Рішення від 01.05.2026 по справі 380/23727/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 рокусправа № 380/23727/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул. Госпітальна 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про включення (взяття) 17.09.2025 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 03012023320454400181 на військовий облік;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 03012023320454400181 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 28 березня 2022 року;

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України від 06.08.2025 № 2025-0806-1818-0973-7 про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленої довідкою від 28.03.2022 №1847.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.03.2022 на підставі довідки військово-лікарської комісії №1847 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Відомості про непридатність та виключення з військового обліку були занесені 28.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 до його військового квитка. Крім цього, зазначені відомості були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що узгоджується з відомостями, які відображалися в застосунку «Резерв +».

Згодом, під час формування військово-облікового документу застосунку «Резерв+» Позивач повторно отримав розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, де побачив змінені дані, а саме: статус «на обліку» із зазначенням дати такого взяття на облік 17.09.2025 та вказано дату ВЛК 06.08.2025 та номер протоколу ВЛК 2025-0806-1818-0973-7, зокрема змінено категорію обліку з «невійськовозобов'язаний» на «військовозобов'язаний».

Будучи впевненим про невідповідність змінених даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до Відповідача 1 про внесення виправлень, а саме коректно відобразити дату та номер протоколу ВЛК, та змінити статус у відповідності до висновку ВЛК у формі довідки від 28.03.2025 на «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Натомість, отримав відповідь від 26.09.2025 р.№4778 відповідно до якої Відповідач 1 повідомив, що відомості, внесені до ЄДРВ є коректні.

Після звернення 23.09.2025 р. на Вебсайт Урядового контактного центру Позивач отримав лист від ІНФОРМАЦІЯ_6 від 07.10.2025 року за змістом якого вбачається, що начебто дії Відповідача 1 є законними з огляду на те, що постановою Відповідача 2 від 06.08.2025 № 2025-0806-1818-0973-7 постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 у вигляді довідки від 28.03.2022 року була скасована.

Для ознайомлення з постановою Відповідача 2 від 06.08.2025 № 2025 0806-1818-0973-7, позивач звернувся до ЦВЛК ЗСУ з відповідним листом. Відповідно до листа від 10.10.2025 №598/4/24781, Відповідач 2 розглянув медичні документи позивача на запит слідчого відділу Управління СБУ у Львівській області, та прийняв постанову від 06.08.2025 № 2025-0806-1818-0973-7 щодо скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 . Одночасно відмовлено позивачу в ознайомленні з постановою від 06.08.2025 № 2025 0806-1818-0973-7 з посиланням на положення ст. 222 КПК України.

Позивач вважає протиправною Постанову ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 06.08.2025 № 2025 0806-1818-0973-7 та такою, що підлягає скасуванню, оскільки, під час прийняття оскаржуваної постанови, ВЛК ЦВЛК ЗСУ діяла: необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; не безсторонньо (упереджено); не добросовісно.

Також, позивач вважає протиправними дії Відповідача 1, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про включення (взяття) 17.09.2025 його на військовий облік

Ухвалою суду від 09.12.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_7 , щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , значиться як порушник ВО (військового обліку) з 22 жовтня 2025 року. З цього ж джерела (персональні дані) вбачається, що ОСОБА_1 , відповідно до електронного звернення Е3789582, не прибув вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлена тривалість порушення від 22 жовтня 2025 року по 21 жовтня 2026 року. В цьому ж джерелі згенерована повістка, які скеровувались на адресу ОСОБА_1 - № НОМЕР_3 про виклик на 03 жовтня 2025 року для проходження медичного огляду.

Відповідач-1 вказує, що Всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ОСОБА_1 не з'явився за вказаним викликом (повісткою) у зазначені у них місце та строк. Внесення відомостей про особу до реєстру Оберіг як порушника військового обліку, жодним чином не пов'язане з процедурою притягнення порушника до адміністративної відповідальності та прийняттям у справі про адміністративне правопорушення рішення. Як видно з витягу з реєстру Оберіг, інформація щодо притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, відсутня.

Вважає, що були усі підстави для направлення до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РЦП ГУ НП у Львівській області електронного звернення щодо виявлення та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_1 .

Вказує, що при оформленні постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 порушені вимоги пунктів 22.2 та 22.6 глави 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2028 року №402 (зі змінами) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800, чинного на момент огляду ВЛК щодо оформлення прийнятих постанов ВЛК та їх затвердження на офіцерів запасу, а саме те, що свідоцтво про хворобу не було оформлено та не надано на розгляд та затвердження штатної ВЛК.

Натомість була складена довідка ВЛК, що суперечить вимогам Положення. Разом з тим у довідці ВЛК № 1847 зазначено, що військовозобов'язаному проведено медичний огляд за графою II Розладу хвороб, у той час як згідно вимог Положення офіцери запасу мають оглядатись за графою ІІІ Розгляду хвороб. Через те що в офіцера запасу ОСОБА_1 не було свідоцтва про хворобу, в його медичному огляді за 2022 рік ВЛК було скасоване, та зобов'язано ОСОБА_1 пройти повторне ВЛК при ЛОТЦК, що даний громадянин проігнорував, в зв'язку з чим в поліцію направлено листа про його доставлення як порушника.

Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник позивача в спростування заперечень відповідача-1, висловлених у відзиві на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив.

