печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23972/26-к
01 травня 2026 року м. Київ
Печерський районний суд міста Києва в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 , який бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції,
підозрюваного - ОСОБА_5 , який бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання заступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про покладення на підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лутугине, Луганської обл., громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, раніше не судимого
обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 127, ч. 1 ст. 366 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України
До слідчого сдді надійшло клопотання прокурора про покладення строком на два місяці на підозрюваного у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 Кримінального процесуального кодексу України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора або суду на їх першу вимогу;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з потерпілими, свідками та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні, коло яких повинен визначити прокурор;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти)для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд
з України і в'їзд в Україну.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання прокурора та додані до нього матеріали, дійшов висновку про необхідність його повернення з таких підстав.
Відповідно до положень Кримінальний процесуальний кодекс України, зокрема статей 176, 179, 194, обов'язки, передбачені частиною п'ятою статті 194 КПК України, не є самостійним заходом процесуального примусу, а застосовуються виключно в межах обраного запобіжного заходу.
З аналізу змісту поданого клопотання вбачається, що прокурор просить покласти на підозрюваного обов'язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України, однак не порушує питання про застосування/продовження підозрюваному жодного із запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК України, зокрема особистого зобов'язання чи іншого заходу.
Отже, заявлені вимоги не відповідають процесуальній формі, встановленій кримінальним процесуальним законом, оскільки покладення обов'язків є похідним від застосування запобіжного заходу та не може існувати автономно.
Згідно з ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюються або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
До таких засад, зокрема, належать законність, верховенство права та забезпечення права на свободу та особисту недоторканність.
Покладення на особу процесуальних обов'язків, які обмежують її права та свободи (зокрема, свободу пересування, право на спілкування тощо), без застосування передбаченого законом запобіжного заходу, не відповідає вказаним засадам кримінального провадження, оскільки фактично призводить до застосування обмежень поза межами процесуальної форми, визначеної КПК України.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність повернення клопотання прокурору для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 7, 9, 176, 194, 196, 199, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - повернути прокурору на доопрацювання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_10