Постанова від 30.04.2026 по справі 420/5053/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року

м. Київ

справа № 420/5053/25

адміністративне провадження № К/990/56036/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 (суддя Радчук А.А.) та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2025 (колегія суддів у складі головуючого судді Градовського Ю.М., суддів Бітова А.І., Єщенка О.В.) у справі №420/5053/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

I. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі - відповідач, Національна поліція) в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у невиконанні вимог Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок №413, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а саме не здійсненні підготовки та не наданні у період з 16.04.2022 по 24.05.2022 на розгляд комісії, утвореної в МВС України, документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) для надання позивачу, статусу «учасник бойових дій»;

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у не виконанні вимог пункту 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а саме, не наданні у 2022-2024 роках позивачу додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік, як «учаснику бойових дій», та не проведенні виплати грошової компенсації за 14 днів невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роках, у сумі 46258,80 грн при звільненні та зобов'язати Національну поліцію провести нарахування на картковий рахунок позивача і виплату грошових коштів у сумі 46258,80 грн;

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у не виконанні вимог частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII, а саме не проведенні обчислення і нарахування на картковий рахунок позивача, як учаснику "бойових дій" до Дня Незалежності України у 2022-2024 роках, разових грошових виплат у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, та зобов'язати Національну поліцію провести нарахування на картковий рахунок позивача грошової суми у розмірі 3000,00 грн, визначеному Кабінетом Міністрів України;

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у не виданні в період з 01.05.2022 по 01.05.2024 позивачу посвідчення «учасника бойових дій», що у свою чергу позбавило його можливості користуватися пільгами передбаченими підпунктами 4,5 частини першої статті 12 Закону №3551-XII, а саме 75-процентною знижкою плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю), та 75-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, та проводити оплату спожитих комунальних послуг у повному обсязі та зобов'язати Національну поліцію провести нарахування на картковий рахунок позивача, грошову суму у розмірі встановленому законодавством України, не менше 1000,00 грн, на місяць, тобто 31000,00 грн;

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у не виконанні вимог Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а саме в невірному зазначенні у наказі Національної поліції від 26.09.2024 №431 о/с, яким позивача, звільнено з лав Національної поліції України, вислуги років у пільговому обчисленні, а також невірному зазначенні вислуги років у пільговому обчисленні у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії у грошовому атестаті №72 від 02.10.2024 і довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024, та зобов'язати Національну поліцію провести розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні і внести зміни у наказ Національної поліції від 26.09.2024 №431 о/с розрахунок вислуги років для призначенні пенсії у грошовому атестаті № 72 від 02.10.2024, довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024;

зобов'язати Національну поліцію скласти та надати після виконання рішення суду, до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградської області, оновлені наказ ГУНП в Херсонській області від 26.09.2024 №431 о/с, розрахунок вислуги років для призначенні пенсії, грошовий атестат №72 від 02.10.2024, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024, замість раніше наданих.

2. На обґрунтування вимог позивач послався на бездіяльність Національної поліції щодо невиконання вимог Порядку №413 щодо підготовки у період з 16.04.2022 по 25.12.2022 та надання на розгляд Комісії документів для надання ОСОБА_1 статусу «учасник бойових дій».

Позивач вказує, що наслідком зволікання подання документів стало неотримання ним у 2023-2024 роках разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня незалежності; ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону №3551-XII, строком 14 календарних днів на рік; невиплата грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки; позбавлення його можливості користуватися в період з червня 2022 року по січень 2025 року пільгами, передбаченими пунктами 4, 5 частини першої статті 12 Закону №3551-XII.

Також позивач оскаржує невірний розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні, визначений у наказі Національної поліції від 26.09.2024 №431 о/с та, відповідно, невірний розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії.

Позивач зазначає, що відповідач в порушення вимог пункту 8 Порядку №413 протягом 30 календарних днів з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, документи на розгляд Комісії не надав, як і не надав їх протягом 30 календарних днів, з дня затвердження начальником Національної поліції 24.04.2022 висновку службового розслідування.

