Рішення від 30.04.2026 по справі 380/3103/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 рокусправа № 380/3103/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ЛДУБЖД, Університет, відповідач), у якій просить:

- визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні його заяви від 12.02.2026 про усунення недоліків довідки №7 від 30.01.2026 та у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025;

- зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій на базі довідки №7 від 30.01.2026 виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 із зазначенням в ній відсоткового значення премії в розмірі 275%.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він проходив службу в складі МНС України і у 2009 році з посади доцента кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт Львівського інституту пожежної безпеки був звільнений зі служби в запас за вислугою років. При звільненні зі служби позивачеві згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 у справі №380/14948/25 ЛДУБЖД було зобов'язано підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025. На виконання цього рішення відповідачем було виготовлено довідку №7 від 30.01.2026, в якій розмір премії визначено у розмірі 62% посадового окладу. Позивач вважає, що зазначений у довідці розмір премії не відповідає середньому відсотковому розміру премії, встановленому та фактично виплаченому за червень 2025 року за відповідною (рівнозначною) посадою, оскільки, відповідно до інформації, наданої Відповідачем у листі від 17.07.2025 за №9001-3211/9017, середній розмір премії за аналогічною посадою станом на 01 липня 2025 року становив 275% посадового окладу. Позивач вважає відмову відповідача у виготовленні нової довідки протиправною та такою, що перешкоджає реалізації його права на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі.

Ухвалою від 02.03.2026 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 у справі №380/14948/25 Університетом належним чином оформлено довідку про розмір грошового забезпечення від 30.01.2026 №7, враховуючи посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби і премію станом на 18.06.2025, та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку позивачу пенсії. До зазначеної довідки позивачу було включено додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені за відповідною (аналогічною) посадою за нормами, чинними станом на 18.06.2025, у тому числі надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років та премію - 62% посадового окладу. Також зазначив, що наказ ДСНС №НС-9 не є нормативно-правовим актом, що був би підставою для перерахунку пенсії, а є відомчим, тобто внутрішнім документом, який має тимчасовий характер і в свою чергу поширюється виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходили службу у 2025 році, та не поширюється на осіб, звільнених зі служби у попередні роки. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), що не заперечується сторонами.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 у справі №380/14948/25 відповідач видав довідку від 30.01.2026 №7 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025, у яку включив такі види грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 13080,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 2420,00 грн;

- надбавка за вислугу років 45% (ПО+ОВЗ) - 6975,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби 50% ((ПО+ОВЗ+НВР)) - 11237,50 грн;

- премія 62% (ПО) - 8109,60 грн.

Не погоджуючись із розміром премії, визначеним у вказаній довідці, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.

Правовою основою для реалізації гарантій перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини 18 статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку до п.5 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 - діє редакція п.5 Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п.5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно п.6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Розмір грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №704).

Підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція), затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 №623, преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Наказом ДСНС від 02.01.2025 №НС-9 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2025 році» за посадою відповідною (аналогічною) тій, з якої позивача було звільнено зі служби, визначено граничний розмір щомісячної премії за 20 і вище тарифним розрядом у розмірі до 290 відсотків посадового окладу.

Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір щомісячної премії за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не встановлений, суд вважає, що розмір щомісячної премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23 (№Пз/990/6/23), в межах якої розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення, що видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Суд враховує, що ця справа є типовою справою по відношенню до вказаної вище зразкової справи №380/19324/23 (п. 21, 22 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

В рішенні від 05.03.2024 за результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У спірному випадку, позивач, обґрунтовуючи свою позицію, посилається, зокрема, на те, що визначений відповідачем розмір премії у довідці №7 від 30.01.2026 не відповідає середньому розміру, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Зважаючи на викладене, суд зауважує, що відповідно до інформації Університету, наданої у листі від 17.07.2025 за №9001-3211/9017, комісією ЛДУБЖД з розгляду питань, пов'язаних із підготовкою довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій пенсіонерам ДСНС (МВС, МНС) України, визначено, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, станом на 01 липня 2025 року становить 50%, а середній розмір премії за аналогічною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, становить 275% посадового окладу.

Отже, оскільки право на перерахунок пенсії у Позивача, який є пенсіонером з числа осіб рядового/начальницького складу служби цивільного захисту, виникло з 18 червня 2025 року, з часу відновлення початкової редакції положень п.4 Постанови №704, то премія повинна бути врахована до грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача у середніх відсоткових розмірах, що фактично виплачені за червень 2025 року особам рядового/начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом в органах (підрозділах) ДСНС на посадах, до яких прирівнюється посада Позивача, з якої він був звільнений зі служби.

Таким чином, відповідно до інформації самого відповідача (лист від 17.07.2025), середнє відсоткове значення розміру премії за відповідною посадою станом на 01 липня 2025 року було встановлено в розмірі 275% від посадового окладу, а отже саме цей розмір повинен бути зазначеним у довідці про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 18.06.2025.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 для перерахунку його пенсії із зазначенням в ній відсоткового значення премії в розмірі 275% посадового окладу, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, відмова відповідача у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 із зазначенням в ній відсоткового значення премії в розмірі 275% є протиправною.

З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне зобов'язати відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 із зазначенням в ній відсоткового значення премії в розмірі 275% посадового окладу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 1331,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні його заяви від 12.02.2026 про усунення недоліків довідки №7 від 30.01.2026 та у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025.

Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ЄДРПОУ 08571340) виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 18.06.2025, з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 у справі № 380/14948/25, із зазначенням в ній відсоткового значення премії в розмірі 275% посадового окладу та надати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ЄДРПОУ 08571340) сплачений судовий збір в сумі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.