Відповідач-2, Центральна військово-лікарська комісія Збройних сил України, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що згідно пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року № 576/2023 “Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану. Зазначеною робочою групою станом на теперішній час здійснюється зазначена перевірка постанов позаштатних військово-лікарських комісій та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України щодо їх скасування/відміни. За запитом слідчого відділу Управління Служби безпеки України щодо обґрунтованості постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 , щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1

Робочою групою на виконання вимог пункту 20.1 глави 20 розділу II Положення колегіально, більшістю голосів прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , про що складено протокол засідання № 2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025 та прийнято рішення.

Вважає, що при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він мав право, самостійно або під час проведення повторного медичного огляду, особисто звернутися до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , згідно вимог Положення № 402, із пакетом документів, які б підтверджували протилежне. У свою чергу матеріали позовної заяви не містять доказів на підтвердження порушення процедури перегляду Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України постанови ВЛК. При цьому, позивач не обмежений у праві пройти медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 , як передбачено пунктом 2 протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України «Центральна ВЛК ЗСУ (Київ)» № 2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025. Таким чином, ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв, у тому числі тих, що призвели до смерті, у військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження.

Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 (Жидачів).

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 28.03.2022 №1847, за результатами проведення 28.03.2022 медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , на підставі ст. 61А графи ІІІ Розкладу хвороб, графи 7 ТДВВ та ст. 78в постановою ВЛК позивача визнано не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку у військовий час.

На підставі постанови ВЛК, відповідачем-1 внесено до військового квитка позивача серії НОМЕР_4 від 09.10.2001 відомості про його виключення з військового обліку 28.03.2022 за станом здоров'я.

Постановою Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, оформленою протоколом №2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025, скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 в довідці від 28.03.2022 №1847 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

ЦВЛК зробила висновок про те, що при оформленні постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , порушені вимоги пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, чинного на момент огляду ВЛК, щодо оформлення прийнятих постанов ВЛК та їх затвердження на офіцерів запасу, а саме те, що свідоцтво про хворобу не було оформлено та надано на розгляд та затвердження штатною ВЛК. Натомість була складена довідка ВЛК (додаток 4 до Положення), що суперечить вимогам Положення. Разом з тим, у довідці ВЛК № 1847 зазначено, що військовозобов'язаному проведено медичний огляд за графою II Розкладу хвороб, у той час як, згідно вимог Положення, офіцери запасу мають оглядатись за графою III Розкладу хвороб.

Також за висновком ЦВЛК позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 згідно вимог Положення.

Листом від 26.09.2025 №4778 відповідач-1 повідомив позивача, зокрема, про те, що зміни, які були внесені у ЄДРВ є коректними.

Вважаючи протиправними такі дії відповідача-1 та протиправною постанову відповідача-2, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII).

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».

Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я.

Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п. 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до п. 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Згідно п. 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Як передбачено підпунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК. Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів. Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (п. 2.2. глави 2 розділу І Положення №402).

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я; перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і лікувальних закладах Міністерства оборони України; контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК; проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК; підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (абзац 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402).

Відповідно до Рішення Ради з національної безпеки і оборони України від 30.08.2023, введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 № 576/2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», в ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.

Отже, зміст указаних норм дає підстави зробити висновок про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Згідно матеріалів справи, відповідно до довідки ВЛК від 28.03.2022 №1847 позивача визнано не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку у військовий час.

Постановою ЦВЛК, оформленою протоколом № 2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025 скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 в довідці від 28.03.2022 №1847 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

ЦВЛК зробила висновок про те, що при оформленні постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , порушені вимоги пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, чинного на момент огляду ВЛК, щодо оформлення прийнятих постанов ВЛК та їх затвердження на офіцерів запасу, а саме те, що свідоцтво про хворобу не було оформлено та надано на розгляд та затвердження штатною ВЛК. Натомість була складена довідка ВЛК (додаток 4 до Положення), що суперечить вимогам Положення. Разом з тим, у довідці ВЛК № 1847 зазначено, що військовозобов'язаному проведено медичний огляд за графою II Розкладу хвороб, у той час як, згідно вимог Положення, офіцери запасу мають оглядатись за графою III Розкладу хвороб.

Також за висновком ЦВЛК позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 згідно вимог Положення.

Підставою для перегляду ЦВЛК постанови ВЛК від 28.03.2022 №1847 стало надходження листа Управління Служби безпеки України у Львівській області (вх. №13243 від 18.07.2025) щодо обґрунтованості вказаної постанови ВЛК.

Суд зазначає, що ЦВЛК, яка є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, на підставі наданих пункту 2.3.4 Положення № 402 повноважень, мала право розглядати, переглядати, скасовувати постанову будь-якої ВЛК Збройних Сил України, у тому числі постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлену довідкою від 28.03.2022 №1847, щодо визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку у військовий час.

Водночас, матеріали справи не містять доказів на підтвердження порушення процедури перегляду ЦВЛК постанови ВЛК від 28.03.2022 №1847.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

При цьому, позивач не обмежений у праві пройти медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 , як передбачено п. 10 Протоколу засідання ЦВЛК № 2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025.

Щодо позовних вимог в частині внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про включення (взяття) відповідачем-1 на військовий облік позивача 17.09.2025, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно ст. 2 Закону № 1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно ч. 5 ст. 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч. 9 ст. 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною першою статті 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 1951-VІІІ до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Суд встановив, що відповідач-1, на виконання протоколу ЦВЛК № 2025-0806-1818-0973-7 від 06.08.2025, вніс 17.09.2025 зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо категорії обліку позивача - військовозобов'язаний.

Оскільки ЦВЛК скасовано довідку ВЛК від від 28.03.2022 №1847, станом на день звернення до суду з цим позовом позивач не є таким, що визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову повністю.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 01.05.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович