30 квітня 2026 рокусправа № 380/4452/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № 1159/12/18368 від 26.09.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці №1159/12/18368 від 26.09.2025, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн., та надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 №380/12898/25 відповідачем складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 № 1159/12/18368, в якій вказані основні розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023 року (2684,00 грн.). Проте розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у зазначеній довідці вказані у грошовому виразі, що не відповідає арифметично правильному розрахунку з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, зазначених у цій же довідці станом на 01.01.2023. На запит від 13.11.2025 відповідачем надано відповідь, згідно з якою надбавка за особливості проходження служби та премія розраховані з розмірів 65% та 140% відповідно, проте обчислені від посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, визначених з прожиткового мінімуму на 2018 рік (1762,00 грн.), а не на 01.01.2023 (2684,00 грн.). Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належний соціальний захист, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень вказав, що телеграми та окремі доручення Міністра оборони України щодо встановлення надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії у відповідних відсотках на поточний рік є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій. Стверджує, що застосування відсоткових показників, встановлених Міністром оборони України для діючих військовослужбовців виходячи з фінансових можливостей бюджету на базі окладів 2018 року, до нових (збільшених) розмірів посадових окладів пенсіонерів, розрахованих із прожиткового мінімуму 2023 року, призводить до формування штучного, гіпотетичного розміру грошового забезпечення, який ніколи не виплачувався жодному діючому військовослужбовцю. Посилається на правову позицію, викладену в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 лютого 2026 року у справі № 520/5814/24. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років від 01.01.2006, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), що не заперечується сторонами.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі № 380/12898/25 відповідач видав довідку від 26.09.2025 № 1159/12/18368 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у яку включив такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад (28 т.р.) (2684 х 3,2) - 8590,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням полковник (2684 х 0,84) - 2250,00 грн;
- надбавка за вислугу років (45%) ПО+ОВЗ - 4878,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 6710,60 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) ПО - 846,00 грн;
- премія (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 7896,00 грн.
Не погоджуючись із грошовим виразом розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, визначеними у вказаній довідці, позивач звернувся до суду із цим позовом, зазначаючи, що зазначені суми арифметично не відповідають відсотковим розмірам (65% та 140% відповідно), обчисленим від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, вказаних у цій же довідці станом на 01.01.2023.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема до додатку до п.5 Порядку № 45, визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція п.5 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», п.3 якої установлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).
Відповідно до п. 1 розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Відповідно до п. 2 розділу VI Порядку № 260 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Відповідно до п. 2 розділу ХI Порядку № 260 розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків.
Пунктами 1, 2 розділу ХVI Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виходячи з наявних у справі доказів, суд встановив, що у спірній довідці відповідач зазначив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 6710,60 грн та премію у розмірі 7896,00 грн, вказавши у відповіді на запит, що ці виплати розраховані з розмірів 65% та 140% відповідно. Однак із математичного розрахунку слідує, що зазначені відповідачем грошові суми арифметично не відповідають вказаним відсоткам, обчисленим від посадового окладу (8590,00 грн), окладу за військовим (спеціальним) званням (2250,00 грн) та надбавки за вислугу років (4878,00 грн), зазначених у цій же довідці станом на 01.01.2023.
Так, правильний розрахунок надбавки за особливості проходження служби становить: (8590,00 + 2250,00 + 4878,00) Ч 65% = 15718,00 Ч 65% = 10216,70 грн, натомість у довідці вказано 6710,60 грн.
Правильний розрахунок надбавки за службу в умовах режимних обмежень становить: 8590,00 Ч 15% = 1288,50 грн, натомість у довідці вказано 846,00 грн.
Правильний розрахунок премії становить: 8590,00 Ч 140% = 12026,00 грн, натомість у довідці вказано 7896,00 грн.
Суд погоджується з позицією позивача, що зазначені у спірній довідці грошові суми надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії обчислені не від тих базових окладів, що зазначені у довідці станом на 01.01.2023, а від базових окладів, що розраховані з прожиткового мінімуму 2018 року (1762,00 грн), що є арифметично невірним та суперечить суті виданої довідки.
Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір надбавки за особливості проходження служби за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не установлений, суд вважає, що розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховуються у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
При цьому саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, в межах якої розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Суд враховує, що ця справа є типовою справою по відношенню до вказаної вище зразкової справи № 380/19324/23 (п. 21, 22 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
В рішенні від 05.03.2024 за результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Щодо посилання відповідача на постанову Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 лютого 2026 року у справі № 520/5814/24, суд зазначає, що предметом спору у даній справі є не питання про правомірність застосування підвищених відсоткових розмірів надбавок, а питання про арифметично правильне обчислення сум надбавок та премії, відсоткові розміри яких вже зазначені у спірній довідці (65% та 140%), однак грошовий вираз яких помилково обчислений від базових окладів 2018 року, а не від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, зазначених у тій же довідці станом на 01.01.2023. Таким чином, зазначена правова позиція Верховного Суду до правовідносин у цій справі застосуванню не підлягає.
Додатком 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з з 01 січня 2023 року встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а щомісячну премію - у розмірах залежно від тарифного розряду (для 28 тарифного розряду - 140% посадового окладу).
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач, виготовляючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року для перерахунку його пенсії, арифметично невірно визначив грошовий вираз надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, обчисливши їх від базових окладів, визначених з прожиткового мінімуму 2018 року, а не від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, зазначених у тій же довідці із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 (2684,00 грн), що є протиправним та порушує право позивача на належний соціальний захист.
Отже, не зазначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, зазначених у цій же довідці з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, є протиправним.
З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне зобов'язати відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 із зазначенням в ній надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці №1159/12/18368 від 26.09.2025, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, доказів понесення інших судових витрат останнім не надано, то такі, в силу приписів ст. 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії), вказаних в довідці № 1159/12/18368 від 26.09.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, оскільки зазначені суми обчислені не від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684,00 грн), а від базових окладів 2018 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 08412340) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці №1159/12/18368 від 26.09.2025, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премії у розмірі 140% від відповідних базових складових, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.