Ухвала від 01.05.2026 по справі 759/11546/26

пр. № 1-кс/759/3937/26

ун. № 759/11546/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 , погоджене з прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024112100000013 від 07.02.2024 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Бориспіль, Київської області, працюючого на посаді начальника відділу ЖКГ та транспорту ГУ Бориспільської міської ради, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_7 .

В обґрунтування свого клопотання слідчий посилався на те, що в період з 19.07.2021 по 24.12.2021 р.р. ОСОБА_7 , виконував обов'язки начальника головного управління житлово-комунального господарства Бориспільської міської ради (код 36359583, адреса місцезнаходження: вул. Київський шлях, 72, м. Бориспіль, Київська область, 08301, далі - далі - ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради) та будучи службовою особою, вчинив кримінальне правопорушення у сфері службової діяльності, чим спричинено тяжкі наслідки у вигляді завдання матеріальних збитків ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради.

19.07.2021 розпорядженням Бориспільського міського голови від 16.07.2021 № 375 на ОСОБА_7 покладено тимчасове виконання обов'язків начальника ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради.

Функціональні обов'язки, права та відповідальність начальника ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради передбачені положенням про головне управління житлово-комунального господарства виконавчого комітете Бориспільської міської ради затвердженого рішенням міської ради від 07.02.2008 за № 3088-28-V (номер запису в державному реєстрі змін до установчих документів від 23.04.2012 № 13541050009002049) (далі - Положення).

Відповідно до п. 6.1. розділу 6 Положення «Організаційно-правовий статус начальника головного управління» керівник повинен знати Конституцію України, акти законодавства, нормативні документи, що стосуються державної служби, служби в органах місцевого самоврядування; акти Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, що стосуються компетенції головного управління; практику чинного законодавства у діловодстві; основи архівної справи, інструкцію з діловодства, правила ділового етикету, правила та норми охорони праці і протипожежного захисту, основні принципи роботи на комп'ютері та відповідні програмні засоби.

Згідно з п. 6.2 розділу 6 Положення начальник здійснює свою діяльність у межах наданих повноважень відповідно до Положення про головне управління.

Відповідно до п. 6.3 розділу 6 Положення здійснює керівництво діяльністю головного управління, несе персональну відповідальність за своєчасне і якісне виконання завдань, функцій головного управління, передбачених Положенням.

Відповідно до п. 6.4. розділу 6 Положення несе відповідальність за недотримання Положення про головне управління, бездіяльність або невиконання наданих прав; порушення правил внутрішнього розпорядку та трудової дисципліни, норм етики поведінки посадової особи органів місцевого самоврядування та обмежень, пов?язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням.

Згідно п. 6.8 розділу 6 Положення передбачено, що начальник розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису ГУ, несе персональну відповідальність за їх цільове використання.

Нормативне визначення службової особи для цілей кримінального законодавства визначено ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України, відповідно до якої службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

З огляду на викладені обставини, ОСОБА_7 , тимчасово обіймаючи посаду начальника ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, у зв'язку з чим в розумінні положень ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Так, згідно ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 (в редакції від 13.11.2021) встановлено наступне, а саме:

- виробництво теплової енергії - це господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на теплову енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору;

- тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 (в редакції від 13.11.2021), державна підтримка у сфері теплопостачання надається відповідно до обсягів коштів, передбачених законом про Державний бюджет України та місцевими бюджетами на відповідний рік, а також коштів на проведення науково-дослідних робіт з удосконалення систем теплопостачання та енергозбереження.

Згідно ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 (в редакції від 13.11.2021), до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать:

- регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад;

- затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері;

- встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Згідно ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 (в редакції від 13.11.2021), тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи на виробництво теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення визначаються для суб'єктів господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, як різниця між тарифом на теплову енергію, встановленим відповідно до частини четвертої цієї статті, і тарифами на транспортування та постачання теплової енергії, що визначаються на рівні діючих для суб'єкта господарювання тарифів на транспортування та постачання теплової енергії, виробленої з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб'єкта господарювання встановлених тарифів на транспортування та постачання теплової енергії, виробленої з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів тарифи на транспортування та постачання теплової енергії визначаються на рівні середньозважених тарифів на транспортування та постачання теплової енергії.

