про залишення позовної заяви без руху
30 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/2671/26
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши матеріали у справі
за позовом: Південного-східне міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, пров. Універсальний, 12, м. Дніпро, 49087
до відповідача-1: Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, пр. Винниченка, 1а, м. Кропивницький, 25006
до відповідача-2: Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, вул.
до відповідача-3: Міністерства охорони здоров'я України, вул. Грушевського,7, м. Київ,01601
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, викладені у листі від 17.03.2026 №04-14-10/2417, щодо повернення виконавчого документа без його виконання;
2) зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області вчинити всі необхідні дії для примусового виконання постанови Управління Держпраці у Кіровоградській області від 02.05.2019 №КР1146/383/АВ-КР1798П383/ІП-ФС;
3) визнати протиправним та скасувати повідомлення державного виконавця від 15.04.2026 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання;
4) зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрити виконавче провадження та вжити заходів для примусового виконання зазначеної постанови, у тому числі шляхом координації з органами Казначейства та застосування заходів стягнення на майно боржника, що не є бюджетними коштами
Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до пунктів 4,5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 4 КАС України позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Отже, підставою для звернення до суду із позовом є порушення прав, свобод та інтересів позивача рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. У рамках адміністративного судочинства:
- дії це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
- бездіяльність це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
- рішення це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Встановлено, що позивач в п.3 позовних вимог просить зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області вчинити всі необхідні дії для примусового виконання постанови Управління Держпраці у Кіровоградській області від 02.05.2019 №КР1146/383/АВ-КР1798П383/ІП-ФС, однак не конкретизує, які саме дії мають бути виконані відповідачем, щоб відновити порушені права позивача.
Крім того, в п.5 позовних вимог зазначено вимогу щодо зобов'язання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрити виконавче провадження та вжити заходів для примусового виконання зазначеної постанови, у тому числі шляхом координації з органами Казначейства та застосування заходів стягнення на майно боржника, що не є бюджетними коштами, однак знову не конкретизовано, які саме дії слід вчинені відповідачем, що відновити порушені права позивача.
Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Таким чином, позивачу необхідно подати до суду уточнену позовну заяву, в тексті якої привести зміст позовних вимог у відповідність до вимог ч. 1 ст. 5, п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом 5 днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169,256 КАС України, -
Позовну заяву - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду:
- уточненої позовної заяви, в тексті якої привести зміст позовних вимог у відповідність до вимог ч.1 ст. 5, п.4 ч.5 ст.160 КАС України, зазначивши які саме дії стороні відповідача необхідно вчинити на поновлення прав позивача.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО