Справа№672/215/26
Провадження №2-а/672/11/26
04 травня 2026 року м.Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді Рибачук О.Г.,
з участю секретаря судового засідання Стебло Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в поряду спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації,
встановив:
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувсь до суду з адміністративним позовом, в якому просить тимчасово обмежити у праві керування транспортним засобом під час мобілізації ОСОБА_1 ..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 відповідно до облікових даних перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 з 22.11.2022, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості щодо ступеню придатності та наявності права на відстрочку від мобілізації, згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в облікових даних відповідача відсутні. Відповідач є порушником правил військового обліку з 17.12.2025. 24 жовтня 2025 року о 09:00 годині відповідач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних з військово-обліковими даними Державного реєстру, але не прибув. У зв'язку з неявкою відповідача по повістці відповідно до вимог абзацу 39 пункту 9 Положення про ТЦК та СП в Державному реєстрі було сформоване електронне звернення до відділення поліції №5 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про доставлення відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке виконане не було.
Враховуючи, що ОСОБА_1 облікові дані не оновив, вказане свідчить про порушення ним вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Посилаючись на ч.ч.4-8 ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вважає, що за таких обставин наявні підстави для застосування до ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації за рішенням суду.
Ухвалою суду від 23.03.2026 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Станом на сьогодні відзив від відповідача на позовну заяву до суду не надійшов.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилався, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до облікових даних перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 з 22.11.2022, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
14.10.2025 на ім'я ОСОБА_1 керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 сформовано повістку №5206917 про виклик на 24.10.2025 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно довідки про причини повернення поштового відправлення рекомендованого листа із повісткою містяться відомості, що одержувач відсутній за вказаною адресою. Дата відмітки працівника Укрпошти зазначена 02.11.2025.
Відповідно листа-відповіді т.в.о. начальника ВнП №5 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області Козицької О. від 08.01.2026 №3438-2026 повідомлено про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 , так як не встановлено місце перебування.
За інформацією заступника начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях Вишневського С. від 24.12.2025 ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_1 , категорії «В», терміном дії до 13.07.1954.
08.01.2026 керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 сформовано вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом ОСОБА_1 , згідно якої його викликано на 09 год 00 хв 22.01.2026 за адресою місцезнаходження територіального центру комплектування та соціальної підтримки: АДРЕСА_2 .
Згідно трекінгу поштового відправлення рекомендованого листа із зазначеною вимогою містяться відомості, що одержувач відсутній за вказаною адресою. Дата відмітки працівника Укрпошти зазначена 24.01.2026.
Окрім цього, з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи 23.03.2026 судом у позивача витребувано інформацію щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.210-1 КУпАП.
Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.04.2026 №2/2617 ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП не притягувався. Відповідна постанова керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 не виносилася.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.
Згідно з приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.
У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до абз.1 ч. 1, ч. 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, додатком 2 до якого є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до положень підпункту 2 пункту 1 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні зокрема прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.
Згідно із ч. 4 ст. 27 вказаного Закону, у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.
У відповідності до ч.3 ст.27 цього Закону, днем вручення вимоги є: 1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв'язку; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.
Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений ст.283-2 КАС України, згідно з положеннями частин першої, другої якої у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом, вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Позов подається до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня виникнення підстав, що дають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки право на пред'явлення позовних вимог відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до правил ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ч.8 ст.283-2 КАС України, суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме: 1) невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення; 2)неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції; 3)вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом відповідно; 4) невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов'язку (обов'язків).
Враховуючи, що згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.04.2026 №2/2617 ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП не притягувався, відповідна постанова керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 не виносилася, відсутні підстави для висновку про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення.
За таких обставин та, враховуючи вимоги п.1 ч.8 ст.283-2 КАС України, суд відмовляє в задоволенні заявлених вимог у зв'язку із недоведеністю позивачем існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 22, 139, 241, 242, 243, 244, 246, 250, 283-2 КАС України,
ухвалив :
У задоволенні позову ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації відмовити.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 283-2 КАС України, можуть бути подані протягом 15 днів з дня їх проголошення.
Учасник справи, особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та/або обов'язки, якій рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення їй рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Повне судове рішення складено 04.05.2026.
Суддя Олена РИБАЧУК