Розрахунок середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, здійснюється за адміністративно-територіальними одиницями (Автономною Республікою Крим, областями, містами Києвом чи Севастополем) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Розрахунок середньозважених тарифів на транспортування та постачання теплової енергії, виробленої з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, як середньозважених для всієї території України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб'єкта господарювання. Рентабельність визначається органом, уповноваженим встановлювати тарифи. Тарифи на теплову енергію, що виробляється та постачається суб'єктом господарювання за допомогою систем автономного теплопостачання, формуються та встановлюються з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно п. 7 Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах затвердженої Постановою Кабінетів Міністрів України № 977 (в редакції від 15.09.2021), обсяг заборгованості з різниці в тарифах визначається суб'єктами господарювання як різниця між фактичними витратами (з урахуванням витрат інвестиційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з інвестиційною діяльністю) на теплову енергію, комунальні послуги, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, установам і організаціям, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, релігійним організаціям, іншим споживачам та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, які надають населенню, організаціям та установам, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, релігійним організаціям, іншим споживачам такі послуги (далі - фактичні витрати), і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, надання комунальних послуг, затверджених Кабінетом Міністрів України, НКРЕ або НКРЕКП відповідно до їх повноважень, визначених законом, та застосовувалися суб'єктами господарювання до відповідної категорії споживачів.

Обсяг заборгованості з різниці в тарифах зменшується на:

- суми трансфертів та фінансової допомоги з державного бюджету, фактично отриманих для фінансування витрат, які безпосередньо пов'язані з операційною (основною) діяльністю суб'єкта господарювання, зокрема витрат згідно із складовими встановлених тарифів, понесених у розрахунковому періоді, за який визначається заборгованість з різниці в тарифах;

- суму коштів, фактично отриманих, та/або тих, що підлягають відшкодуванню з державного бюджету за рішення суду у зв'язку із заподіяною суб'єкту господарювання шкодою через незаконні рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.

Під час визначення суми трансфертів та фінансової допомоги з державного бюджету, на які зменшується обсяг заборгованості з різниці в тарифах, необхідно враховувати розподіл суми трансфертів та фінансової допомоги, отриманих з державного бюджету, між усіма категоріями споживачів теплової енергії (в розрізі ліцензованих видів діяльності), комунальних послуг. Зазначений розподіл здійснюється пропорційно обсягам реалізації теплової енергії, надання комунальних послуг кожній категорії споживачів.

Розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах здійснюється суб'єктом господарювання окремо за періодами її утворення та оформляється згідно з додатками.

Відповідно до п. 8 Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах затвердженої Постановою Кабінетів Міністрів України № 977 від 15.09.2021, фактичні нарахування визначаються суб'єктами господарювання виходячи із встановлених уповноваженими органами тарифів на теплову енергію, комунальні послуги (без урахування податку на додану вартість), розрахованих за вимогами порядків формування тарифів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України.

Сума нарахувань визначається в розрізі видів діяльності шляхом множення обсягів реалізації теплової енергії, надання комунальних послуг на тарифи (без урахування податку на додану вартість), що застосовувалися до відповідної категорії споживачів протягом періоду, в якому утворилася заборгованість з різниці в тарифах (протягом періоду, за який розраховуються фактичні нарахування).

У разі дії протягом періоду, за який розраховуються фактичні нарахування, двоставкових тарифів такі фактичні нарахування визначаються виходячи із умовно-змінної та умовно-постійної частини відповідного тарифу (без урахування податку на додану вартість).

Показники фактичних нарахувань повинні кореспондуватися з показниками, зазначеними у галузевій звітності, та ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку.

Розрахунок фактичних нарахувань здійснюється окремо за періодами, в яких утворилася заборгованість з різниці в тарифах за теплову енергію, комунальні послуги з урахуванням періоду дії тарифів для відповідної категорії споживачів, встановлених уповноваженими органами, та оформлюється відповідно до додатків.

Відповідно до п. 8 Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах затвердженої Постановою Кабінетів Міністрів України № 977 від 15.09.2021, до фактичних витрат суб'єкта господарювання, на основі яких здійснюється розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах, належать витрати, які згідно з Податковим кодексом України враховуються під час визначення об'єкта обкладення податком на прибуток підприємств.

Згідно підпункту 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» унормовано, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

За приписами ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

13.10.2021 рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області № 808 (далі - Рішення) затверджено, що з 18.10.2021 встановити для комунального підприємства теплових мереж «Бориспільтеппломережа» (далі - КПТМ «Бориспільтепломережа») одноставкові тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ, організацій та інших споживачів на території Бориспільської міської територіальної громади.