Позивач вказує, що разом з інформацією про звільнення з органів внутрішніх справ ним отримано повідомлення №68 від 26.09.2024, але у наказі про звільнення та повідомленні №68, інформації про щорічні додаткові відпустки у 2022-2024 роках та/або компенсацію за них нічого не зазначено, як і не зазначено про розмір щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023-2024 роках, натомість це гарантовано частинами першою і четвертою статті 12 Закону №3551-XII.

Як наслідок позивач просить зобов'язати Національну поліцію провести нарахування та виплату йому неотримані суми грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023-2024 роки не менше ніж 2000,00 грн та компенсацію додаткової відпустки за 2022-2024 роки у сумі 46258,8 грн.

Крім цього позивач доводить, що через протиправну бездіяльність відповідача він не користувався пільгами на комунальні послуги, передбаченими пунктами 4 і 5 частини першої статті 12 Закону №3551-XII у період з червня 2022 року по січень 2025 року.

Позивач вказує, що відповідно до абзацу 1 пункту 3 Порядку №383 особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану. Однак, відповідач у наказі №431 о/с від 26.09.2024 про звільнення позивача невірно розрахував вислугу років у пільговому обчисленні, не врахував дні, вказані у довідці №4100/01/2 від 20.11.2024, а лише зазначив участь у таких заходах наприкінці 2022 року, а також дні у пільговому обчисленні виконання завдань в зоні бойових дій у 2023-2024 роках (3 ,4, 12, 15, 16, 20 червня 2023 року), і не зазначив цю інформацію у розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, грошовому атестаті №72 від 02.10.2024, довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

3. Суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ та в Національній поліції України.

4. 23.04.2022 начальником Національної поліції затверджений Висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни працівниками Бериславського РВП Головного управління Національної поліції в Херсонській області, що призвело до захоплення окремих поліцейських вказаного підрозділу військовослужбовцями Збройних сил РФ під час повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України.

5. Наказом Національної поліції від 24.02.2022 №87 було оголошено евакуацію особового складу, документів та майна у визначене безпечне місце.

6. Службовим розслідуванням встановлено, що 19.03.2022 при невідомих обставинах був захоплений заступник начальника сектору кримінальної поліції підполковник поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Одрадівка Новотроїцького району Херсонської області, освіта вища, в ОВС працював з 21.08.1995 по 06.11.2015, в Національній поліції з 07.11.2015 по теперішній час, на посаді з 11.01.2021, діючих дисциплінарних стягнень не має.

7. 21.03.2022 за вказаними фактами Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Херсонській області до ЄРДР №12022230000000314 та №12022230000000315 внесені відомості за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України.

8. 13.04.2022 підполковник поліції ОСОБА_1 був звільнений з полону та 16.04.2022 виїхав на підконтрольну ЗСУ територію.

9. Згідно з Висновком службового розслідування в діях підполковника поліції ОСОБА_1 факту добровільної здачі в полон, співпраці з представниками військових формувань РФ не встановлено. Відомості щодо захоплення поліцейських Бериславського РВП Головного управління Національної поліції в Херсонській області (підполковника поліції ОСОБА_1 ) військовослужбовцями Збройних сил РФ під час повномасштабної збройної агресії РФ про України знайшли своє підтвердження. Порушень службової дисципліни в діях підполковника поліції ОСОБА_1 не встановлено. Позивач продовжив проходження служби в поліції.

10. Згідно з Витягом з ЄДРДР від 09.09.2024 Головне управління Національної поліції в Херсонській області розслідується виділене з ЄДРДР №120223230000000312 кримінальне провадження №12023230000001363 за частиною 1 статті 438 Кримінального кодексу України, за фактом затримання 19.03.2022 заступника начальника сектору кримінальної поліції підполковника поліції ОСОБА_1 .

