Справа № 932/4565/26
Провадження № 2-о/932/79/26
про залишення без руху
22 квітня 2026 року Суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Стадченко О.В., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 , заінтересована особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті, -
До Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшла вказана заява.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.04.2026 справа передана для розгляду судді Стадченко О.В.
З огляду на положення ч.3 ст. 294 ЦПК України до заяв в справах окремого провадження застосовуються вимоги ст. ст. 175, 177 ЦПК України щодо форми і змісту позовної заяви, а також вимоги ст. 185 ЦПК України в частині можливості повернення заяви.
Згідно з п.8 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту смерті подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення до суду він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.
Отже, зверненню до суду із заявою про встановлення факту смерті, має передувати звернення заявника до органу РАЦС із заявою про реєстрацію смерті особи. Лише після одержання відмови органу РАЦС у реєстрації події смерті, заявник має право звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті.
Незважаючи на те, що у заяві зазначено та в якості додатку п.9 вказано про наявність листа Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 02.04.2026 №0427/31.30-26, яким заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , такий лист до заяви заявником не долучений та суду не наданий.
Крім того, заявником у заяві зазначено, що встановлення факту смерті ОСОБА_3 має безпосередні юридичні наслідки для заявника, оскільки є необхідною передумовою для проведення державної реєстрації смерті в Україні, отримання свідоцтва про смерть українського зразка та реалізації спадкових прав.
Одночасно, слід зауважити, що заява ОСОБА_1 не містить зазначення мети, у зв'язку з якою вона просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , до заяви не додано жодних доказів неможливості реалізації прав, свобод та/ або інтересів заявника або створення умов для їх здійснення чи підтвердження.
В свою чергу, проведення державної реєстрації смерті в Україні, отримання свідоцтва про смерть українського зразка - не є метою встановлення факту смерті особи, а є механізмом реалізації відповідного судового рішення.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним судом у постанові від 10 вересня 2025 року у справі №243/3661/24.
Крім того, заявник зазначає про необхідність встановлення факту смерті ОСОБА_3 для реалізації спадкових прав.
Одночасно, заявник у заяві посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер на території російської федерації і факт його смерті підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 від 12.01.2021 року, виданим Відділом №3 Міжрайонного управління РАЦС по Одинцовському міському округу і міському округу Краснознаменськ Головного управління РАЦС Московської області. Вказаний документ додається до заяви.
З доданої до заяви копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 № НОМЕР_2 від 12.01.2021 судом встановлено, що 31 березня 2021 року вказане свідоцтво про смерть було перекладено українською мовою та засвідчено приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Аршавою І.О. Отже, копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 з відповідним перекладом на українську мову із нотаріальним посвідченням малася у розпорядженні заявниці ОСОБА_1 з 31 березня 2021 року.
З цього приводу слід зауважити на такому, що заявник у своїй заяві посилається на зупинення дії Законом України №2783-ІХ від 01.12.2022 (який набрав чинності з 23 грудня 2022 року) та здійснення виходу України з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї у відносинах з російською федерацією.
Таким чином, до 23 грудня 2022 року Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї у відносинах з російською федерацією були частиною національного законодавства України.
А відповідно до статті 13 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, укладеної між державами - членами СНД (зокрема, Україною і рф) та ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою та скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без якого-небудь спеціального посвідчення; документи, що на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних Сторін доказовою силою офіційних документів.
Отже, до 23 грудня 2022 року свідоцтво про смерть, видане на території рф, не потребувало будь -якої легалізації на території України.
З огляду на вищенаведене, із заяви не зрозуміло, що заважало заявнику ОСОБА_1 з 31 березня 2021 року по 23 грудня 2022 року, маючи на руках копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 № НОМЕР_2 від 12.01.2021 (актовий запис №170219500011800108005), видане Відділом №3 Міжрайонного управління РАЦС по Одинцовському міському округу і міському округу Краснознаменськ Головного управління РАЦС Московської області, з відповідним перекладом на українську мову і нотаріальним засвідченням 31.03.2021, реалізувати свої спадкові права.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177цьогоКодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, заяву слід залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків, а саме: - надати суду примірник відмови органів РАЦС в реєстрації події смерті ОСОБА_3 ; - зазначити мету встановлення юридичного факту; - обґрунтувати неможливість реалізації своїх спадкових прав, свобод та/ або інтересів і яких саме, до 23 грудня 2022 року; - надати суду докази неможливості реалізації прав, свобод та/ або інтересів заявника або створення умов для їх здійснення чи підтвердження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.175,177,294,318 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 , заінтересована особа Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті - залишити без руху.
Надати заявнику та представнику заявника строк для усунення недоліків 10 днів з моменту отримання копії ухвали.
У випадку не усунення недоліків у встановлений строк заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В.Стадченко