Справа № 159/2575/26
Провадження № 2-а/159/87/26
про передачу адміністративної справи за підсудністю
01 травня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
30 квітня 2026 року засобами поштового зв'язку до Ковельського міськрайонного суду Волинської області надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про скасування постанови серії ЕНА №7065012 від 21.04.2026, винесеної інспектором ВП №1 (м.Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області капітаном поліції Вегерою О.П. про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП та накладення на стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що ця справа за жодних умов не підсудна Ковельському міськрайонному суду Волинської області, а тому її необхідно передати на розгляд іншого адміністративного суду, з огляду на таке.
Статтею 124 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом», як елемент права на справедливий судовий розгляд, пов'язаний із реалізацією принципу верховенства права під час здійснення правосуддя у цивільних справах і передбачає, зокрема, дотримання вимоги судової юрисдикції (компетенції).
Інакше кажучи, йдеться про те, що суд, який розглядає справу, повинен бути належним з точки зору наявності у нього повноважень на розгляд конкретної справи.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» система судоустрою будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина перша статті 25 КАС України).
Враховуючи предмет спору, територіальна юрисдикція справи у даному випадку визначається за вибором позивача.
Так, за матеріалами позовної заяви позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачем у справі зазначене Головне управління Національної поліції у Волинській області, що знаходиться за адресою: м.Луцьк, вул. Винниченка, 11, Волинська область.
З огляду на те, що позов пред'явлений до Ковельського міськрайонного суду Волинської області, необхідно дійти висновку, що позивачем обрано підсудність за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача ( АДРЕСА_1 ).
Однак, суд звертає увагу на таке.
На підставі постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17.07.2020 у зв'язку зі створенням Ковельського району, до складу якого ввійшла в тому числі, Любомльська міська територіальна громада, зокрема с.Куснища, за новим адміністративно-територіальним устроєм належить до Ковельського району.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. Господарські суди Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя продовжують здійснювати свої повноваження без обмеження строком до утворення та початку діяльності окружних господарських судів, юрисдикція яких розповсюджується на відповідну територію. Апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. Такі апеляційні суди у відповідних апеляційних округах мають бути утворені та розпочати здійснювати правосуддя не пізніше трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» згаданого Закону до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-ІХ, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ.
Тобто, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Таким чином, Ковельський міськрайонний суд Волинської області не є судом, уповноваженим законом на розгляд цієї справи.
За раніше визначеним адміністративно-територіальним устроєм с.Куснища відноситься до території Любомльського району Волинської області, а тому справа територіально підсудна Любомльському районному суду Волинської області.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа підсудна іншому суду.
Виходячи з наведеного суд скеровує справу за територіальною підсудністю на розгляд Любомльського районного суду Волинської області(за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача).
Керуючись статтями 25, 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», суддя
Адміністративну справу №159/2575/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, - передати для розгляду за підсудністю до Любомльського районного суду Волинської області (вул.Франка, 1, м.Любомль, Волинська область, 44301).
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений і підписаний 01.05.2026.
СуддяТ. В. Денисюк