11. Постановою слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 29.10.2024 ОСОБА_1 визнано потерпілим у кримінальному провадженні №12023230000001363.

12. 13.08.2024 позивач звернувся з рапортом до начальника Національної поліції, яким, зокрема, просив надати йому довідку про участь у проведенні заходів, на територіях де велися бойові дії і наявність підстав для отримання статусу «учасник бойових дій».

13. Відповідач листом від 11.09.2024 вих. №3127/04/2-2024 у відповідь на рапорт від 13.08.2024 повідомив позивача, що відповідно до Порядку №413 рішення про надання статусу «учасника бойових дій» приймається Комісією про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія). На сьогодні управління кадрового забезпечення Національної поліції займається підготовкою документів на розгляд Комісії, але враховуючи значну кількість працівників поліції Херсонщини, які виконували бойові розпорядження під час повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф на територію України це займає багато часу. Зазначено, що документи позивача будуть направлені на розгляд Комісії пізніше.

14. Наказом Національної поліції від 26.09.2024 №431 о/с на підставі свідоцтва про хворобу №390 р/нс, виданого ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» 02.08.2024, подання начальника Бериславського районного відділу поліції полковника поліції Курділова С.О. від 26.09.2024 №13466/37-2024, доповідної записки від 26.09.2024 №2334/2/01-2024, звільнено підполковника поліції ОСОБА_1 (0079338), дільничного офіцера поліції сектору поліцейської діяльності №1 Бериславського районного відділу поліції, згідно з пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу, з 26.09.2024.

15. Національна поліція листом від 26.09.2024 вих. №2337/2/01-2024 надіслала позивачу копію наказу Національної поліції від 26.09.2024 №431о/с та Повідомлення про нарахування грошового забезпечення від 26.09.2024 №68.

16. 10.10.2024 Національна поліція видала позивачу Посвідчення ветерана Національної поліції серії НОМЕР_1 , безстрокове.

17. Позивачу з 01.11.2024 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

18. 08.10.2024 позивач звернувся із заявою до голови Національної поліції України, в якій, серед іншого, просив зобов'язати Національну поліцію вжити заходів щодо безумовного виконання вимог Порядку №413 в частині дотримання термінів підготовки та подання матеріалів на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України.

19. Національна поліція України листом від 08.11.2024 вих.№153720-2024 надала позивачу відповідь, якою повідомлено про те, що Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій за наданими документами відповідно до вимог пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пункту 4 Порядку та пункту 2 розділу ІІІ Положення, у тому числі поданими самостійно заявником.

20. Національна поліція 20.11.2024 видала позивачу довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.

21. 26.12.2024 Комісія Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийняла Рішення №12/1/1/XXII/37 про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (Додаток 3 до Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (пункт 4 розділу V), яким ОСОБА_1 надала статус учасника бойових дій.

Підстава: довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 20.11.2024 №4100/01/2-2024; накази Національної поліції від 24.10.2022 №547 дск, від 19.11.2022 №607 дск, від 22.11.2022 №613, від 23.11.2022 №620, від 12.12.2022 №671, від 17.12.2022 №680.

22. Національна поліція 09.01.2025 видала позивачу посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.

23. Вважаючи протиправною бездіяльність Національної поліції щодо невиконання вимог Порядку №413 щодо підготовки у період з 16.04.2022 по 25.12.2022 та надання на розгляд Комісії документів для надання статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

24. Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 04.06.2025, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2025, позов задовольнив частково.

