Рішення від 30.04.2026 по справі 480/714/26

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року Справа № 480/714/26

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/714/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у повторному взятті на військовий облік та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про взяття на військовий облік та звернення до органів Національної поліції щодо доставки його для складання протоколу;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити його з військового обліку, поновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про виключення його з військового обліку з підстав передбачених п. 3 ч. 6 ст. 37 "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку із непридатністю до військової служби з 25.12.2023;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомити органи Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Вимоги мотивує тим, що 25.12.2023 був виключений з військового обліку на підставі п. 3 пп. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", про що поставлена відповідна відмітка, затверджена гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В 2023 році позивач пройшов військово-лікарську комісію згідно якої був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії № 9345 від 17 жовтня 2023 року.

В додатку Резерв + позивач отримав інформацію, про те, що його повторно було взято на військовий облік, ТЦК та СП 14.10.2025 звернувся до Національної поліції, щоб доставити його для складання протоколу. Причина: Не стали на військовий облік за новою адресою. Позивач наголошує, що адресу проживання не змінював, з 2000-го року та по сьогоднішній день прописаний та фактично мешкаю в АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 09.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відзиву на позовну заяву відповідач суду не надав.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач згідно записів військового квитка серії НОМЕР_1 від 23.10.2002 знятий з військового обліку 25.12.2023 на підставі п.3 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

З копії електронного військово-облікового документу з Резерв + вбачається, що позивача розшукує ТЦК, зазначено ТЦК та СП 14.10.2025звернувся до Національної поліції, щоб доставити позивача для складання протоколу. Причина: Не стали на військовий облік за новою адресою.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Закон України "Про оборону України", Закон України "Про Збройні Сили України", Закон України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду цієї справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Приписами частини сьомої статті 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ТЦК здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Абзац тринадцятий частини першої статті 21 Закону № 3543-ХІІ передбачає, що підприємства, установи і організації зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Стаття 22 Закону № 3543-ХІІ визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 3543-ХІІ, громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Як вбачається з ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ інші військовозобов'язані (крім тих, які спеціально обумовлені у даній статті) протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Разом з тим, приписи статті 37 Закону № 2232-XII визначають порядок взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Так, відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби ( причому вказана підстава була наявна на момент визнання позивачем непридатним до військової служби так і на даний час).

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: серед іншого: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Отже, виключенню з військового обліку у відповідних ТЦК підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби та до їх військово-облікового документа вносяться відповідні дані.

За обставинами справи, що розглядається, судом встановлено, що позивач виключений з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII, про що свідчить запис у військово-обліковому документі позивача.

Обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку покладено на посадових осіб районних ТЦК та СП. Отже, недотримання відповідним установами певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку може створювати негативні наслідки для позивача у майбутньому.

Суд враховує правову позицію, викладену у пунктах 37-39 постанови Верховного Суду від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24, відповідно до якої законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Отже, після виключення позивача з військового обліку на підставі пункту як непридатного до військової служби, без визнання підробленими відповідних документів чи переогляду зі встановленням іншого медичного діагнозу, відповідач не мав правових та фактичних підстав повторно взяти його на військовий облік. Крім того, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач, знаючи про наявність в нього ступеня непридатності до військової служби, погодився вступити до лав Збройних Сил України в добровільному порядку.

Суд звертає увагу, що з моменту визнання позивача непридатним до військової служби позивач не має статусу військовозобов'язаного, призовника або резервіста, тобто вищенаведеними нормами не визначено його обов'язку звернення до ТЦК та СП та постановки на військовий облік для уточнення військово-облікових даних.

При цьому суд звертає увагу на те, що свої облікові дані позивач оновив і в них містились дані про те, що він є непридатним до військової служби.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача з приводу взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивача є протиправними, оскільки вчинені з неповно встановленими обставинами та з порушенням вимог вищевказаного законодавства, а позов в цій частині підлягає до задоволення.

Фактично у даній справі відповідач постановив на військовий облік особу, яка була раніше виключена з військового обліку і постановці повторно не підлягає.

Враховуючи вищевказане, протиправними є подальші дії відповідача щодо внесення даних позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про те, що він є військовозобов'язаним.

За таких обставин, оскільки оскаржувані дії відповідача не ґрунтуються на правильному застосуванні норм Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та вчинені без урахування всіх фактичних обставин підлягає задоволенню взаємопов'язана вимога позивача про зобов'язання відповідача виключити із військового обліку військовозобов'язаних позивача.

Відповідно до приписів частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Статтями 7, 8 Закону № 1951-VIII визначено, що належить до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста .

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); 3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; 4) відомості про участь у бойових діях.

Таким чином, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів зберігає інформацію, зокрема, щодо результатів проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) військовозобов'язаним та виконання ним військового обов'язку.

Оскільки судом встановлено протиправність дій відповідача, які полягають у внесенні даних про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних, внесення відповідних даних про це до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача виключити дані про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у повторному взятті ОСОБА_1 на військовий облік та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про взяття на військовий облік та звернення до органів Національної поліції щодо доставки ОСОБА_1 для складання протоколу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, поновити в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про виключення ОСОБА_1 з військового обліку з підстав передбачених п. 3 ч. 6 ст. 37 "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку із непридатністю до військової служби з 25.12.2023.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомити органи Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал