих.№ 6920-24 від 02 грудня 2025 року позивач повідомив прокуратурі обставини щодо спірної ситуації та надав відповідні документи.
Однак, заходи представницького характеру шляхом пред'явлення позову до суду, спрямованого на поновлення порушених прав та інтересів держави, Брошнів-Осадською селищною радою не вживалися.
08 січня 2025 року листом за вих.№ 52/2-8ВИХ-25 Калуська окружна прокуратура повідомила Брошнів-Осадську селищну раду щодо вжиття заходів реагування, а саме: звернення до суду з відповідним позовом в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради.
Відтак, прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав, передбачених статтею 23 ЗУ «Про прокуратуру», для звернення до суду з цим позовом, заявленим в інтересах держави в особі Брошнів-Осадської селищної ради, з огляду на що, судом першої інстанції правомірно прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено спір по суті.
Щодо суті спору:
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ч.9 ст.93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами першою та третьою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
У статті 13 Закону України «Про оренду землі» вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, між сторонами у справі 01 квітня 2020 року укладені договори оренди землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, які розташовані за адресою: вул. Незалежності, 42, смт Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області.
Даний факт встановлений місцевим господарським судом та не заперечується сторонами у справі.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до частин першої та другої статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Згідно з пунктом 9 Договорів, орендна плата встановлена у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки та становить: 111 538,32 грн на рік - для ділянки площею 1,8194 га; 50 827,98 грн на рік - для ділянки площею 0,8291 га; 24 615 грн на рік - для ділянки площею 0,3554 га.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Брошнів-Осадської селищної ради від 15 липня 2021 року № 166-10/2021 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища Брошнів-Осада Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки селища Брошнів-Осада Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, виконану ТОВ «ПРО ЗЕМ».
Згідно з пунктом 3 зазначеного рішення нову нормативну грошову оцінку земель селища Брошнів-Осада введено в дію з 01 січня 2022 року.
Зазначене рішення як нормативний акт доведено до відома населення, зокрема шляхом його оприлюднення на офіційному вебсайті Брошнів-Осадської селищної ради: https://broshniv-osadska-gromada.gov.ua/wp-content/uploads/2021/rishennia-sesii/rish-ses-20210715-166.pdf. Вказане рішення є чинним та не оскаржувалося у судовому порядку. Вказаним спростовуються доводи апелянта про неоприлюднення рішення Брошнів-Осадської селищної ради від 15 липня 2021 року № 166-10/2021 у встановленому порядку.
Таким чином, починаючи з 2022 року річний розмір орендної плати визначається відповідно до норм Податкового кодексу України та обчислюється згідно з рішенням Брошнів-Осадської селищної ради від 15 липня 2021 року № 166-10/2021 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель селища Брошнів-Осада Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області» за ставкою 5,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної відповідно до рішення Брошнів-Осадської селищної ради від 15 липня 2021 року № 166-10/2021.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 07.02.2022 № 4300, сформованого автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:002:0002, якою користується відповідач, станом на 2022 рік становить 2 139 614,40 грн; згідно з витягом № НВ-9902275712023 від 20.01.2023 нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 2023 рік становить 2 589 889,84 грн; відповідно до витягу № НВ-9901369962024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на 2024 рік становить 2 722 967,18 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 07.02.2022 № 4304, сформованого автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:003:0003, якою користується відповідач, станом на 2022 рік становить 975 021,60 грн; згідно з витягом № НВ-9902274602023 від 20.01.2023 нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 2023 рік становить 1 180 211,97 грн; відповідно до витягу № НВ-9901370352024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на 2024 рік становить 1 240 855,28 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 07.02.2022 № 4308, сформованого автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2624855400:01:001:0626, якою користується відповідач, станом на 2022 рік становить 600 732,62 грн; згідно з витягом № НВ-9902275152023 від 20.01.2023 нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 2023 рік становить 690 861,99 грн; відповідно до витягу № НВ-9901370622024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на 2024 рік становить 726 360,82 грн.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апелянта про необхідність укладення окремої додаткової угоди до договору оренди землі для зміни розміру орендної плати, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності безпосередньо залежить від затвердженої нормативної грошової оцінки та підлягає застосуванню незалежно від внесення відповідних змін до договору оренди.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Перевіривши розрахунок орендної плати за землю, не сплаченої орендарем у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки земель селища Брошнів-Осада, яка підлягає стягненню за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 та становить 618 143,78 грн, з якої: 360 142,49 грн - за користування земельною ділянкою площею 1,8194 га (кадастровий номер 2624855400:01:002:0002); 160 606,04 грн - за користування земельною ділянкою площею 0,8291 га (кадастровий номер 2624855400:01:003:0003); 97 395,25 грн - за користування земельною ділянкою площею 0,3554 га (кадастровий номер 2624855400:01:001:0626), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що такий є правильним.
Щодо доводів апелянта про закриття провадження у справі у зв'язку з непідсудністю, колегія суддів зазначає, що зміст публічних правовідносин передбачає наявність відносин влади і підпорядкування, що відрізняє його від приватних правовідносин, у яких відносини ґрунтуються на юридичній рівності сторін, вільному волевиявленні, майновій самостійності та вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу їх учасника. Отже, для розв'язання питання про те, чи підлягає спір у цій справі розгляду судом адміністративної юрисдикції, необхідно з'ясувати, чи є він публічно-правовим, тобто якою є суть (зміст, характер) спору, чи виник він саме між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин та чи не має цей спір вирішуватися в порядку господарського судочинства.
У справі, що розглядається, предметом позову є майнова вимога (стягнення заборгованості з орендної плати за договорами оренди), а позивач у спірних відносинах не здійснює владних управлінських функцій щодо ТОВ "Рунар Технолоджі", спір у справі не має установлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції. Отже, обраний позивачем спосіб захисту інтересів у спірних правовідносинах - стягнення заборгованості за договором оренди є характерним саме для приватноправового спору та не властивий публічно-правовим правовідносинам, а тому його розгляд відноситься до юрисдикції господарських судів. Водночас, оскарження рішення Брошнів-Осадської селищної ради від 15 липня 2021 року № 166-10/2021 не є предметом цього спору. Вказане рішення є чинним та правомірно взято до уваги при вирішенні цього спору.
Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
За наведених вище обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про стягнення з відповідача на користь позивача 618 143,78 грн - заборгованості з орендної плати за період 2022-2024 роки.
Рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний господарський суд не вбачає.
Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,
ухвалив:
Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 01 жовтня 2025 року у справі № 909/131/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рунар Технолоджі» - без задоволення.
Матеріали справи № 909/131/25 повернути до Господарського суду Івано-Франківської області.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.
Повну постанову складено 04 травня 2026 року
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
Суддя Бонк Т.Б.