Відтак п. 1 вказаного Рішення КПТМ «Бориспільтепломережа» встановлено одноставкові тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії на рівні:

1.1 Для потреб населення в розмірі з врахуванням податку на додану вартість 2181,02 грн/Гкал з урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів, зокрема: на виробництво теплової енергії 1796,14 грн/Гкал; на транспортування теплової енергії 373,23 грн/ Гкал; на постачання теплової енергії 11,65 грн/Гкал;

1.2 Для потреб бюджетних установ в розмірі з врахуванням податку на додану вартість - 3 523,91 грн/Гкал урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів, зокрема: на виробництво теплової енергії 3 033,83 грн/Гкал; на транспортування теплової енергії 478,43 грн/ Гкал; на постачання теплової енергії 11,65 грн/Гкал;

Для потреб організацій та інших споживачів в розмірі з врахуванням податку на додану вартість - 4 778,40 грн/Гкал врахуванням податку на додану вартість - 3 523,91 грн/Гкал урахуванням витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів, без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів, зокрема: на виробництво теплової енергії 4 190, 05 грн/Гкал; на транспортування теплової енергії 576, 70 грн/ Гкал; на постачання теплової енергії 11, 65 грн/Гкал.

26.10.2021 рішенням Бориспільської міської ради № 1254-14-VIII затверджено програму відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2021-2022 роки.

Продовжуючи свою злочинну недбалість, яка проявлялася у неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них у невстановлений досудовим розслідуванням час в період з 22.12.2021 до 24.12.2021 р.р. ОСОБА_7 перебуваючи за адресою по вул. Київський шлях, 72, у місті Бориспіль, Бориспільського району, Київської області уклав від імені ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради з КПТМ «Бориспільтепломережа» два договори «Про відшкодування різниці між розміром тарифів на послуги з постачання теплової енергії та розміром економічно обґрунтованих витрат» до яких неправомірного включено суму податку на додану вартість (далі - ПДВ), а саме:

- Договір від 22.12.2021 № 5-2021 відшкодування за жовтень-листопад 2021 (частково) в сумі 3 760 000,00 гривень з ПДВ, з терміном дії до 31.12.2021;

- Договір від 24.12.2021 № 6-2021 відшкодування за листопад 2021 (частково) в сумі 1 895 000,00 гривень з ПДВ;

Умовами укладених договорів серед іншого передбачено наступне:

1.1. Предметом договору є організація проведення відшкодування втрат Стороні-2, шо за період жовтень - листопад 2021 року, що пов?язані із затвердженням (погодженням) цін тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, нижчих від розміру економічно обгрунтованих втрат на їх виробництво, відповідно з внесеними змінами до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого поставною Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824: Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 лютого 2016 року № 236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 листопала 2016 року за № 1434/29564.

1.2. Відшкодування втрат здійснюється відповідно до статей 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статей 71. 91 Бюджетного колексу України, Господарського кодексу України Стороні-2, згідно рішення Бориспільської міської ради від 24.12.2021 № 12-16-VIII «Про внесення змін до рішення міської рали від 24.12.2020 № 63-3-VIII «Про бюджет Бориспільської міської територіальної громади на 2021 рік». Порядку розрахунків, обліку та відшкодування різниці між розміром тарифу на житлово-комунальні послуги для населення, що затверджувалися або погоджувалися рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради та розміром економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво комунальним підприємствам Бориспільської міської ради, які надають послуги, з місцевого бюджету на 2021-2022 роки, затвердженої рішенням Бориспільської міської ради від 26.10.2021 № 1254-14-VIII.

1.3. Сума відшкодування різниці між фактичними витратами з надання послуг з постачання теплової енергії для населення (повна собівартість) та фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими (погодженими) для населення тарифами складає:

- відповідно до Розрахунку різниці між розміром тарифу на послуги з постачання теплової енергії для населення, що застосовується при нарахуванні за надані послуги та економічно обгрунтованими тарифами по КПТМ «Бориспільтепломережа».

2.1. Сторона-1 (головний розпорядник бюджетних коштів), розглядає розрахунки Сторони - 2 на відшкодування витрат в різниці між затвердженим розміром тарифу та розміром економічно-обґрунтованих витрат на їх виробництво за фактичними обсягами споживання та разом із пояснюючою запискою до якої Сторона - 2 додає відповідні підтверджуючи розрахунки та документи щодо обґрунтування фактичних нарахувань згідно із затвердження (вродженими) для населення тарифами та фактичних витрат з надання послуг постачання теплової енергії для населення ( повна собівартість).