Визнав протиправною бездіяльність Національної поліції, яка полягає у невиконанні вимог Порядку №413 щодо своєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку №413) та відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, внаслідок того, що в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області. Визнав протиправною бездіяльність Національної поліції щодо розрахунку вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні на підставі довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язав Національну поліцію провести перерахунок вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні, відповідно до Порядку №393, на підставі довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, про що внести відповідні зміни до наказу від 26.09.2024 №431 о/с та розрахунку вислуги років для призначенні пенсії. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

25. Задовольняючи позов у визначеній судами попередніх інстанцій частині, суди виходили з того, що починаючи з 24.10.2022, позивач залучався до заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області. Після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів, тобто після закінчення 30 календарних днів з 24.10.2022, у відповідача виникли обов'язки відповідно до пункту 6 Порядку №413 з підготовки та надання на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 6 та документів, що передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій. Однак відповідачем лише 20.11.2024 видано довідку про те, що позивач дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області. У свою чергу, на підставі цієї довідки 26.12.2024 Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення №12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, що є порушенням вимог Порядку №413.

26. Відмовляючи в іншій частині позову, суд дійшов висновку, що відповідачем не вчинено бездіяльності щодо підготовки у період з 16.04.2022 по 23.10.2022 та надання на розгляд Комісії документів (довідок за формою згідно з додатком 6 або додатком 7) для надання ОСОБА_1 статусу «учасник бойових дій».

27. Вирішуючи спір, суди першої та апеляційної інстанцій встановили наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо несвоєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Проте, для зобов'язання відповідача вчинити певні дії підстави відсутні, оскільки позивач вже визнаний учасником бойових дій, рішень про відмову у вчинені певних дій після визнання позивача учасником бойових дій не приймалось.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ НА НЕЇ

28. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2025 в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

29. Як на підставу касаційного оскарження скаржник посилається на положення пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України, яке передбачає, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

30. Скаржник вважає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення статті 4, 162 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (далі - Закон № 504/96-ВР); пункт 12 частини 1 статті 12 Закону №3551-XII; частину 8, 14 статті 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII). Зазначає, що суд апеляційної інстанції не врахував висновок Верховного Суду, сформульований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у зразковій справі №620/4218/18 щодо застосування наведених вище норм матеріального права.

31. Позивач наполягає на тому, що наслідком зволікання подання відповідачем документів до Комісії стало неотримання ним у 2023-2024 роках разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня Незалежності, ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої пунктом 12 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», строком на 14 календарних днів на рік та/або грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки. Також позивач доводить, що бездіяльність відповідача позбавила його можливості користуватися в період з червня 2022 року по січень 2025 року пільгами, передбаченими пунктами 4, 5 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відтак позивач вважає, що належним і ефективним способом захисту його прав у даному випадку є задоволення всіх його позовних вимог.

32. У касаційній скарзі скаржник, окрім наведеного, покликається на підпункт «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України та зазначає, що справа №420/5053/25 становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу, оскільки військова агресія рф стосується його особисто як громадянина України, який перебував під окупацією та утриманням в полоні.

33. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, скасувати судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити у позові.

Відповідач вважає, що позивач фактично просить стягнути з відповідача грошові кошти, які, на його думку, не передбачені жодним чинним нормативно-правовим актом у визначених позивачем розмірах, не підтверджені відповідними доказами, зокрема, документами, що встановлюють цей розмір, не пов'язані безпосередньо з визнаною судом протиправною бездіяльністю позивача.

Відповідач зауважує, що суд не може встановлювати зобов'язання щодо виплати конкретних сум грошового забезпечення без застосування визначеного законом механізму розгляду таких питань.

Відповідач зазначає, що судом першої та апеляційної інстанцій не враховано, що несвоєчасне направлення документів для розгляду Комісією питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій відбулося з поважних причин, які були обумовлені специфікою діяльності органу в умовах воєнного стану. Тимчасове відтермінування адміністративних процедур, зокрема, направлення документів на розгляд відповідних комісій, було об'єктивно зумовлено надзвичайними умовами діяльності органу, перебуванні в зоні бойових дій, кількістю поліцейських, які мали право на надання статусу учасника бойових дій, відсутністю працівників та, на думку позивача, не може розцінюватися як безпідставна бездіяльність.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

34. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходить з такого.

