01 травня 2026 року справа № 580/3169/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , що діє на підставі довіреності та від імені ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
30.03.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 , що діє на підставі довіреності та від імені ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач), до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18001, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною відмови щодо не проведення перерахунку його пенсії відповідно до довідки від 21.06.2017 №228, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуаціях у Черкаській області (код ЄДРПОУ 38646021);
зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки № 228 від 21.06.2017, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуаціях у Черкаській області (код ЄДРПОУ 38646021), та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум.
Додатково просив розглянути справу в суді за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач безпідставно не провів перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 21.06.2017 № 228 про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою від 06.04.2026 суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене письмове провадження у справі.
22.04.2026 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що заява позивача, яка є підставою звернення до суду, стосовно перерахунку пенсії згідно з рішення Конституційного Суду подана в довільній формі. На час виникнення спірних відносин, частина третя статті 54 Закону № 796 в редакції Закону № 1584-ІХ не втратила чинність, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії згідно частини четвертої статті 54 Закону № 796-ХІІ в редакції Закону № 230/96-ВР, є безпідставними та необґрунтованими.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до посвідчення від 26.03.2019 серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивач є особою з 3 групою інвалідністю та має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заявою від 04.06.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 “При визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше здійснених виплат. Додатково разом із заявою направив копію Довідки від 26.06.2017 Управління Державної казначейської служби України з надзвичайних ситуації у Черкаській області № 228 (довідка надавалась у 2017 році) для здійснення належних дій та проведення перерахунку.
Відповідно до довідки від 21.06.2017 №228 позивач з 06.06.1986 до 25.06.1986 працював у населених пунктах у зоні відчуження м.Чорнобиль, ЧАЕС. Займався виготовленням бетону на посаді «пожежний». За 1986 рік виплачено грошове забезпечення в сумі 198 крб. 00 коп. Згідно з наказу у ДСНС України у Черкаській області від 19.06.2017 року № 210 проведено донарахування належного грошового забезпечення за період з 06.06.1986 до 25.06.1986 без його виплати у сумі 36 крб.00 коп. з урахуванням коефіцієнта кратності 3:4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7. Оплата за підвищеними тарифними ставками з урахуванням зони безпечності проводилась виходячи з установленого у зони відчуження 6-ти годинного робочого дня за 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня. Відповідно до протоколу розрахунку грошового забезпечення за роботу у зоні відчуження для призначення пенсії загальна сума грошового забезпечення обчислена у розімірі 189,00 крб.
Листом від 30.09.2025 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію з інвалідності 3 групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно зі статтею 54 ЗУ № 796, втрата працездатності - 60%. У довідці від 21.06.2017 № 228 про заробітну плату за період роботи у населених пунктах зони відчуження з 16 до 19 червня 1986 року, з 22 до 25 червня 1986 року та з 20 до 21 червня 1986 року, виданій управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, яку позивач надав до заяви від 04.06.2025, сума збереженого грошового забезпечення за роботу в зоні відчуження визначена в подвійному розмірі. Згідно з розрахунком грошового забезпечення за роботу в зоні відчуження збережене г/з становить 45,00 крб. (135:30 = 4,50 х 10 (діб) = 45,00). У довідці визначено 90,00 крб, у результаті чого сума фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, із якої обчислюється розмір пенсії визначена не вірно. За результатами документальної перевірки від 13.06.2025 акт № 2300-0902-1/2805 щодо достовірності видачі довідки від 21.06.2017 №228 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області встановлено, що дані про відрядження до зони відчуження для участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в управлінні відсутні. Згідно з розрахунковими картками ПВПЧ (так зазначено в акті) в серпні місяці 1986 року в графі «Чорнобиль» зазначена сума 108,00крб. без розшифрування. Враховуючи зазначене, відсутні підстави для розрахунку пенсії з довідки про заробітну плату від 21.06.2017 № 228.
Не отримавши перерахунку пенсії, позивач звернувся в суд з позовом.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 44 Закону №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком.
Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення та у випадках їх недостатності - зобов'язаний письмово повідомити про це.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, відповідач після надходження заяви щодо призначення пенсії зобов'язаний прийняти відповідне рішення. За спірних відносин відповідач не прийняв рішення, а видав лист, що не є його актом розпорядчого характеру.
Як свідчать встановлені обставини спору, відповідач не прийняв рішення щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок. Зміст листа від 30.09.2025 свідчить щодо повідомлення про недоліки довідки. Тому суд урахував, що відповідно до приписів п.1.8 Порядку 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Суд звернув увагу, що за наявності суперечливих даних щодо методу роботи позивача (вахтовий чи відрядження) та розбіжностей у розрахунку заробітку відповідач не повинен обмежуватись наданням роз'яснювального листа, а зобов'язаний повідомити, які документи наобхідно надати для усунення розбіжностей або самостійно перевірити офіційні відомості та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду заяви від 04.06.2025. Відсутність офіційного рішення про відмову у перерахунку пенсії, прийнятого у межах процедури Порядку № 22-1, та не надання позивачу можливості надати додаткові документи свідчить про допущення протиправної бездіяльності щодо належного розгляду звернення особи.
Наявність вказаних відповідачем неточностей у відомостях не свідчить про їх підробку, що перешкоджає винести акт розпорядчого характеру щодо результату розгляду заяви про перерахунок пенсії. Тому суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах відповідач допустив порушення процедури розгляду заяви позивача. Дії у формі видачі листа заявленого права на перерахунок пенсії позивача безпосередньо не порушують. Тому в цій частині позовна вимога не обґрунтована та задоволенню не підлягає. Натомість протиправною є вказана вище бездіяльність.
Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 04.06.2026 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки № 228 від 21.06.2017, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуаціях у Черкаській області, з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні. Решта позовних вимог необґрунтована та передчасна, оскільки до часу дотримання відповідачем належної процедури розгляду заяви передчасні підстави для втручання в його дискреційне повноваження приймати рішення про призначення пенсії відповідного виду.
Отже, заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У матеріалах позову відсутні докази понесених судових витрат, а тому вони розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_2 від 04.06.2025 про перерахунок пенсії на підставі довідки № 228 від 21.06.2017, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуаціях у Черкаській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (юридична адреса: 18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 04.06.2025 про перерахунок його пенсії на підставі довідки № 228 від 21.06.2017, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуаціях у Черкаській області, з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