2.2 Сторона - 1 на підставі погоджених розрахунків, висновку відділом моніторингу господарської діяльності комунальних підприємств Виконавчого комітету Бориспільської міської ради щодо відповідності розрахунків різниці в тарифах, затверджує Розрахунок різниці між розміром тарифу на послуги з постачання теплової енергії для населення, що застосовується при нарахуванні за надані послуги та економічно обґрунтованими тарифами по КПТМ «Бориспільтепломережа» за звітний період та проводить відшкодування втрат, шо пов'язані із затвердженням (погодженням) цін/тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, нижчих від розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво.

2.3. Сторона - 1 (головний розпорядник бюджетних коштів) зобов'язується на виконання предмету договору перерахувати кошти Стороні-2, в межах, затверджених в місцевому бюджеті призначень, а саме різницю між фактичними витратами та фактичними нарахуваннями в розмірі відповідно пункту 1.3. 1.2. цього Договору.

22.12.2021 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений) ОСОБА_7 перебуваючи за адресою місцезнаходження ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради по вул. Київський шлях, 72, у місті Бориспіль, Бориспільського району, Київської області уклав від імені ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради договір № 5-2021 з КПТМ «Бориспільтепломережа» в особі ОСОБА_8 предметом якого є організація проведення відшкодування втрат Стороні-2, шо за період жовтень листопад (частково) 2021 року, що пов'язані із затвердженням (погодженням) тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, нижчих від розміру економічно обґрунтованих втрат на їх виробництво, відповідно з внесеними змінами до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого поставною Національної комісії. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824: Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року № 236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 листопада 2016 року за № 1434/29564 даний договір засвідчив своїм підписом та поставлено відтиск печатки ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради, тим самим надавши йому статусу офіційного документу.

У подальшому на виконання зазначеного договору, у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_7 перебуваючи за адресою ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради по вул. Київський шлях, 72, у місті Бориспіль, Бориспільського району, Київської області, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи протиправність свого діяння, неналежно виконав свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, всупереч вимогам підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України та п. 7, п. 8 та абз. 2 пункту 9 «Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах» затвердженої постановою КМУ від 15.09.2021 № 977, не вжив заходів для перевірки обґрунтованості та правильності проведення розрахунку різниці між розміром тарифу на послуги з постачання теплової енергії для населення, що застосувався при нарахуванні за надані послуги та економічно обґрунтованими тарифами по КПТМ «Бориспільтепломережа» за жовтень - листопад (частково) 2021 рік, після чого затвердив даний розрахунок своїм підписом та поставлено відтиск печатки ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради, тим самим надавши йому статусу офіційного документу.

24.12.2021 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений) ОСОБА_7 перебуваючи за адресою місцезнаходження ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради по вул. Київський шлях, 72, у місті Бориспіль, Бориспільського району, Київської області уклав від імені ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради договір № 6-2021 з КПТМ «Бориспільтепломережа» в особі ОСОБА_8 предметом якого є організація проведення відшкодування втрат Стороні-2, шо за період листопад (частково) 2021 року, що пов'язані із затвердженням (погодженням) тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, нижчих від розміру економічно обґрунтованих втрат на їх виробництво, відповідно з внесеними змінами до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого поставною Національної комісії. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824: Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року № 236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 листопада 2016 року за № 1434/29564 даний договір засвідчив своїм підписом та поставлено відтиск печатки ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради, тим самим надавши йому статусу офіційного документу.

У подальшому на виконання зазначеного договору, у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_7 перебуваючи за адресою ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради по вул. Київський шлях, 72, у місті Бориспіль, Бориспільського району, Київської області, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи протиправність свого діяння, неналежно виконав свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, всупереч вимогам підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України та п. 7, п. 8 та абз. 2 пункту 9 «Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах» затвердженої постановою КМУ від 15.09.2021 № 977, не вжив заходів для перевірки обґрунтованості та правильності проведення розрахунку різниці між розміром тарифу на послуги з постачання теплової енергії для населення, що застосувався при нарахуванні за надані послуги та економічно обґрунтованими тарифами по КПТМ «Бориспільтепломережа» за листопад (частково) 2021 рік, після чого затвердив даний розрахунок своїм підписом та поставлено відтиск печатки ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради, тим самим надавши йому статусу офіційного документу.

У подальшому, відповідно до рішення виконавчого комітету Бориспільської міської ради про погодження розрахунків з різниці в тарифах, у 2021 році з місцевого бюджету було отримано (відшкодовано) різницю в тарифах на послуги з постачання теплової енергії, що пов'язані з дією цін/тарифів на послуги, нижчих від розміру економічно обґрунтованих тарифів в сумі 5 655 тис. гривень.