35. Беручі до уваги межі касаційного оскарження, визначені статтею 341 КАС України питання визнання протиправної бездіяльності Національної поліції, яка полягає у невиконанні вимог Порядку №413 щодо своєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку №413) та відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, визнання протиправною бездіяльності Національної поліції щодо розрахунку вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні на підставі довідки №4100/01/2 від 20.11.2024 про участь ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також усіх наявних наказів про залучення ОСОБА_1 до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, зобов'язання відповідача провести перерахунок вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні, відповідно до Порядку №393, на підставі довідки №4100/01/2 від 20.11.2024, та внесення відповідних змін до наказу від 26.09.2024 №431 о/с, розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, не є предметом касаційного оскарження і в цій частині судові рішення попередніх інстанцій не переглядаються Верховним Судом.

36. Частиною десятою статті 62 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що поліцейський: 1) забезпечується належними умовами для виконання покладених на нього службових обов'язків; 2) отримує в органах поліції в установленому порядку інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, та матеріали, необхідні для належного виконання покладених на нього обов'язків; 3) користується повноваженнями, передбаченими цим Законом, незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу; 4) своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; 5) у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства; 6) захищає свої права, свободи та законні інтереси всіма способами, що передбачені законом; 7) під час виконання поліцейських повноважень користується безоплатно всіма видами громадського транспорту міського, приміського і місцевого сполучення (крім таксі), а також попутним транспортом. Поліцейські, які виконують повноваження поліції на транспортних засобах, крім того, мають право на безоплатний проїзд у поїздах, на річкових і морських суднах. Під час службових відряджень поліцейські мають право на позачергове придбання квитків на всі види транспорту і розміщення в готелях при пред'явленні службового посвідчення та посвідчення про відрядження; 8) може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов'язків та своїх професійних, особистих якостей.

37. За правилами частини першої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

38. Відповідно до статті 16 цього ж Закону, за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

39. Згідно з пунктом 13 частини 4 статті 9 Закону України "Про критичну інфраструктуру", до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.

40. Законом від 15.03.2022 №2123-IX статтю 8 Закону України «Про Національну поліцію» доповнено частиною четвертою такого змісту: «Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

41. Стаття 24 Закону України «Про Національну поліцію» у редакції Закону № 1702-IX від 16.07.2021 передбачає додаткові повноваження поліції.

Таким чином, працівники поліції мають спеціальний статус, і приймаючи присягу працівника поліції, погоджуються на підвищені вимоги, які пред?являються до працівників поліції при проходженні служби і яких вони повинні дотримуватися.

42. Бездіяльність відповідача щодо підготовки у період з 16.04.2022 по 25.12.2022 та надання на розгляд Комісії документів для надання позивачу статусу учасника бойових дій підтверджена рішеннями судів попередніх інстанцій і не оскаржується сторонами у касаційному порядку.

43. Стаття 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

44. Перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, наведений у статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

45. Відповідно до пунктів 19-21 та 25 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (надалі - Порядок №413 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та категорії таких осіб.

46. У спірний період з 16.04.2022 по 25.12.2022 Порядок №413 діяв у редакції від 25.02.2022 та від 25.10.2022.

47. Відповідно до пункту 2 Порядку №413 у редакції від 25.02.2022, статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до пункту 2 Порядку №413 у редакції від 25.10.2022, статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку №413 у редакціях на 25.02.2022 та 25.10.2022, статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

За правилами пункту 5 Порядку №413 у редакціях на 25.02.2022 та 25.10.2022, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Відповідно до пункту 6 Порядку №413, для надання статусу учасника бойових дій: особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк з дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 та документи, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Згідно з пунктом 8 Порядку №413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

48. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 № 405 затверджено Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (надалі - Положення №405, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

49. У спірний період з 16.04.2022 по 25.12.2022 Положення №405 діяло у редакції від 08.02.2019.

