Ухвала від 30.04.2026 по справі 380/14843/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/14843/25

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

м. Львів

30 квітня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - третя особа) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25 адміністративний позов задоволено повністю, зокрема:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №135050004983 від 02.07.2025;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах державної податкової служби з 27.07.1990 до 24.06.2025;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 24.06.2025 переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідки №290-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, довідки №291-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, №102-13-01-10-21 від 24.06.2025 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Рішення набрало законної сили.

13.03.2026 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25 шляхом зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення щодо виплати пенсії в нарахованому рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.12.2025 року розмірі.

В обґрунтування поданої заяви зазначає, що Листом від 07.01.2026 №1800-0202-8/894 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що на виконання судового рішення ГУ ПФУ в Сумській області рішенням від 29 грудня 2025 року перевело позивача з 24 червня 2025 року з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 Nє3723-ХII, п.п. 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідки № 290-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, довідки № 291-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, № 102-13-01-10-21 від 24.06.2025.

Відповідно до розрахунку пенсії державного службовця від 29.12.2025 розмір пенсії з надбавками з 24.06.2025 становить 31111,66 грн.

Також, ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що електронна пенсійна справа передана до ГУ ПФУ у Львівській області для здійснення виплати пенсії.

Ухвалою суду від 19.03.2026 заяву ОСОБА_1 від 13.03.2026 про встановлення судового контролю (в порядку ст. 382 КАС України), - задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.

20.03.2026 від третьої особи надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю, в яких зазначає, що виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться у призначеному розмірі - 19037,63 грн. Розпорядженням від 01.03.2026 ОСОБА_1 проведено індексацію заробітку, в результаті чого розмір пенсії становить 19916,22 грн.

21.04.2026 від відповідача надійшов звіт від 16.04.2026 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25, в якому зазначає, що на виконання вищевказаного рішення суду, зараховано ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах державної податкової служби з 27.07.1990 до 01.05.2016 та здійснено з 24.06.2025 року переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХII, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-V, 3 урахуванням довідки №290-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, довідки №291-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, №102-13-01-10-21 від 24.06.2025 (докази додаються).

Також від відповідача надійшло клопотання, в якому просить звільнити керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України.

В обґрунтування зазначає, що головне управління вжило всіх залежних від нього заходів щодо виконання судового рішення - здійснило належний перерахунок пенсії в межах резолютивної частини рішення та передало пенсійну справу в установленому порядку, - невиконання рішення в частині фактичної виплати коштів є наслідком об'єктивних організаційно-правових обставин, що не залежать від волі відповідача.

При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.

Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25 відповідачем зараховано ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах державної податкової служби з 27.07.1990 до 01.05.2016 та здійснено з 24.06.2025 року переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХII, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-V, 3 урахуванням довідки №290-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, довідки №291-13-01-10-00-11 від 24.06.2025, №102-13-01-10-21 від 24.06.2025, що підтверджується відповідним перерахунком пенсії.

За наведеного суд вважає, що відповідач належним чином здійснив перерахунок основної пенсії позивача на виконання рішення суду у цій справі, починаючи з 24.06.2025 в межах своїх повноважень.

Суд звертає увагу, що 17.07.2025 постановою Кабінету Міністрів України № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Постанова №821).

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За змістом п. 4-8 Постанови №821, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством (п. 4).

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік (п. 5).

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата (п. 6).

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку (п. 7).

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку (п. 8).

Більше того, виділення коштів із державного бюджету не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Матеріали справи підтверджують вчинення керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області достатніх дій, спрямованих на виконання судового рішення.

Також суд звертає увагу, що виплата пенсії з урахуванням Постанови №821 не була предметом розгляду цієї справи.

При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі.

Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.04.2026 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 у справі №380/14843/25.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 30.04.2026.

Суддя Ю.С.Кондратюк