Відповідно до висновку експерта ДНДЕКЦ МВС від 18.03.2026 № СЕ-19-26/9144-ЕК, сума відшкодування різниці в тарифах з місцевого бюджету КПТМ «Бориспільтепломережа» була завищена на суму податку на додану вартість, чим у 2021 році нанесено збитки ГУ ЖКГ ВК Бориспільської міської ради на загальну суму 942 500 грн.

Дії ОСОБА_7 , кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України.

Відповідно до ст. 177 КПК України, метою застосування до підозрюваного ОСОБА_7 , запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання ним покладених на нього процесуальних обов'язків, та наявність доказів того, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтю 177 цього Кодексу. Саме тому слідчий за погодженням із прокурором звернувся із вказаним клопотанням до слідчого судді.

Прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити його, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні слідчого.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти застосування до його підзахисного запобіжного заходу у вигляді застави. Зокрема, захисник вказав на необґрунтованість підозри. Крім того, захисник вказав на відсутність доказів, що підтверджують ризики, які зазначає слідчий, як підставу для обрання запобіжного заходу.

Підозрюваний в судовому засіданні проти клопотання прокурора заперечував і підтримав позицію захисника.

Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та захисника, вивчивши зміст та мотиви клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Відповідно до ч. 3 ст. 182 КПК України при застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному, обвинуваченому роз'яснюються його обов'язки і наслідки їх невиконання, а заставодавцю - у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюється чи обвинувачується особа, передбачене законом покарання за його вчинення, обов'язки із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, а також наслідки невиконання цих обов'язків.

Частиною до ч. 8 ст. 182 КПК України у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Відповідно до ч. 6 ст. 182 КПК України підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

24.04.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

З наданих матеріалів кримінального провадження вбачається обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 інкримінованого кримінального правопорушення, як зазначає орган досудового розслідування підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, в сукупності, зокрема:

1. Рапортами про виявлення кримінального правопорушення;

2. Актом № 09-30/143 від 30.03.2023 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства теплових мереж «Бориспільтепломережа» за період з 01.06.2021 по 30.09.2022;

3. Договором № 5-2021 від 22.12.2021 та додатком до нього;

4. Договором № 6-2021 від 24.12.2021 та додатком до нього;

5. Платіжними інструкціями;

6. Висновком судової-економічної експертизи;

7. Іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.

Що стосується наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, то слід зазначити, що підозрюваний підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, який передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого, та зважаючи на тяжкість покарання, яке йому загрожує у разі доведення його вини, існує ризик щодо можливості переховування підозрюваного від слідчого, прокурора та суду. Крім того, існує ризик впливу на свідків, адже підозрюваному відомі місця проживання/перебування вказаних осіб, а тому слідчий суддя вважає, що на даній стадії досудового розслідування існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України.

За сукупності таких обставин, слідчий суддя, приймаючи до уваги дані про особу ОСОБА_7 , який є особою раніше не судимою, вважає за необхідне застосувати щодо нього запобіжний захід у вигляді застави, оскільки прокурором доведено, що встановлені під час розгляду клопотання обставини є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, не може на даному етапі запобігти доведеному ризику та забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, що випливають із ч. 5 ст. 194 КПК України, зокрема, прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду та належну поведінку, уникнення спілкування зі свідками.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-178, 182, 183, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 309, 369, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави - задовольнити.

Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 66 560(шістдесят шість тисяч п'ятсот шістдесят) гривень, у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок: депозитний рахунок: код ЄДРПОУ - 26268059, банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ, МФО- 820172 , рахунок отримувача: UA128201720355259002001012089, призначення платежу: застава за…(П.І.Б., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали (назва суду) від (дата ухвали) по справі №.., кримінальне провадження № , внесені (ПІБ особи, що вносить заставу), згідно квитанції від (дата та № квитанції).

Підозрюваний або заставодавець не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на рахунок та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного ОСОБА_7 у разі внесення застави наступні обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою органу досудового розслідування, прокурора або суду;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Визначити термін дії обов'язків, покладених на підозрюваного у разі внесення застави, з дня внесення застави до 24.06.2026.

Роз'яснити ОСОБА_7 , що у разі невиконання покладених на нього згідно цієї ухвали обов'язків, а також, якщо він, будучи належним чином повідомлений, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора або суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1