50. Пунктом 1 розділу ІІ Положення №405 передбачено, що основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, розгляд питань, пов'язаних з установленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2, 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до пунктів 3, 4 цього розділу Комісія приймає рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації).

51. Розділом ІІІ Положення №405 визначені особливості надання поліцейським статусу учасника бойових дій, державним службовцям та іншим працівникам Національної поліції України статусу учасника війни за участь в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.

52. За своїм змістом норми Положення №405 у редакції від 08.02.2019 є релевантними до спірних правовідносин, про що свідчить те, що у подальшому до нього внесені зміни Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.02.2023 №65, та, зокрема, абзац перший пункту 1 розділу ІІІ Положення №405 викладено в такій редакції:

« 1. Статус учасника бойових дій надається поліцейським у разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»;

абзац другий після слів «відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях» доповнити словами «, забезпеченні їх здійснення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».

53. Як встановлено судами попередніх інстанцій, починаючи з 24.10.2022 позивач залучався до заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.

20.11.2024 відповідач видав довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.

Однак, після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів, тобто після закінчення 30 календарних днів з 24.10.2022, відповідач не виконав обов'язки, визначені у пункті 6 Порядку №413, з підготовки та надання на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 6 та документів, що передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій і лише 20.11.2024 відповідач видав довідку про те, що ОСОБА_1 дійсно в період з 24.10.2022 по 19.11.2022, 22.11.2022, 23.11.2022, 12.12.2022, 17.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській області.

На підставі цієї довідки 26.12.2024 Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято рішення №12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.

09.01.2025 Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області видано позивачу Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , безтермінове.

54. Колегія суддів приймає до уваги встановлені судами обставини, що судовим рішенням у справі №420/31305/24 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по 16.04.2022 не виконував службові обов'язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії.

55. З огляду на встановлені судами обставини, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про безпідставність позовних вимог стосовно бездіяльності відповідача щодо підготовки та надання у період з 16.04.2022 по 24.10.2022 на розгляд Комісії документів для надання статусу учасника бойових дій.

56. Щодо способу захисту порушеного права, колегія суддів зазначає, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача позивач отримав статус учасника бойових дій пізніше, ніж передбачено Порядком №413, однак, колегія суддів враховує, що оформлення довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (Додаток 6 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413), як і прийняття рішень щодо надання статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням керівника органів, підприємств, установ та організацій та Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідно, тому суд не може підміняти цей орган та приймати за нього відповідне рішення.

57. Вирішуючи питання повноважень відповідача щодо зобов'язання вчинити дії, а саме: провести нарахування на картковий рахунок позивача і виплату грошових коштів у сумі 46258,80 грн; провести нарахування на картковий рахунок позивача грошової суми у розмірі 3000,00 грн, визначеному Кабінетом Міністрів України; провести нарахування на картковий рахунок позивача, грошову суму у розмірі встановленому законодавством України, не менше 1000,00 грн, на місяць, тобто 31000,00 грн; провести розрахунок вислуги років у пільговому обчисленні і внести зміни у наказ Національної поліції від 26.09.2024 №431 о/с розрахунок вислуги років для призначенні пенсії у грошовому атестаті № 72 від 02.10.2024, довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024; скласти та надати після виконання рішення суду, до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградської області, оновлені наказ відповідача від 26.09.2024 №431 о/с, розрахунок вислуги років для призначенні пенсії, грошовий атестат №72 від 02.10.2024, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, та премію для призначення пенсії №422 від 02.10.2024, замість раніше наданих, колегія суддів зазначає наступне.

58. Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

59. Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

60. Ефективний засіб правового захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

61. Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав, позивач звернувся до суду із вимогами щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання вчинити пенсі дії.

62. Внаслідок протиправної бездіяльності відповідача позивач отримав статус учасника бойових дій пізніше, ніж передбачено Порядком №413, проте, слід врахувати, оформлення довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (Додаток 6 до Порядку №413), як і прийняття рішень щодо надання статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням керівника органів, підприємств, установ та організацій та Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідно, тому суд не може підміняти цей орган та приймати за нього відповідне рішення.

63. За правилами пункту 4 частини першої статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

64. Колегія суддів враховує, що судами попередніх інстанцій встановлено наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо несвоєчасної підготовки та надання на розгляд Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України відповідних документів для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

65. Однак, суди правильно вважали, що для зобов'язання відповідача вчинити певні дії підстави відсутні, оскільки позивач вже визнаний учасником бойових дій, рішень про відмову не приймалось.

66. Позивач вказує на те, що наслідком зволікання подання документів стало неотримання ним у 2023-2024 разових грошових виплат учасникам бойових дій до Дня незалежності; ненадання йому додаткової відпустки учасникам бойових дій, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», строком 14 календарних днів на рік та/або грошової компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки; позбавило його можливості користуватися в період з червня 2022 року по січень 2025 року пільгами, передбаченими пунктами 4, 5 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

67. Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема: 4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік. Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

68. Як наслідок, позивач просить зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату йому неотриманих сум грошової допомоги до Дня незалежності за 2023-2024 роки не менше ніж 2000 грн та компенсації за дні невикористаних щорічних додаткових оплачуваних відпусток за 2022-2024 роки у сумі 46258,80 грн, а також провести нарахування та виплату грошової суми у розмірі 69263,61грн, на які позивач мав отримати знижки плати за користування житлом та комунальними послугами.

69. Однак, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що ці вимоги у межах спірних правовідносин заявлені безпідставно, оскільки ці вимоги заявлені не як відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, відповідно до частини п'ятої статті 21 КАС України. Ці вимоги заявлені позивачем з метою отримання недоотриманих пільг, що передбачені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

70. Рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, щодо визнання за позивачем статусу учасника бойових дій станом на 2022-2023 роки та до 26.12.2024 Комісією не приймалось.

71. Як встановлено судами, 26.12.2024 Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято Рішення №12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.

До цієї дати позивач не вважається таким, що має статус учасника бойових дій.

72. Відтак, суди дійшли правильного висновку, що до 26.12.2024 позивач не набув права на пільги, передбачені статтею 12 Закону №3551-XII.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що на підставі рішення суду щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача позивач може заявити позов про відшкодування моральної та/або матеріальної шкоди, збитків.

73. Щодо вимог позивача стосовно бездіяльності відповідача щодо не видання позивачу в період з 24.05.2022 по 1.01.2025 посвідчення «учасника бойових дій», Суд зазначає, що оскільки рішення №12/1/1/XXII/37, яким ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, прийнято 26.12.2024, то, відповідно, підстави для видачі йому посвідчення учасника бойових дій в період з 24.05.2022 по 26.12.2024 були відсутні.

74. Що стосується вимог в частині видання та направлення до ГУ НП у Кіровоградської області оновлених наказу від 26.09.2024 №431 о/с, розрахунку вислуги років для призначенні пенсії, грошового атестату №72 від 02.10.2024, довідки для призначення пенсії, колегія суддів погоджується з висновками судів про передчасність цих вимог, оскільки до проведення відповідного перерахунку вислуги років позивача у пільговому обчисленні підстав вважати, що відповідач уклонятиметься від виконання вказаних дій немає. Відтак наразі відсутнє порушене право позивача для його судового захисту.

75. Колегія суддів не приймає покликання позивача на неврахування судом апеляційної інстанції висновків Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у зразковій справі №620/4218/18 щодо застосування наведених вище норм матеріального права, оскільки ці висновки зроблені за відмінних від цієї справи фактичних обставин, предмету позову та правового регулювання.

76. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних рішень судами першої та апеляційної інстанцій і погоджується з її висновками.

77. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

78. З огляду на результат касаційного розгляду, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356 КАС України, Верховний Суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2025 у справі №420/5053/25 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не оскаржується.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя В.М. Кравчук

Суддя О.П. Стародуб